Etaniel
31.01.05,23:44
1) ako by ste reagovali keby vas zivnostnik ktory zacal podnikat v polovici 2003 a za 2003 si citujem "len sam z dokladov nejak vyratal dan" poziadal o zostavenie JU za 2004 a danoveho priznania... z coho vychadzat ked nemam zostatky BU a hotovosti...

2) majetok ako TV, video atd, ktore potrebuje na vykon podnikania v pen.denniku dam do nedanovych vydavkov na kratkodoby hmotny majetok a na konci roka ho cely danovo odpisem predpokladam ze cez prev.reziu?
Kači
01.02.05,18:34
1) ako by ste reagovali keby vas zivnostnik ktory zacal podnikat v polovici 2003 a za 2003 si citujem "len sam z dokladov nejak vyratal dan" poziadal o zostavenie JU za 2004 a danoveho priznania... z coho vychadzat ked nemam zostatky BU a hotovosti...

2) majetok ako TV, video atd, ktore potrebuje na vykon podnikania v pen.denniku dam do nedanovych vydavkov na kratkodoby hmotny majetok a na konci roka ho cely danovo odpisem predpokladam ze cez prev.reziu?
pre Etaniel (a)
1) vypýtala by som si Výkaz o majetku a záväzkoch, ak mal banku tak výpis k 31.12.2003 a ak z výkazu uvidím, že sú tam nejaké záväzky a pohľadávky, t.j. faktúry, tak tie by snáď mal mať. Nazrela by som aj do daň. priznania, či náhodou nemal platiť preddavky na daň a aby som si skontrolovala, či správne odvádza odvody do fondov.
2) krátkod. majetok hneď pri kúpe účtujem do prev. réžie a zapíšem do prípadnej evidencie krátkodobého hm. maj. Kači
ricij
01.02.05,18:58
Ja by som zareagoval tak, že sa nedá viesť účtovníctvo správne kdesi uprostred a pravdaže za nejaký poplatok mu urobíš aj rok 2003 a prípadne podáš opravné priznanie. A zarobíš si.
Luckasari
01.02.05,19:59
úplne súhlasím s ricij, len tak "zbrucha" pokračovať v účte???!!!
Rupert
02.02.05,11:56
1) ako by ste reagovali keby vas zivnostnik ktory zacal podnikat v polovici 2003 a za 2003 si citujem "len sam z dokladov nejak vyratal dan" poziadal o zostavenie JU za 2004 a danoveho priznania... z coho vychadzat ked nemam zostatky BU a hotovosti...
No pekne. Ja som tiez natrafil na taku exotiku. Lenze dotycny co ma poziadal si robil "tzv. uctovnictvo" svojskym sposobom uz niekolko rokov.

takze som mu povedal ze treba spravit aj uctovnictvo za ostatne roky. co nechcel, takze som mu iba poradil.
babenko1
04.02.05,19:49
No pekne. Ja som tiez natrafil na taku exotiku. Lenze dotycny co ma poziadal si robil "tzv. uctovnictvo" svojskym sposobom uz niekolko rokov.

takze som mu povedal ze treba spravit aj uctovnictvo za ostatne roky. co nechcel, takze som mu iba poradil.hmm... takýchto expertov mám najradšej :-) a nespýtal si sa ho, ako robil výkazy??
Rupert
04.02.05,20:02
hmm... takýchto expertov mám najradšej :-) a nespýtal si sa ho, ako robil výkazy??
no co uz clovek narobi, berem to tak ze zaciatky podnikania na Slovensku v 90. rokoch boli tazke resp. lahke bez robenia uctovnictva.

no to ma nenapadlo sa opytat. Nabuduce ked niekto zasa za mnou pride tka sa ho urcite spytam ake cisielka doplnal do vykazov. Mozno ze podal danove priznanie bez vykazov. Boh vie. Ale na to by uz urcite davno zareagoval danovy urad.
babenko1
05.02.05,07:09
no co uz clovek narobi, berem to tak ze zaciatky podnikania na Slovensku v 90. rokoch boli tazke resp. lahke bez robenia uctovnictva.
Tak to si na veľkom omyle. Práveže vtedy mali podnikatelia kontrolu snáď každý rok (nebolo ich tak veľa), tak si na nich zgustli daňováci. Aj keď sa všetko vtedy viedlo ručne - neboli žiadne SW - a tie výtvory, to človek až žasol, čo všetko navymýšľali tzv. účtovníčky.