Muška
31.01.05,14:02
Živnostník - JÚ platil paušálnu daň. Uzavrel lízing na osobné auto ako FO -občan na dobu 72 mesiacov v roku 2003. V roku 2004 zaplatil cestnú daň. Čo si môže /ak si vôbec môže/ dať do nákladov z uvedeného lízingu?
accad
31.01.05,14:04
Muška jenom zlatá, čo si bude daná osoba uplatňovať tohto roku, preukázateľné výdavky alebo ide na paušál? Ak preukázateľné výdavky, tak tam by mali ísť leasingové splátky aj cestná daň. Ak paušál, tak v tom má všetko okrem odvodov do SP a ZP.
Muška
31.01.05,14:22
Editka, preukazateľné výdavky.
Ale ja som taká zblbnutá z toho školenia v sobotu. Niečo tam Ing. Minarský hovoril, že im lízing presiahol 4 roky a bol neaký problém, ale asi som vtedy rozjímala nad niečím iným. A hops už mám problém,keďže je to až na 72 mesiacov.
A nevadí, že na lízingovej zmluve nie je IČO klienta je to FO?
A vlastne musí SZČO prehlasovať auto na Polícii z FO-občan na FO-podnikateľ, veď je to stále FO?
Keby prišlo k lámaniu chleba, tak FO ručí aj tak celým majetkom, či ho má ako FO-občan alebo FO podnikateľ.
Už som sa dosť zamotala.
Cmuk Naďa
Muška
01.02.05,13:57
Nikto sa tu so mnou nerozpráva:confused: :confused: :confused:

Alebo držíte "Bobríka mlčanlivosti???"
jeso
01.02.05,14:25
ale ved auto kupoval ako obcan-nekúpil ho na IČO
podla mna si do nákladov može dať len náhrady+PHM
ak by ho mal v mejetku firmy -len vtedy si dáva do nákladov aj lizingové splátky+ odpisy z auta
Manual
01.02.05,15:25
Muška, nedržíme Bobríka, ja osobne by som to auto do firmy nedával, pretože na "kilometrovnom" budeš mať slušné náklady. Auto je nové, nekazí sa nemáš čo dať opravovať. Robím KJ klientovi, ten jazdí mesačne 2700 - 3200 km. Všetko mi do KJ zdokladuje. Ateraz si to zrátaj aké má mesačné náklady... Také nemáš ani odpisy auta, pokial nestálo okolo miliona Sk. Musíš mať fantáziu a písať cesty.
Pekný večer želám...
Muška
01.02.05,17:41
Manual dik, ale neviem či dokáže rozpísať toľko km, ale asi to tak urobím, nebudem riskovať. Len škoda, že zákon do 31.10. je len o PHM.Stále mi ale nie je jasné, či je naozaj povinnosť mať auto ak je FO prepísané na Polícii na IČO. Ja som mala /teda je to už dávno/ kontrolu, auto som mala v TP ako FO-občan a jednoducho som ho zaradila do HIM a bolo to v poriadku. Tak neviem:confused:
Manual
01.02.05,18:08
Muška, keď sa auto vloží do firmy, mala by sa na polícii v TP spraviť zmena držitela vozidla. Stenje tam bude meno FO ale s IČO. Vieš, záleží kto a ako kontroluje. Niekto z DU je "špeciaslista" na DPH tak ňúra tam a KJ a HIM prejde okrajovo. Keby sme vedeli čítať ich myšlienky...
Želám pekný večer...
Muška
01.02.05,19:17
Manual, vážne som sa zamyslela. A čo taký umelec, nemá IČO a čo fčul, keď je zo zákona SZČO a vedie účtovníctvo a má auto na leasing atd. Od 1.1.2005 je to síce jasnejšie lebo majú všetci pridelené DIČ, ale myslím, že to na Polícii nikoho nezaujíma. A už som z toho úplný blbec. Ale ináč dobre sa mi s Tebou kecá.:)
Manual
02.02.05,04:51
Ozvem sa poobede, lebo idem na školenie.
Pekný deň želám...
Muška
02.02.05,21:36
Ozvem sa poobede, lebo idem na školenie.
Pekný deň želám...Tak aké bolo školenie? Naša debata na bode mrazu, či čo?:)
Manual
03.02.05,17:52
Manual, vážne som sa zamyslela. A čo taký umelec, nemá IČO a čo fčul, keď je zo zákona SZČO a vedie účtovníctvo a má auto na leasing atd. Od 1.1.2005 je to síce jasnejšie lebo majú všetci pridelené DIČ, ale myslím, že to na Polícii nikoho nezaujíma. A už som z toho úplný blbec. Ale ináč dobre sa mi s Tebou kecá.:)
Školenie bolo výborné, Krosáci sa "vytiahli" aj po stránke občerstvenia = SUPER
Preberali zapracovanie legislatívy do Olympu.
Ale k tvojmu bodu. A účtuješ umelca ??? Alebo si to nadhodila ako problém...
Ak je umelec, predsa musí mať niekým nadefinované postavenie umelca, predsa má niečo, že je na volnej nohe. Sú predsa nejaké umelecké agentúry a pod. Ja by som šiel na políciu s novým autom a tým dokladom, kto mi dal štatút slobodného umelca alebo ako sa to volá. A to by bol doklad o tom, že je to auto na "umeleckú činnosť" a nie pre súkromné používanie.Proste určite je niečo, čo umelca "odlišuje"od normálneho občana. Neviem to lepšie vysvetliť. To je môj názor.
Pekný večer želám...
Muška
03.02.05,18:40
Ja som bola dnes na školení o DPH a som dosť na nerve , asi si kúpim saténový župan a papučky s labutienkou.
Ale k veci:
Mám klienta - umelca. Oni nedostanú nikde štatút slobodného povolania. Majú príjem podľa § 6 ods. 2 písm. a). Na DÚ sa iba zaregistrovali, že majú príjem podľa uvedeného § a hotovo. Ale môžu viesť účtovníctvo ako keby mali živnosť.
Tak a čo dáme teraz do TP??;)
Manual
03.02.05,18:46
Nedávaj tam nič, nech má auto na seba ako na občana a bude dávať do nákladov "kilometrovné" Ako umelec môže nabehať kilometrov dosť, takže mu to hodí ročne minimálne 100000,- Sk do nákladov. A to je pre neho "bohužial" z auta do nákladov všetko. Iné tam dať nemôže. Stačí ???
Pekný večer...
JAJA11
04.02.05,11:44
Ja mám problém: starý leasing: Auto prebraté a zaplatená mimoriadna záloha v máji 2001. Splátkový kalendár od 6/2001. V roku 2001 bolo zaplatených 8 splátok (daňovník platil vždy ku koncu mesiaca, aby splátka bola na účte lesingovej firmy 1. nasledujúceho mesiaca. V roku 2001 si uplatnil 8 mesiacov do daňových nákladov. V roku 2002 zaplatil len 11 splátok (leasingovka ho požiadala o platenie splátky vždy v tom mesiaci ako je splátka uvedená v splátkovom kalendári), do daňových nákladov išlo 12 mesiacov, v roku 2003 bolo 12 a 12 a v roku 2004 5 splátok ale do nákladov už ostávajú len 4 mesiace. Čo s tým. V ktorom roku to nebolo správne zaúčtované?
Muška
04.02.05,21:12
Starý leasing - ide do nákladov rovnomerne rozpočítaný - čiže v roku 2004 - 4/36
jess
07.02.05,12:59
ale ved auto kupoval ako obcan-nekúpil ho na IČO
podla mna si do nákladov može dať len náhrady+PHM
ak by ho mal v mejetku firmy -len vtedy si dáva do nákladov aj lizingové splátky+ odpisy z autaPOZOR na kilometrovné, pretože pokiaľ je auto leasované, tak občan nie je jeho majiteľom, majiteľom je leasingovka do zaplatenia poslednej splátky. Mne to daňováci vyhodili - môže byť len PHM.
lubos f
07.02.05,13:25
...dufam, ze opravy, ziarovky, stierace a podobne zalezitosti je mozne si dat do nakladov aj ked je leasovane....
JAJA11
09.02.05,04:07
Ďakujem, aj ja si to tak myslím.
Muška
13.02.05,20:22
Muška, keď sa auto vloží do firmy, mala by sa na polícii v TP spraviť zmena držitela vozidla. Stenje tam bude meno FO ale s IČO. Vieš, záleží kto a ako kontroluje. Niekto z DU je "špeciaslista" na DPH tak ňúra tam a KJ a HIM prejde okrajovo. Keby sme vedeli čítať ich myšlienky...
Želám pekný večer...Tak už som opäť múdrejšia, asi to sama so sebou nevydržím.
Moje nové informácie od p. Faiglovej:
FO nemusí mať v TP auto zapísané pod IČO.
Podľa § 2 písm. m) zákona 595/2003 "obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve FO, ktorá má príjmy poda § 6, a ktoré sa využívajú na dosihanutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6, ktoré táto FO účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11".
Tzn., že je to presne ako som predpokladala:
Daňovník sa rozhodne zaradiť svoje auto do podnikania, stačí ak tak vykoná zaradením do HIM a začne o ňom účtovať. Nemusí robiť prepis na Polícii. Vždy je to FO.
Ako ďaľšia informácia:
Pri spotrebe PHL, treba mať aj "bloky" o nákupe /nestačí iba jeden-ako informácia ceny/ §19 odst. 2. písm. l) "... platných v čase ich nákupu ..."
Pekný večer
Manual
14.02.05,15:14
Muška, mám pred sebou malý aj velký TP osobného auta a bol som u toho, keď sa auto na polícii zaevidovávalo. Policajtovi sme vraveli, že to auto chceme na firmu. Pýtal si ŽL aj firemné razítko.
Do velkého TP kde je držitel vozidla dal razítko firmy, z čoho je jasné že auto je na firmu. Potom do malého TP ako držitel uviedol názov firmy napríklad TTSS-Pekný Jozef a miesto rod. čísla dal IČO z čoho je tiež jasné že je auto firemné aj keď tej istej osoby.
Toto mi prešlo rukami a takto sme to robili. Prečo nás policajti neusmernili, že nie je potrebné tam dávať razítko ani IČO neviem - asi majú svoje pokyny ako sa majú firemné auta zaevidovávať. Možno p. Fajglová osobne takéto niečo na polícii nerobila a má to len z teórie. Nechcem sa jej dotknúť, ale ten postup čo sme robili myslím si že je prehladný a je hneď z nahliadnutia do TP jasné o aké auto sa jedná.
Čo sa týka PHL vždy som tvrdil, že pri firemnom aute je treba dokladať bločky o nákupe PHL, pretože firemné auto inak o nákup PHL účtovať nemôže.
Pri súkromnom aute netreba dokladovať bločky o nákupe PHL, teba mať pri výpočte "kilometrovného" doklad o cene buď od Slovnafu cenník alebo nejaký bloček o nákupe PHL. Myslím, že to je všetko, ale znova som zopakoval len to, čo som písal už predtým. Muška, pozri do nejakého TP auta čo je evidované na firmu, ako je to tam je napísané. Možno sa to dá robiť aj inak, u nás to robia policajti takto.
Možno by bolo dobré, keby napísali aj iní ako oni evidovali na polícii firemné autá.
Muška, pekný podvečer Ti želám...
ik-a
14.02.05,15:29
Mam podnikatelov podnikajucich podla osobitnych predpisov. Auta maju registrovane na svoje rod.cisla, nakolko nevlastnia ziv.listy. Jeden podnikatel mal dokonca taketo auto obstarane formou leasingu. Dan.kontroly boli zamerane aj na auta. Stacilo predlozit knihy jazd, velke technicaky a zaver kontroly bol bez nedostatkov. Cize priklanam sa k nazoru, ze staci ak prehlasis, ze to auto pouzivas na podnikanie. Toto ovsem plati pri osobach, ktore nemaju ziv.list (umelci, advokati a pod.)
Manual
14.02.05,15:56
Ik-a ďakujem takže tí čo majú ŽL by to mali mať tak ako som písal ???
Pekný večer želám...
ik-a
14.02.05,16:16
Ik-a ďakujem takže tí čo majú ŽL by to mali mať tak ako som písal ???
Pekný večer želám...
Ano. Ale od 1.1.2005 je kazdy povinny pouzivat nove DIC. Toto DIC dostali aj ti, co nemaju ICO. Cize od 1.1.2005 by malo byt v technicaku napisane DIC, ak to bude auto pouzivane na dosahovanie prijmov. Ak tam bude iba rodne cislo, ma sa za to, ze sa jedna o sukromny majetok.
Manual
14.02.05,16:24
Takže tí policajti to robia dobre že ??? O umelcoch som ani nevedel, že môžu mať tak auto ako si písala, mal som na mysli tých čo majú ŽL. Stále sa učím
Pekný večer...
lenkak
14.02.05,17:23
Takže tí policajti to robia dobre že ??? O umelcoch som ani nevedel, že môžu mať tak auto ako si písala, mal som na mysli tých čo majú ŽL. Stále sa učím
Pekný večer...
Takže tí policajti to robia dobre, aspoň v tomto prípade.
Romina7
21.02.05,11:20
Mam podnikatelov podnikajucich podla osobitnych predpisov. Auta maju registrovane na svoje rod.cisla, nakolko nevlastnia ziv.listy. Jeden podnikatel mal dokonca taketo auto obstarane formou leasingu. Dan.kontroly boli zamerane aj na auta. Stacilo predlozit knihy jazd, velke technicaky a zaver kontroly bol bez nedostatkov. Cize priklanam sa k nazoru, ze staci ak prehlasis, ze to auto pouzivas na podnikanie. Toto ovsem plati pri osobach, ktore nemaju ziv.list (umelci, advokati a pod.)ahojte,
chcela by som sa opytat na margo citatu Iky - napisala si ze staci velky TP a kniha jazd. Treba aj bloky?

mam umelca, robi v telke, su odmenovani ako umelci, dostavaju honorar. Dostala som otazku, ze ci si moze naklady na auto (lizing a PHM) zaradit do nakladov. Nerobil si vsak ziadne ucto za rok 2004. Potrebuje bloky? alebo je pre neho vyhodnejsie ako spominal Manual, mat to ako FO a ratat pre rok 2004 kilometrovne?

Dakujem dakujem
Qera
16.03.05,12:50
Ahojte,
mam postreh k tomu DIC o com pise I-ka,
ked pozriete do velkeho technicaku alebo noveho osvedcenia o evidencii tak je to tam takto:
stary TP: drzitel vozidla
datum narodenia RC/ICO
trvaly pobyt drzitela vozidla


nove osvedcenie o evidencii: vlastnik vozidla
datum narodenia/ICO
trvaly pobyt/sidlo vlastnika
a potom: drzitel osvedcenie
datum narodenia/ICO
trvaly pobyt/sidlo drzitela

nikde nie je ziadne DIC, a kedze pri rgistracii vyzaduju vypis z OR alebo ZL na tychto je len ICO.
Ak by tam malo byt DIC, je to niekde publikovane, ze tam ma byt? Dik za odpoved.
Qera
Muška
16.03.05,12:59
Qera, prečítaj si moju odpoveď číslo 20 v tejto téme. Ja si za ňou stojím, aj keď sme tu o tom dooooooooooosť dlho diskutovali.
Manual
16.03.05,17:51
Ahojte,
mam postreh k tomu DIC o com pise I-ka,
ked pozriete do velkeho technicaku alebo noveho osvedcenia o evidencii tak je to tam takto:
stary TP: drzitel vozidla
datum narodenia RC/ICO
trvaly pobyt drzitela vozidla


nove osvedcenie o evidencii: vlastnik vozidla
datum narodenia/ICO
trvaly pobyt/sidlo vlastnika
a potom: drzitel osvedcenie
datum narodenia/ICO
trvaly pobyt/sidlo drzitela

nikde nie je ziadne DIC, a kedze pri rgistracii vyzaduju vypis z OR alebo ZL na tychto je len ICO.
Ak by tam malo byt DIC, je to niekde publikovane, ze tam ma byt? Dik za odpoved.
QeraQera, ako sama píšeš, je na novom osvedčení datum narodenia/IČO. To znamená podla mňa, že keď je to OA kupované súkromne, tak tam ide datum narodenia radového občana. Ak je to OA kupované na firmu, malo by tam ísť IČO firmy - tak káže predtlač na TP ako sama uvádzaš. Najlepšie spravíš, keď to necháš na policajtov pri prihlasovaní a povieš im, či to OA chceš na seba ako osobu alebo na firmu. Oni už vedia čo kde majú písať.
PROSÍM ŤA NAPÍŠ AKO SI DOPADLA, ČO TAM POLICAJTI NAPÍSALI !!!
Pekný večer želám
Qera
21.03.05,06:09
Ahojte,
Muska ja uplne suhlasim s odpovedou c.20.
A moje skusenosti s policajtami su take, ze pre pravnicke osoby tam davaju ICO a pre fyzicke / ci uz je to SZCO alebo iba obcan/ rodne cislo. Este nikdy som nevidela v technicaku DIC.
Pekny den
Qera
Muška
21.03.05,10:35
Ahoj Qera,
zistila si niečo ohľadne lízingu a polovičného odpisu???????
Qera
21.03.05,11:26
Ahoj Muska,
odstala som si dnes rad na DU I. a v piatok som telefonicky komunikovala s Ing. Cenigovou.
Jednoznacne sa vychadza z par.52 odst.17 zák.595 a to :
na zmluvy o financnom prenájme uzatvorene pred 31.12.2003 plati doterajsi predpis.
Tolko zakon. Ak sa to prelozi do normalnej reci tak nezalezi na tom ako ta zmluva skonci, vzdy pouzijem doterajsi predpis - cize 366. A nemozem miesat paragrafy z dvoch zakonov, cize ja postupujem podla 366 / leasing bol uzatvoreny v 2003, postupeny nepodnikatelovi v 2004, znamena to, ze podla 366 som porusila zmluvu o financnom prenajme/.
Teraz k tym odpisom. Rok 2003 je jasny odpis sa vypocita, podla mojho nazoru aj v 2004 by som obhajila 1/2 odpis podla zak.366 par.26 odst.11 pism.a,bod4..
Ale vzhladom k tomu ze tento moj problem uz riesi MF a mozno o mesiac bude publikovane nejake usmernenie, doporucila mi pracovnicka na DU riesit to cestou mensieho zla a ten 1/2 odpis tam nedat. Odobril mi to aj moj konatel, lebo je jednoduchsie urobit dodatocne DP k lepsiemu ako k horsiemu. Keby to bolo v mojom sukromnom uctovnictve tak by som si ho tam dala, lebo by som si ho obhajila, napriek akemukolvek usmerneniu, ktore pride z MF samozrejme ako vzdy neskoro.
Ale mozem ti povedat, ze uz vsade, kde som sa na toto pytala, tak som bola nacvicena tie paragrafy a odstavce a vsetci len vypliestali oci a bolo vidno, ze nemaju jasno v takejto zlozitejsej situacii. Dokonca som sa informovala ako sa to robilo podla 366 v roku 2003, ked vtedy skoncil nejaky leasing, ved 366 bola v platnosti dost dlho. Nevedeli mi odpovedat.
Len Ing.Cenigova vlastne jasne pomenovala tuto situaciu, lebo tento prepocet nie je vypocet odpisov z nejakeho majetku - je to len ich simulovanie v pripade ukoncenia zmluvy o financnom prenajme./myslim ze aj ja zacnem simulovat :-)/. Ved leasing pred 31.12.2003 nikdy sa neevidoval ako majetok pocas doby prenajmu. V PU sa tahal na podsuvahovych uctoch, ale do majetku prechadzal az po riadnom ukonceni zmluvy a kupe prenajatej veci.
Takze tak. Je to zase na nas. Na nasom rozhodnuti. Za mna rozhodol konatel - nastastie ma ekonomicke vzdelanie, takze vedel o com tocim.
Na tvojom mieste mrkni do DUPP 5-6/2005 str.142, tam ten polovicny odpis je uplatneny, len tam nie je podpis kto odpovedal na otazku.
Pekny den.
Qera
Muška
21.03.05,11:38
Qera, dík, mám ten istý názor. A keďže sa jedná o môj odpis, tak ja to risknem.;)
Pekný deň Ti želám.