lukig
09.05.07,23:09
Zdravím poraďáci,
mám problém vo firme - reštaurácia.
Ako "donútiť" personál, aby nosil pridelené pracovné oblečenie. Nejde mi o OOPP, ale skôr o formu jednotnej rovnošaty. Jeden povie, že sa mu perie (hoci je to už týždeň, čo pridelené oblečenie nenosí), druhému sa košeľa prepálila, tretí striktne povie, že to nosiť nebude, lebo jemu sa to nepáči. Nemá niekto vzor, prípadne nevie poradiť, ako personál zákonne "donútiť", aby firemnú rovnošatu nosil? Nevie niekto poradiť, ako to funguje vo firmách ako napríklad Tatrabanka apod., kde sa s nikým asi baviť nebudú...?
Všetko oblečenie je prideľované zadarmo, neprispievajú ani korunou na ich zakúpenie a obstaranie.Potrebovala by som prípadne vzor nejakej vnútornej smernice k firemným rovnošatám.
ďakujem, paa
misomiso
09.05.07,21:36
Prepac, ale cudujem sa ze s tym niekto moze mat problemy. Ja mam teraz firmu, ale este aj za sociku, ked som bol v podstate statnym zamestnancom, si sef vedel spravit poriadok a panovala tam okridlena veta: "Komu sa nepaci, tak - nech sa paci..."

Ved uzatvarate s ludmi nejake pracovne zmluvy nie? Tam mozete dat vsetko, co nie je v rozpore so zakonom. Povinnist nosit predpisane oblecenie rozhodne nie je v rozpore so zakonom.

Ja by som to skor videl v inej rovine. Pokial vytvarate vo firme podmienky (pracovne, platove) ze ste pre ludi atraktivny zamestnavatel, mozete si ludi vyberat. pokial to nerobite - vasa chyba. Pokial by ste si vyberali lojalnych zamestnancov, taketo problemy ani nemozu nastat.

Pokial neviete ludom vela ponuknut, vyberat si nemozete, v podstate ste mozno radi, ze u Vas niekto prejavi zaujem pracovat a potom ste mozno casto radi, ze dotycny vobec prisiel do roboty. To je potom kazda rada ohladne nejakeho oblecenie tazka.

Prepac, ze som to takto otvorene nalisal, ale ja v tom vidim hlavny problem.

...joj ale tu mam tych preklepov.
lukig
10.05.07,07:56
dík za prispevok,aj keď tvoj pohľad na tento problém nie je celkom správny (možno na inú firmu pasuje), ľudia zarábajú tak, ako všade a podmienky sú tiež ako všade, dokonca sú medzi personálom ľudia, ktorí držia know-how a možno by si sa divil, aké platové a iné podmienky majú...Mám zmluvy, myslím že slušne prepracované, mám smernice, čo má v tejto dobe asi málokto, ale ... toto je vec, ktorú neviem a nechcem siliť, ale snažím sa nájsť kompromis-spokojnosť oboch strán. Pri výbere oblečenia sa konzultovalo s personálom, a skôr ide o ich pohodlnosť...ale aj tak ďakujem..
lukig
10.05.07,08:12
Ale mimochodom, vukol si mi myšlienku, že som nikdy nikde striktne neuvádzala, že úplne rovnaké oblečenie je povinnosť...vždy to bola automatika, biele košele, čierne gate..poriešim to dodatkami
kukučka
10.05.07,19:35
Rada by som videla v tvojom profile uvedené mesto aby som mala predstavu, čo znamená tak ako všade? Pozri si príspevky v téme "pošuškajte, koľko pýtať" a dočítaš sa, aké sú v rámci Slovenska veľké rozdiely a všeličo iné...
Orsz
10.05.07,19:48
Ale mimochodom, vukol si mi myšlienku, že som nikdy nikde striktne neuvádzala, že úplne rovnaké oblečenie je povinnosť...vždy to bola automatika, biele košele, čierne gate..poriešim to dodatkami

Môžeš to síce riešiť dodatkami, ale je otázne, koľkí ich podpíšu. Záleží, či im je to po vôli,a lebo nie. Ja účtujem tiež reštauráciu - oblečenie im nakupujeme, a dávame na ne vyšiť aj logo firmy. Poviem Ti, že sa u nás nezdráhajú. No určite občas sa nájde niekto, komu to nepasuje. Napadlo ma, že by si to mohla zakotviť do pracovného poriadku ako jeden z bodov v znení napr.: spoločnosť vyžaduje od zamestnanca pri výkone práce nosiť pracovné oblečenie, ktoré mu poskytne bezplatne. V pracovnej zmluve /aspoň tak to máme my/ je jeden z bodov: zamestnanec sa oboznámil s pracovným poriadkom spoločnosti, a zaväzuje sa ho dodržiavať.
lukig
11.05.07,12:26
ďakujem, akurát som sa pustila do dotatkov v tom zmysle, ako si to uviedol. Keď som si prešla prac.poriadok, nenašla som žiadnu zmienku k povinnosti o oblečení. Doteraz problémy neboli, ale zvýšením úrovne, kvality surovín, prostredia apod. chceme zaviesť jednotnosť aj v tomto. Funguje to tak aj u nás, že dostávajú oblečenie bezplatne, košele, triká, zástery, ale keď sa nepodarí včas si oblečenie oprať, však sa nič nedeje a tu vzniknú problémy, že má každý niečo iné na sebe...ďakujem za presne sformulované, to som potrebovala....
mijadave
14.07.08,12:28
Zdavím všetkých,
súrne hľadám pomoc. Dosť súrne by som potrebovala nejaký vzor internej smernice, čo sa týka pracovného oblečenia. Našla som tu veľa odkazov, no žiaden vzor. Potrebujem vypracovať smernicu, kde bude popísané akým spôsobom bude zamestnanec dostávať oblečenie a tiež zakomponovať, že ak odíde do určitej doby, bude musieť uhradiť časť nákladov na dané oblečenie, s tým, že mu ostane. V našej firme nejde o pracovné oblečenie z dôvodu ochrany zdravia, ale o reprezentovanie firmy, budeme mať oblečenie tých značiek, čo predáva naša firma.

Vopred ďakujem za pomoc.
beabea
03.02.12,18:41
Dobrý deň,
prosím Vás súrne potrebujem vzor na smernicu na poskytovanie pracovného oblečenia v lekárni....mám kontrolu a potrebujem to doložiť....ďakujem
marosc
08.02.12,16:04
Prikladám smernicu o OOPP z detskej ambulancie,možno pomôže. Keď som ju teraz listoval, zistil som, že ju budem musieť aktualizovať. Citujem tam ešte zákon č.330/1996, ktorý je nahradený zákonom č. 124/2006.
beabea
09.02.12,04:54
Ďakujem veľmi pekne:)