Jana Bahernikova
09.05.07,18:59
Dobry den,
mam nasledovny problem. Isty cas som byvala u znameho v dome, kt. sluzi ako sidlo jeho firmy bez uzavretia pisomnej najomnej zmluvy. Po vzajomnych nezhodach som sa v januari odstahovala a on odo mna teraz pozaduje zaplatenie energii za obdobie, ktore som tam byvala. Merac bol jeden a nie je mozne presne vycislit mnou minute mnozstvo + sme sa povodne na nicom takom nedohodli ani len ustne. Ma na to nejaky narok, pretoze sa zacal vyhrazat sudom, policiou a pod. V piatok (11.5.2007) sa mame stretnut a neviem ako mam reagovat.
Vrela vdaka za pomoc
účtovník 007
09.05.07,17:33
Ak si tam bývala bez nájomnej zmluvy a nemala nič na seba prehlásené(napr. telefón, s jeho prekládkou by musel dať súhlas),tak bude ťažko dokazovať, že si tam skutočne bývala.
Neviem sa však vyjadriť, či je v tomto prípade zmluva platná, aj keď je uzatvorená ústne.
No na druhej strane je jasné, že si si tam s petrolejkou nesvietila a nechodila sa umývať na plaváreň. Asi by bolo najlepšie, sa dohodnúť na úhrade nákladov za energie v určitom pomere k fakturovanej sume. Nepíšeš, či si tam bývala sama, alebo s rodinou, či firma má v tých priestoroch len kancelárske priestory, alebo je tam nejaká prevádzka. Všetky tieto okolnosti budú mať vplyv na tvoj podiel. Myslím si, že dohoda v tomto prípade je potrebná. Ako si však náklady rozpočítate je na vás. Podľa m2, počtu nájomníkov a podobne.
Jana Bahernikova
09.05.07,17:47
Pri tej ustnej dohode na zaciatku bolo dohodnute, ze je to vratane energii a ak budu vysoke platby tak sa potom dohodneme na zvyseni najmu. Okrem toho som tam aj dost odpracovala pri prerabani a za tom som neziadala nic.
Zaujala ma totiz aj tema "sluzby spojene s najomnym", kde sa niekto vyjadril, ze s energiami sa nemoze obchodovat so ziskom, cize pri prenajme sa bud dohodne, ze cena je vratane energii alebo sa musia energie presne vyuctovat alebo sa dopredu dohodne ako sa budu platit. (nejako takto) A okrem ineho on stale operuje iba so zalohovymi platbami - skutocne vyuctovanie energii za minuly rok este nema
betka
09.05.07,17:52
Základom je NZ, bez nej nevyriešite nič. Na druhej strane prenajímateľ by teoreticky mal mať nejaké príjmy z prenájmu a Vám by vznikali s penájmom nejaké náklady. Dohodnite nejaký kompromis.
V OR máte uvedené sídlo spoločnosti na uvedenej adrese. Takže by ste mali mať nejakú NZ medzi sebou, ve´d úrady ju požaduju v niektorých prípadeoch ...