eviketa
09.05.07,09:43
V marci sme vystavili na spoločnosť XY fa za služby. Mame 60 dnovu splatnosť. Po dvoch mesiacoch nam poslali list, že na základe vtedajšej ustnej dohody bol znížený základ dane a fa nemožu akceptovať. Ja som urobila dobropis a musím urobiť opravenú fa, ale nie som si istá zdanitelným plnením. Služba nastala v 3/07. Ak by som použila tento dátum, asi by som musela urobiť dodoatočné DP ? Alebo povodnú fa dobropisovať v 5/07 a vystaviť novú fa tiež v 5/07 s odvolaním sa na dobropis ?
Tweety
09.05.07,07:52
Ak vystavíš dobropis k pôvodnej fa zdaniteľné plnenie je dátumom vystavenia dobropisu, opravenú fa už nevystavuješ.
apo
09.05.07,07:52
V marci sme vystavili na spoločnosť XY fa za služby. Mame 60 dnovu splatnosť. Po dvoch mesiacoch nam poslali list, že na základe vtedajšej ustnej dohody bol znížený základ dane a fa nemožu akceptovať. Ja som urobila dobropis a musím urobiť opravenú fa, ale nie som si istá zdanitelným plnením. Služba nastala v 3/07. Ak by som použila tento dátum, asi by som musela urobiť dodoatočné DP ? Alebo povodnú fa dobropisovať v 5/07 a vystaviť novú fa tiež v 5/07 s odvolaním sa na dobropis ?

Vystavte dobropis s dňom daňovej povinnosti v máji.

apo
Olgica
09.05.07,07:54
Stačí ak k pôvodnej fa vystavíš dobropis s dátumom 5/07. Ale ak by trvali na oprave fa so zdanit.plnením 3/07 tak budeš musieť urobiť aj dodatočné DP k DPH.
Kačena I.
09.05.07,07:55
A nestačí urobiť len dopropis na rozdiel vo vystavenej fa a dohodnutej sume? Dobropis by išiel do 05/07 a bolo by po problémoch.
betka
09.05.07,07:56
Urobte dobropis. Dobropisujeme Vám FA zo dňa (matrec) č. xy. Napíšte dôvod vystavenia dobropisu. Priložte si tam aj list, kt. ste dostali od spoločnosti. Dobropis vystavíte v 5/07.
Nerobte DDP.
Na vysporiadaní FA a dobropisu sa potom dohodnite s odberateľo, či si to započítate, alebo si uskutočníte úhrady navzájom cez účet, alebo v hot.
eviketa
09.05.07,08:14
toto všetko by bolo super, ale žial oni nam fa vrátili a chcú novu, tam je problém. je to spoločnosť, ktorá by mi žiaden rozdiel neakceptovala.
Tweety
09.05.07,08:18
V tomto prípade fa vystornuješ s dátumom pôvodnej fa s podaním DDP.
eviketa
09.05.07,08:22
no dík, žial tomuto som sa chcela vyhnut, ale potvrdzuješ moje myšlienky, že inak to asi nepojde. aj ked to storno , mne to pripadá skor na dobropis-došlo k zníženiu zákldu dane
Tweety
09.05.07,08:28
Oni nepostupovali tiež celkom správne, že vrátili celú fa späť,kedže dodanie bolo uskutočnené, pretože správne mali fa akceptovať, vy by ste vystavili dobropis.
eviketa
09.05.07,08:31
no a hlavne s odstupom dvoch mesiacov
Tweety
09.05.07,08:32
Ja by som vrátenie neakceptovala, (kedže nebol dôvod-služba bola dodaná) vystavila dobropis k pôvodnej fa, finito.
eviketa
09.05.07,08:52
no ale oni by nemali žiadnu fakturu, kedže nám ju vrátili, takže finito ?
Tweety
09.05.07,09:41
AK im ju vrátiš, pretože nemali na vrátenie dôvod, zašleš k nej dobropis, nebudeš musieť robiť DDP.
Jana Acsová
09.05.07,09:44
V marci sme vystavili na spoločnosť XY fa za služby. Mame 60 dnovu splatnosť. Po dvoch mesiacoch nam poslali list, že na základe vtedajšej ustnej dohody bol znížený základ dane a fa nemožu akceptovať. ...
Odpovedí ste dostali viac ako dosť. Týkali sa problematiky, ale nakoľko v úvode nebolo ujasnené o čo sa jedná, žiadna z odpovedí nemusí byť komplexná.

Tak ako? Je pravda, že na základe dohody mal byť pri predaji základ dane nižší? Jedná sa o chybnú fakturáciu? Alebo sa jedná o dodatočné zníženie ceny po dodávke tovaru?

Až po zodpovedaní týchto otázok je možné odpovedať na otázku, do ktorého obdobia môžete opravu základu dane zahrnúť.
Jana Acsová
09.05.07,09:46
K zahrnutiu dobropisu do zdaňovacieho obdobia:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=453936&postcount=7
eviketa
09.05.07,10:16
Janka dakujem, našla som si práve tento príspevok a písala som aj mail druhej strane. Vzhľadom k tomu, že k fakturácii boli poskytnuté zle podklady, predpokladám, že ide o chybu vo fakturácii, z čoho mi vyplýva urobenie storna fa a vystavenie novej , so správnymi údajmi a patričné podanie dodatočného DP.
Dakujem všetkým prispievateľom.
ALBO
09.05.07,12:23
Janka dakujem, našla som si práve tento príspevok a písala som aj mail druhej strane. Vzhľadom k tomu, že k fakturácii boli poskytnuté zle podklady, predpokladám, že ide o chybu vo fakturácii, z čoho mi vyplýva urobenie storna fa a vystavenie novej , so správnymi údajmi a patričné podanie dodatočného DP.
Dakujem všetkým prispievateľom.

V DPH sa nerobia storná.Ak ste predtým vystavili Fa ale v nesprávnej výške. mali by ste k nej vystaviť teraz ťarchopis (teda len rozdiel) a ten rozdiel pôjde do dodatočného. a len z rozdielu bude sankcia. Ak dáte celú teraz nanovo, tak sancia bude z celej sumy.
betka
09.05.07,12:32
V DPH sa nerobia storná.Ak ste predtým vystavili Fa ale v nesprávnej výške. mali by ste k nej vystaviť teraz ťarchopis (teda len rozdiel) a ten rozdiel pôjde do dodatočného. a len z rozdielu bude sankcia. Ak dáte celú teraz nanovo, tak sancia bude z celej sumy.

Albo, ale išlo o zníženie ZD, nie zvýšenie. V mesiaci 3/2007 (tušim) vystavili FA, kde bol ZD vyšší ako mal byť.
Jana Acsová
09.05.07,12:42
V DPH sa nerobia storná. Toto upozornenie je výborné a vyplýva z toho, že používame terminológiu pre účely vystavenia faktúry, ako dokladu, ale je dôležité správne premietnuť opravu do záznamovej povinnosti podľa § 70. Využila som preto Alenka Tvoju citáciu ... pre zdôraznenie upozornenia.
Jana Acsová
09.05.07,12:47
Teraz možno ALBO a ja nehovoríme presne o tom istom ... ale pointa je zrejme práve v pojme "storno" ... a jeho premietnutí v záznamovej povinnosti.
Z môjho pohľadu tu spočíva podstata premietnutia daňovej povinnosti, t.j. v záznamoch a následne v daňovom priznaní.
apo
09.05.07,14:51
toto všetko by bolo super, ale žial oni nam fa vrátili a chcú novu, tam je problém. je to spoločnosť, ktorá by mi žiaden rozdiel neakceptovala.

Dôvodom na takéto počínanie odberateľa môže byť to, že námietku s faktúrou prejavil v čase keď bolo možné faktúru prerobiť. Riešil som podobný problém u stavebnej firmy keď odberateľ občan začal robiť problémy a trval na prerobení faktúry. Tam som našiel riešenie v tom, že faktúra sa vystornovala s odôvodnením, že podľa zmluvy o dielo nedošlo k plneniu nakoľko nebol podpísaný protokol o prebratí diela.

Vo Vašom prípade musíte analizovať prečo Váš odberateľ Vás núti k prerobeniu faktúry. V prípade, že ste faktúru vystavili v čase keď bola povinnosť fakturovať a odberateľ Vám faktúru reklamoval po podaní DP k DPH musíte trvať iba na oprave základu dane. Pre odberateľa nie je dátum odpočtu dane explicitne stanovený zákonom o DPH, ale vyplýva z dátumu vašej daňovej povinnosti a ak odberateľ si nedal do evidencie DPH vašu faktúru vtedy keď mal nech on podá dodatočné daňové priznanie. Vo vašom prípade ak sa jedné o opravu základu dane (§25) tak ani vy nemôžete robiť ako sa vám zachce, zákon o DPH vám nedáva alternatívu.

Asi som nepomohol, ale je nesprávne nechať sa manipulovať nadutým odberatelom.

apo
betka
09.05.07,16:25
Eviketa.
Ak máte vrátenú FA z druhej strany, odložila by som si obálku, kedy mi došla vrátená FA a pripla by som si ju k FA. (Aj vy môžete namietať, že Vám nebola FA vrátená, pokiaľ neprišla doporučene, a mali ju vrátiť ešte v mesiaci, resp. k dátumu, keď ste neurobili DP z DPH za mesiac 3/2007)
Na základe týchto skutočností. By som poslala odberateľovi list, v kt. by som upozornila na toto.
Nakoľko sme obdržali vrátenia FA v mesiaci Máj/2005, a naša firma mala daňovú pivinnosť v mesiaci 3/2005 z uskutočnenej služby, vystavujeme Vám dobropis na Fa č. XY zo dňa ....., nakoľko sa odberateľ s dodávateľom dohodli na základe ústnej dohody na zmene podmienok, t.j. na znížení základu dane s predmetnej služby (alebo nejakej zľavy so služby ....). Vystavením tohto dobropisu požadujeme predmetné služby s vystavenou Fa xy započítať s dobropisom xx. Na základe týchto skutočností ostáva čiastka k úhrade ....
Prosím o vyjadrenie sa k tomuto listu písomnou formou...
apo
09.05.07,18:59
V DPH sa nerobia storná.Ak ste predtým vystavili Fa ale v nesprávnej výške. mali by ste k nej vystaviť teraz ťarchopis (teda len rozdiel) a ten rozdiel pôjde do dodatočného. a len z rozdielu bude sankcia. Ak dáte celú teraz nanovo, tak sancia bude z celej sumy.

Albo, prečo uvažuješ o možnosti podávať dodatočné daňové priznanie. Ťarchopis aj dobropis má svoj vlastný dátum daňovej povinnosti.

Neviem aký dôvod je pre Tvoju radu. Prosím vysvetli to komplexnejšie.

apo
martina100
10.05.07,05:15
Ahojte ludia, aj ja prosim o pomoc. Jedna sa o nasledujucu situaciu: V marci sme dostali objednavku od spolocnosti XY na opravu v bytovke, praca bola spravena, faktura vystavena, DPH odvedene a uz nam prisli aj peniazky. Teraz sa ohlasila firma Z, ze bytovka je v ich sprave a fakturu mam poslat im. Takze sa pytam, je nejaka moznost, ze k povodnej fa vystavim dobropis, vratim peniaze a spravim novu fa na inu firmu? Ako by to bolo s danovym priznanim k DPH?
ALBO
10.05.07,05:21
Albo, ale išlo o zníženie ZD, nie zvýšenie. V mesiaci 3/2007 (tušim) vystavili FA, kde bol ZD vyšší ako mal byť.

Beatka máš pravdu, pôjde o DP. Mne hlavne udrelo do očí ten pojem storno pôvodnej FA.
Už som tu niekolko krát odcitovala pripravovanú novelu zákona, podľa ktorej aj oprava chyby sa urobi cez § 25, teda rozdiel základov v dodatočnom priznaní. Tak by to malo byť aj teraz, len im to akosi vypadlo zo zákona jednoznačne napísané. V starom zákone to tiež bolo.
Takže oni ešte môžu využiť § 26/6, keďže ide o DP.
ALBO
10.05.07,05:26
Albo, prečo uvažuješ o možnosti podávať dodatočné daňové priznanie. Ťarchopis aj dobropis má svoj vlastný dátum daňovej povinnosti.

Neviem aký dôvod je pre Tvoju radu. Prosím vysvetli to komplexnejšie.

apo
Napísala som to vyššie, oni píšu, že urobili chybu a teda nesplňajú nič z tých dôvodov, ktoré sú uvedené v § 25 pre opravu dane legálne do riadneho DP.Oni dodatočne neznížili cenu dodávky ale asi poplietli hodnoty alebo čo. Tak to píše, ak vedia nejako deklarovať , že ide o zníženie ceny tak potom riadne.
ALBO
10.05.07,05:31
Ahojte ludia, aj ja prosim o pomoc. Jedna sa o nasledujucu situaciu: V marci sme dostali objednavku od spolocnosti XY na opravu v bytovke, praca bola spravena, faktura vystavena, DPH odvedene a uz nam prisli aj peniazky. Teraz sa ohlasila firma Z, ze bytovka je v ich sprave a fakturu mam poslat im. Takze sa pytam, je nejaka moznost, ze k povodnej fa vystavim dobropis, vratim peniaze a spravim novu fa na inu firmu? Ako by to bolo s danovym priznanim k DPH?

Veď keď to objednala Fy XY tak ste jej správne fakturovali, nemôže to XY refakturovať firme Z?
karpis
10.05.07,05:33
firma XY to musí fakturovať firme Z
martina100
10.05.07,06:16
pre mna by to bolo najjednoduchsie, len ta bytovka ma zluvu s firmou Z a s Fy XY este vraj nema a spominane 2 firmy sa idu sudit alebo co
apo
10.05.07,07:43
pre mna by to bolo najjednoduchsie, len ta bytovka ma zluvu s firmou Z a s Fy XY este vraj nema a spominane 2 firmy sa idu sudit alebo co

Štandardný postup podľa občianskeho zákonníka je aj ten, že nájomca si dá vykonať opravu, ktorú potom prefaktúruje vlastníkovi nehnuteľnosti.

Ak vo Vašom prípade sa do reťazca registrovaných na dph NEPRIMIEšAL neregistrovaný na DPH všetko sa dá prefakturovaním nákladov napraviť.

Vy ako dodávateľ nie ste povinný skúmať či ten čo si prácu objednal je vlastníkom nehnuteľnosti, ale ako som uviedol aj keď vlastníkom nie je tak sa nič zlého neudialo.

apo
eviketa
11.05.07,07:26
Sorry, ale nebola som pri nete dlhšie , tak sa ozývam až teraz.Ani som nečakala tolko odpovedí, a možno aj takto sa pomohlo nejakému "nešťastníkovi" čo to mal ako ja. Áno spoločnosť čo vystavila fa urobila chybu v základe dane. Mal byť nižšší ako povodný a tým aj nižšia DPH. Kedže išlo o chybu a nie zo zákona určené možnosti zníženia a teda vystavenia dobropisu, asi je iba možnosť stornovania a vystavenia novej fa s podaním dodatočného DP za 3/07. Len ked zákon o DPH storná nerieši, tak teda čo ?
Jana Acsová
11.05.07,07:30
Len ked zákon o DPH storná nerieši, tak teda čo ?A prečo by mal, alebo musel? Čo sa stalo? Chyba. Došlo k nesprávne vystavenej faktúre, tú musíte opraviť. Z pohľadu záznamovej povinnosti ste povinná opraviť záznamy v zdańovacom období, v ktorom k chybe došlo a zároveň podať dodatočné daňové priznanie za toto obdobie, nakoľko sa nejedná o opravu základu dane z dôvodov uvádzaných v § 25 ZDPH.
eviketa
11.05.07,07:38
ok, je to tak