thomaz
09.05.07,10:28
Ahojte
Chystam sa dat si doviezt auto z USA cez cesku firmu, ktora sa tymto zaobera. Zabezpecia nakup, prevoz, zdanenie, clo a vsetko okolo. Problem je vsak v tom, ze auta z USA maju inu technicku specifikaciu a zrejme sa k nim nedodava certifikat komformity COC. Vyjadrenie firmy na tuto temu bolo nasledovne: "Zajistujeme protokoly z Vyzkumneho ustavu motorovych vozidel, ktere nahrazuji COC".
Zaujimalo by ma ci to staci na prihlasenie auta na slovenske SPZ, pretoze vsade citam ze treba COC a ze ak ho nemam, treba o to poziadat autorizovaneho importera alebo si dat komformitu overit za cca 50.000 (co by som ale nechcel). Okrem toho ma zaujima aj otazka motorov v autach z USA, pokial viem benzin v USA ma nizzsie oktanove cislo. Nebudu mat tie auta problem s nasou 98-ou? :)

Viete mi poradit ? Ma s tym niekto skusenosti? Dakujem!
renatka.zem
09.05.07,08:50
Najlepšie ti poradia priamo na pracovisku STK, kde musíš po dovezení vozidla zo zahraničia absolvovať technickú aj emisnú kontrolu. Nerobia to na všetkých STK, zoznam pracovísk nájdeš na www.testek.sk, a sú to tie STK, pri ktorých je uvedené písmenko D ako dovoz. Nájdi si najbližšiu k svojmu bydlisku a informuj sa. Info by ti mohli poskytnúť aj pracovníci firmy TESTEK, čo je poverená organizácia pre pracoviská technických kontrol motorových vozidiel. Daj si pozor čo dovezieš, lebo hocičo v SR neprihlásiš.
Pekný deň
thomaz
10.05.07,08:17
Dakujem za radu, uz som sa informoval v Testeku, boli velmi promptny a ochotny. Dozvedel som sa, ze ak ceska firma doda k autu aj protokol TUV-UVMV , tak ten mi uznaju aj na slovensku, cize netreba absolvovat homologizaciu ale len STK. Info najdete aj na stranke, ktoru mi doporucili priamo v Testeku. http://www.sme.sk/c/2776428/Ako-doviezt-ojazdene-vozidlo-zo-zahranicia.html


Dufam ze tento prispevok pomoze viacerym ludom
renatka.zem
10.05.07,09:01
Som rada, že ti poradenstvo Testeku pomohlo, málo ľudí o tom vie, že existuje táto firma poskytujúca rôzne služby ohľadom technických kontrol motorových vozidiel.
A ešte na doplnenie - možno niekto bude potrebovať info aj ohľadom emisných kontrol - tak tieto info nájdete na www.seka.sk, je to poverená organizácia pre emisné kontroly. Nájdete tam aj termíny kontrol áut s katalyzátormi, čo je novinka od 1.4.2007.
Prajem veľa šťastných kilometrov...:)
thomaz
10.05.07,12:10
Prave som sa dozvedel dalsie skutocnosti, ktore suvisia s temou. Ide o STK. Hodim sem presne co mi prislo od p.Rybianskeho z Testeku:


V princípe pri amerických autách (neschválených pre Európu) môžete mať na STK problém s dvomi vecami:

1. svetlá - tie musia byť vymenené za európske (so schvaľovacou značkou "E"
v krúžku alebo "e" v obdĺžniku), pôvodné americké (so schvaľovacou značkou
"DOT") sú schválené podľa iných predpisov a svietia inak, 2. identifikátory - číslo VIN musí byť vyrazené na ráme alebo karosérii vozidla (nestačí na plastovom štítku za čelným sklom, ako to na niektorých amerických autách býva) a malo by mať výrobný štítok.

Z požiadaviek na svetla sa pokiaľ viem nedá udeliť výnimka. Z požiadaviek na identifikátory by to ísť malo (spravidla to je tak, že vozidlo je najprv vyhodnotené na STK ako nespôsobilé, potom sa vybaví na ministerstve dopravy potrebná výnimka alebo pridelenie a vyrazenie nového VIN, pri opakovanej kontrole na STK už je vozidlo vyhodnotené ako spôsobilé). Nepoznám ten administratívny proces na ministerstve až tak do detailov, možno k tomu nájdete niečo na ich webe www.telecom.gov.sk (http://www.telecom.gov.sk), alebo sa tam môžete priamo informovať.Takze teraz zistujem informaciu ohladom vynimky, pripadne udelenie a vyrazenie VIN. Pozna niekto ten administrativny proces?
renatka.zem
10.05.07,14:05
Nepoznám síce ten administratívny proces, ale zavolala by som si na pracovisko STK, kde robia takéto "prihlasovačky" (tel nájdeš na stránke Testeku) napr. Bojnice..., a spýtala by som sa na ich skúsenosti so zákazníkmi, ktorí už takéto administratívne procesy majú za sebou. Myslím, že sú ochotní poradiť, hlavne vedúci alebo zástupca vedúceho.
Alebo priamo na Ministerstve dopravy, prípadne ich doporučený web.
anto
10.05.07,18:12
Kúpil som motorové vozidlo vyrobené v USA a v ČR bolo schválené pre premávku ako zvláštne motorové vozidlo. Vozidlo bolo kupované nové v Ostrave. Neželám nikomu problémy, ktoré vznikli pri schvaľovaní a doteraz ho nemám schválené pre premávku. Najskôr pán úradník nevedel zaradiť vozidlo, či je to motorka, štvorkolka, traktor, alebo osobné auto. Predložil som doklady importéra, schvaľovací protokol z Českej republiky, nový technický preukaz, faktúru, a ešte iné doklady. Potom nevedel, kde má ma poslat na STK. No problém na problém. Potom chcel COC certifikát.
Najmenej desať telefonátov na obvodný úrad, najmenej päť krát som tam bol osobne, no škoda reči.
Celý postup schvaľovania považujem za byrokratický, poškodzujúci občana, jeho dehonestáciu štátom. Keď kúpim motorové vozidlo nové napríklad v Žiline, na druhý deň ho môžem bez problémov prihlásiť. Keď ale kúpim vozidlo, ktoré je schválené v členskom štáte europskej únie o 100 ďalej na západ od Žiliny a chcem ho ako občan prihlásiť, povstane byrokratický šimeľ a ty chudák občan tras sa. Štát si robí s tebou čo chce. Pritom sme vstúpili do EU, ak niečo platí v jednom štáte, má platiť aj v štáte druhom, načo je potom únia?
thomaz
10.05.07,18:55
No tak to je velmi zaujimava a neprijemna skusenost. Moj pripad bude zrejme o to zlozitejsi, ze moje pouzite auto bude dovezene z neclenskeho statu EU a nie kupovane nove v clenskom state (v tvojom pripade Ostrava).
Dostal som vyjadrenie aj od Hyundai, ze sice vymena svetiel koli STK mozna je, ale nezarucuju, ze svetla pre europsky trh budu mat rovnake uchytenie, pripadne presne rovnaky tvar ako tie z USA. Teda je mozne ze ani ich vymena by nebola mozna.

Po vsetkych tychto prispevkoch a novych skutocnostiach, ktore sa priebezne dozvedam, uz nie som tak skalopevne presvedceny o vyhodach dovozu auta z USA. Radsej priplatit 100.000 a clovek ma svaty pokoj a vidi to auto pred tym ako si ho kupi. Kto so mnou suhlasi?
Žabinka
17.05.07,09:47
Ja k tomu len toľko, že nie je ani tak dôležité vyjadrenie z STK, ako z OÚ dopravy, kde sa celá mašinéria okolo prihlásenia auta začína. Úradníci na OÚ sú náramne dôležití, a ak nepredložíš presne doklady, ktoré vyžadujú, žiadny doklad z Čiech(ktorý možno stačí tam), aj keď preukazuje že auto spĺňa všetky potrebné normy, ti neuznajú. Čakajú ťa napínavé zážitky.
kibut
08.01.08,19:48
Neviete nahodou ake su emisne limity pre auta v USA ?
zolik2001
30.01.08,08:57
Daj vediet ako si dopadol co si auto kupil a prihlasil ale aj by ma zaujimala spolupraca s tou firmou co ti auto zadovazila z USA. Ako prebiehala spolupraca a nemohol by si mi dat ich web stranku?
Dakujem


No tak to je velmi zaujimava a neprijemna skusenost. Moj pripad bude zrejme o to zlozitejsi, ze moje pouzite auto bude dovezene z neclenskeho statu EU a nie kupovane nove v clenskom state (v tvojom pripade Ostrava).
Dostal som vyjadrenie aj od Hyundai, ze sice vymena svetiel koli STK mozna je, ale nezarucuju, ze svetla pre europsky trh budu mat rovnake uchytenie, pripadne presne rovnaky tvar ako tie z USA. Teda je mozne ze ani ich vymena by nebola mozna.

Po vsetkych tychto prispevkoch a novych skutocnostiach, ktore sa priebezne dozvedam, uz nie som tak skalopevne presvedceny o vyhodach dovozu auta z USA. Radsej priplatit 100.000 a clovek ma svaty pokoj a vidi to auto pred tym ako si ho kupi. Kto so mnou suhlasi?
dada0306
30.09.08,10:05
úradníci môžu požadovať len to čo požaduje zákon, v tomto prípade konkrétne §16b zákona 725/2004 Z.z.a dôležité si je uvedomiť, že oni zákony netvoria.Takže sťažnosti na byrokraciu je vhodné obrátiť iným smerom.
Alex_M
11.10.08,09:38
Inak len tak pre zaujimavost ako je to s kupou a predajom viacerych aut? Viem ze su tam nejake limity (tusim 1 auto za 3 mesiace aby nemusela byt zivnost? ). Resp ak by som chcel raz za cas doniest auto na predaj tak ako to treba osetrit aby neboli problemy? (idealne bez zivnosti)
Dakujem za radu
Helga27
25.10.08,18:47
Daj vediet ako si dopadol co si auto kupil a prihlasil ale aj by ma zaujimala spolupraca s tou firmou co ti auto zadovazila z USA. Ako prebiehala spolupraca a nemohol by si mi dat ich web stranku?
Dakujem
Dostal sintu webovu stranku? Tiez by som mala zaujem ak ano mozes mi ju poslat? dakujem
Re;COC A DOVOZ AUT Z USA
vrso2
10.11.08,06:44
ak mozem, pomozem.
Skus dovozzusa.com
Dovazaju nielen vozidla a ponukaju plny servis pocinajuc nakupom a konciac postavenim na SPZ.
barley33
02.01.10,20:28
Zdravim vsetkych,
na internetovej stranke som si nasiel auto z usa ktore chcem.
Potrebujem zohnat nejaku firmu alebo jednotlivca, skratka niekoho,
kto mi to auto z usa privezie, vybavi vsetko potrebne a prihlasi
na spz. viete o niekom? Piste mi na moj email:barley33(zavinac)azet.sk
Dakujem.
pavol54
02.01.10,20:52
doviezť nie je až taký problém ako ho prerobiť na eu normy a to chce prax a skúsenosti
tnsedlo
06.07.10,19:56
Ako to ze vydavam auta z USA aj s povodnymi svetlami??
Forsttimber
11.06.11,14:04
skus firmu lacneauta.sk
SamuelSK
23.02.12,22:59
preco auto co u nas stoji 1 EUR stoji v usa 90-100 americkych centov?

nie je to na hlavu postavene?

(a to o palivach ani nepipnem (jasne viem ze tam maju ropne loziska a eu "nie"))

tak ma toto stve.. ach jaj..