Monikov
10.05.07,14:16
Zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedený týždenný pracovný čas 40 hodín. Zamestnávateľ nariadil počas zimných mesiacov odpracovať len 4 hodiny denne (bez dodatku k pracovnej zmluve).
Napr.:
Za obdobie 2/2007 mal uvedené na výplatnej páske:
Mesačný fond :20 dní, odpracované 9,5 dňa, neodpracované 10,5 dňa (nie je bližšie špecifikované prečo, žiadne prekážky v práci, žiadne neplatené voľno, nič, len neodpracované). HM adekvátna odpracovaným dňom, takže tým 4 hodinám.

V letných mesiacoch si tieto hodiny zamestnanci majú odpracovať, takže napr. v mesiaci máj bude ich výplatná páska vyzerať nasledovne:
Fond prac. doby: 20 dní
Odpracovaných: 30,5 dňa (kompenzácia z mesiaca 2/2007). Nezaplatí žiadne príplatky za nadčas (ani žiadne iné, ktoré by súviseli s fondom prac. doby v danom mesiaci).
Moja otázka znie: Je takýto postup v súlade so zákonmi? Stretli ste sa už s niečím podobným?
Nutricia
10.05.07,12:20
Myslím že sa tam mal uplatnit na tieto dni §142 ZP prekážky na strane zamestnávatela.Ako sú potom zaplatené odvody na ZP a SP?
Ľuba
10.05.07,12:21
Mne by sa to nepáčilo. My sme podobný prípad riešili v pracovnej zmluve - pracovný čas v období október-marec napr. 4 hodiny denne a v letnom 2 hodiny denne.
Monikov
10.05.07,12:25
Nič nie je na výplatnej páske. Proste si to tak povedali a tak to chcú spraviť. Ja si tiež neviem predstaviť, ako to vykázali vo výkazoch napr. do SP. Zajtra sa pôjdem spýtať kontrolóriek, či sa už s takýmto stretli. Zatial som o takomto nikdy nepočula aby presúvali hodiny zo zimných mesiacov do letných.
Chobot
10.05.07,12:29
Zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedený týždenný pracovný čas 40 hodín. Zamestnávateľ nariadil počas zimných mesiacov odpracovať len 4 hodiny denne (bez dodatku k pracovnej zmluve).
Napr.:
Za obdobie 2/2007 mal uvedené na výplatnej páske:
Mesačný fond :20 dní, odpracované 9,5 dňa, neodpracované 10,5 dňa (nie je bližšie špecifikované prečo, žiadne prekážky v práci, žiadne neplatené voľno, nič, len neodpracované). HM adekvátna odpracovaným dňom, takže tým 4 hodinám.

V letných mesiacoch si tieto hodiny zamestnanci majú odpracovať, takže napr. v mesiaci máj bude ich výplatná páska vyzerať nasledovne:
Fond prac. doby: 20 dní
Odpracovaných: 30,5 dňa (kompenzácia z mesiaca 2/2007). Nezaplatí žiadne príplatky za nadčas (ani žiadne iné, ktoré by súviseli s fondom prac. doby v danom mesiaci).
Moja otázka znie: Je takýto postup v súlade so zákonmi? Stretli ste sa už s niečím podobným?

Nezdá sa mi to, že by to bolo v súlade so ZP. ?? Ak nemôžu v príslušnom mesiaci odpracovať potrebný počet hodín, lebo im zamestnávateľ nemôže zadať prácu, je to prekážka na strane zamestnávateľa, ako uviedla Nutricia.

Naopak, v lete ak pracovali viac, je to práca nadčas. Každá hodina odpracovaná navyše aj v priebehu dňa je práca nadčas.
Monikov
10.05.07,12:32
Robí to veľká akciovka (asi majú svojich právnikov) tak som si myslela, či neexistuje niečo špecifické čo by mi ušlo v zákonoch.
Gabi03
10.05.07,12:35
mimotemy Právnici nie sú mzdári. Bez urážky kohokoľvek. :D
irma1
10.05.07,13:57
Skús si pozrieť § 87 ZP. Podľa neho to asi bude v poriadku. Ale ja nie som právnik, tak neviem či to čítam správne.
Monikov
10.05.07,14:08
Dobre, pozriem. Dík