Daria21
08.05.07,23:21
Prosím o radu,mám nárok na odstupné?
Na základe prac zmluvy zo dňa .. .. 2000 pracujete v nasej firme ako bezp.pracovnik.Rozhodnutím vedenia a.s. o zmene posk.služieb-org.zmena v zmysle § 63ods.1 pism.b Zák.práce dávame Vám výpoveď v zákonom stanovenej dobe § 62.
Vraj nárok na odstupné nemám,robím tam 7 rokov a teraz toto?
Ďakujem za radu.
Marína
09.05.07,05:21
ZP_§62_ods.1
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.
ZP_§76_ods.1
(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).
(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

"Karty" máš v svojich rukách. Ak požiadaš zamestnávateľa(ZĽ) o uzatvorenie dohody skončenia pracovného pomeru(PP) ešte pred plynutím výpovednej lehoty, musí Ti vyhovieť.
Príklad:
Ak si dostala výpoveď k 1.6.2007(lehota začína plynúť týmto dňom), do 31.5.2007 písomne požiadaš ZĽ o uzatvorenie dohody skončeniae PP k 1.6.2007. ZĽ Ti musí vyhovieť a je povinný Ti vyplatiť odstupné vo výške priemerného mesačného zárobku minim. za 3 mesiace (ak nie je inak upravené v kolektívnej zmluve), keďže si u ZĽ odpracovala viac ako 5 rokov. Ak so ZĽ neuzavrieš dohodu o ......nepožiadaš o ukončenie PP, výpovedná lehota Ti začne plynúť dňom 1.6.2007 a skončí 31.8.2007. Dostaneš síce mzdu, musíš si však plniť povinnosti voči ZĽ do 31.8.2007 a na odstupné, v tomto prípade, nárok nemáš.

ZP_§76_ods.5
(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

Text upravený 09/05/2007 10:00
Chobot
09.05.07,06:54
ZP_§62_ods.1
"Karty" máš v svojich rukách. Ak požiadaš zamestnávateľa(ZĽ) o uzatvorenie dohody skončenia pracovného pomeru(PP) ešte pred plynutím výpovednej lehoty, musí Ti vyhovieť.
Príklad:
Ak si dostala výpoveď k 1.6.2007(lehota začína plynúť týmto dňom), do 31.5.2007 písomne požiadaš ZĽ o uzatvorenie dohody skončenia PP k 1.6.2007. ZĽ Ti musí vyhovieť a je povinný Ti vyplatiť odstupné vo výške priemerného mesačného zárobku minim. za 3 mesiace ...

V podstate súhlasím, až na tú dohodu o skončení pracovného pomeru.

Ak dostal výpoveď, žiadnu dohodu už uzatvárať nemusí, lebo dohoda je dvojstranný právny akt. V tomto prípade ide o žiadosť o skončenie PP pred začiatkom výpovednej lehoty - táto žiadosť je jednostranný právny akt.

Zľ, ako si uviedla, musí tejto žiadosti vyhovieť, skončiť PP pred začiatkom výp. doby a vyplatiť odstupné vo výške 2 resp. 3 mesačného zárobku.

Takže žiadnu dohodu o ukončení PP neuzatváraj, lebo by sa to mohlo obrátiť proti Tebe. Zamestnávateľ by to mohol považovať ako návrh na skončenie PP dohodou podľa § 60, kde nárok na odstupné nie je.

Stačí teda jednoduchý list, že s odvolaním sa na výpoveď doručenú dňa .... žiadaš o ukončenie PP pred začiatkom výpovednej doby a vyplatenie odstupného podľa § 76 Zákonníka práce.
Marína
09.05.07,08:02
Príspevok č. 2 kvôli jednoznačnosti upravený 09/05/2007 10:00
Marína
10.05.07,09:49
Daria21, Tvoja: Posledná návšteva: Dnes 10:00 AM
Stačí Ti naša odpoveď?
Daria21
10.05.07,20:38
Ja neviem,je to cele nejake divne s tou vypovedou.Vypovedna lehota plynie od 1.4.2007,konci30.6.2007.Bolo mi to dorucene len minuly tyzden.Takze ak som dobre porozumela,tak uz sa asi nic neda robit.Alebo by stacilo napisat tu ziadost o skoncenie PP pred datumom 30.6?Ale ak som to dobre pochopila,tak asi este pred zaciatkom plynutia vyp.doby,cize pred dat.1.4?Dakujem pekne za odpoved.
Chobot
11.05.07,08:41
Ja neviem,je to cele nejake divne s tou vypovedou.Vypovedna lehota plynie od 1.4.2007,konci30.6.2007.Bolo mi to dorucene len minuly tyzden.Takze ak som dobre porozumela,tak uz sa asi nic neda robit.Alebo by stacilo napisat tu ziadost o skoncenie PP pred datumom 30.6?Ale ak som to dobre pochopila,tak asi este pred zaciatkom plynutia vyp.doby,cize pred dat.1.4?Dakujem pekne za odpoved.

Zamestnávateľ si nemôže len tak určiť svojvoľne výpovednú lehotu. Tá lehota začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca, v ktorom bola výpoveď doručená.

Teda ak Ti preukázateľne doručili výpoveď v mesiaci máj, výpovedná lehota začína až 1. 6. a bude plynúť 3 mesiace. Takže Tvoj PP by mal skončiť 31.8.2007. Ak by si požiadala do 31.5.2007 o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby, musia Ti vyplatiť 3-mesačné odstupné.

Trvaj na tom, hádaj sa s nimi, ukáž im zákonník práce. Nenechaj sa, si v práve. ALE! za predpokladu, že skutočne Ti výpoveď doručili až v mesiaci máj.
Daria21
12.05.07,06:51
Dakujem za rady,teraz mi to uz je jasne.Prajem pekny den!
zeneta
11.06.07,20:36
Dobrý neskorý večer. Snažím sa dopátrať k niečomu čo sa podobá na moj problém, a toto sa /čo sa týka odstupného/ tomu najviac podobá. I keď je to trošku na širšie.
Mám len takúto otázku. Moj zamestnavateľ má problémy a keď ich v čo najkratšom čase nevyrieši, tak pristúpi k podaniu výpovede všetkým zamestnancom. Mám ale obavy z toho že hrá o čas, a výpoveď nám dá v posledný deň v mesiaci a neprekvapilo by ma, keby to bolo aj pred skončením pracovnej doby. Z tohto dovodu mám obavy, že nestihneme zareagovať, a nepodarí sa nám v prípade, že by sme sa tak rozhodli, podať žiadosť o ukončenie PP pred začiatkom výpovednej doby.
Ako sa dá v tomto prípade postupovať, ak by sme nemali komu túto žiadosť v ten deň podať.

Ďakujem za odpoveď
Zita4
11.06.07,21:01
Podať ju aspoň na pošte ešte v ten deň.
zeneta
11.06.07,21:05
ďakujem za odpoveď. a ešte jedna otázočka. Bolo by to teda platné, a nemusím už nasledujúci deň /v prípade, že je to nasledujúci mesiac/ nastúpiť do práce?
zeneta
12.06.07,06:09
V prípade ak by som žiadosť o ukončenie PP poslala v posledný deň v mesiaci a na druhý deň by som už neprišla do práce nepovažuje sa to za porušenie pracovnej disciplíny.
Tweety
12.06.07,06:22
AK Tvoja žiadosť bude reakciou na výpoveď zamestnávateľa z organiz. dôvodov- § 63odst.1. písm.a až c, t.j. pred začatím plynutia VD, PP sa skončí dátumom na dohode.
zeneta
12.06.07,06:47
Nerozumiem Vašej odpovedi akým dátumom na dohode?
Chobot
12.06.07,07:35
Dobrý neskorý večer. Snažím sa dopátrať k niečomu čo sa podobá na moj problém, a toto sa /čo sa týka odstupného/ tomu najviac podobá. I keď je to trošku na širšie.
Mám len takúto otázku. Moj zamestnavateľ má problémy a keď ich v čo najkratšom čase nevyrieši, tak pristúpi k podaniu výpovede všetkým zamestnancom. Mám ale obavy z toho že hrá o čas, a výpoveď nám dá v posledný deň v mesiaci a neprekvapilo by ma, keby to bolo aj pred skončením pracovnej doby. Z tohto dovodu mám obavy, že nestihneme zareagovať, a nepodarí sa nám v prípade, že by sme sa tak rozhodli, podať žiadosť o ukončenie PP pred začiatkom výpovednej doby.
Ako sa dá v tomto prípade postupovať, ak by sme nemali komu túto žiadosť v ten deň podať.

Ďakujem za odpoveď

ZP neupravuje presne, ako treba požiadať o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby. Tiež nehovorí, či to musí byť zaslané, či doručené pred začiatkom VD.

Aj keby vám to doručili na posledný deň, bude chcieť zamestnávateľa asi, aby ste prevzatie potvrdili na kópii výpovede. A na tvojom mieste by som zároveň k potvrdeniu prevzatia napísal, ťže žiadam o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby. A máš to. :rolleyes: