suzuka
01.02.05,05:58
Prosim vas, pomozte mi niekto. Budem vdacna za kazdy nazor. Moj klient uzatvoril niekolko zmluv o spolupraci, v ktorych je uvedene, ze za jeho sluzbu mu druha strana poskytne protisluzbu. Ako mu mam takyto prijem uviest v uctovnictve a nasledne v danovom priznani? Kedy je pre mojho klienta takyto prijem prijmom?
Konkretny priklad: Klient poskytuje propagaciu hotela na svojich web strankach od januara do juna. Hotel mu za to nezaplati, ale poskytne klientovi ako protisluzbu ubytovanie. (podla dlzky propagacie sa stanovi aj pocet noci v hoteli)
1. Prijem sa zauctuje s datumom, ked sa moj klient ubytuje.
2. Prijem sa zauctuje s datumom vystavenia dohody bez ohladu na to, kedy bude klient ubytovany.
3. Prijem ani vydaj sa nezauctuje, lebo je to prilis komplikovane a prijem aj vydaj su v tej istej vyske, takze mi to danovy zaklad neovplyvni a ja zbytocne stracam cas.
suzuka
01.02.05,15:59
To naozaj nema nikto nazor? Prosim pomozte.
ricij
01.02.05,16:14
Ide o jednoduché alebo podvojné účto?
Ja by som to klasicky najprv vyfaktúroval, až sa ubytuje, mal by dostať faktúru a potom cez ID urobiť zápočet. Myslím si, že v každom prípade by mali faktúry medzi nimi prebehnúť.
rene
01.02.05,18:24
Úplne súhlasím s ricij, faktúry budú pre evidenciu pohľadávok a záväzkov a interné doklady pre evidenciu príjmov a výdajov.
Manual
01.02.05,18:55
Ide o jednoduché alebo podvojné účto?
Ja by som to klasicky najprv vyfaktúroval, až sa ubytuje, mal by dostať faktúru a potom cez ID urobiť zápočet. Myslím si, že v každom prípade by mali faktúry medzi nimi prebehnúť.Ja tomu asi nerozumiem. Keď je to pritislužba a on s takouto pritislužbou súhlasil, ja by som tam žiadne faktúry nedával. Stejne mu poskytnú ubytovanie, keď asi nemajú "iných klientov za úhradu" či nie ?
Ten ich vzájomný zmluvný vzťah vzťah je nejaký čudný. Z toho sa dá pekne vyvliecť. Ja ako sprostredkovatel ubytovania by som nič nepriznával.
Pekný večer...
suzuka
01.02.05,22:26
Ide o JU. Mam z toho hlavu v smutku. Ospravedlnujem sa za neskoru reakciu, ale som "za vodou" takze som na Porade so sest hodinovym casovym posunom. Dakujem za nazory. Prida sa este niekto?
rene
04.02.05,21:47
Keby neprebehli oficiálne faktúry, mohol by nastať problém s nezdaneným príjmom.
Raz sme mali prípad, keď sme dali drevnú hmotu bez dokladu a ako protislužbu nám odviezli nejakú tú fúru opäť bez dokladu. A pri kontrole to /neviem ako na to prišli???/ na nás vytiahli a pekne krásne nám to dodanili .
ayya
09.06.05,18:50
:confused: hmm.... viem, že v zákone je priamo zakázané robiť si služby a protislužby bez toho, aby sa to riadne vydokladovalo. Ale či je to v zákone o účtovníctve, alebo v zákone o dani z príjmu si teraz just neviem spomenúť ...
ricij
09.06.05,19:05
Nastávajú tu ďalšie problémy: ak sú platitelia DPH, nemajú faktúru podľa § 71 ZDPH, príp. ak jeden z nich alebo obaja počítajú s koeficientom, nesedí im vstup, ak nie sú platitelia, musia sledovať obrat za posledných 12 mesiacov, ale tu im chýba faktúra, nesedí im súvaha a výsledovka - účtovníctvo nie je vedené správne,..., to je kopec ďalších problémov, jednoznačne fa vystaviť.
Jana Acsová
11.06.05,08:53
Tento prípad sa mi javí ako jednoznačný bartrový obchod. T.j. zmluva potrebná a následne podľa nej aj fakturácia, ak zo zmluvy nevyplýva niečo iné.
Ak robi tzv. "tichý barter", t.j. že je to len ústne medzi zmluvnými stranami, tak operácie preukážu jedine vzájomnou fakturáciou. Bez dokladov sa nepohnú, čo naznačujú aj príspevky predo mnou a sú tam aj spomínané riziká.
Vevey
12.06.05,21:40
My sme to riesili zauctovanim prijmu vo vyske pribliznej ceny ubytovania (plus dostal letak, ze prave v tom case mimo sezony davaju zlavu 20%). Islo o murara, ktory za vykonane prace dostal riadne zaplatene, plus 2 pobyty zadarmo. Tie si pripocital k prijmom v sume obvyklej.
Stale tam nevidim u toho prevadzkovatela www ziaden vydavok, ved za to ze hotel spomenie na svojej stranke sa nic nikomu navyse neplati, ziadne vydavky mu nerastu. Zato tam vidim prijem, ten pobyt, ja by som tam dala sumu, kolko by zaplatil, keby platit musel, podlozila by som to akymkolvek potvrdenim hotela o cene. Aku fakturu mal hotel vystavit ak nic neplatil?