koli
10.05.07,18:31
Dobry den,
chcel by som poprosit o radu, ktora sa tyka nejasnosti ohladom hmotnej zodpovednosti, ktoru som mal podpisanu s povodnym zamestnavatelom. V pracovnej zmluve nam uvedene " Zamestnanec XYZ zaradeny do funkcie predavac spojenej so zvysenou hmotnou zodpovednostou za zverene hodnoty t.j. najma za tovar, financne prostriedky a ostatne hodnoty zverene k vyuctovaniu, ktore sam alebo pracovny kolektiv, do ktoreho vstupuje prevezme v sklade alebo v prevadzkarni a taktiez za vsetky hodnoty, ktore prevezme v priebehu svojho hospodarenia kedykolvek neskorsie, prebera touto zmluvou i zvysenu hmotnu zodpovednost a to na ktoromkolvek pracovisku v spolocnosti a v ktoromkolvek kolektive spolocne hmotne zodpovednych pracovnikov, kde bude kedykolvek neskorsie zaradeny, premiestneny alebo prevedeny. Od dohody uvedenej v tomto bode pracovnej zmluvy moze zamestnanec odstupit za podmienok definovanych v Zakonniku prace".
Zaroven bola so mnou podpisana dohoda o hmotnej zodpovednosti a o zrazkach zo mzdy v zmysle §182 a §20 Zakonnika prace.
Dnom 30/06/2006 som ukoncil pracovny pomer dohodou, pricom od 01/04 som bol praceneschopny. K 06/01/2007 byvaly zamestnavatel urobil inventuru a doporucenym listom mi oznamil, ze mam uhradit dlznu sumu - manko.
Ma na to byvaly zamestnavatel pravo? Dohoda o hmotnej zodpovednosti nie je kolektivna, pricom ale v pracovnej zmluve ( vid stat vyssie ) sa pise o spolocne hmotne zodpovednych pracovnikoch. V zmysle §182 -183 ZP mal moj byvaly zamestnavatel urobit inventuru pri ukonceni pomeru, co sa ale nestalo. Aky postup mam zvolit?
Dakujem
Danila
10.05.07,17:02
Tvoja dohoda o hmotnej zodpovednosti zanikla v zmysle §-183 ods.2 dňom skončenia pracovného pomeru. V zmysle §-184 ods. 1 bol zamestnávateľ povinný vykonať inventarizáciu. ZĽ za daného stavu nepreukáže, že si škodu spôsobil. Aby Ti škodu predpísal, musí ju s tebou prerokovať. Máš možnosť sa brániť. A zrejme úspešne.