martinez
10.05.07,14:01
Dobry den, poprosim o radu. Statutar obcianskeho zdruzenia, ktory nie je v obcianskom zdruzeni zamestany ani na pracovnu zmluvu a ani na dohodu, si chce vyplatit, resp. raz za cas vyplacat nejaku odmenu za svoju pracu v zdruzeni. Akym dokumentom to podlozit ? Treba urobit dohodu o vykonani prace ? Alebo staci nejaku zapisnicu z clenskej schodze, kde sa uvedie ze sa mu vyplati tolko a tolko za toto a toto...

Vyplati sa mu to brutto bez akychkolvek zrazok ?

Dakujem za vase nazory...
hetty
11.05.07,11:55
treba s ním spísať mandátnu zmluvu. Z tejto odmeny sa sťahuje daň a zdravotné poistenie. Sociálka sa nesťahuje.
martinez
14.05.07,16:32
ok, dakujem..ale takemu niecomu by sa prave uvedeny statutar chcel vyhnut...popri jeho funkcii je uz poisteny z ineho dovodu (ma pracovnu zmluvu v inej spolocnosti a popritom aj vlastnu zivnost)

cital som niekde na porade, ze by sa mohla spisat nejaka ramcova "zmluva o vykone prace" a ta by sa konkretne mohla realizovat cez naslednu prikaznu zmluvu, kde by sa ziadne zrazky nerealizovali... tam vsak hrozi z pohladu zakona o sprave dani a poplatkov povinnost registracie na DU ako poberatel prijmu...

Snad najvyhodnejsie by bolo fakturovat si konkretne cinnosti svojej prace ako zivnostnik a co sa tyka odvodov a vysky dane, to si uz zariadi v ramci vlastnej zivnosti... co myslis ?
hetty
15.05.07,07:13
My sme si to zisťovali u niekoľkých daňových poradcov a nedá sa to. Hocikajú zmluvu mu dáš a keď bude robiť funkciu štatutára bude to par. 5 z čoho sa sťahuje daň.
martinez
15.05.07,09:01
ok, a keby prijem, ktory si fakturuje nebol deklarovany ako prijem za vykon funkcie statutara, ale za nejake konkretne projekty, ktore by robil vo vlastnom mene a na vlastny ucet, pricom by nezohladnoval pokyny neziskovky, nepovazuje sa to za zavislu cinnost a mohol by si to fakturovat so zivnosti ?

Aky mate nazor?
martinez
15.05.07,09:51
My sme si to zisťovali u niekoľkých daňových poradcov a nedá sa to. Hocikajú zmluvu mu dáš a keď bude robiť funkciu štatutára bude to par. 5 z čoho sa sťahuje daň.

pozeram §5, tak tu su vymenovani iba spolocnici a konatelia obchodnych spolocnosti a druzstiev, funkcie statnych organoch, organoch uzemnej samospravy a pod...§5,1,b-d

tu sa jedna o statutara obcianskeho zdruzenia....! Ale asi tu je pararela, takze ak sa jedna o vykon statutara v akejkolvek institucii, spada odmena pod §5...

ale co ak by sa ta odmena oficialne nevolala ako odmena za vykon funkcie statutara, ale dotycny by si fakturoval zo zivnosti poskytovanie nejakych konkretnych sluzieb...? tak potom by som tu nevidel zavislu cinnost..
hetty
15.05.07,11:26
Nesmela by to byť hlavná činnosť, ktorú organizácia vykonáva a musel by dokázať, že je to vo vlastnom mene....nepoužíval vašu techniku ... atď.
martinez
15.05.07,12:01
ok, jasne....to som mal na mysli..je pre neho neprijatelne, aby mu este zrazali preddavok na dan....

dakujem