alde78
07.05.07,10:45
Ahoj Poraďáci
Pracujem v maloobchodnej predajni „xy“. Týždenný pracovný čas je v prac. zmluve dohodnutý na 40 hod. Zamestnávateľ mi určil začiatok a koniec pracovného času v dňoch po - pia od 8:00 do 16:30 hod., z toho prestávka na obed v trvaní 30 min... Vyžaduje však aby som bol na pracovisku najneskôr o 7:30 hod. z dôvodu prípravy na prácu, ktorou je plnenie povinností vyplývajúcich z pracovnej zmluvy a na základe pokynov zamestnávateľa. Túto dobu však odmieta započítavať do pracovného času. Každú druhú sobotu pracujem od 08:00 do 12:00 hod. – za to mi platí nadčasy.

Je postup zamestnávateľa v súlade so zákonníkom práce? Mám právo dožadovať sa úpravy pracovnej doby alebo preplatenia odpracovaných hodín nadčas?

Ďakujem
azuz
07.05.07,09:25
Definícia pracovného času podľa § 85 ZP
Pracovný čas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

Teda, pokiaľ zamestnávateľ vyžaduje Tvoju prítomnosť v práci už o 7,30 hod a Ty vtedy aj vykonávaš prácu, tak je táto doba odpracovaná a musí byť zaplatená.