Manual
10.05.07,10:12
Zamestnanec - stavebný robotník mal pracovný úraz, na PN je už od 10.3.07. Má potrhané šlachy v ramennom klbe a ide na operáciu. Ako sa to potom rieši v praxi, keby po rehabilitácii a všetkých liečeniach nemohol vykonávať pôvodnú prácu ? Napr. že by mal od lekára napísané, že nemôže vykonávať ťažké fyzické práce, /alebo niečo podobné/ ktoré v stavebníctve sú. A on ani iné nič robiť nevie.
1. Je zamestnávateľ povinný mu doplácať do výšky jeho priemernej mzdy ?
2. Ak by zamestnanec rozviazal pracovný pomer čo potom ?
3. Zamestnanec má 57 rokov.
4. Chceme zistiť, aké všetky možné dôsledky môže zamestnávateľ očakávať.
Ďakujem za odpovede.
Manual
10.05.07,13:16
Posúvam
Prosím nikto nemá skúsenosť s takýmto problémom ?
Danila
10.05.07,13:41
O zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania pojednáva §-195 Zp a nasl. Podľa môjho názoru v režime ZP ostala len náhrada vecnej škody, ak pracovníkovi v súvislosti s pracovným úrazom vznikla. Ostatné pokrýva úrazové poistenie ako súčasť sociálneho poistenia . Za predpokladu zodpovednosti zamestnávateľa plynú zamestnancovi úrazové dávky v zmysle zákona o sociálnom poistení č.461/2003 v znení neskorších predpisov.
Manual
10.05.07,18:37
Ďakujem... aj za poslané linky.
Iveta1
26.07.07,07:05
Zamestnanec upozornil, že mu nebol vyplatený nárok za stratu na zárobku za PN-prac.úraz. Chcela by som sa opýtať, či tento nárok sa vypláca pri každom prac.úraze, alebo sa to ešte ďalej špecifikuje.
Ďakujem
anmary
26.07.07,09:37
Kedysi sa vyplácala náhrada príjmu za stratu na zárobku. Vyplácala to Slovenská poisťovňa. Tento nárok prešiel na Sociálnu poisťovňu a "premenoval sa na úrazový príplatok".
Náhrada príjmu za stratu na zárobku sa doplácala prakticky do 100% mzdy /ak nebola uznaná spoluvina zamestnanca/.
Teraz sa platí úrazový príplatok, ktorý spolu s náhradou mzdy /PN/ tvorí 80% mzdy. :)
Iveta1
26.07.07,09:46
Upozornil mňa - mzdárku.
A to druhé vysvetlenie: opravujem sa :že má nárok na poskytnutie náhrady za stratu na zárobku §198 ZP.
A ja sa pýtam, či za každý pracovný úraz sa vypláca náhrada za stratu na zárobku. Nemám s tým žiadnu skúsenosť, potrebujem sa v tom zorientovať.

Díky
Iveta1
26.07.07,09:52
Kedysi sa vyplácala náhrada príjmu za stratu na zárobku. Vyplácala to Slovenská poisťovňa. Tento nárok prešiel na Sociálnu poisťovňu a "premenoval sa na úrazový príplatok".
Náhrada príjmu za stratu na zárobku sa doplácala prakticky do 100% mzdy /ak nebola uznaná spoluvina zamestnanca/.
Teraz sa platí úrazový príplatok, ktorý spolu s náhradou mzdy /PN/ tvorí 80% mzdy. :)


A čo §198 ZP? Neplatí?
Takže podľa tvojho výkladu som pochopila,že okrem náhrady príjmu pri PN mu zamestnávateľ už nič nedopláca. Správne?
anmary
26.07.07,09:52
Pozri si predchádzajúci príspevok. Ak si PN následkom pracovného úrazu postúpila na Sociálnu poisťovňu - Oddelenie úrazového poistenia - žiadosť o úrazový príplatok, tak Sociálna poisťovňa vyplatí úrazový príplatok. Po ukončení PN je potrebné ešte "obodovanie" pracovného úrazu, ktoré mu potom bude takisto vyplatené.

§ 198 ods. 1 a/ ktorý hovoril o náhrade za stratu na zárobku je predsa zrušený.
janaGT
26.07.07,10:08
SP vypláca úrazový príplatok až po ukončení vyšetrovania zo strany IBP - po zaslaní Protokolu. Dovtedy vypláca len riadne nemoc.dávky.
Iveta1
26.07.07,10:31
Pozri si predchádzajúci príspevok. Ak si PN následkom pracovného úrazu postúpila na Sociálnu poisťovňu - Oddelenie úrazového poistenia - žiadosť o úrazový príplatok, tak Sociálna poisťovňa vyplatí úrazový príplatok. Po ukončení PN je potrebné ešte "obodovanie" pracovného úrazu, ktoré mu potom bude takisto vyplatené.

§ 198 ods. 1 a/ ktorý hovoril o náhrade za stratu na zárobku je predsa zrušený.


To "obodovanie" urobí Soc.poisťovňa?
Chcem vedieť či ako mzdárka mám voči tomuto zamestnancovi ešte nejakú povinnosť? /Náhrada za 10 prvých dní mu bola vyplatená + PN odovzdaná na SP a to je z mojej strany všetko/.
anmary
26.07.07,10:50
To "obodovanie" urobí Soc.poisťovňa?
Chcem vedieť či ako mzdárka mám voči tomuto zamestnancovi ešte nejakú povinnosť? /Náhrada za 10 prvých dní mu bola vyplatená + PN odovzdaná na SP a to je z mojej strany všetko/.


Na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) je tlačivo Posudok o bolestnom a sťažení spoločenského uplatnenia. To si vytlač, daj zamestnancovi aby si ho dal vypísať svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Pripoj Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť .... /taktiež orig. tlačivo SP/, ktorú podpíše zamestnanec a zašli na Sociálnu poisťovňu - Oddelenie úrazového poistenia.
Samozrejme toto všetko až po ukončení PN.:)