katka28
09.05.07,10:31
Zamestnávateľ svojim zamestnancom nevyplatil mzdy ku dňu výplatného termínu, ani zálohy nedal.
Zálohu dostali 4 dni po výplatnom termíne. Zostatok zaplatí o týždeň.

Zamestnanec predložil okamžité skončenie PP bez odôvodnenia, ale na základe §69 od.1 písm. b: t.j. zamestnávateľ nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti.

Vie mi niekto vysvetliť čo presne znamená vyplatiť mzdu alebo jej časť do 15 dní po uplynutí splatnosti?

V akých prípadoch by sa mohol zamestnanec sťažovať kvôli nevyplateniu mzdy? Zamestnávateľ na to dáva pozor, aby do 15 dní po splatnosti niečo zaplatil.
Tweety
09.05.07,08:34
Príklad: výplata za apríl, splatnosť 30.5., nevyplatená ani do 15 dní po 30.5., dôvod na §69 odst.1, písm.b okamžité skončenie PP.Ak bude postupovať tak, že 4 dni po termíne vyplatí časť, a o 7 dní vyplatí zvyšok, je v lehote 15 dní.
Iveta1
30.05.07,06:38
Zamestnanec tak isto skončil PP okamžite podľa §69 1b ZP
Prosím poraďte ako sa náhrada mzdy v sume priem.mesač.zárobku za 2 mes. berie do výplaty. Je to zložka hrubej mzdy alebo ostatný príjem alebo niečo iné ?
Iveta1
30.05.07,13:02
Zamestnanec tak isto skončil PP okamžite podľa §69 1b ZP
Prosím poraďte ako sa náhrada mzdy v sume priem.mesač.zárobku za 2 mes. berie do výplaty. Je to zložka hrubej mzdy alebo ostatný príjem alebo niečo iné ?



Poraďte prosím
irma1
30.05.07,13:39
Nerozumiem čo je to za náhrada. Je to preplatená dovolenka, ktorú si nemohol vyčerpať ku dňu skončenia PP?
Chobot
30.05.07,14:02
Zamestnanec tak isto skončil PP okamžite podľa §69 1b ZP
Prosím poraďte ako sa náhrada mzdy v sume priem.mesač.zárobku za 2 mes. berie do výplaty. Je to zložka hrubej mzdy alebo ostatný príjem alebo niečo iné ?

Ale veď to máš jasne napísané, že je to náhrada mzdy v sume priemerného mesačného zárobku. A priemerný mesačný zárobok je definovaný v § 134 nsledovne:

"(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak."

Je to teda celý hrubý príjem za príslušné obdobie predošlého štvrťroka.

Ďalšie podrobnosti nájdeš v nasledujúcich ustanoveniach uvedeného paragrafu.
Chobot
30.05.07,14:05
Nerozumiem čo je to za náhrada. Je to preplatená dovolenka, ktorú si nemohol vyčerpať ku dňu skončenia PP?

V prípade okamžitého skončenia PP z dôvodu nevyplatenia mzdy má zamestnanec nárok na dvojmesačnú náhradeu mzdy podľa § 69 ods. 4:

"(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."

Samozrejme má nárok aj na vyplatenie nevyčerpaného zoatatku dovolenky.
Skalka
30.05.07,14:09
Pri skončení pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy patrí zasmestnancovi náhrada mzdy za výpovednú dobu podľa ZP. Ide o takú náhradu mzdy, však. Lenže ak zamestnanec dal výpoveď z takého dôvodu a ten dôvod nenastal podľa vyššie uvedených termínov výplat, tak mu tá náhrada nepatrí a ide o výpoveď danú zamestnancom bez uvedenia dôvodu. Ale treba na to písomnú odpoveď zamestnávateľa, v ktorej neuzná výpovedný dôvod.
Iveta1
31.05.07,07:24
Mne nešlo o výpočet, ale či táto položka mzdy vstupuje do vymeriavacích základov na odvody do SP a ZP. napr.odchodné, odstupné nestupuje do VZ
Olgica
31.05.07,08:21
Mne nešlo o výpočet, ale či táto položka mzdy vstupuje do vymeriavacích základov na odvody do SP a ZP. napr.odchodné, odstupné nestupuje do VZ
Náhrada mzdy vstupuje do VZ.
Iveta1
31.05.07,10:09
Za odpoveď ďakujem.
Iveta1
11.06.07,06:50
Radšej sa ešte raz opýtam, či to dobre chápem:
zamestnanec skončil PP 2.5.2007
náhrada mzdy §69 ods.4 mi vyšla 31 417,- + nevybratá +čerpana.dov. 1 084,- + náhr.za sviatok 723,- Spolu: 33 224,-
4% z 33224 je 1 329, z-c
10% z 33224 3 324 z-ľ

To bude mať ten človek zaplatené zdr.poist na dva nasledujúce mesiace?
či nehľadať žiadnu súvislosť?
75mirka75
13.08.09,10:43
chcem sa len poradit ako mam posupovat pri nevyplateni mzdy prveho februarasom nastupila do pizzerie a skoncila posledneho dna v marci z dovodu rusenia astahovania prevadzky do dnesneho dna som za tie dva mesiace nedostala vyůlatu
Chobot
13.08.09,11:01
chcem sa len poradit ako mam posupovat pri nevyplateni mzdy prveho februarasom nastupila do pizzerie a skoncila posledneho dna v marci z dovodu rusenia astahovania prevadzky do dnesneho dna som za tie dva mesiace nedostala vyůlatu

Tak jedine list na zamestnávateľa o vyplatenie mzdy za odpracované mesiace. Ak to nepomôže, tak žalobu na súd. Výhru máš istú, ak máš všetky doklady k prac. pomeru (pracovnú zmluvu a ukončenie PP - výstupné listy).
dušinka
13.08.09,11:16
Musím súhlasiť, naozaj sa jedná o trestný čin v prípade, že firma mala na účte peniaze a mzdu Ti nevyplatili. Z vlastných skúseností radím: Najprv sa pokús o dohodu so zamestnávateľom, keď to nepomôže, vyhľadaj právnika.
ivka70
13.08.09,11:40
Musím súhlasiť, naozaj sa jedná o trestný čin v prípade, že firma mala na účte peniaze a mzdu Ti nevyplatili. Z vlastných skúseností radím: Najprv sa pokús o dohodu so zamestnávateľom, keď to nepomôže, vyhľadaj právnika.

Ked sa nedohodne, treba ist na policiu a podat trestne oznamenie.
Pravnika zatial nepotrebuje, najskor bude policia vysetrovat, az potom sa to dostane na sud /a mozno sa majitel vysetrovanim spamata a mzdu doplati/
Dorjan
13.08.09,20:06
Ked sa nedohodne, treba ist na policiu a podat trestne oznamenie.
Pravnika zatial nepotrebuje, najskor bude policia vysetrovat, az potom sa to dostane na sud /a mozno sa majitel vysetrovanim spamata a mzdu doplati/
Píšete , že sa jedná o trestný čin, keď má firma na účte peniaze. A čo máme robiť a ako máme postupovať, keď vieme že v podniku nie sú na účtoch peniaze, pritom sú účty zablokované exekútormi, výplaty nám podnik nedal od novembra minulého roku, preto sa u nás dávajú pracovníkom výpovede postupne už od mája 2009 z nadbytočnosti a taktiež pri výpovediach majú nárok na odstupné, ktoré taktiež do dnešného dňa nikomu nebolo vyplatené. Čo by ste nám poradili, čo máme urobiť, pretože vieme že so zamestnávateľom dohoda nepomôže. Môžme podať trestné oznámenie na políciu, aj keď vieme ako to je v podniku s účtami a vieme že ani peňazí niet ?
dalilada
13.08.09,20:27
ak sa vysetrovanim preukaze, ze na ucte neboli peniaze, trestne stihanie bude pravdepodobne zastavene, preto to asi nebude mat velky zmysel
Xanti
13.08.09,20:33
Píšete , že sa jedná o trestný čin, keď má firma na účte peniaze. A čo máme robiť a ako máme postupovať, keď vieme že v podniku nie sú na účtoch peniaze, pritom sú účty zablokované exekútormi, výplaty nám podnik nedal od novembra minulého roku, preto sa u nás dávajú pracovníkom výpovede postupne už od mája 2009 z nadbytočnosti a taktiež pri výpovediach majú nárok na odstupné, ktoré taktiež do dnešného dňa nikomu nebolo vyplatené. Čo by ste nám poradili, čo máme urobiť, pretože vieme že so zamestnávateľom dohoda nepomôže. Môžme podať trestné oznámenie na políciu, aj keď vieme ako to je v podniku s účtami a vieme že ani peňazí niet ?No áno toto by vám nepomohlo.
Ale Váš problém by mal poriešiť garančný fond SP, kde sa platia povinne odvody. Viac http://hn.hnonline.sk/2-20463825-k10000_detail-08 alebo potom na tomto linku http://www.porada.sk/t85644-garancny-fond-sp.html Verím, že tam nájdeš odpovede, ktoré hladáš.
Dorjan
13.08.09,20:42
ak sa vysetrovanim preukaze, ze na ucte neboli peniaze, trestne stihanie bude pravdepodobne zastavene, preto to asi nebude mat velky zmysel
Lenže my ako robotníci práveže by sme potrebovali zistiť, či naozaj neboli a nie sú peniaze na účtoch. Nám len bolo povedané, že sú ex.zablokované účty. Ale neveríme tomu že aj vedenie v podniku je úplne bez výplat ako my, pretože my sme úplne bez peňazí a ony si chodia s rodinami po dovolenkách. Jednoducho nech popredajú majetok a nech nám vyplatia , čo nám patrí. Skúsime podať to trestné oznámenie, nech to vyšetria. To treba podať písomne a máme sa podpísať všetci zamestnanci, ktorých sa to týka ?
jaslov
04.01.10,07:03
Skončil som po 4.rokoch pracovný pomer ku dňu 31.12.2009.Mzda mi nebola vyplatená od októbra minulého roku a majiteľ Firmy je občan Dánskeho kráľovstva/momentálne v Dánsku,zastupovaný len slov.právnikom/.Hodlám podať trestné oznámenie a chcem sa spýtať či to mám podať na políciu alebo rovno na prokuratúru,prípadne koho najprv kontaktovať.
Chobot
04.01.10,22:54
Skončil som po 4.rokoch pracovný pomer ku dňu 31.12.2009.Mzda mi nebola vyplatená od októbra minulého roku a majiteľ Firmy je občan Dánskeho kráľovstva/momentálne v Dánsku,zastupovaný len slov.právnikom/.Hodlám podať trestné oznámenie a chcem sa spýtať či to mám podať na políciu alebo rovno na prokuratúru,prípadne koho najprv kontaktovať.

Na políciu.

Trestné oznámenie síce môžeš podať, ale ak ten občan, navyše cudzinec nie je na Slovensku, tak neviem, či niečo zmôžeš...
jaslov
05.01.10,08:48
Našiel som aj takéto riešenie tu na porade.

"Netreba sa spoliehať, že niekto začne konať. Dalo by sa to riešiť konkurzom. Ak bude na firmu vyhlásený konkurz, tak súd vyzve veriteľov, aby si prihlásili svoje pohľadávky. Všetky pohľadávky pri rozdeľovaní výťažku sú rovnocenné okrem pohľadávok, na ktoré má veriteľ záložné právo. Vy však máte nárok na plnenie z garančného fondu v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov pred vznikom platobnej neschopnosti, takže nemusíte čakať, či niečo pre Vás zostane pri rozdeľovaní výťažku, ale uspokojí Vás sociálna poisťovňa. Od 1.8.2006 sa považuje za deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa deň podania návrhu na vyhlásenie konkurzu (§ 12 Zákona o sociálnom poistení) a nie deň vyhlásenia konkurzu ako doteraz. Takže doporučujem spojiť sa o ostatnými bývalými kolegami, dať dokopy doklady preukazujúce výšku pohľadávky (prac.zmluva, zostatky dovoleniek, cestovné vyúčtovania ...), ktoré Vám neboli preplatené a zložiť sa na súdny poplatok a podať návrh na vyhlásenie konkurzu, aby neuplynula lehota 18 mesiacov odo dňa skončenia pracovného pomeru."

V mojom prípade je to približne 2500 Eur a to v dnešnej dobe fakt nie je zanedbateľný peniaz.
Celý majetok je prevezený do zahraničia/strojné zariadenie a pod./a na slovensku ostala len Budova,ktorú chce predať tuším za nejakých 800 000 Eur aby mohol vyplatiť pohľadávky veriteľov a na ktorú je uvalená ťarcha z banky Dexia.Zaujímalo by ma kto vlastne a kedy vyhlasuje exekúciu respektíve konkurz na majetok/v tomto prípade Budova +pozemok/.Sociálna poisťovňa,DÚ,alebo to musíme urobiť my zamestnanci?
Za každú odpoveď budem vďačný.
Andyke
05.01.10,10:14
Maximálna výška dávky garančného poistenia, na ktorú má zamestnanec nárok za obdobie

od 1. júla 2008 do 30. júna 2009, je 2006,20 EUR, čo predstavuje trojnásobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného za kalendárny rok 2007,
od 1. júla 2009 do 30. júna 2010, je 2169,10 EUR, čo predstavuje trojnásobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného za kalendárny rok 2008.

Zdroj :
http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359s
jaslov
22.03.10,20:12
Takže je to tu,podal som trestné oznámenie a dnes mi došla odpoveď,že trestné stíhanie bolo zastavené,z dôvodu nedostatku peňazí na účte zamestnávateľa.:mad:
Bolo mi odporučené začať občiansko právne konanie.Ako tomu mám správne rozumieť???Podať žalobu na súd?:confused:

Ďakujem .
Chobot
22.03.10,21:57
Takže je to tu,podal som trestné oznámenie a dnes mi došla odpoveď,že trestné stíhanie bolo zastavené,z dôvodu nedostatku peňazí na účte zamestnávateľa.:mad:

Bohužiaľ tak to je. Pokiaľ firma nemá peniaze, tak nevyplatením mzdy sa nedopúšťa trestného činu. T. činom by to bolo, keby mali peniaze a zámerne by ich nevyplatili. Je to aj v Trestnom zákone:


(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Takže nie každé nevyplatenie mzdy je trestným činom.


Bolo mi odporučené začať občiansko právne konanie.Ako tomu mám správne rozumieť???Podať žalobu na súd?:confused:

Ďakujem .

Áno, trestného činu sa podnikateľ nedopustil. Aj keby sa bol dopustil TČ, trestný súd by ti nezabezpečil vyplatenie peňazí.

Teraz ho budeš musieť žalovať na civilnom súde o vyplatenie peňazí. Výsledkom bude žaloba alebo platobný rozkaz na vyplatenie dlžnej sumy. Táto žaloba či plat. rozkaz je exekučným titulom, takže môžeš potom cez exekútora mu exekvovať majetok, ak nejaký má.
jaslov
25.03.10,06:24
Včera som sa dozvedel nové skutočnosti a to že výrobná hala ktorá bola jeho posledným majetkom na území SR v hodnote cca 330 000 EUR (bez príslušného strojového parku,ktorý bol medzičasom presunutý mimo územie SR )bola odkúpená novým majiteľom.
Môj pôvodný zamestnávateľ v e-mailovom kontakte sľúbil,že dlžné čiastky bývalým zamestnancom budú vyplatené.Ostáva nám len dúfať,alebo sa naďalej držať Občiansko právneho konania na civilnom súde?
Teraz by mal byť eventuálne platobne schopný,ovšem asi bude treba v prípade súdneho konania(ak teda nevyplatí dlžné čiastky) dokázať,obchodnú transakciu,ktorá bola predajom výrobnej vykonaná a na tú majú právo zrejme len príslušní pracovníci súdneho konania ak sa nemýlim.
Alebo existuje zákon, ktorý v prípade znovunadobudnutia platobnej schopnosti zabezpečí veriteľom právne vyplatenie dlžoby?
Ďakujem