luluhaha
10.05.07,15:45
Dobrý deň,
potrebujem sa poradiť - UPS-kou ktorá má s našou firmou zmluvné ceny si dal zamestnanec previesť súkromnú vec- aby získal lepšiu cenu -
teraz mi prišla faktúra na firmu - ale nechcem to dať do nákladov.
Mám túto faktúru dať medzi prijaté faktúry? Určite ju dám ako VNZD a nebudem riešiť ani dph-čku tak neviem či ju vôbec mám dávať do účtovníctva..

Ako by ste postupovali?
Ďakujem
veronikasad
10.05.07,13:49
Faktúru by som riadne zaevidovala a zaúčtovala na firmu s odpočtom DPH a službu vyfakturovala zamestnancovi - s DPH, ak ste platcom.

----------
Veronika
luluhaha
10.05.07,13:57
A prípad ak by to bolo samotného majitela firmy - ale osobná vec prepravovaná?
Zoltán Kovács
10.05.07,13:58
AK tá faktúra bola platená v hotovosti, tak by som o nej ani neúčtoval. Ale ak sa platí cez účet tak postupujem, ako v predchádzajúcom príspevku.
veronikasad
10.05.07,13:58
Ide o živnostníka alebo s.r.o.?
Zoltán Kovács
10.05.07,14:01
Ide o živnostníka alebo s.r.o.?

Je to JÚ, takže szčo.
luluhaha
10.05.07,14:01
živnostníka.
práveže cez účet - len najradšej by som tú faktúru ani nedávala medzi prijaté faktúry len do peňažného denníka ako VNZD..
veronikasad
10.05.07,14:06
AK tá faktúra bola platená v hotovosti, tak by som o nej ani neúčtoval. Ale ak sa platí cez účet tak postupujem, ako v predchádzajúcom príspevku.

Čiastočne s tebou súhlasím, ale pokiaľ je to faktúra, ktorá bola u dodávateľa zaevidovaná, asi by bolo lepšie o nej účtovať. Iné by bolo, keby to bol len príjmový doklad z UPS - ten by som neúčtovala.
irma1
10.05.07,15:12
Čiastočne s tebou súhlasím, ale pokiaľ je to faktúra, ktorá bola u dodávateľa zaevidovaná, asi by bolo lepšie o nej účtovať. Iné by bolo, keby to bol len príjmový doklad z UPS - ten by som neúčtovala.

Nikde nie je napísané, že si náklad uplatniť musíš. Takže by ma evidencia u dodávateľa netrápila. Neúčtovala by som o faktúre dokonca ani vtedy, keď bola platená z účtu. Stotožňujem sa s názorom, že ide o náklad neovplyvňujúci základ dane. Refakturáciou zamestnancovi by som si život nekomplikovala. Peniaze mi môže dať aj tak a bude to príjem neovplyvňujúci základ dane. A ak ide o majiteľa, tak ten mi asi ani nič nezaplatí.
Katka22
12.05.07,17:37
Dobrý večer
1-SZČO - vykonáva stavebné práce pre Fo nepodnikateľa ,ktoré mu faktúruje. 1-SZČO si objedná stavebné práce u inej SZČO.
1-SZČO príde faktúra za vykonané stavebné práce od inej SZČO . Otázka je: je to výdaj : prevádzková réžia alebo materiál v peňažnom deníku. Ďakujem za odpovede.
Zita5
12.05.07,17:38
Dobrý večer
1-SZČO - vykonáva stavebné práce pre Fo nepodnikateľa ,ktoré mu faktúruje. 1-SZČO si objedná stavebné práce u inej SZČO.
1-SZČO príde faktúra za vykonané stavebné práce od inej SZČO . Otázka je: je to výdaj : prevádzková réžia alebo materiál v peňažnom deníku. Ďakujem za odpovede.


Ja by som účtovala výdavok OVZD - iný .
Katka22
12.05.07,17:44
Zitka 5 Ďakujem za odpoved
Pekný večer prajem
betka
12.05.07,17:49
Nakoniec sa to i tak prejavý vo Výkaze o Príjmoch a výdavkoch, v PD v prevádzkovej réžii. Ak účtujete cez soft, urobte si analytiku napr s názvom Stavebné práce,..
Katka22
12.05.07,17:59
Dobrý večer Betka .
Ďakujem za upresnenie. :)
renča1
12.05.07,18:21
Ja by som to účtovala asi takto:
-ak by sa jednalo o stavebné práce ...len práce bez použitého materiálu, tak by som to zahrnula ako PR
-ak by sa jednalo o stavebné práce , práce spojené s použitým materiálom, tak by som to zahrnula ako materiál.

Je na Szčo ako bude posudzovať vykonané alebo prevedené stavebné práce iným szčo. Bolo by namieste a správne ak by si szčo jej rozhodnutie o účtovaní stanovila aj do internej smernici.
betka
12.05.07,18:30
Stavebné práce sa vačšinou vždy účtuju spolu s materiálom. Ak dodava firma stavebné práce, spolu s nimi dodáva i materiál.
Neviem si predstaviť situáciu, že by som si zavolala stavebnú firmu, aby mi niečo prerábala na dome a musela by som jej da´t do ruky cement, kladivá, lepidlá, tehly........ takú firmu by som si nevolala. Musela by som celý deň lietať okolo nich. A účtujem tieto práce ako VOZD- v členení stavebné práce, kt. mi koniec koncou idú do réžie...
betka
12.05.07,18:36
Ešte dodám. v Ju sa účtuje v členení materiál: skladovaný materiál (suroviny, pomocné látky a prevádzkové latky, náhradné dielce....
Stavebné práce sú vždy službou aj s dodaním materiálu, t.j. prevádzková réžia..
renča1
12.05.07,18:37
Ja som sa s takými firmami stretla. Záleží na zmluvnej dohode ako sa dohodne dodávateľ s odberateľom alebo szčo s ďalším szčo ( u ktorej si objedná práce), ktorý z nich bude znášať a kupovať materiál k stavebným prácam.....
betka
12.05.07,18:49
Ja som sa s takými firmami stretla. Záleží na zmluvnej dohode ako sa dohodne dodávateľ s odberateľom alebo szčo s ďalším szčo ( u ktorej si objedná práce), ktorý z nich bude znášať a kupovať materiál k stavebným prácam.....

Súhlasím, a ja s týmito stavebnými firmami robím ;)
ak sa jedná o konkrétne stavebné práce:
1. napr. idem obložiť kúpeľnu a ja si kúpim obklad, listela, lepidla, sparovačku.. Dodavateľ mi to len spraví a Fa na hodinu. VOZD-prev. réžia.
2. Ak by fakturoval za m2, v tomto m2 je zahrnutá dodávka a montáž stavebných materiálov-obklad, sparovacka, lepidlo, ... (tu si konkrétny zákazník vyberie konkrétny typ obkladov, dlažby a stavebná firma mu to dodá spolu s prácami) opat ide o prev. réžiu.

Prvotná stavebná firma, kt. ide robiť túto kúpeľňu, má i predajňu a tu predáva obklady a dlažby, z kt. časť slúži na predaj a nákup si učtuje ako VOZD-tovar a časť, kt. jej slúži na stavebné práce, účtuje ako nákup materiálu. (rozdeľuje sa to vacšinou ako uz.upr. účtovania na konci obdobia .... ale toto nie je predmetom temy...)
JankaO
12.05.07,18:59
Dobrý večer
1-SZČO - vykonáva stavebné práce pre Fo nepodnikateľa ,ktoré mu faktúruje. 1-SZČO si objedná stavebné práce u inej SZČO.
1-SZČO príde faktúra za vykonané stavebné práce od inej SZČO . Otázka je: je to výdaj : prevádzková réžia alebo materiál v peňažnom deníku. Ďakujem za odpovede.

..................
renča1
12.05.07,19:18
Ja by som to účtovala asi takto:
-ak by sa jednalo o stavebné práce ...len práce bez použitého materiálu, tak by som to zahrnula ako PR
-ak by sa jednalo o stavebné práce , práce spojené s použitým materiálom, tak by som to zahrnula ako materiál.

Je na Szčo ako bude posudzovať vykonané alebo prevedené stavebné práce iným szčo. Bolo by namieste a správne ak by si szčo jej rozhodnutie o účtovaní stanovila aj do internej smernici.

Svoju odpoveď som myslela ako všeobecnú, čo sa týka odpovedi k otázke, tak by išlo o PR. Preto som necitovala otázku, ale ak vám vadí moja odpoveď tak to vymažem, stačí povedať.
Katka22
12.05.07,19:21
Moja otázka bola smerovaná čisto iba na vykonané práce žiadny materiál .
Katka22
12.05.07,19:25
Dobrý večer
Prosím nič nemažte ja súhlasim s tým čo ste napísala.