mirca1
07.05.07,22:31
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť. Môj manžel je druhý krát ženatý. Z prvého manželstva ma dve deti. Nám sa pred nedávnom narodila dcéra. Manžel má rizikové povolanie. Viem nemala by som rozmýšľať nad tým, čo keď sa mu niečo stane. Ale neviem si predstaviť, že by sme mali niekoho vyplacať z toho čo nadobudneme počas manželstva. Chcem sa spýtať ako riešiť prípady ako spoločné učty, kúpu nehnuteľnosti, auto a podobne , tak aby nededili jeho deti z prvého manželstva?? A čo moje osobné účty alebo fondy, patria tiež do dedičského konania, keby sa nahodou manželovi niečo stalo?? Chceme riešiť bývanie, na koho napísať byt, alebo auto ak si ho kúpime? Čo manželove účty, z tých majú nárok dediť všetky jeho deti?
Životné poistky sme vzájomne poriešili, v prípade smrti jedného z nás dedí naša dcérka.
Dakujem za rady. :-)
Mirka
accad
07.05.07,21:37
Mirka, nechcem sa ťa dotknúť a neber nasledujúce riadky osobne. Ale s podobnou situáciou, ale na druhej strane barigády som vysporiadávala pred vyše rokom. Nebohý otec bol tiež druhy krát ženatý (z druhého manželstva neboli deti). Spolu s druhou manželkou nadobudli určitý majetok. Po jeho smrti, pred dedičským konaním, nám bolo povedané, že nemáme na nič morálne právo a nemáme morálne právo prijať dedičský podiel, ktorý nám po právnej stránke pripadá. Predtým sme s jeho manželkou vychádzali veľmi dobre. Nikto z nás nechcel, aby nás vyplatila alebo niečo podobné. Jej reakcia nás veľmi prekvapila. Doba pred dedičským konaním u notára bola nepríjemná a rozbila tento vzťah. Netúžila som po majetku, ku ktorému som sa takto dostala a tak som sa v rámci dedičského konania svojho podielu vzdala. Z jej strany žiadna vďaka, iba slová, že otec by bol z nás sklamaný. Po otcovi nemám na pamiatku ani "lyžičku" a v tejto situácii by som už neprijala ani "špendlík". Zostane v mojom srdci a v mojich spomienkach. Otec sa vraj chystal celú vec vyriešiť, tak ako sa chystáš ty a podľa jej slov to bral tak, že voči svojim deťom si svoje morálne povinnosti splnil tým, že na nás platil výživné o pár rokov viac ako by bolo nutné, nakoľko sme všetci študovali aj na VŠ.
Neviem Mirka, aké sú vzťahy tvojho manžela k deťom z prvého manželstva, ale určite viem, že voči ním ma rovnaké morálne povinnosti ako k vašemu dieťaťu. Tie deti sú ukrátene (bez ohľadu nato prečo sa rodičia rozišli). A to nehovorím o tom, že nikdy nebude spravodlivo deliť svoju lásku a finančné zabezpečenie medzi svoje deti z prvého a druhého manželstva. Vaše spoločne dieťa dostane od neho vždy viac, aj keď si to možno nebudeš chcieť priznať.