rosbi
10.05.07,10:58
Dobrý deň.
Potrebovala by som radu na môj problém.
Robila som úhradu dodávateľovi s.r.o. - za poskytnuté služby. Ide však o to, že môj nadriadený mi nariadil urobiť úhradu na účet, ktorý nepatrí tejto s.r.o. Zistila som, že účet patrí majiteľovi dotyčnej s.r.o. a na tento účet sme mu posielali mzdu, keď bol onoho času u nás zamestnaný. Je to jeho súkromný účet. Ide o to, že na faktúre je ale uvedený oficiálny účet firmy, ktorý (predpokladám) bol aj nahlásený na daňový úrad. Neviem o čo im ide, či chcú v tej firme zatajiť príjem, hoci toto je veľmi priehľadné, okrem toho sú aj platiteľom DPH, musia z tohto príjmu priznať daň. Ja chcem byť v prípade nejakého problému krytá tým, že som platbu poslala na účet, ktorý súhlasí s účtom na daňovom doklade. Mám žiadať od šéfa písomné potvrdenie, že som tie peniaze nepreviedla svojvoľne na iný účet, alebo žiadať, aby na faktúre bol ten účet uvedený? Ten majiteľ firmy je neseriózny, už mal na krku nejaké exekúcie. Nerada by som mala nejaké problémy, lebo ide o vysoké sumy a mesačne sa opakujúce.
Vopred ďakujem za názory.
betka
10.05.07,09:04
Nerobte si hlavne problémy, asi majú spolu tí dvaja niečo spoločné, ak Vám to tak nariadil, tak by som to tak spravila, asi to nie je prvýkrát ....
mysimis
10.05.07,09:06
Podľa toho čo píšeš mi pripadá, že bú patriaci sro môže byť zablokovaný /napr. dú/ a firma nechce prísť o korunky a preto to chcú uhadiť na iný účet. Rozhodne, aby si Ty s tým nemala problém by som žiadala písomný doklad o tom, že úhrady idú na iný účet príp. na fa nech na fa uvedú č. účtu kde sa v skutočnosti korunky uhrádzajú.
Johanka
10.05.07,09:12
S.r.o. - Váš dodávateľ nemá čo zatajovať príjem, ide predsa o ich výnos a ten nemá nič spoločné s tým, či prebehne inkaso pohľadávky. Zaujímavé bude ako budú inventarizovať takúto pohľadávku , ak by si Ty v účtovníctve mala záväzok uhradený ....
Na druhej strane posielanie peňazí na fiktívne účty nie je v poriadku ...
Si nejakým spôsob zodpovedná za úhrady záväzkov ?
Zoltán Kovács
10.05.07,09:17
S.r.o. - Váš dodávateľ nemá čo zatajovať príjem, ide predsa o ich výnos a ten nemá nič spoločné s tým, či prebehne inkaso pohľadávky. Zaujímavé bude ako budú inventarizovať takúto pohľadávku , ak by si Ty v účtovníctve mala záväzok uhradený ....
Na druhej strane posielanie peňazí na fiktívne účty nie je v poriadku ...
Si nejakým spôsob zodpovedná za úhrady záväzkov ?

Podobným riešením som sa stretol aj ja. V tej spoločnosti to riešili tak, že tie pohladávky "uhrádzali " v hotovosti aj keď peniaze nabehli na súkromný účet majiteľa.
Určite by som sa zabezpečil písomnou formou (príkaz od nadriadeného - konateľa) akou formou a kam posielať úhrady. A to z toho dôvodu, aby si bola chránená proti prípadným obvinenia zo sprenevery.
rosbi
10.05.07,10:02
Budem žiadať, aby bol na faktúre uvedený účet, kam v skutočnosti peniaze odišli. Nebola by som rada, ak by v prípade nejakej kontroly padol tieň podozrenia aj na mňa. Pretože v takom prípade preverujú každého, kto s tým mal niečo dočinenia. Vďaka za Vaše názory.