jankajese
09.05.07,10:01
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť, ak je tu niekto, kto to už niekedy robil alebo sa s tým stretol - myslím tým záhradný krb. Chceli by sme si postaviť pri rodičovskom dome krb, len nevieme ako na to. Má niekto niejaky stavebný plán - postup ako sa to stavia? Môj otec aj s manželom sú celkom šikovní kutili, ale na to si akosi netrúfajú. Chceli by to spojiť aj s udiarňou, vraj to niekde videli. Viete nám poradiť?

Ďakujeme
wagner
09.05.07,18:31
Skús pozrieť na stránku www.uss.sk - je to stránka časopisu Urob si sám. Ja ho pravidelne kupujem a viem, že to tam bolo zverejnené. Len si nespomínam v ktorom čísle, ale ak by tam mali zoznam starších čísiel, možno by to pomohlo. Ak nie, tak sa ozvi a pozrela bz som staršie čísla, ale až v budúcom týždni, teraz budem mimo
jojom
09.05.07,19:14
Ahoj. Posielam Ti fotku krbu ktorý postavim môj svokor na chate. Navrchu sa dajú údiť ryby teplým dymom (ludia to je bašta ). Dolu sa dá prekladať rošt do rôznych výšok a v prípade gulášu je ta zboku otočné rameno na ktoré sa vešia kotlík. Spravil to sám, len si to rozkreslil a postavil ho. Mám to vo Zvolene.
salik
24.05.07,11:57
salik
24.05.07,12:07
Ahoj. Posielam Ti fotku krbu ktorý postavim môj svokor na chate. Navrchu sa dajú údiť ryby teplým dymom (ludia to je bašta ). Dolu sa dá prekladať rošt do rôznych výšok a v prípade gulášu je ta zboku otočné rameno na ktoré sa vešia kotlík. Spravil to sám, len si to rozkreslil a postavil ho. Mám to vo Zvolene.
Pekne vyriešené. Jednoducho a efektívne. Zaujímalo by ako spravil tú betónovú platňu v strede? Pozerám na to foto a dosť sa dymí s ohniska. Chcelo by to nejaký skladací kryt, keď sa údi.
leader11
29.05.07,19:31
Ahoj. Prosim Ta ak Ti niekto poslal nejake plany, alebo ak mas nejake projekty na stavbu, mohla by si mi nieco preposlat. Tiez sa chystam nieco postavit. Nechcem vsak klasicky krb ( nieco ako pomnik ). Hladam inspiraciu. Dakujem
jojom
10.06.07,10:38
Ahojte. Sori bol som pár dní mimo Pc takže som nejak pzabudol. Leader11 SS som Ti poslal, nejak sa dohodneme. Salik netreba žiadny kryt lebo ryby sa údia v hornej časti teplým dymom ako som písal vyššie. Máš pravdu ale v tom že sa dymí keď je horšie spalovanie ale aj to je čiastočne vyriešené. Treba to vidieť bo ked sme to stavali nemal nám kto poradiť .
azol
17.06.07,01:50
na to aby ti nedymilo priamo do taniera je jednoduché riešenie . Záhradný krb v žiadnom prípade nepotrebuje rošt , dostáva aj bez toho dosť vzduchu spredu ,jedine čo potrebuje je spodok ohniska urobiť do spadu aby od prednej časti do zadnej bol spád najmenej 5 cm a uvidíš že dym bude tlačiť do komína a nie do priestoru. Peknú nedeľu prajem..
jojom
20.06.07,18:55
na to aby ti nedymilo priamo do taniera je jednoduché riešenie . Záhradný krb v žiadnom prípade nepotrebuje rošt , dostáva aj bez toho dosť vzduchu spredu ,jedine čo potrebuje je spodok ohniska urobiť do spadu aby od prednej časti do zadnej bol spád najmenej 5 cm a uvidíš že dym bude tlačiť do komína a nie do priestoru. Peknú nedeľu prajem..
Určite netreba záhradnému krbu rošt ???? Ja ho tam mám. Dôvod ? Aby som si mohol opekať mäsíčko klobásečku ai.
Lion Topoľčany
20.06.07,19:04
Tak to by aj mňa zaujímalo ako sa grilujú klobásky bez roštu ?
azol
20.06.07,19:28
ano rošt ale nie pod ohniskom kamaráti moji a zlatý ja som pisal o inom . Pekný večer a dobru chuť
Lion Topoľčany
20.06.07,19:42
Och, konečne som to pochopila. Sedí pri mne aj moja polovička a veľmi je zvedavá /ý/, či potom treba použiť na oheň dúchadlo.
azol
21.06.07,18:49
nie netreba použiť nič. Drevene uhlie a drevené brikety nemusia horieť plameňom na to aby sa mäso ugrilovalo , ved v prírode pokial si založíš oheň tiež nepotrebuješ duchadlo. Mojím slovám môžeš veriť a môžem napísať ako vznikne oheň a kolko stupnov vydávaju tlejuce brikety môžem napísať nabuduce vid môj profil.
dubinak
26.06.07,16:13
Skús pozrieť na stránku www.uss.sk - je to stránka časopisu Urob si sám. Ja ho pravidelne kupujem a viem, že to tam bolo zverejnené. Len si nespomínam v ktorom čísle, ale ak by tam mali zoznam starších čísiel, možno by to pomohlo. Ak nie, tak sa ozvi a pozrela bz som staršie čísla, ale až v budúcom týždni, teraz budem mimo
Záhradné kozuby sú v júnovom čisle z 2006 roku
sibal49
05.07.07,19:52
výborná diskusia,samozrejme klbásočky potrebuju rošt,ale čo tak ešte vyskúšat dobrú oravskú slaninku k tej klbásočke a potom nebude stačit ani litrík dobrého vinka alebo dobré orosené pivko
atramka
05.07.07,20:23
na to aby ti nedymilo priamo do taniera je jednoduché riešenie . Záhradný krb v žiadnom prípade nepotrebuje rošt , dostáva aj bez toho dosť vzduchu spredu ,jedine čo potrebuje je spodok ohniska urobiť do spadu aby od prednej časti do zadnej bol spád najmenej 5 cm a uvidíš že dym bude tlačiť do komína a nie do priestoru. Peknú nedeľu prajem..
azol, super rada, vyskúšame, ak to bude fungovať máš našu vďaku za super radu..:-);)
Mynas
06.07.07,10:40
Urcite skuste tuto stranku http://sigut.cz/krb.htm
amkredit
09.07.08,11:35
fíha...to s tým spádom a bez roštu pod ohniskom ma velmi zaujalo.
čitam tu tie príspevky lebo som v štartovacom štadiu výstavby zahradného krbu a mam dilemu ako to vyriešit s roštom. Mám už zaklad v tvare U širka 100 cm a hlbka 65 cm výška 50cm. Ak tomu spádu dobre rozumiem predná časť ohniska je vyšśie ako zadná? Toto by mi zjednodušilo život. ´Je to povrdené praxou?Prosím potvrdte alebo vyvrátte mi to. Dakujem
ucholator
11.07.08,14:29
Nechapem,preco by malo byt ohnisko spadovane.No a rost podla mna nemusi byt.Videl som viac konstrukcii krbov a myslim,ze rost tam nejaku zvlastnu funkciu nehra.Nieco ine je kozub!
ACCNT
12.07.08,14:33
mozno pomoze nieco z clankov na tejto stranke:
vseumel.cz/search.php?rstext=all-phpRS-all&rstema=29
Ewa23
16.04.09,13:38
prosila by som o odpoveď,či ste pri stavbe záhradného krbu vyspádovali ohnisko a ak áno či to naozaj nedymilo do priestoru veľmi ďakujem za odpoveď
Deniska1985
25.07.09,06:23
Chceme si postaviť na záhradke menší krb. Kedže nám to nemá kto, tak sa cheme opýtať, ako treba postupovať, čoho sa vyvarovať. Pozerala som aj rôzne stránky na internete ale nič dobré som nemašla čo by nám pomohlo od prvého kroku. ďakujeme za každú radu.:). mám predstavu ako by mal vyzerať, viď foto;)
Milan Sitár
11.07.11,10:39
Tiež idem stavať krb vlastnými rukami, celé teleso okrem ohniska bude zo skál.
Vie niekto poradiť aká skala je vhodná, aby nepukala, prípadne aká je nevhodna?
Ďakujem
mackojojo
11.07.11,18:03
No ja som staval komlet altánok aj s krbom + udiaren. Projekt krbu som našiel na nete. Prikladám aj nejaké foto pred začatím prác a teraz. :)
TomasHC
12.07.11,05:34
mackojojo: Parádne!
salik
12.07.11,07:11
mackojojo pekne spravene :)
mackojojo
12.07.11,12:35
Ďakujem Vám:) námaha stála za to. Ešte stále čosi vylepšujem a je to pre mňa relax. Ak by niekto s niečim potreboval poradiť, tak rád sa podelím s vami o radu :)
mackojojo
16.07.11,04:54
Pridavam ešte nejake fotky ;)
lacozrs
20.07.11,14:23
mackojojo, prosím ťa, vedel by si poslať plány na ten krb? Vyzerá pekne. Chcel by som také niečo "zbúchať".
Vďaka.
mackojojo
20.07.11,19:51
Zdravim. Jasnačka. Napíš mi prosím na mail, alebo ti to pošlem cez rp.
KoxXxo
21.07.11,06:18
Trochu iný krb:
dumastdk
15.08.11,07:55
Pozdravujem Poraďáci. Také niečo chcem stavať aj ja, síce nemám ešte veľa toho premysleného ale potrebujem vyriešiť takú vec. Máme postavený velikánsky prístrešok a v ňom je podlaha, zámková dlažba v štrkovom lôžku a na nej by som chcel postaviť ten záhradný krb. Neviem, či mám rozobrať na tom mieste a vybetónovať alebo by stačolo navrch urobiť betónovú dosku s armovaním a na to postaviť. Kto by vedel poprosím o radu. Ďakujem a nech sa Vám nič nepripáli na grilovačke.
220870
15.08.11,13:11
Treba betonovu dosku.
dumastdk
15.08.11,16:52
Treba betonovu dosku.

Pochopil som správne? Stačí betónová doska na tú zámkovú dlažbu?:confused:
arizona
15.08.11,17:33
Tiez mame velky altanok,ale krb sme narocky davali na bocnu /vonkajsiu/ stranu,aby nam dym a cmud v pripade horsieho pocasia nestal pod strechou.
dumastdk
15.08.11,17:45
Von z altánku? Ja potrebujem aby bol prístupný z vnútra práve pre prípad zlého počasia alebo ako ste to mysleli? Samozrejme chem komín vytiahnúť nad strechu aby mal ťah a mne sa komín na krbe páči.
arizona
15.08.11,17:52
No, ved je pristupny z vnutra. Je tesne na kraji,bet.doska je vedla dlazby altanu,komin je vonku,vedla strechy,ale masko obracias spod altanku...neprsi na teba .-)
dumastdk
15.08.11,18:23
Tak nejako som to myslel aj ja, len som to asi zle pochopil. ;)
220870
16.08.11,17:16
ak je podlozie pod zamkovou dlazbou dobre zhutnene mozete aj priamo na zamkovu dlazbu,vyliat platnu.Zadajte si do googla stavba zahradneho krbu a hladajte vo videach.
csaba11
16.10.11,17:58
chcel by som ta poprosit o projekt na mail ked sa da vopred dakujem
jojo80
20.02.13,07:32
Ahojte poradaci.Poprosil by som radu, chcem zacat z vystvbou zahradneho krbu z udiarnou, ale vsetko by to malo byt z palenej tehly (cervenej) a vysparovane, stylom "anglickych domov".Poradte dobry projek a potom ak sa Vam to bude pacit , tak dojdem postavit:-) DAKUJEM!
arizona
20.02.13,08:09
Ahojte poradaci.Poprosil by som radu, chcem zacat z vystvbou zahradneho krbu z udiarnou, ale vsetko by to malo byt z palenej tehly (cervenej) a vysparovane, stylom "anglickych domov".Poradte dobry projek a potom ak sa Vam to bude pacit , tak dojdem postavit:-) DAKUJEM!
Este len chces zacat stavat,zhanas rady a projekty,ale hned sa aj ponukas, ze prides postavit?
Mas vobec nejake skusenosti a znalosti? Si sposobily a mas zivnost na taketo prace?
Stavba krbu nie je ani jednoducha,ani lacna zalezitost,asi nikto nechce riskovat, ze sa budes ucit akurat na jeho krbe ;)
jojo80
21.02.13,06:04
Takze,som vyuceny murar z 15 rocnou praxsou.2 roky som opravoval fasady kamenove a tehlove v Londyne.Postavil som si Sam vlastny rod.dom!ale nie to som chcel napisat, ale tvoja reakcia ma to donutila!Chcel som len len dobry projekt poradit,ale ked nevies tak nehaj tak!Z cenami materialu problem urcite nemam a z pracou, to uvidite zhruba za 4 mesiace, poslem foto a nie ja sa budem ponukat, ale ludia ma budu volat,ale o to mi nejde,chcem si len skraslit zahradu a posediet si z kamaratmi a rodinou pri grilovacke.P.S. neposudzuj neodsudzuj cloveka, ked ho nepoznas!!!!!!!!!
arizona
21.02.13,06:22
Takze,som vyuceny murar z 15 rocnou praxsou.2 roky som opravoval fasady kamenove a tehlove v Londyne.Postavil som si Sam vlastny rod.dom!ale nie to som chcel napisat, ale tvoja reakcia ma to donutila!Chcel som len len dobry projekt poradit,ale ked nevies tak nehaj tak!Z cenami materialu problem urcite nemam a z pracou, to uvidite zhruba za 4 mesiace, poslem foto a nie ja sa budem ponukat, ale ludia ma budu volat,ale o to mi nejde,chcem si len skraslit zahradu a posediet si z kamaratmi a rodinou pri grilovacke.P.S. neposudzuj neodsudzuj cloveka, ked ho nepoznas!!!!!!!!!
Neodsudzujem,ani nesudim ta. Urcite si sikovny murar,ale o krboch viem urcite ovela viac ako Ty,preto som napisala, to, co som napisala ...
Pri krboch nie je dolezity len pekny vzhlad,ale hlavne funkcnost a bezpecnost./murar a kachliar, to su dve rozlicne profesie, ine je postavit si krb sam pre seba,ine je robit objednavky pre inych.../
Ale drzim palce a priloz foto :)
wagner
21.02.13,19:12
Ahojte poradaci.Poprosil by som radu, chcem zacat z vystvbou zahradneho krbu z udiarnou, ale vsetko by to malo byt z palenej tehly (cervenej) a vysparovane, stylom "anglickych domov".Poradte dobry projek a potom ak sa Vam to bude pacit , tak dojdem postavit:-) DAKUJEM!
Postaviť krb si môžeš, ale potrebuješ na to stanovisko stavebného úradu. K tomu potrebuješ projekt, stavebný dozor, LV a ďalšie doklady, ktoré určí stavebný úrad. Takže nie len stavať, ale najprv si vybav súhlas stavebného úradu. Projekt musí podpísať oprávnená osoba - takže nie len kopírovať to, čo druhý vytvoril.
jojo80
24.02.13,17:46
Dik za info.
Martin1310
24.02.13,23:31
Postaviť krb si môžeš, ale potrebuješ na to stanovisko stavebného úradu. K tomu potrebuješ projekt, stavebný dozor, LV a ďalšie doklady, ktoré určí stavebný úrad. Takže nie len stavať, ale najprv si vybav súhlas stavebného úradu. Projekt musí podpísať oprávnená osoba - takže nie len kopírovať to, čo druhý vytvoril.

To akože ked si chcem u seba na zahrade postaviť krb z plochou cca 1,5 metra štvorcového tak musím vybavovať stavebné povolenie atd? ..Cha..
wagner
25.02.13,17:33
To akože ked si chcem u seba na zahrade postaviť krb z plochou cca 1,5 metra štvorcového tak musím vybavovať stavebné povolenie atd? ..Cha..

Áno, krb je drobná stavba. Stavebný zákon hovorí aj toto:
§ 55
(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,


(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.
dumastdk
25.06.13,16:57
Ahojte porďáci. Prečítal som čo je tu napísané a chcem od Vás radu. Idem postaviť, teda už som začal stavať záhradný krb/gril v zastrešenej terase podľa vlastného plánu, mám ho v hlave. Všetko mi je jasné, ale neviem ako mám spraviť klobúk. Premýšľam, že z porobetónu alebo zo Super Izol-u. Nebudem tam kúriť nejaké ohne, grilovať a sem tam opekačka. Neviem či Super Izol môže prísť priamo do styku s ohňom. Mám ním obostavaný vnútorný krb v dome. Ešte som našiel aj grenaisol , je to podobné ako Super Izol a tiež neviem či to môžem použiť. Teraz babo raď. Jedná sa o rozmer cca 70x80-100, hrúbka cca 5cm.
buchač
25.06.13,17:15
dumastdk ...baba radí :

Popis:
Desky Superisol jsou velmi lehké izolační desky s vynikající izolační schopností, s vysokou mechanickou pevností a s dobrou odolností proti žáru. Desky jsou určeny pro maximální teploty 1000°C. Desky jsou světlemodré a mají hladký, pevný a neprašný povrch.

Použití:
Desky Superisol jsou určeny pro použití při izolaci všech žáruvzdorných konstrukcí. Vynikající vlastnosti desek umožňují účinnou izolaci pecí, ohnišť, krbů, kamen, kotlů, rozvodů, izolace těles krbových vložek od svislých stavebních konstrukcí, stavba horních částí krbů i vytvoření celé stavby krbu při neakumulační obestavbě krbu a dalších spalovacích zařízení a zařízení s vysokou teplotou zpracování. Desky Superisol mohou být kvůli své vysoké odolnosti ke kysličníku uhelnatému a uhlovodíku použity v pecích se sníženým vlivem na životní prostředí a atmosféru. Nebyl zjištěn žádný rozpad usazenin karbonu během působení žáru 450°C v průběhu 200 hodin.

Zpracování:
Složení produktu umožňuje snadné řezání pomocí běžných dřevozpracujících nástrojů. S tímto produktem můžete uspokojit různé tvarové požadavky zákazníka. Pro lepení použijte dvousložkové lepidlo FL06.

Povrchová úprava
Standardní desky mohou být ošetřeny neorganickou směsí, aby odpuzovaly vodu. Vodoodpudivý nátěr má světlemodrou barvu pro snadnou identifikaci.

Charakteristika:
Zásluhou výjimečné odolnosti vůči žáru budou všechny tři provedení desek Superisol odolávat nepřetržitému žáru až do uváděné maximální teploty. Nízká tepelná vodivost poskytuje kvalitní izolaci v celém rozsahu teplot. Údaje o doporučené spárovací maltě FL-06 jsou uvedeny v samostatném popisu. Z hlediska norem a standardů pro klasifikaci stupňů nebezpečí požáru (podle BS 476, část 4:1970 a DIN 4102, A1476) jsou desky Superisol nehořlavé a nekouřící.

http://www.superisol.cz/
dumastdk
25.06.13,17:53
super, ďakujem za radu, "baba" poradila
dumastdk
02.12.13,17:38
A je hotovo, síce už dávnejšie, presne pre 1.8.2013 a výsledok je tu. Popri stavbe, aby som nemal prestoje som vyrobil aj malú kotlinu.
Big Green Egg SK
06.01.14,15:38
NAJLEPŠIE, NAJLACNEJŠIE A NAJELEGANTNEJŠIE riešenie je Big Green Egg!!!

Je to gril, udiareň a pec v jednom a môžete ho zabudovať do záhradného stola, alebo zobrať zo sebou na chatu. Vyrobený je z tvrdenej keramiky, ktorá sa vypaľuje v peci 20 hodín pri teplote 1 100 stupňov.
Odoláva poveternostným podmienkam, preto môže byť celoročne vonku.
Jeho teplotná škála je od 0 do 400 stupňov a dobre izoluje teplotu, preto ak je vo vnútri 250 stupňov, na povrchu grilu je len toľko, že sa ani nepopálite, čiže je to šetrné pre celú rodinu. PERFEKTNE spaľuje uhlie, pri konštantnej teplote grilovania po dobu 10 hodín, spálite len 2 kg uhlia (10 hodín=2kg uhlia), čo pri otvorených griloch je niekoľko násobne viac.
buchač
06.01.14,15:48
NAJLEPŠIE, NAJLACNEJŠIE A NAJELEGANTNEJŠIE riešenie je Big Green Egg!!!


Kto lepšie , lacnejšie , elegantnejšie , krajšie videl ...nech ho hneď trafí !!! :D :D :D

http://biggreenegg.sk/44-home_default/bge-extra-large-xl.jpg
EXTRA LARGE -
1 830,00 €

Jesus Máriška , za takúto cifru sa rozvediem a urobím novú svadbu ...:D
tsagedar
14.09.14,18:16
Asi pozde, ale mozna alespon inspirace pro ostatni.Video ze stavby krbu z udirnou http://www.youtube.com/watch?v=kyJIf5UaFwM
arizona
14.09.14,19:45
Video nejde
buchač
14.09.14,20:11
Video nejde
Video ide....;)
lujza.j
11.09.15,13:45