ADA
31.01.05,15:34
Chcem sa opýtať, či pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty musí SZČO dokladovať minuté peniaze na stravné bločkom alebo stačí ak pri vyúčtovaní uvedie stravné t.j. prislúchajúcu sumu stavného na jeden deň podľa platného stravného pri zahraničných pracovných cestách a nemusí dokladovať kedy a za koľko sa prestravoval. Ďakujem
babenko1
31.01.05,19:16
Stačí, ak uvedie prislúchajúcu sumu stravného na jeden deň
Nike
31.01.05,19:43
Súhlasím, netreba bločky z obedov.
Kelis
03.05.06,05:46
Dobrý deň,

potrebovala by som zistiť ako je to s pracovnými cestami nie v zahraničí ale u nás. Mám klienta, ktorý chodí na rôzne porady a vyhodnotenia z firmy, v ktorej pracuje vo vedení. Buď chodí autom, ktoré nemá v podnikaní ale zaplatil cestnú daň. V takom prípade si uvedie v knihe jázd pracovnú cestu a môže si uplatniť 6,20 koef. Chodí aj vlakom a MHD, v takom prípade mu dávam do nákladov cestovné do prevádzkovej réžie. Nemá stravné lístky, ale čo ja viem, má nárok na stravné za jeden deň 89 Sk. Je potrebné dokladovať bločky z obedov?Ja ich dokladujem pre istotu. A ešte jedna vec. Robím aj cestovný príkaz. Je to podmienka robiť cesťák?
Ja pre istotu stále robím všetko, možno ani nemusím ale mám potom čisté svedomie. Prosím, milí poraďáci odpovedzte mi.
Ďakujem a prajem pekný dník.:p
KEJKA
03.05.06,06:46
ten klient pracuje vo vedení firmy ako SZČO?, alebo tá firma je SZČO? to asi nie.
ale zamestnanec firmy (sro, a.s.) nemusí mať zaplatenú DMV (cestnú daň) a môže si uplatňovať 6,20
ak tam pracuje ako SZČO, teda pre právnickú osobu vykonáva služby, fakturuje a sám si uplatňuje výdavky (spomínaš prevádzkovú réžiu), tak potom to robíš správne (DMV, 6,20 za vlastne MV, cesťáky - ako inak vydokladovať cestu...)
SZČO a obedy... pozri viac príspevkov na túto tému.
Kelis
04.05.06,05:51
On je SZČO. Takže aj u SZČO by som mala robiť vyúčtovanie pracovnej cesty - cestovný príkaz? Ja účtujem v ALFE a tam sa to dá. Napr. teraz konkrétne bol SZČO na obchodnom rokovaní v Bratislave. Má oficiálnu pozvánku, ktorú prikladám k účtovníctvu. Doniesol mi cestovné lístky, keďže cestoval vlakom, miestenku a aj poplatok za batožinu. To všetko som zhrnula do prevádzkovej réžie ako cestovné. Potom mi dal vyúčtovania obedov. Podľa mojich informácii za každý deň mu môžem dať 89 Sk, keďže bol dva dni tak 178 do prev.réžie. A potom ešte nocľažné do prev.réžie. A k tomu by asi bolo vhodné vypísať cesťák a zdokladovať všetky doklady.
Toto je konkrétne môj prípad.
renča1
05.05.06,09:48
Podľa mojich informácii za každý deň mu môžem dať 89 Sk, keďže bol dva dni tak 178 do prev.réžie. A potom ešte nocľažné do prev.réžie. A k tomu by asi bolo vhodné vypísať cesťák a zdokladovať všetky doklady.
Toto je konkrétne môj prípad.

Treba vypísať cesťák a aj priložiť k cesťáku všetky doklady. Bločky zo stravného neprikladá, pretože pri služob.ceste má nárok na stravné, ktoré sa počíta podľa strávených hodín na ceste. A to pre r.2006 je:
- od 5 - 12 hod = 89 SK
- od 12 - 18 hod. = 135 SK
- 18 hod. = 208 SK