Kristina27
07.05.07,11:23
Za I.Q.2007 sme uskutočňovali len oslobodené zd. plnenie podľa §39 zákona DPH. No za II.Q.2007 už budeme uskutoč. aj zd. plnenia s DPH, takže na daňový úrad musím dať žiadosť na odsúhlasenie koeficientu. Kedy mám podať tú žiadosť keď zd. plnenia s 19% DPH začneme uskutočňovať 15. mája 2007. Aké údaje mám dať do čitateľa a do menovateľa? Predpokladané?
betka
07.05.07,10:14
§ 50
Pomerné odpočítanie dane

(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
ALBO
09.05.07,06:33
Za I.Q.2007 sme uskutočňovali len oslobodené zd. plnenie podľa §39 zákona DPH. No za II.Q.2007 už budeme uskutoč. aj zd. plnenia s DPH, takže na daňový úrad musím dať žiadosť na odsúhlasenie koeficientu. Kedy mám podať tú žiadosť keď zd. plnenia s 19% DPH začneme uskutočňovať 15. mája 2007. Aké údaje mám dať do čitateľa a do menovateľa? Predpokladané?

Používajte minuloročný K.Pričom vstupy, ktoré použijete výlučne na oslobodené- tam neuplatníte nič, na vstupoch,ktoré použijete na zdaňované výstupy uplatníte plný nárok, no a na zmiešané minuloročný K. Prepočet nároku urobíte v dec. 2007.Tak je to podľa zákona.
V prípade, že by vám to robilo veľké rozdiely, proti predbežne narátanému K(predpokladané hodnoty), skúste sa obrátiť na DU o radu.