Ondrejková
09.05.07,11:06
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť, začala som podnikať od 01.01.2007. Účtovníctvo si chcem robiť sama. Zatiaľ nemám zakúpený účtovný program, takže tento rok by som to chcela robiť ručne (nemám toho veľa)t.j. faktúrky za telefón, prenájom kancelárie a k tomu prár bločkov. Takže k mojím otázkam:
1. V peňažnom denníku si zapíšem všetky faktúry - úhrady, bločky, nájmon kancel....
2. Zvolím si nejaký vklad do pokladne - od čoho závisí?
3. Nakoniec zaúčtujem VBÚ, ale nerozumiem ako mám zapísať výbery z ATM, keď ja si ani dobre nepamätám na čo som tie peniaze použila.
4. Zapíšem si tam lízing na auto.
Ak máte niekto čas poraďte prosím!!!
Monika Kováčová
09.05.07,09:11
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť, začala som podnikať od 01.01.2007. Účtovníctvo si chcem robiť sama. Zatiaľ nemám zakúpený účtovný program, takže tento rok by som to chcela robiť ručne (nemám toho veľa)t.j. faktúrky za telefón, prenájom kancelárie a k tomu prár bločkov. Takže k mojím otázkam:
1. V peňažnom denníku si zapíšem všetky faktúry - úhrady, bločky, nájmon kancel.... v PD iba úhrady faktúr, bločky a prenájom. Faktúry v knihe faktúr, nájomné v knihe záväzkov
2. Zvolím si nejaký vklad do pokladne - od čoho závisí? od ničoho, ale pokladňa nemôže byť v mínuse
3. Nakoniec zaúčtujem VBÚ, ale nerozumiem ako mám zapísať výbery z ATM, keď ja si ani dobre nepamätám na čo som tie peniaze použila. ako príjem na priebežnú položku a následne vklad do pokladne - výdaj z priebežnej položky
4. Zapíšem si tam lízing na auto. to je komplikovanejšie, na porade hľadaj leasing alebo lízing v JÚ
Ak máte niekto čas poraďte prosím!!!

odpoveĎ v texte
Timka1
09.05.07,09:12
V JÚ účtuješ v PD len o uskutočnených platbách- prijatých a vydaných podľa dátumu za sebou. Budeš si musieť viesť aj knihu došlých a vydaných faktúr ručne. Vklad do pokladne si môžeš zvolíť aj na základe toho, aké si mala počiatočné výdaje, aby ti nešla pokladňa do mínusu, kým ti naskočí nejaký príjem. Vkladom a výberom z pokladne môžeš vyrovnávať pokladňu. Je výdaj a príjem neovplyv. ZD. Výbery z bankomatu účtuješ na základe výpisu z účtu a urobíš príjem do pokladne, čiže prevod cez priebežnú položku z banky do pokladne.
Aljok
09.05.07,09:15
ola
09.05.07,09:21
... Zatiaľ nemám zakúpený účtovný program, takže tento rok by som to chcela robiť ručne (nemám toho veľa)...
ono sa to zdá, že "nemám toho veľa", ale ak si pootváraš všetky účtovné a pomocné evidencie tak sa to nazbiera. Kľudne si to môžeš spracovať aj v demoverzii. Skús Alfu od Krosu www.kros.sk (http://www.kros.sk)
Ondrejková
09.05.07,09:22
Zatiaľ ďakujem veľmi pekne za pomoc, veď ja sa ešte ozvem keď mi nebude niečo jasné. A ešte som sa chcela spýtať ako by bolo najlepšie vykazovať náklady na stravu, keďže nemám stravné lístky.
Je nejaká suma, ktorá sa dá dať fixne do nákladov každý mesiac?
vikinka
09.05.07,09:42
Zatiaľ ďakujem veľmi pekne za pomoc, veď ja sa ešte ozvem keď mi nebude niečo jasné. A ešte som sa chcela spýtať ako by bolo najlepšie vykazovať náklady na stravu, keďže nemám stravné lístky.
Je nejaká suma, ktorá sa dá dať fixne do nákladov každý mesiac?
Nie je žiadna paušálna suma,ktorú by si si mohla dať do nákladov ako stravné,treba mať doklad napr.z reštaurácie alebo zakúpené stravné lístky.
Ondrejková
09.05.07,09:48
Fajn. Takže ak spravím toto všetko, tak potom treba robiť mesačné uzávierky? Ako sa robia? V počítači je to super, ale ručne to asi nebude také jednoduché, že?

ďakujem Vám veľmi pekne za rady, ste super kolektív!!!
kathy_smal
09.05.07,11:02
Ahoj,
tak ja na tvojom mieste by som ti odporucala, aby si si to este premyslela s tym rucnym spracovavanim uctovnictva.
Skus pozriet aj tu na porade nejake uctovne programy, mnohe maju verzie zadarmo napriklad ak mas pocet zapisov v penaznom denniku do 100.
Ondrejková
09.05.07,11:20
No vlastne ani neviem či málo.
Mám tak 300 bločkov ročne (asi)
50 faktúr ročne
a v jednom VBU asi 25 riadkov
Takže demo asi ani nie lebo ak to zrátam tak ročne mám nejakých 650 riadkov účtovného denníka.
Je to veľa?
DanielaSL
09.05.07,11:22
Aj ja ti odporúčam robiť to v programe...skús si stiahnuť demo Alfy od firmy Kros, tá je obmedzená do príjmu 200.000,- v roku. Snáď by ti to aj stačilo. Robí sa v nej dobre a pomerne ľahko.
Ondrejková
09.05.07,11:26
A čo v tom prípade ak ten príjem 200 000 prekročím počula som, že alfa, teda jej demo najnovšie je do 500 účtovných prípadov čo je na tom pravdy?
Johanka
09.05.07,11:29
DanielaSL
09.05.07,11:44
A čo v tom prípade ak ten príjem 200 000 prekročím počula som, že alfa, teda jej demo najnovšie je do 500 účtovných prípadov čo je na tom pravdy?

Potom si zakúpiš ostrú verziu, mne sa to tiež tak stalo a neľutujem, dobre sa mi v nej pracuje.