heike
09.05.07,11:03
Ahojte, chcem sa opýtať na dátumy na faktúre za elektrinu:

Dátum vyhotovenia je 24.4.2007
dátum dodania tovaru (služby): 9.5.2007
dátum splatnosti: 9.5.2007.

Faktúra je za obdobie: 1.4.2007 - 30.6.2007.

Do ktorého mesiaca to môžem zaevidovať? Do apríla alebo mája?
Monika Kováčová
09.05.07,12:16
DPH 5/07
účtovníctvo 4/07
heike
09.05.07,13:28
Ďakujem za odpoveď, len program mi to vyhadzuje ako chybu (ak dám DVDP ako 9.5.2007 a účtovné obdobie apríl). Bolo by to nesprávne, ak by som to dala všetko do mája?
heike
10.05.07,09:11
Please, odpovie mi niekto?
sta
10.05.07,09:24
Ďakujem za odpoveď, len program mi to vyhadzuje ako chybu (ak dám DVDP ako 9.5.2007 a účtovné obdobie apríl). Bolo by to nesprávne, ak by som to dala všetko do mája?

V akom programe účtuješ?
heike
10.05.07,10:44
Účtujem v Omege.
sta
10.05.07,11:36
Ahojte, chcem sa opýtať na dátumy na faktúre za elektrinu:

Dátum vyhotovenia je 24.4.2007
dátum dodania tovaru (služby): 9.5.2007
dátum splatnosti: 9.5.2007.

Faktúra je za obdobie: 1.4.2007 - 30.6.2007.

Do ktorého mesiaca to môžem zaevidovať? Do apríla alebo mája?

A dátum prijatia faktúry je 5/2007? Ja by som ju zaúčtovala do mája aj s DPH. Myslím, že Omega ťa nepustí zaúčtovať DPH do 5/2007 a faktúru do 4/2007. Ale môžeš im skúsiť zavolať, možno sa mýlim. ;)
Alebo zaúčtuj v 4/2007 cez ID predpis faktúry 502/326 a v 5/2007 normálne cez DF 326,343/321.
heike
10.05.07,15:30
Dátum prijatia je 2.5.2007. Asi to všetko dám do mája, lebo ako pišeš, Omega ma takto nepustí zaúčtovať. Dúfam, že tým nič nepokazím. Podľa mňa je dôležité, keď je zaevidovaná DPH-čka, veď náklad sa prejaví celoročne v daňovom priznaní PO.

Ďakujem za radu.
beroun
10.05.07,20:21
Všetko dať do mája, v elektrárňach asi zblbol softvér, čo sa im pravidelne asi raz za rok stáva. Niedeky aj sami pošlú opravu.
sta
10.05.07,21:58
Dátum prijatia je 2.5.2007. Asi to všetko dám do mája, lebo ako pišeš, Omega ma takto nepustí zaúčtovať. Dúfam, že tým nič nepokazím. Podľa mňa je dôležité, keď je zaevidovaná DPH-čka, veď náklad sa prejaví celoročne v daňovom priznaní PO.

Ďakujem za radu.

Nič tým nepokazíš. DPH patrí do 5/2007 a tam aj bude zaúčtovaná a pre daň z príjmu je dôležité (tak ako píšeš) aby to bolo v správnom roku ;) :)
Maxinka
15.06.07,08:48
Stala sa mi takáto vec-prišla mi faktúra 13.06.2007, ale ktorá bola vystavená 21.05.2007. Aký dátum dám do zaúčtovania DPH?Asi 05/07 a do účto. dám 06/07?
Orsz
15.06.07,08:53
Stala sa mi takáto vec-prišla mi faktúra 13.06.2007, ale ktorá bola vystavená 21.05.2007. Aký dátum dám do zaúčtovania DPH?Asi 05/07 a do účto. dám 06/07?

A aký je tam dátum dodania na DPH? Ak 05/07, môžeš to dať do DPH 05/07. A do účta, ak máš už zaúčtované faktúry do dňa 13.6., tak aj týmto dňom.
Maxinka
15.06.07,09:07
A aký je tam dátum dodania na DPH? Ak 05/07, môžeš to dať do DPH 05/07. A do účta, ak máš už zaúčtované faktúry do dňa 13.6., tak aj týmto dňom.
dátum dodania je tiež 21.05.07 a zaúčtované to ešte nemám, lebo sa na to len chystám.
Orsz
15.06.07,09:19
dátum dodania je tiež 21.05.07 a zaúčtované to ešte nemám, lebo sa na to len chystám.

Tak ak sa Ti dá, zaúčtovať to môžeš aj do 5.mesiaca - a tam budeš mať aj DPH.
betka
15.06.07,11:00
Nárok na odpočítanie DPH:
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Dátum dodania tovaru je máj/2007 alebo prvé následujúce ZO 6/2007.
Ak by Vám FA ddošla 9/2007 máte nárok na odpočítanie, kedy ste doklad dostali (9/2007).
Osobne by som to dala do mája, ak máte vysokú daňovú pivinnosť.