margaretka100
09.05.07,11:21
spoločnosť s.r.o.,ktorej spracuvávam účtovníctvo,mi doručila jej došlé faktúry-na jednej je uvedené "fakturujeme Vám programové vybavenie..upgrade verziu.."
lenže táto s.r.o. nemá v majetku PC!
podľa mňa programové vybavenie nie je daň.uznat.náklad..
mám to zaúčtovať na 518900 nedaň.uznané N?
ďakujem za pomoc
Timka1
09.05.07,09:24
A ako robíte účto? Nemáte ani zmluvu o prenájme PC a SW?
margaretka100
09.05.07,09:29
A ako robíte účto? Nemáte ani zmluvu o prenájme PC a SW?

ja tejto s.r.o. spracovavam len účtovnictvo.
Je to s.r.o. - lekár. On má svoj osobný PC,ktorý si nezaradil do majetku,ani nájomnou zmluvou.. len zrazu mi dal faktúru o programovom vybavení..
Mu môžem povedať,žeby mohol ako fyz.osoba občan predať PC s.r.o-čke aby ho mal v majetku a mohol účtovať náklady k PC..?
Timka1
09.05.07,09:51
Ak by si urobil cez zmluvu o prenájme, tak musí mať uvedené v zmluve, že náklady upgrade k SW znáša prenajímateľ, treba dať pozor na koho je tá faktúra vystavená, podľa toho sa tiež orientovať. Tiež môže predať, ako píšeš, PC a SW sročke a tým pádom si to zaradiť do majetku do užívania.

Opravujem svoj príspevok, SW nie je možné predať, tak ako uviedol Smith - pozri jeho príspevok. Ďakujem Smith za usmernenie.
Zoltán Kovács
09.05.07,12:28
Ak by si urobil cez zmluvu o prenájme, tak musí mať uvedené v zmluve, že náklady upgrade k SW znáša prenajímateľ, treba dať pozor na koho je tá faktúra vystavená, podľa toho sa tiež orientovať. Tiež môže predať, ako píšeš, PC a SW sročke a tým pádom si to zaradiť do majetku do užívania.

SW predať nemôže ako FO sro. Nakoľko nie je majiteľom SW, len má licenciu na používanie. A prenos licencie na tretiu osobu nie je povolené (porušenie autorského zákona).
irma1
09.05.07,14:36
Nepíšeš, kto je vlastníkom licencie na SW. To je, podľa mňa, dôležitejšia otázka, lebo ide o upgrade, t.j. predpokladá sa, že SW máš. Nepokladám za dôležité zaoberať sa vlastníctvom PC, iba ak by Ti prišla faktúra za jeho opravu. Ak ale firma nemá v majetku ten základný SW, na ktorý prišla faktúra za upgrade, pre pokoj v duši môžeš pri inventúre zaradiť SW ako "novoobjavený", účt. zápis 013/073. Je to najjednoduchšie, ak za to nemáš komu zaplatiť. Obdobne môžeš do majetku dostať aj PC, ak by bolo treba. Ale skutočný vlastník s tým musí súhlasiť. Nemusíš nevyhnutne vlastniť ani najímať si PC, veď ho máš vlastne bezodplatne vypožičaný. Dôležité je vedieť preukázať, že používaš SW na dosahovanie príjmov. To si myslím ja. Môžem sa mýliť.
margaretka100
09.05.07,16:48
Nepíšeš, kto je vlastníkom licencie na SW. To je, podľa mňa, dôležitejšia otázka, lebo ide o upgrade, t.j. predpokladá sa, že SW máš. Nepokladám za dôležité zaoberať sa vlastníctvom PC, iba ak by Ti prišla faktúra za jeho opravu. Ak ale firma nemá v majetku ten základný SW, na ktorý prišla faktúra za upgrade, pre pokoj v duši môžeš pri inventúre zaradiť SW ako "novoobjavený", účt. zápis 013/073. Je to najjednoduchšie, ak za to nemáš komu zaplatiť. Obdobne môžeš do majetku dostať aj PC, ak by bolo treba. Ale skutočný vlastník s tým musí súhlasiť. Nemusíš nevyhnutne vlastniť ani najímať si PC, veď ho máš vlastne bezodplatne vypožičaný. Dôležité je vedieť preukázať, že používaš SW na dosahovanie príjmov. To si myslím ja. Môžem sa mýliť.

ja v majetku nemam asi SW ani PC
takže internym dokladom môžem aúčtovať novoobjavený SW a novoobjavený PC 013/073 v sume,a akej si stanovi majiteľ??
a mám si to potom zaúčtovať aj na kartu majetku?bude to všetko v poriadku:confused:
prepač ale v tomto som novačik
ďakujem za pomoc
irma1
10.05.07,06:01
SW 013/073
PC 022/082
Potom to už samozrejme neodpisuješ. Dbaj len na to, aby na prijatej faktúre za upgrade bola správna adresa, teda adresa s.r.o.
Zoltán Kovács
10.05.07,07:31
SW 013/073
PC 022/082
Potom to už samozrejme neodpisuješ. Dbaj len na to, aby na prijatej faktúre za upgrade bola správna adresa, teda adresa s.r.o.
Pri novoobjavenom SW ako vyriešiš problém licencie. Ak ten soft nebol kúpený na sro tak ani licencia neznie na meno spoločnosti, ale na meno FO - občana. A už máš problém aj s tým novoobjaveným softom.
irma1
10.05.07,07:42
Máš pravdu Smith. Ja vychádzam z predpokladu, že problém s licenciou je vyriešený. Asi som to nenapísala dosť jasne. Ale preto som kládla dôraz na adresu na faktúre za upgrade. Ak je tam už s.r.o., tak by to malo byť v poriadku. Je možné, že SW firma previedla licenciu z FO na s.r.o. bezplatne, prípadne za minimálny poplatok. Už som sa s takým postupom SW firmy stretla.
margaretka100
10.05.07,14:56
Máš pravdu Smith. Ja vychádzam z predpokladu, že problém s licenciou je vyriešený. Asi som to nenapísala dosť jasne. Ale preto som kládla dôraz na adresu na faktúre za upgrade. Ak je tam už s.r.o., tak by to malo byť v poriadku. Je možné, že SW firma previedla licenciu z FO na s.r.o. bezplatne, prípadne za minimálny poplatok. Už som sa s takým postupom SW firmy stretla.

faktúra za upgrade znie na s.r.o.
to je všetko čo mám na s.r.o.-ohľadom tohto problému
žiadna iná faktúra za licenciu,príp.za PC,nič týkajúce sa PC ani SW..
irma1
11.05.07,06:14
faktúra za upgrade znie na s.r.o.
to je všetko čo mám na s.r.o.-ohľadom tohto problému
žiadna iná faktúra za licenciu,príp.za PC,nič týkajúce sa PC ani SW..

Potom by to malo byť v poriadku a môžeš použiť postup, ktorý som uviedla vyššie. Poprípade sa skús opýtať konateľa s.r.o. alebo zavolaj do SW firmy, kto vlastní licenciu. Ale myslím si že je to jasné. Vlastníkom by mal byť ten, na ktorého meno bol faktúrovaný upgrade.
margaretka100
11.05.07,14:17
Potom by to malo byť v poriadku a môžeš použiť postup, ktorý som uviedla vyššie. Poprípade sa skús opýtať konateľa s.r.o. alebo zavolaj do SW firmy, kto vlastní licenciu. Ale myslím si že je to jasné. Vlastníkom by mal byť ten, na ktorého meno bol faktúrovaný upgrade.

no,dnes bol u nás v práci konateľ spomínanej s.r.o.
vraj nájomnou zmluvou to vyrišeime-fyz.osoba prenajímateľ prenajme nájomcovi-s.r.o-čke:
PC+prísluš.+software..
myslíš že to bude ok?
a faktúru na upgrade má na s.r.o...:confused:
margaretka100
12.05.07,09:44
no,dnes bol u nás v práci konateľ spomínanej s.r.o.
vraj nájomnou zmluvou to vyrišeime-fyz.osoba prenajímateľ prenajme nájomcovi-s.r.o-čke:
PC+prísluš.+software..
myslíš že to bude ok?
a faktúru na upgrade má na s.r.o...:confused:

môžete mi k tomuto prosim vas dať niekto vyjadrenie či to bude takto v poriadku?
ďakujem