zuzka111
09.05.07,17:03
Ahojte poradaci,

prosim vas, akym sposobom mam zuctovat odpredaj stroja, ktory nebol zaradeny, tzn. je zuctovany len cez obstaranie 042. Ja som to chcela zauctovat nasledovne:

ID 541/042
vysla fa 311/641, ale sefka mi povedala, ze to nie je spravne, ale ze to mam zauctovat 311/042, co sa mi az tak celkom nepozdava.

Velmi pekne dakujem
Danila
09.05.07,19:32
541/042 - predaj

311/641 - tržba
pantani
16.05.07,14:00
Podla mna to moze ist mimo nakladov a vynosov. Dokonca ak sa v momente nakupu daneho majetku vedelo ze sa nezaradi a preda sa dalej mohlo to ist trebars cez ucet 315. (Dosla faktura 315/321, vysla faktura 311/315). V podstate neni zla ani teoria 311/042 ale uz su tam pouzivane majetkove ucty a v podstate tu az tak presvedcivo o majetok nejde. Skor ide o nejaku refakturovanu obstaranu polozku. Ide len o nejaku polozku ktora by najlepsie prebehla cez ucty v triede 3. Ta 315-a je tam podla mna najoptimalnejsia.
Zoltán Kovács
16.05.07,14:06
Podla mna to moze ist mimo nakladov a vynosov. Dokonca ak sa v momente nakupu daneho majetku vedelo ze sa nezaradi a preda sa dalej mohlo to ist trebars cez ucet 315. (Dosla faktura 315/321, vysla faktura 311/315). V podstate neni zla ani teoria 311/042 ale uz su tam pouzivane majetkove ucty a v podstate tu az tak presvedcivo o majetok nejde. Skor ide o nejaku refakturovanu obstaranu polozku. Ide len o nejaku polozku ktora by najlepsie prebehla cez ucty v triede 3. Ta 315-a je tam podla mna najoptimalnejsia.

A čo keĎ OC je nižšia ako predajná cena? Jednoznačne to treba cez nákladové a výnosové účty účtovať.
pantani
16.05.07,14:28
Ak je rozdiel v cene tak ten uz musi ist bud na 6-u alebo 5-u triedu, podla toho ktora cena je vyssia.
Tazko je vsak podla mna jednoznacne mozne definovat z danej operacie ze ide o predaj majetku, kedze nedoslo ani k jeho zaradeniu do pouzivania.
Skor ide o refakturaciu.
chanell
16.05.07,15:38
Podľa mňa to nie je žiadna refakturácia. Myslím, že ten stroj bol kúpený na používanie, ale vznikli nejaké dôvody, prečo sa stroj nezačne používať, tak sa rozhodla firma ho predať.
Prečo by niekto kúpil stroj a potom ho predal? To by mal potom účtovať o tovare....

Jednoznačne sa prikláňam k 541 / 042
311 / 641.
pantani
17.05.07,09:29
Ok, ale je tam troska necisty mechanizmus vyradenia toho majetku, ked sa tvrdi ze ide o majetok. Chybaju tam opravky voci 541-e. A samotne vyradenie z 0-y cez opravky.
Nemozno jednoznacne tvrdit ze ide o majetok, je to len jeho obstaranie, ktore nebolo dotiahnute do konca. Obstaral som nieco, co nepouzivam a nakoniec to predam, drzim to na triede 0-a a nespravne mi to skresluje informaciu o majetku firmy. Ja ten majetok nepouzivam a ani neodpisujem. Len som zan zaplatil a idem ho posunut nedotknuty dalej. Neni to az tak jednoznacne ak sa rovna nakupna cena predajnej cene. V momente kedy viem ze to idem dalej predat to uz nadobuda charakter pohladavky aj ked som to este nepredal. Je to udalost ktora by sa v knihach mala zachytit a to je najvystiznejsie na ucte 315.