123sisa
09.05.07,10:29
Prajem dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či mi viete povedať z čoho môžu začať praskať vnútorné omietky.
Minulý rok v lete sme komplet prerábali byt - vrátane elektroinštalácie, následne na to sme malovali (aj so stierkami) a teraz sa nam začali objavovať praskliny na omietkach. Jedná sa o tehlovú stavbu (nie novostavbu), na najvyššom poschodí.
Dajú sa niečim tieto praskliny opraviť? Ďakujem za Vaše rady.
Chobot
09.05.07,08:35
Prajem dobrý deň,
chcela by som sa spýtať či mi viete povedať z čoho môžu začať praskať vnútorné omietky.
Minulý rok v lete sme komplet prerábali byt - vrátane elektroinštalácie, následne na to sme malovali (aj so stierkami) a teraz sa nam začali objavovať praskliny na omietkach. Jedná sa o tehlovú stavbu (nie novostavbu), na najvyššom poschodí.
Dajú sa niečim tieto praskliny opraviť? Ďakujem za Vaše rady.

Pokiaľ nie je omietka nekvalitná, tak jej praskanie najčastejšie zapríčiňuje "sadanie" stavby. AJ keď to nie je novostavba, taká budova "pracuje" aj desaťročia. Napr. náš panelák má už takmer 15 rokov a stále nám v spojoch praská omietka.

Nepatrné pohyby stien sa okamžite prejavia popraskanou omietkou, či stierkou. Ak by to preskanie bolo väčšieho rozsahu, myslím, že som videl niekde informáciu o elastických stierkach, ktoré sa lepšie prispôsobujú pohybu stien. Inak vám zostáva len opravovať praskania a častejšie maľovať.
220870
09.05.07,19:47
Nepoteším Vás.Podľa toho čo ste napísali , sa na 99% jedná o odfláknutú prácu remeselníkov.Dá sa s tým urobiť len jedno , oškriabať zo stien tzv. novú stierku a urobiť ju ešte raz a poriadne.V žiadnom prípade Vám nepomôžu elastické stierk tie Vám môžu do bytu akurát zavliecť pliesne.Ak znovu vymalujete tie (stierky), alebo ich len navlhčíte vodou tak sa začnú pomali ale iste odúvať a opadávať.
misomiso
09.05.07,20:43
Omietky praskaju aj bez sadani astavby, pokial sa nanasal velka vrstva omietky odrazu. Teraz uz mnohi davaju aj do omietok sklennu sietku, podobne ako pri zateplovani. Moj svagor prerabal dom. On je strasny puntickar, neskutocne si daval zalezat na kvalite. Pretoze ale nemal dost penazi, nakoniec sa rozhodol nedat sietky. Po roku sa mu na jdenj stene objavila 1 (slovom: jedna) prasklina. Ani kvoli tomu nespaval. Od tej doby som nepocul nic ine, iba pri kazdej navsteve: Ja blbec, ze som si nenechal poradit, ja som chcel usetrit, predsa som mal dat tu sietkuuu...

Od vtedy, ked s nim idem niekam, kde su stare budovy na spadnutie a su na nich riadne praskliny tak si ho doberam: Vidis - to preto, ze nedali sietku.