Bastian
10.05.07,21:46
Ahojte. Koncom maja dostanem 3 mesacne steniatko nemeckeho ovciaka a rad by som sa pred tym tu s vami poradil. Je tu niekto kto ma ovciaka??? Co by ste mi poradili ako ho spravne vychovavat? A co si myslite - ked si k nemu zadovazim dalsieho spunta bude im lepsie (viete o nejakom)? Alebo budu prilis rozblazneni? Bol by som rad keby vedeli aj postrazit dom - ako to dosiahnut? VOPRED DAKUJEM ZA RADY!
:) :) :)
Bastian
10.05.07,19:56
Nikto tu nema takehoto havina?
willma
10.05.07,20:05
no ja snáď len toľko, hafan potrebuje veľa trpezlivosti, dôslednosti a musí vedieť kto je vodca svorky. Ale najmúdrejšie by bolo keby si s ním začal navštevovať cvičák. Jeden je na konečnej električiek v Ružinove
misomiso
10.05.07,20:47
Treba si aspon zadovazit nejaku literaturu, ked si nikdy nemal psa, mozes spravit mnozstvo chyb, ktore nepojdu napravit. Pes sa sam nevychova, podobne ako dieta a sprosty a nevychovany pes je na pritaz majitelovi aj vsetkym naookolo. Tazko takto radit cez Poradu.
duficek
10.05.07,22:50
zakladny vycvik zvladne clovek aj sam podla dostupnej literatury. len je potrebne tomu venovat cas. na ochranu majetku a osob (ak je to myslene serioznejsie ako len stekanie na okoloiducich za plotom) je jednoznacne najlepsia volba cvicak, figurant a skuseny cvicitel.
renatka.zem
11.05.07,04:13
A hlavne od mala cvičiť "pevnou rukou", keď raz povieš povel treba trvať na jeho splnení, potom odmena (v začiatkoch), nespraviť si z neho hračkárskeho psíka, lebo keď vyrastie, nebudeš si s ním vedieť poradiť. My sme si zadovážili dvojročnú Tinu NO a som rada, že zvláda základný výcvik na slovo, lebo si neviem predstaviť takého veľkého psa aby neposlúchal. Jedinú chybu má a je to vlastne moja chyba, že som jej dovolila, aby na mna pri privítaní skočila a teraz ju to nemožem odučiť, na manžela si to nedovolí.
Prajem veľa príjemných zážitkov na cvičisku
misomiso
11.05.07,05:50
zakladny vycvik zvladne clovek aj sam podla dostupnej literatury. len je potrebne tomu venovat cas. na ochranu majetku a osob (ak je to myslene serioznejsie ako len stekanie na okoloiducich za plotom) je jednoznacne najlepsia volba cvicak, figurant a skuseny cvicitel.

Dovolim si nesuhlasit, clovek, bez skusenosti, ktory nikdy nemal psa sa bez nejakej zakl. literatury asi nezaobide. Pes je velmi inteligentny, no jeho sposob myslenia, chapania, vrodene instinkty a emotivnost su uplne ine ako u cloveka. Staci tieto rozdiely pochopit, a zakl. vycvil je hrackou. V opacnom pripade je problem, s psom sa neda jednoducho "rozumne dohodnut" ako s clovekom.
joni102
11.05.07,06:36
suhlasim s misomisom...
podla mne nemecky ovciak je plemeno ktore by mali chovat len skusenejsi chovatelia a cvicitelia, myslim tym teraz ludi, kt. uz niekedy v bududcnosti cvicila psa...
aj taka literatura a nadsenie vela nespravi

ale drzim palce:)
Gabi03
11.05.07,06:41
, kt. uz niekedy v bududcnosti cvicila psa...
:)

mimotemy :D
joni102
11.05.07,07:17
...no dobre skusim este raz:)

otazka :A co si myslite - ked si k nemu zadovazim dalsieho spunta bude im lepsie (viete o nejakom)?
Ja si myslim ze ano, viem o kokerspanielovi kt. chcu majitelia darovat (okres Ruzomberok)

otazka: Alebo budu prisliz rozblazneni?
Podla toho ako si ich vychovas

otazka:Bol by som rad keby vedeli aj postrazit dom - ako to dosiahnut?
Co si pod predstavujes pod pojmom postrazit dom?

Spravne?:D
Bastian
11.05.07,07:28
Aby stekal ked sa bude niekto motat okolo plota. A keby niekto vyliezol na plot nech vyceri zuby :D . Aby nekyval chvostom na znak priatelstva zlodejovi. Co si myslis Ty o strazeni? Viem, ze to nie je jednoduche dosiahnut (hlavne aby rozpoznal na koho ma zavrcat). A od akeho veku uz moze mat schopnost strazit?
Vdaka za rady.
duficek
11.05.07,07:47
Dovolim si nesuhlasit, clovek, bez skusenosti, ktory nikdy nemal psa sa bez nejakej zakl. literatury asi nezaobide. Pes je velmi inteligentny, no jeho sposob myslenia, chapania, vrodene instinkty a emotivnost su uplne ine ako u cloveka. Staci tieto rozdiely pochopit, a zakl. vycvil je hrackou. V opacnom pripade je problem, s psom sa neda jednoducho "rozumne dohodnut" ako s clovekom.
asi som to zle stylizoval, ale veta "zvladne to aj sam podla dostupnej literatury" mala vyzniet tak, ze je samozrejme potrebne zadovazit si dostupnu odbornu literaturu.
predsa nebudem tvrdit, ze clovek bez skusenosti si vycvici za vikend psa...
tak sup sup pridelit suhlas :)
duficek
11.05.07,07:51
Aby stekal ked sa bude niekto motat okolo plota. A keby niekto vyliezol na plot nech vyceri zuby :D . Aby nekyval chvostom na znak priatelstva zlodejovi. Co si myslis Ty o strazeni? Viem, ze to nie je jednoduche dosiahnut (hlavne aby rozpoznal na koho ma zavrcat). A od akeho veku uz moze mat schopnost strazit?
Vdaka za rady.
na cudzich ludi pri plote stekat bude, pozemok povazuje sa svoje uzemie a chrani si ho.
aby sa nenechal pohladkat od cudzich ludi, to sa tiez da nacvicit, nie je to zlozite.
irma1
11.05.07,07:51
Aby stekal ked sa bude niekto motat okolo plota. A keby niekto vyliezol na plot nech vyceri zuby :D . Aby nekyval chvostom na znak priatelstva zlodejovi. Co si myslis Ty o strazeni? Viem, ze to nie je jednoduche dosiahnut (hlavne aby rozpoznal na koho ma zavrcat). A od akeho veku uz moze mat schopnost strazit?
Vdaka za rady.

No podľa mojich skúseností toto nemeckého ovčiaka učiť netreba. To má v génoch. Len počkaj až bude dospelý! Aby si nemal opačný problém. NO bol pastiersky a strážny pes, pracovné plemeno. To skôr niektoré poľovnícke psy majú so strážením problémy. A nesúhlasím, že nie je vhodný pre neskúseného chovateľa. Ale sám ho asi nevycvičíš. Len choď na cvičák a dobre počúvaj cvičiteľa.
misomiso
11.05.07,07:56
S tym strazenim je to problematicke. Pokial ide o to, ze pes steka a odradza 80% potencialnych darebakov, tak to v podstate spravi aj nevychovany pes, pretoze pes instinktivne strazi seba a svoje teritorium, aj v pripade, ze majetok pana je mu ukradnuty. Su ale ludia, ktori maju skusenosti so psami a ak by mal byt pes cviceny proti takymto ludom, vyzadovalo by si to skutocne narocny, dennodenny (v podstate policajny) vycvik. Napriklad je vseobecne zname, ze ucinne vycvicit psa, aby v ziadnom pripade nezobral potravu od cudzieho, je skoro nemozne.
willma
11.05.07,08:37
SNapriklad je vseobecne zname, ze ucinne vycvicit psa, aby v ziadnom pripade nezobral potravu od cudzieho, je skoro nemozne. Prepáč trošku som ti oklieštila príspevok, musím ti oponovať- poznám psa, ktorému mohli cudzí ponúkať vyberané dobroty a nevzal. Príjem potravy mal spojený s dvoma slovíčkami, ktoré by nikdy v živote nikomu nenapadli a bez vyslovenia tohto slovného zvratu si jednoducho potravu aj keď lákavú nevzal ani od vlastnej gazdinej. Takže všetko sa dá naučiť - len háravá fena je potvora :D, ale to už je o inom ;)
monnica
11.05.07,09:24
Nemecký ovčiak je úžasne učenlivé plemeno - každý pes je múdry a dá sa všeličo naučiť.
Ak ho budeš mať úplne od mala tak sa mu musíš venovať hneď od začiatku a nie odkladať výcvik , že od pol roka alebo od roka ako tvrdia mnohý.
Základné povely zvládne úplne každý človek ktorý má záujem a trošku trpezlivosti je to ako s dieťaťom. Základná chyba je trestať psa neskoro pretože absolútne bebude vedieť čo sa stalo a začne sa báť. Musíš ho trošku sledovať čo robí a keď sa niečo stane čo urobí zle tak hneď mu to patrične vysvetliť - to hlavne u šteniat.
Vždy keď mu niečo zavelíš alebo povieš tak to musí urobiť - musíš na tom trvať.
Keď sa napríklad s niekým rozprávaš a privoláš psa a on sa obzrie zistí , že to až tak celkom vážne nemyslíš tak sa na to vybodne - ale vtedy všetci známi a ľudia bokom a musíš ísť pre neho a docieliť proste , že si mu niečo povedal tak to je zákon a basta - chce to obrovskú trpezlivosť ale je to tak pri každom cviku alebo povele. Musí to byť tvoj naj priateľ a vtedy pes pre teba urobí čokoľvek. Cudzí ho nesmú kŕmiť - NIKDY ani hladkať cez plot musí sa na to dať pozor. Pes si svoje teritórium samozrejme stráži on na to príde sám kto je rodina a kto nie. Ak chceš mať psa tvrdého musí chodiť na cvičák a odborne sa musí svičiť na obranu. To nie vždy dobre skončí - pre toho psa - zostane v koterci celý deň:mee: a bude pustený len v noci.
duficek
11.05.07,10:07
hladkanie cez plot - jedna z technik cvicenia. cudzi clovek si zavola psa spoza plotu a ked pribehne, namiesto pohladkania dostane uder = po zvladnutom nacviceni sa neda pohladkat cudzim ludom cez plot. dalsia technika je hadzanie kamenov donho tak, aby videl zo to hadze cudzi clovek cez plot. vsetky tieto techniky a cvicenia su dostupne v literature, jednoznacne doporucuje si take nieco obstarat.
jednak bastian ziska aky taky prehlad co vycvicenie psa obnasa, vyberie si co ho chce vobec naucit - mozno bude chciet agresivneho strazneho psa alebo domaceho maznacika co posteka po okoloiducich.
misomiso
11.05.07,10:23
hladkanie cez plot - jedna z technik cvicenia. cudzi clovek si zavola psa spoza plotu a ked pribehne, namiesto pohladkania dostane uder = po zvladnutom nacviceni sa neda pohladkat cudzim ludom cez plot. dalsia technika je hadzanie kamenov donho tak, aby videl zo to hadze cudzi clovek cez plot. vsetky tieto techniky a cvicenia su dostupne v literature, jednoznacne doporucuje si take nieco obstarat.
jednak bastian ziska aky taky prehlad co vycvicenie psa obnasa, vyberie si co ho chce vobec naucit - mozno bude chciet agresivneho strazneho psa alebo domaceho maznacika co posteka po okoloiducich.

No ja by som bol s takymito technikami opatrny. Vobec - vlciak je dost ostre plemeno nato, aby v nom (malo skuseny) clovek rozvijal zlobu a cvicil ho na obranu. Ked si uz odmyslime propadne riziko, tak minimalne hrozi, ze budes mat neurotickeho psa, ktory bude zurivo spoza plota vystekavat na vsetkych a na vsetko a nebude sa dat utisit. Potom mozes ocakavat problem so susedmi.
Bastian
12.05.07,10:32
Ako ho trestat???
willma
12.05.07,13:51
skôr ako netrestať- nikdy nie rukou, vodítkom - docieliš jedine toho, že pes ku tebe nepríde na zavolanie. Pri šteniatku je najlepšie privolávať ho v podrepe a každý jeho príchod odmeniť maškrtou. Nikdy netrestať aj keď príde neskôr- môže sa stať že príchod k nohe resp. privolanie si spojí s trestom a tento príkaz plniť jednoducho presstane, dostanente sa do začarovaného kruhu. Povely musia byť jasné a zrozumiteľné. Keď trestať tak zloženými novinami a bezprostredne po skutku. Trest nemá význam po polhodine hodine. Pes si už nepamätá, že niečo vyviedol a trest si spojí s činnosťou, ktorú momentálne vykonáva.
Bastian
12.05.07,14:36
... takze budem vsade chodit s novinami v ruke?
misomiso
12.05.07,15:31
Pri spravnej vychove by ku trestom ani nemalo dojst. Pes reaguje aj na nalezite "vyhanbenie". Co je ale velmi dolezite - pan si musi byt vzdy isty tym, co pes skutocne porozimel jeho pokynom (co zo zaciatku nie je vobec samozrejme). To je ten najvacsi problem. V kednej publikacii "PC pre UPLNYCH zaciatocnikov) sa pise, ze uplni zaciatocnici casto nevedia pochopit, preco klavesnica nereaguje a PC "nepise" tam, kde treba. Pritom netusia, ze chyba je v tom, ze tam neklilki kurzor. Jednoducho sa pozeraju na iste miesto v texte a myslia si, ze PC robi to iste a ze by mal vediet, kam pisat.

To iste plati aj vo vycviku psov. Preto to nie je vzdy jednoduche.
aisa
13.05.07,07:10
Tiež sme používali na menšie potrestanie pri výcviku zrolované noviny. Mali sme ich istý čas stále poruke. Pomohlo. Naozaj netreba psa často trestať, niekedy stačí slovne, on to pozná. Vraj tieto plemená treba neustále precvičovať, lebo ako rýchlo sa niečo naučia, podľa potreby to i tak rýchlo zabudnú. Je to pravda misomiso?
irma1
13.05.07,15:05
... takze budem vsade chodit s novinami v ruke?

Keď sme mali malého psa, s obľubou som ho capla utierkou, tá bola po ruke skoro vždy. Lebo kým zroluješ noviny ... Lenže teraz máme veľkého psa a ten už ako šteňa mal z pokusu vytrestať ho novinami veľkú zábavu. Taká skvelá hra s pánom! Ale dostať s mokrou utierkou po nose, to rád nemal. Teraz je už dospelý a trestať ho v podstate ani nemáš za čo. U nás funguje výhražným tónom povedaná otázka: "Čo ty robíš?". Pes potrebuje, aby si mu venoval veľa času, potom tresty väčšinou nie sú potrebné. Lebo pes podvedome "túži" po tom, aby si bol spokojný.
misomiso
13.05.07,16:15
Tiež sme používali na menšie potrestanie pri výcviku zrolované noviny. Mali sme ich istý čas stále poruke. Pomohlo. Naozaj netreba psa často trestať, niekedy stačí slovne, on to pozná. Vraj tieto plemená treba neustále precvičovať, lebo ako rýchlo sa niečo naučia, podľa potreby to i tak rýchlo zabudnú. Je to pravda misomiso?

Myslim, ze ked sa cloveku podari vycvicit psa dovtedy, kym sa stane dospely, nejaky dalsi pravidelny vycvik ani netreba, ak nam ide iba o taku tu zakladnu poslusnost. To ze sa pes s povelmi, (ktore od psa potrebujeme) stretava aj nadalej je vlastne samozrejme, pretoze ho predsa nebudeme ucit nieco, co nepotrebujeme v praxi. Dolezite ale je, necuvnut, ak zistime naznak toho, ze pes sa stava neposlusnym. Pes je velmi inteligentny a stale mierne skusa, ci si moze dovolit a stale sa snazi si mierne rozsirovat svoj vplyv a pravomoci. V podstate tam plati to iste ako medzi zamestnavatelom a zamestnancami. :)

S tym rozdielom, ze so samestnancami (s tymi rozumnymi) sa da spravit poriadok aj raz za cas nejakou hlbsou debatou a rozumne sa s nimi dohodnut. Dlhsie debaty so psom nemaju zmysel, tak je dolezite skor strazit, aby k tomu nedoslo, pretoze ak si uz raz pes nieco dovoli, tak uz potom ma obrovsky problem pochopit, ze to v buducnosti nebude mozt vyuzivat znova.
we.we
14.05.07,05:57
Dobrý den,
odporúcam Vám stránku PSI SKOLA FALCO, najdete ju cez prehliadac..su tam super veci , pán Dostál, ktorému patrí je jedinecný clovek. Tie sposoby , ktoré prezentuje fakt fungujú, ja to mám odskúsané.Skúste ...neolutujete.
olinka6226
14.05.07,15:43
ja neviem, s NO by som urcite sla na cvicak. hlavne ak si predtym nechoval psy. ja som chodila aj s retrieverkou cvicit. cvicak ma okrem toho, ze sa toho strasne vela naucis ty a aj pes obrovsku vyhodu. pes vidi, ze ostatni psi posluchaju, tak sa tak akoby uvedomi, ze by mal aj on. NO je uzasne plemeno, len ho zlym vycvikom nepokazit. a hoci ostatni vraveli ze netreba potom precvicovat,ja som presne opacneho nazoru. pokial pes vidi, ze urcite povely sa nepouzivaju, ma tendenciu ich vypustit. priznajme si ako casto pouzivame povel ku mne. ja osobne u nas na sidlisku pocujem pod sem, a vselico podobne, ale zmysluplny povel nie. hlavne v mestach je dolezite aby pes reagoval na prvy povel ked zakricim stoj, musi stat, alebo cesta nesmie ist na cestu... ved len male niekolko sekundove zavahanie psa moze mat nasledky.
renatka.zem
15.05.07,04:59
Tiež mám názor, že cvičák je pre psa len výhodou a nie len pre psa. My sme si zadovážili NO z útulku, ktorá má dva roky. Postupne sme zistili, že reaguje na povely, poslúcha na privolanie, ked zbadá náhubok, hneď má hlavu v ňom a čaká, že pôjde na prechádzku, skrátka má svoje návyky. Teraz sme začali chodiť na cvičák, lebo by bolo škoda ju pokaziť našimi nesprávnymi povelmi. Je to naozaj dobré, všeličo sa tam naučíme v dobrom kolektíve ľudí ale aj rôznych psíkov, od najmenších až po veľké plemená. Vrelo doporučujem.
olinka6226
15.05.07,09:51
a este som zabudla dodat, ze clovek sa strasne vela nauci o tom, ako pes premysla, preco reaguje na urcite veci tak a na urcite inak... cize ho ma lepsiu sancu pochopit a na zaklade toho s nim pracovat.
jaardo
15.05.07,20:06
Nebudem opakovať čo tu už bolo povedané. V podstate je to skoro všetko pravda len ešte chcem pridať že tak ako človek potrebuje lásku tak aj ten nemecký ovčiak potrebuje veľa lásky a verte že sa za to dokáže náležite odvďačiť. Môj nemecký ovčiak má už 13 rokov, má len základný výcvik ale poslúcha na slovko . Nemáme ho len ako strážneho psa ale ako člena rodiny. No a čo povedať na nejakého ďalšieho ale menšieho psíka? Treba najskôr naučiť jedného a potom pridať druhého. Mi máme ešte okrem Nemeckého Ovčiaka vo dvore aj Bernardína (8mesačné šteňa) a zatiaľ je to v pohode.:D
Bastian
16.05.07,05:52
Tak to mate doma veselo!
anet
17.05.07,10:40
NO je v podstate velmi lahko učenlivé a zvladnutelne plemeno, ako takmer vsetky ovciarske a pastierske psy. Spravnou vychovou dosiahnes dobreho a vyrovnaneho spolocnika, priatela aj psa co bude ochranovat svoju rodinu a blizkych. Avsak osobne ti odporucam navstivit nejake cvicisko. Ale hlavne musis mat jasnu predstavu co ty od svojho psa ocakavas. Mnohi tvrdia ze zakladnu poslusnost naucis aj na luke, ano ak vies ako ju mas ucit, a to sa v knihach nedocitas. Ak nechces investovat do clenstva na cvicaku, posad sa aspon za plot a sleduj ako cvicia so psami, najma tych skusenejsich. Vycvik je hra, avsak hra musi byt energicka a zaujimava.
Pre zaciatok snad mala rada, upevnuj u steniatka koristnicky pud, aportik napr.lopticka, piskacia hracka, hraj sa so svojim psom a odmienaj ho pamlskami zakazdym ked vykona nieco dobre, napr.pri povele fuj.
Socializuj ho - styk s inymi psami, ludmi, rozne prostredie a hluk.
Nieje pravdou ze ak budu ludia psa hladkat nebude neskor strazit.:)
anickaa
28.05.07,17:29
Prosím Vás, Vy, ktorí máte skúsenosti s cvičákom-koľko približne stojí nejaké cvičenie a tiež koľko to asi trvá? týždne alebo mesiace? Dá sa chodiť s psíkom aj cez víkendy? Ďakujem.
Bastian
31.05.07,09:21
Podla mna sa na cvicak chodi hlavne cez vikendy.
olinka6226
01.06.07,14:19
anickaa: cvicak vacsinou trva 3 mesiace a chodi sa cez vikendy. ja som chodila do DNV - pri jazere. cena bola tusim 3tisic. uz si presne nepamatam, ci 2 alebo 3tis. ale cvicakov je viac len v BA viem o 5tich. Potom su tu este cvicitelia ktori s tebou cvicia osobitne, vtedy, kedy to vyhovuje tebe a podla tvojich poziadaviek, ale tam to je okolo 250sk/h. Je na tebe, co si vyberies. Inak reklamy na cvicaky byvaju na nastenke u veterinara... aspon som zopar krat videla.
Bastian
06.06.07,16:07
Je tu niekto, kto chodi alebo chodil na cvicak a napise sem co vsetko sa tam robi a ako to prebieha??
Dakujem
anet
08.06.07,08:17
Je tu niekto, kto chodi alebo chodil na cvicak a napise sem co vsetko sa tam robi a ako to prebieha??
Dakujem
Bastian to je siroka otazka.
Ako som uz spominala mal by si vediet co od svojho psa ocakavas. Ak mas sportove ambicie postupuje sa podla skusobneho poriadku a povelovej techniky.
Vo vseobecnosti vsak zakladom je privolanie psa, chodza pri nohe, odlozenie psa.:)
azol
10.06.07,13:35
dobra volba nôžem len suhlasiť NO je aj dostatočne inteligentne a aj na straženie vhodne
azol
17.06.07,18:51
chcem sa pochváliť mám male šteniatka tohtoročne NO narodene 15.6.2007
Bastian
08.12.07,13:17
Pridám aj ja fotky.
Eulalia
08.12.07,14:51
Bastian, to je ten Tvoj krásavec? Má múdre očká. Ako sa Ti podaril výcvik?
Bastian
10.12.07,08:52
Bastian, to je ten Tvoj krásavec? Má múdre očká. Ako sa Ti podaril výcvik?
Áno.
Je neuveriteľne šikovný. Zvláda bez problémov základné povely. A keď mu priložím dobrotu k ňufáku, tak čaká kým mu nepoviem, že môže...
To som ho naučil preto, aby neuchmatol synovi z ruky jedlo, keby sa náhodou objavil na dvore s chlebíkom.:D
Eulalia
10.12.07,17:36
A má aj spoločníka alebo spoločníčku? Alebo mu ako svorka stačí rodina?
Bastian
10.12.07,18:21
A má aj spoločníka alebo spoločníčku? Alebo mu ako svorka stačí rodina?
No čo Ti poviem... Zobrali si sme si od majiteľa dvoch, s tým, že toho druhého mu vrátime po cca 8, 9 mes. On chcel, aby sa toho psa v jeho firme zamestnanci báli, resp. aby ten psík nebol s nimi kamarát. Robotníci mu totiž cez plot kradnú tovar. Starý dobrý zvyk zo socíku. Mesiace letia a my ho veľmi vrátiť nechceme. Je to ťažké, keď si človek zvykne...
Eulalia
11.12.07,02:53
Nechcem Ti radiť, ale ja by som si už nechala obidvoch. Vieš, nielen Vy ste si na neho "zvykli", ale aj on si už "zvykol" na Vás. Ten zvyk dávam naschvál do úvodzoviek, lebo to nie je zvyk ale normálna láska. Podľa mňa bude psík trpieť, ak ho vrátite a príde do iného prostredia. A že Tvoja rodina bude trpieť, to je tiež isté.
VladoaKatka
11.12.07,04:19
Aj kvôli Vám ale aj kvôli tomu druhému psíkovi, bude im smutno.

Skús ich oddeliť na jeden deň, ak máš možnosť a uvidíš, ani jesť mu nebude chutiť.

Je to svätá pravda, že pes je priateľ človeka a niekedy Ti rozumí aj viac, ...

My máme tiež dvoch nemeckých ovčiakov, ak by sme ich rozdelili, ten starší by určite do týždňa skonal od žialu.
Bastian
12.12.07,16:22
......Ten zvyk dávam naschvál do úvodzoviek, lebo to nie je zvyk ale normálna láska.
:)
Však Vám neskôr napíšem ako sme sa rozhodli.
Bionda
13.12.07,10:33
Naučiť sa dá psíka kade-čo. Náš Biondo ten sa ani nenažere, kým nedostane pokyn, minule akosi prepočul, že môže a o chvíľu keď som za ním prišla klepal zubami a sedel ešte stále pri miske- ako taký bezdomovec. Ale za maškrtu tiež spraví čokoľvek, veď nie nadarmo sa vraví, že keď chceš psa čosi naučiť, musí tam byť pochvala- odmena a trest.
Bionda
13.12.07,10:37
Bastian si sa pýtal ako docieliť, aby pes strážil dom. Ja som u rodičov vždy mala nemeckého ovčiaka. Zásada u každého psa, ktorého chceš naučiť , aby bol verný svojim je, aby pes sa mal najlepšie u Teba- nebude to hľadať u iných, t.j. žiadne hladkanie cudzími ľuďmi. Vždy ho odizolovať od návštev a stále s ním cvičiť, lebo sám určite vidíš ako psy milujú prácu (myslím tým keď s ním napr. cvičíš odloženie alebo chôdzu pri nohe) Vždy maj odmenu vo vrecku- ako mi povedal jeden nemenovaný renomovaný český výcvikár "bez pamlskovnice za psem nelezte". :D
Bionda
13.12.07,10:55
Aj ja priliepam nejaké foto vývoja nášho psa od jeho maliličkata a obd. výstav až po dnešný look :D a tiež aj jeho dnešnej kamarátky - ničiteľky a učiteľky
Bastian
17.12.07,16:45
Nádherný hafani. Tá prvá a posledná je NAJ :)
Bastian
21.02.08,06:55
Nakoniec zostane aj druhý s nami...
Na tejto fotke je vidieť ako veľmi majú radi loptové hry :D
Bastian
22.04.08,09:38
Pár nových fotiek našich loptošov
hanelie
22.04.08,10:18
bastian - oceňujem
napíš o nich niečo - aké huncútstvá stvárajú
Eulalia
22.04.08,15:40
Bastian, takže láska zvíťazila?:--- Som strašne rada, že si si nechal obidvoch. Nič sa nevyrovná psiemu pohľadu, ja im nedokážem odolať.:---
Bastian
24.04.08,08:41
bastian - oceňujem
napíš o nich niečo - aké huncútstvá stvárajú
No klasika :)
Hrozno aj živý plot sú komplet obtrhané - uvidíme či z toho ešte niečo bude. Už sa im podarilo aj jedno malé mača zabiť (to bolo doma plaču:mee:), lopty tiež dlho nevydržia, dvere aj plot sú celé doškriabané...

Ale inak sú úžasný. Hlavne ten čo mu stoja uši je veľmi poslušný a múdry. Je aj pokojnejší ako medveď huňo :). Dokonca už s nami hrajú aj futbal :D.
cowboyka
25.04.08,11:45
ja som mala nemeckých ovčiakov - fenku a psíka - boli zlatučký, ale už sú v nebičku - boli to suprovo vycvičení psíkovia - chodili sme aj na súťaže, ale vek je vek bohužiaľ - odvtedy som ďalších psov nechcela, hádam, keď budem mať raz rodinný domček, tak snáď budem mať farmu s plemenom nemecký ovčiak - sú to veľmi múdre a chápavé psy.