Zdenka29
10.05.07,09:24
Dobrý deň, mám takúto konrétnu otázku.
Naši zamestnanci vykonávajú prácu v rôznych častiach Slovenska, mesačne dostávajú vyplatené diety.Ak pracujú v blízkosti firmy, stravujú sa v stravovacom zariadení na stravné lístky ( nie dejeuner a pod.).
Zamestnávateľ sa rozhodol, že im zruší diety a nahradí dejeunerkami v hodnote 70,- Sk aj keď budú mimo mesta, je to v poriadku????:rolleyes:
ďakujem za odpoveď všetkým
Zdenka29
10.05.07,08:00
Prosím odpovie mi niekto?
Zoltán Kovács
10.05.07,08:14
Dobrý deň, mám takúto konrétnu otázku.
Naši zamestnanci vykonávajú prácu v rôznych častiach Slovenska, mesačne dostávajú vyplatené diety.Ak pracujú v blízkosti firmy, stravujú sa v stravovacom zariadení na stravné lístky ( nie dejeuner a pod.).
Zamestnávateľ sa rozhodol, že im zruší diety a nahradí dejeunerkami v hodnote 70,- Sk aj keď budú mimo mesta, je to v poriadku????:rolleyes:
ďakujem za odpoveď všetkým

Ak práca mimo mesta sa považuje za služobnú cestu potom základná náhrada stravného, ak cesta trvá 5 - 12 hodín je 89,- Sk. Tým pádom, že dostávajú poukážky v hodnote 70,- Sk, si myslím, že zamestnávateľ by mal rozdiel doplatiť do výšky 89,- Sk.
Chobot
10.05.07,08:50
Dobrý deň, mám takúto konrétnu otázku.
Naši zamestnanci vykonávajú prácu v rôznych častiach Slovenska, mesačne dostávajú vyplatené diety.Ak pracujú v blízkosti firmy, stravujú sa v stravovacom zariadení na stravné lístky ( nie dejeuner a pod.).
Zamestnávateľ sa rozhodol, že im zruší diety a nahradí dejeunerkami v hodnote 70,- Sk aj keď budú mimo mesta, je to v poriadku????:rolleyes:
ďakujem za odpoveď všetkým


Podľa môjho názoru to nie je správne. Treba ale vychádzať z toho, že tie práce v rôznych častiach Slovenska sú služobná cesta. Potom podľa zákona o cest. náhradách patrí zamestnancom náhrada stravného podľa príslušného časového pásma. Podľa opatrenia Ministerstva práce o podobných vecí sa náhrada poskytuje v SKK, teda malo by to byť v peňažnej forme, nie formou stravných lístkov.

Navyše väčšinou časť hodnoty stravného lístka si hradí zamestnanec, takže by nedostal ani uvedenú hodnotu, aj keby dostal lístok v hodnote 89,- SKK.

Ale lístky by som ako náhradu nedával za nasledovného dôvodu. STravné sa vyúčtováva až po skončení služ. cesty. To znamená, že zamestnanec si počas SC musel kúpiť stravu za vlastné peniaze. Po vyúčtovaní by dostal stravné lístky, ktorých použitie je obmedzené na stravovanie. Čiže on by na ceste zaplatil hotovosťou, ale dostal by stravné lístky.

TO je ako keby niekoho poslali kúpiť tlačiareň za 10.000 SKK za jeho vlastné peniaze, že potom mu ich preplatia. AKo náhradu by mu ale dali dovolenkové relax lístky v hodnote 10.000 SKK, ktoré by mohol použiť len na dovolenku. Veď hodnotu to má tú istú nie? :rolleyes:
Asi by s takým niečim ani ten šéf nesúhlasil, keby mu to niekto spravil.

Takže ak je to SC, patrí im náhrada stravného v SKK podľa príslušných zákonov.
džino
10.05.07,15:18
Dobrý deň, mám takúto konrétnu otázku.
Naši zamestnanci vykonávajú prácu v rôznych častiach Slovenska, mesačne dostávajú vyplatené diety.Ak pracujú v blízkosti firmy, stravujú sa v stravovacom zariadení na stravné lístky ( nie dejeuner a pod.).
Zamestnávateľ sa rozhodol, že im zruší diety a nahradí dejeunerkami v hodnote 70,- Sk aj keď budú mimo mesta, je to v poriadku????:rolleyes:
ďakujem za odpoveď všetkým
čítaj link
http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#152
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html