putero
10.05.07,23:37
dobry den chcel by som sa opytat aky pausalny vydavok si mozem odpocitat pri danovom priznani za prenajom bytu.pracujem mimo SR (7rok) (spanielsko)a byt som kupil do sobneho vlastnictva na slovensku.ci je moznost odpocitat si aj vysku hypoteky.a ako mam vyratat zaklad dane.hladal som to na internete ale vsade pisu nieco ine.Nasiel som niekde pausalne vydavky vo vyske 25% a niekde pisali 40% tak neviem. A tiez pisali ze prvych 24900 SK sa odratava z celkoveho prijmu za prenajom.dakujem.a aka je vyska dane ked uz mam danovy zaklad.este raz dakujem.je to dost surne nakolko neviem ci mam byt prenajat ci to je vobec vyhodne.
Marína
11.05.07,06:33
Príjem z prenájmu nehnuteľností - ZoDP_§6_ods.3
Výdavky si môžeš uplatniť buď preukázateľné (skutočné) alebo tzv. paušálne vo výške 40% z príjmu. Podľa ZoDP_§9_ods.1_pism.h sú príjmy podľa §6 ods.3 oslobodené vo výške päťnásobku životného minima,
http://www.employment.gov.sk/DIS/dav...ednotlivec.htm (http://www.employment.gov.sk/DIS/davky_hmotnej_nudzi/vypocet_zm/jednotlivec.htm)
t.z. 4980*5=24900
Výdavky nezahrňované do základu dane sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutých do základu dane.
Najlepší bude asi príklad.
príjem/mesiac = 15000
príjem/rok = 180000
výdavkok 40% = 72000
Po oslobodení
príjem/rok - 180000 - 24900 = 155100
pomer oslobodených príjmov k celkovým príjmom - 24900/180000 = 13,84%
výdavok/rok - 72000 * 13,84% = 9964,80, t.z. 72000 - 9965 = 62035
Príjmy a výdavky po oslobodení
príjem = 155100
výdavok = 62035
čiastkový základ dane = 93065
nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka = - 95616
základ dane = 0
daň 19% = 0
Neviem, či si rezidentom (daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) Slovenskej republiky (ďalej SR) alebo Španielskeho kráľovstva (ďalej ŠK). Ak aj by si bol rezidentom SR, pre príjmy zo ŠK podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia platí metóda vyňatia príjmov, takže príjmy dosiahnuté v ŠK by si do DP uviedol, ale by sa Ti nezapočítavali. Ak si rezidentom ŠK, v DP uvedieš príjmy len z prenájmu nehnuteľností, z DÚ si vypýtaš potvrdenie o odvedenej dani (aj keď by žiadna odvedená nebola) a príjmy zo SR uvedieš v DP v ŠK.
Výšku hypotéky si odpočítať nemôžeš.
putero
11.05.07,08:33
este by som snad mal jeden dotaz:) v slovenskych daniach sa nevyznam tak tak by ma zaujimalo preco je nezdanitelna cast zakladfu dane danovnika prave -95616. ako sa dospie k tomu cislu a preco je to minus ked ciastkovy zaklad je 93065 dakujem.
Marína
11.05.07,08:42
ZoDP_§11_ods.1_pism.a
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
a) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
T.z. 4980 * 19,2 = 95616
Mínus preto, lebo ak je 95616 nezdaniteľná, tak z nej nevypočítavaš a neplatíš daň, preto ju od ČZD 93065 odpočítaš. Základ dane pre samotný výpočet dane nemôže byť mínus preto 93065 - 95616 = 0 a nie 93065 - 95916 = -2551
Zákon o dani z príjmu nájdeš tu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112007.html).
putero
11.05.07,10:05
tak teraz som to pochopil vsetko uplne do detailu.nemam co dodat.Este raz pekne dakujem.
robome262
16.05.07,18:12
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem
Zoltán Kovács
17.05.07,02:28
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem

Musiš sa rozhodnúť či budeš uplatňovať výdavky paušálne, alebo si uplatníš skutočné výdavky. Tieto 2 metódy sa nemôžu miešať. Splátky hypoúveru a ani úroky z toho úveru nemôžno uplatniť ako náklad.
Takže buď uplatníš odpis 1/20 z obstarávacej ceny, a všetky náklady skutočné. Alebo paušále si uplatníš z celkového príjmu z prenájmu náklady vo výške 40%.
renča1
17.05.07,04:00
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem

Aj v SR si môžeš uplatniť odpisy z nehnuteľného majetku.
Pokiaľ by si si pri príjmoch podľa § 6 uvedených v odseku 3 uplatňoval preukázateľne vynaložené daň.výdavky (postup podľa § 6 ods.11), viedol by si počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daň.výdavkoch v časovom slede,
b) HM a NM-ku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a závazkoch.

tak máš nárok si uplatniť daň.odpis a samozrejme aj úrok z hypoúveru. Splátku z hypoúveru už nie.
skaspa
17.05.07,04:34
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem
v zmysle § 6 ods. 13 zákona o dani z príjmov môžeš dokonca viesť aj účtovníctvo a aj tak si uplatniť skutočne vynaložené výdavky (teda aj odpisy): Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.
renča1
17.05.07,04:47
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem

Tak ešte aj ja doplním, aby téma bol úúúúúplná.:D

Ak sa teda rozhodneš účtovať o preukázateľných vanaložených výdavkov, tak túto spomínanú evidenciu si povinný uchovávať po dobu 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla daňová povinnosť podať daňové priznanie.
skaspa
17.05.07,04:50
Tak aj ja ešte doplním: ak budete uplatňovať k príjmu z prenájmu nehnuteľnosti skutočne vynaložené výdavky, stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a neplatí na ňu oslobodenie po 5 rokoch od nadobudnutia (resp. 2 rokoch trvalého pobytu), ale až oslobodenie po 5 rokoch od jej vyradenia z obchodného majetku.
renča1
17.05.07,04:57
Dalo by sa tu doplňať neuveriteľne veľa §.

Uvediem ešte jeden, v niektorých prípadoch dosť významný pri nehnuteľnosti patriacej do BSM pre zníženie základu dane. Ak ide o nehnuteľnosť ktorá patrí do BSM , tak jej príjem z prenájmu sa dá deliť na oboch manželov v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak, v tom istom pomere sa zahrňajú do ZD výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. Uvedené v § 4 ods.9 zákona o dani z príjmov.
Zoltán Kovács
17.05.07,05:56
mimotemy Exemplárny prípad témy, ktorá sa pekne rozpísala s vecnými príspevkami, a myslím si, že každý dostal odpoveď na svoje otázky. A to bez záplav §§, všetko jasne a jednoducho vysvetlené.
Pre toto mám rád poradu.

P.S. Prepáčte za moju poznámku mimo témy.
robome262
17.05.07,06:32
ahoj Renca1
ok budem postupovat ako pri skutocnych nakladoch
moje naklady potom budu:
-skutocne naklady na byt
-urokova cast z hypouveru--pretoze aj to je naklad na byt
-a teraz zasa vychadzam z ceskych moznosti--tam si mozes uplatnit prvy rok odpis 1.4% z kupnej ceny bytu a po dalsich 29 rokov 3.4% z ceny, co je v priemere 3.33%
ich priklad
cena bytu 850000
pri 6% uroku na 15 rokov splatky 7173 mesacne
od najomcu dostavas 4500
naklady nech su dajme tomu 10%--- 450
VYDAJE
uroky z hypouveru 2451
naklady 450
odpisy (ratam priemer 3.27 % z 850000=28305/rok) 2358 mesacne
spolu 5259-4500 od najomcu a dostanes sa do straty 759 korun
dakujem za nazory
sluzby
20.05.07,19:05
chcela by som sa opytat k perfektnemu príkladu od mariny, ci je potrebne pri skutocne preukazanych vydavkoch tiez pouzit prepocet - myslim pomer oslobodenych prijmov k celkovym príjmom.dakujem vopred.
Marína
21.05.07,06:13
Áno, príjmy z prenájmu nehnuteľností (ZoDP_§6_ods.3 a aj §8_ods.1_pism.a,d-f) sú oslobodené (ZoDP_§9_ods.1_pism.h) do výšky 5-násobku životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Výdavky nezahrnuté do základu dane(priraďované k sume oslobodených príjmov) sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane.
Takto(prísp.č.2 v tejto téme) sa vypočíta pomer výdavkov (k oslobodeným príjmom) či už preukáznych (ZoDP_§19) alebo 40% resp. 60% tzv. paušálnych (ZoDP_§6_ods.10)
plavčík
07.07.07,13:15
A ako má postupovať SZČO, ktorý prenájme byt ale ako súkromná osoba...byt nemá v majetku a vedie JU....prenájom nemá v predmete podnikania.

Nebolo by výhodnejšie ak by byt prenajímala napríklad jeho manželka ktorá je spoluvlastníčka?Manželka je zamestnanec inej firmy? Čo je podľa Vás lešíe a aké § si pozrieť?

Vôbec sa v prenájme nevyznám a tak by som prijal každú dobrú radu, za ktorú vopred ĎAKUJEM

Napríklad prenajíma byt za 10.000 sk /mes aj s energiami
za rok má za prenájom 120.000,-Sk .
ValMa
31.08.07,04:39
spolu s manželom sme tohto roku začali príležitostne prenajímať chatu, preto by ma zaujímalo, či aj my si môžeme (každý zvlášť) v DP za r. 2007 uplatniť oslobodenie príjmu podľa §6 ods. 3. Obaja sme zamestnaní na HPP.
Ešte jedna otázka: každý z nás sa má prihlásiť na DÚ ohľadom prenájmu nehnuteľnosti?
Ďakujem všetkým za odpoveď
betka
31.08.07,10:41
spolu s manželom sme tohto roku začali príležitostne prenajímať chatu, preto by ma zaujímalo, či aj my si môžeme (každý zvlášť) v DP za r. 2007 uplatniť oslobodenie príjmu podľa §6 ods. 3. Obaja sme zamestnaní na HPP.
Ešte jedna otázka: každý z nás sa má prihlásiť na DÚ ohľadom prenájmu nehnuteľnosti?
Ďakujem všetkým za odpoveď

ZDP:
4/(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Príjmy z prenájmu chaty si môžete rozdeliť a pôjde o Vaše príjmy podľa 6/3-z prenájmu nehnuteľností, pričom si:
1. môžete uplatniť daňové výdavky vo výke 40% (6/10)
2. skutočné výdavky (6/11)

Každý z Vás podáva DP a uplatní si 5-nas ŽM ako oslobodenie podľa (9/1/j).

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Osobne by som požiadala aj ja, aj manžel, pretože prenajímame nehnuteľnosť a príjmy si
ValMa
31.08.07,11:54
Betka, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Informovala som sa na DÚ, ohľadom nášho prihlásenia, ale oni od nás chcú nájomnú zmluvu. Problém je v tom, že my žiadnu nemáme, pretože prenajímame chatu náhodným záujemcom, ktorí sa prihlásia cez cestovnú kanceláciu. S CK máme uzatvorenú zmluvu o spolupráci. Máme na DÚ predložiť túto zmluvu?
Prosím o radu skúsenejších, či je možné takýto prenájom robiť aj bez živnosti,
alebo je nutná živnosť.
Ďakujem za odpovede
betka
31.08.07,12:12
Ano je možne tento prenájom robiť bez živnosti podľa 6/3 ale iba v tom prípade, že ide o holý prenájom, že tam neposkytujete napr. raňajky hosťom, vtedy by už bola potrebná živnosť.

Predložila by som im túto zmluvu o spolupráci. NZ skôr uzatvárate vy s klientom ako nájomca a prenajímateľ.

Pre info z iného pohľadu:
Tu bola zaujímavá téma ohľadom chatky a prenájmu cez realitku, či je v tomto prípade potrebné platiť vyššiu daň znehnuteľnosti.

http://www.porada.sk/t47460-je-chalupa-podnik-objekt.html?highlight=pren%E1jom+starosta
ValMa
31.08.07,12:44
Betka, srdečne Ti ďakujem, lebo je to aj náš prípad, tiež máme zmluvu s CK Limba. Poskytujeme iba holý prenájom, žiadne ďalšie služby, takže to ide aj bez živonosti. Som rada, lebo živnosť by ma vyšla drahšie ako celý zisk z tohto prenájmu.
Som rada, že som si prečítala všetky príspevky, lebo som sa poučila.
Ešte raz ďakujem.
jaruj
30.10.07,09:08
Zaujima ma dana tema lebo sa dostavam do tej istej situacie
Ide mi o to ze mame s manzelkou v bezpodielovom spoluvlastnictve byt, ktory sme teraz prenajali.
Mna ale zaujima co je pre nas vyhodnejsie.Ci prijmi k zdaneniu priznam len ja, alebo obaja napol. Niekde som cital ze je mozne tak aj tak.
Ide mi o to ze manzelka je zamestnana na slovensku, ale ja som zamestnany v rakusku aj ked som danovym rezidentom na slovensku.
Keby som priznaval dane ja tak by mi to vychadzalo podla predosleho:
príjem/mesiac = 26000
príjem/rok = 312000
výdavkok 40% = 124800
Po oslobodení
príjem/rok - 312000 - 24900 = 287100
pomer oslobodených príjmov k celkovým príjmom - 24900/312000 = 7,98%
výdavok/rok - 124800 * 7,98= 9959, t.z. 124800 - 9959 = 114841
Príjmy a výdavky po oslobodení
príjem = 287100
výdavok = 114841
čiastkový základ dane = 172259
nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka = - 95616
základ dane = 76643
daň 19% = 14562
Je popripade mozne urobit aj dohodu ze manzelka prizna k zdaneniu len ciastku 24900 a ja zvysok?
Alebo este existuje lepsia cesta?
alebo sa uplne mylim?
Dakujem
Marína
30.10.07,15:02
Čítaj tému http://www.porada.sk/t40332-najomne.html
Pozor na päťnásobok životného minima (téma z 01/2007).
jojob
29.11.07,12:47
chcel by som sa spytat preco sa musi znizovat vydavok pomer oslobodených príjmov k celkovým príjmom - 24900/180000 = 13,84%
výdavok/rok - 72000 * 13,84% = 9964,80, t.z. 72000 - 9965 = 62035

presne takto to musime pocitat aj do danoveho priznania?
Marína
29.11.07,20:44
Pozri Zák. o dani z príjmu
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
KEJKA
29.11.07,20:51
Je popripade mozne urobit aj dohodu ze manzelka prizna k zdaneniu len ciastku 24900 a ja zvysok?
Alebo este existuje lepsia cesta?
alebo sa uplne mylim?
Dakujem
Ak si urobíte dohodu o delení príjmov, v rovnakom pomere si budete deliť aj výdavky. Pri paušálnych výdavkoch to bude 40% u každého.
KAŽDÝ z vás má nárok na odpočítanie 24900,- Sk.
jaruj
25.01.08,08:06
Dakujem za odpoved.
Este sa uistim. Mozem teda uzavriet z manzelkou dohodu a prijatu sumu za najom lubovolne rozdelit medzi nas a tak ich uviest do danoveho?
Marína
25.01.08,13:15
Čítaj v tejto téme príspevok 19.
Majka
25.01.08,19:50
Citam si Vase prispevky a nasla som sa v tom na co si pytal Putero radu....

Mam znamu kt. zije v Ontariu /pracuje tam 5r./ a tu v SR prenajima byt, ma tu prijem len z prenajmu a kazdy rok podava DP a plati dan z prenajmu, tento rok platila aj preddavky nakolko jej prijem za prenajom cini cca 950 000.- rocne. Uplatnuje si 40perc. vydavky, kolko bude odpocitatelna polozka na danovnika v tomto pripade? moze si este odpocitat aj tych 95 616 aj ten 5nasobok min.mzdy?
Na DU sa neregistrovala od sptembra 2007 kedze zmenu nepostrethla a zije cely rok v zahranici, co z toho vyplyva ked bude podavat tento rok DP?
Marína
25.01.08,20:59
Platí odpoveď, ktorú si dostala v téme http://www.porada.sk/t70233-nezdanitelna-cast-zakladu-dane.html
V Tvojom prípade sa odpočítateľná čiastka vypočíta nasledovne:

Príjem 950000-24900=925100
Výdaj 24900/950000=2,62%, t.z. 40% z 950000=380000*2,62=9956 z toho vyplýva 380000-9956=370044
Po oslobodení
Príjem = 925100
Výdaj = 370044
ČZD = 555056
NČZD = 81352 (220116-0,25*555056)
ZD = 473704
Daň = 90003
Doplatok dane = 90003 mínus preddavky
bredikova
29.01.08,18:48
Mám malú otázku. Musím sa registrovať , ak prenajímam pozemok v Čechách. Postupujem dúfam rovnako, ako pri prenájme na Slovensku akurát prepočítam kurzom príjem v českých korunách na slovenské?
boza1
31.01.08,05:34
Este sa chcem vratit k tejto teme. Mam taky problem, ze SZCO uctujuci v JU - preukazatelne vynalozene vydavky, dava do prenajmu cast rod. domu. K prijmu za prenajom si nemoze uplatnit pausalne vydavky 40%, ale moze si odpocitat 24 900 oslobodeny prijem? Za radu vopred dakujem
Marína
31.01.08,06:20
Mám malú otázku. Musím sa registrovať , ak prenajímam pozemok v Čechách. Postupujem dúfam rovnako, ako pri prenájme na Slovensku akurát prepočítam kurzom príjem v českých korunách na slovenské?
Najprv zdaníš v ČR. Či je časť príjmov z prenájmu v ČR oslobodená od dane z príjmu musíš pozrieť v českom zákone. Ak si rezidentom SR, celosvetové príjmy priznáš v DP v SR a daň odvedenú v ČR započítaš. Príjem vo výške 24900 Sk oslobodíš a výdavky vypočítaš ako je uvedené vyššie.
Marína
31.01.08,06:24
Este sa chcem vratit k tejto teme. Mam taky problem, ze SZCO uctujuci v JU - preukazatelne vynalozene vydavky, dava do prenajmu cast rod. domu. K prijmu za prenajom si nemoze uplatnit pausalne vydavky 40%, ale moze si odpocitat 24 900 oslobodeny prijem? Za radu vopred dakujem
Oslobodiť príjmy do výšky 5-násobku životného minima si môže len podľa § 6 ods.3, t.z., že ak príjem z prenájmu je podľa §6 ods.1 písm.b(FO-SZČO) a nie §6 ods.3(FO-občan), nemôže.
šebka
31.01.08,06:30
Aj ja by som prosila poradiť, kamarát pracuje už tri roky v ČR má tam aj rodinu /ženu na materskej a dieťa/ na Slovensku ostal jeho byt a ten začal prenajímať. Je prihlásený na DÚ a tiež podá DP, len neviem či môže podať DP na Slovensku za ten prenájom bytu , či si môže uplatniť odpoč. položku, lebo v ČR je zamestnaný a tam mu robí ročné zúčtovanie zamestnavateľ. Ďakujem.
Johanka
31.01.08,07:00
Ak som dobre pochopila otázku, tak daňovník je daňovým rezidentom ČR a pre SR je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, tzn., že zdaňuje iba príjmy plynúce zo SR.
Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti dane majú všetci daňovníci, teda aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou.
boza1
31.01.08,07:44
Dakujem za objasnenie, ale este prosim o upresnenie. Ten RD, ktoreho cast prenajima vlastní má v majetku ako FO, nie SZCO, ako si vydavky moze uplatnit v tomto pripade? Dakujem
vieroslava
31.01.08,08:07
Paušálne vo výške 40 % z príjmu.
bredikova
31.01.08,18:08
Najprv zdaníš v ČR. Či je časť príjmov z prenájmu v ČR oslobodená od dane z príjmu musíš pozrieť v českom zákone. Ak si rezidentom SR, celosvetové príjmy priznáš v DP v SR a daň odvedenú v ČR započítaš. Príjem vo výške 24900 Sk oslobodíš a výdavky vypočítaš ako je uvedené vyššie.

Písala som to vo svojom mene ale, jedná sa o kamošku, žije a pracuje na Slovensku. Doteraz to zdaňovala len tu na Slovensku (robila si to sama), neuplatňovala si ani oslobodenú čiastku. Chápem to tak, že má v Čechách podať daňové priznanie, zaplatiť daň, v našom(je podnikateľka) si to priznať uplatniť 40% paušál a daň započítať. Ešte som sa pýtala aj na tú registráciu? Ako je to s ňou. Vopred ďakujem za odpovede. :eek:
Marína
31.01.08,19:12
Mám malú otázku. Musím sa registrovať , ak prenajímam pozemok v Čechách. Postupujem dúfam rovnako, ako pri prenájme na Slovensku akurát prepočítam kurzom príjem v českých korunách na slovenské?


Najprv zdaníš v ČR. Či je časť príjmov z prenájmu v ČR oslobodená od dane z príjmu musíš pozrieť v českom zákone. Ak si rezidentom SR, celosvetové príjmy priznáš v DP v SR a daň odvedenú v ČR započítaš. Príjem vo výške 24900 Sk oslobodíš a výdavky vypočítaš ako je uvedené vyššie.


Písala som to vo svojom mene ale, jedná sa o kamošku, žije a pracuje na Slovensku. Doteraz to zdaňovala len tu na Slovensku (robila si to sama), neuplatňovala si ani oslobodenú čiastku. Chápem to tak, že má v Čechách podať daňové priznanie, zaplatiť daň, v našom(je podnikateľka) si to priznať uplatniť 40% paušál a daň započítať. Ešte som sa pýtala aj na tú registráciu? Ako je to s ňou. Vopred ďakujem za odpovede. :eek:
Príjmy z ČR prepočíta kurzom, ktorý je pre ňu výhodnejší
§31 ods.2
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných
mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

Po prepočte na slov. menu odpočíta oslobodené príjmy(24900) a tak vypočíta 40% výdavkov.

Daň prepočíta kurzom:
§ 31 ods. 4
(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa
použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.

Registrácia sa jej netýka, pretože z titulu SZČO už je na DÚ registrovaná.
Kristina27
01.02.08,11:03
SRO má miesto podnikania v bydlisku jedného z konateľov. SRO zaplatí za prenájom priestorov v obytnom dome, pre SRO je to daňový výdavok, pre toho konateľa ako občana-dôchodcu príjem z prenájmu, podá DP. Lenže za rok 2007 nebol tento dôchodca registrovaný na DÚ ako prenajímateľ nehnuteľnosti, takže teoreticky takýto posup nie je možný za rok 2007, len ak sa registruje teraz napr. 1.2.2008, bude tento postup možný počas 2008?
Marína
01.02.08,11:58
Majka Posledná návšteva: Včera 12:02 AM

Majka, na tvoju otázku (http://www.porada.sk/624151-post30.html) ti stačila moja odpoveď (http://www.porada.sk/624214-post31.html)?
Daja13
04.02.08,19:36
Zdravím všetkých, už tu taká otázka padla, ale nevidím na ňu odpoveď : Ako postupovať v prípade, keď SZČO prenajíma ako súkromná osoba byt, mes. nájom vo výške 7.000,- Sk. V tejto sume je zahrnutá aj cena za spotrebovanú energiu. Ako postupovať s registr. povinnosťou, ked je SZČO od r.2006 a byt prenajíma ako občan od 1.7.2007 ? Vďaka za všetky odpovede.
betka
04.02.08,20:45
Zita5
04.02.08,21:06
Zdravím všetkých, už tu taká otázka padla, ale nevidím na ňu odpoveď : Ako postupovať v prípade, keď SZČO prenajíma ako súkromná osoba byt, mes. nájom vo výške 7.000,- Sk. V tejto sume je zahrnutá aj cena za spotrebovanú energiu. Ako postupovať s registr. povinnosťou, ked je SZČO od r.2006 a byt prenajíma ako občan od 1.7.2007 ? Vďaka za všetky odpovede.


http://www.porada.sk/546915-post77.html
ZuzanaP
05.02.08,10:24
Vrelá vďaka Betka, ak tomu dobre rozumiem, musí sa ísť zaregistrovať do 30 dní od kedy byt začala prenajímať. Keďže zákon nadobudol účinnosť 1.9.2007, mala sa zaregistrovať do 31.1.2007.
Rozumiem správne ?

Mal sa zaregistrovať do 31.12.2007. Ale keď je už raz registrovaný ako platca dane z príjmu, tak sa druhý raz neregistruje, len doplní registráciu na DÚ.
Daja13
05.02.08,10:27
Ďakujem všetkým veľmi pekne za pomoc :-)) !
ZuzanaP
05.02.08,10:32
Prozri prísp. č. 46 a ten link.....Lebo podľa mňa v tvojom prípade ani nemusí dopĺňať registráciu, keďže prenajímať začal pred 01.09.2007...
kalist
10.02.08,22:02
Tak aj ja ešte doplním: ak budete uplatňovať k príjmu z prenájmu nehnuteľnosti skutočne vynaložené výdavky, stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a neplatí na ňu oslobodenie po 5 rokoch od nadobudnutia (resp. 2 rokoch trvalého pobytu), ale až oslobodenie po 5 rokoch od jej vyradenia z obchodného majetku.

Ak tomu dobre rozumiem, pokial si FO-nepodnikatel, zamestnanec s prijom z prenajmu bytu v OV uplatni pausalne vydavky (a byt uz vlastni viac ako 5 rokov), tak nemusi cakat este dalsich 5 rokov po ukonceni prenajmu aby bola cena predaja bytu oslobodena od dane z prijmu?

Dakujem
Majka
13.02.08,09:33
Marina,
prosim ta pekne prezri mi tento vypocet ci som to spravne pochopila z tvojho prikladu...

Prijem z prenajmu 1 290 355 - 24 900 = 1 265 455.-
40% 516 142,-

24 900/1 290 355 = 1,93%
516 142 * 1,93 % = 9 962,-
516 142 - 9962 % 506 180

P 1 265 455
V 506 180
--------------
CZD 759 275
NCD 30 297

ZD 728 978
dan 138 978
Marína
13.02.08,10:21
Marina,
prosim ta pekne prezri mi tento vypocet ci som to spravne pochopila z tvojho prikladu...

Prijem z prenajmu 1 290 355 - 24 900 = 1 265 455.-
40% 516 142,-

24 900/1 290 355 = 1,93%
516 142 * 1,93 % = 9 962,-
516 142 - 9962 % 506 180

P 1 265 455
V 506 180
--------------
CZD 759 275
NCD 30 297

ZD 728 978
dan 138 978 138505
Až na výpočet dane je to správne. V DP nezabudni vyplniť aj odd. XVI. napr. takto:
Zníženie základu dane na daňovníka:
Základ dane = 759275
Riadok 70 = 220116 - (759275 / 4) = 30297

Majka, pozri bod 7 v http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Majka
13.02.08,10:27
Marina ,dakujem velmi pekne, ten priklad je skvely velmi mi pomohol a aj to ze si sa mi pozrela na ten vypocet. este raz dakujem prajem prij.den.
Majka
13.02.08,10:30
co sa tyka tej Etikety porady bod 7, to som fakt nevedela ze som porusila, velakrat sme komunikovali takymto sposobom a kto vedel poradil aj ked bolo oslovenie,mrzi ma to nevedela som,teda dam si nabuduce pozor,ospravedlnujeme sa.
hela3d
16.02.08,12:17
Dobrý deň, chcela by som poradiť:
1.či pri prenájme môžem jeden rok uplatniť skutočné náklady (napr. zakúpený majetok do 30.tis - evidovať ho) a druhý rok započítať len paušálne náklady - 40%né
Odpisy z bytu by som neuplatňovala, lebo mi to podľa prečítaného vychádza tak, že do 5 rokov po vyradení z obch. majetku by som príjmy musela pri jeho predaji zdaniť?
2. či pri prenájme -ak máme BSM - si môžeme jeden rok rozdeliť náklady a príjmy a druhý rok si ich uplatní len manželka - ak každý rok spíšeme dohodu o výške uplatnenia-rozdelenia- nákl. a príjmov z prenájmu (obaja sme registrovaní na DÚ).
Ďakujem
tara05
16.02.08,15:47
Prosím Vás, aj ja by som sa chcela opýtať k prenájmu. Manžel nadobudol byt pred manželstvom, je stále vlastníkom a prenajíma ho. Robím mu danové priznanie, je živnostník. Moja otázka na riadku 9 DP uvediem príjmy zo živnosti a výdaj. Na riadku 10 príjmy z prenájmu, všetky príjmy z prenájmu bytu su len jeho kedže byt mal pred manželstvom alebo iba 1/2 a druhá 1/2 je moja? A potom ak su iba jeho tak sa chcem opýtať, príjem z prenájmu bytu má potom aj vplyv na výpočet odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne?
Anja111
16.02.08,15:57
Prosím Vás, aj ja by som sa chcela opýtať k prenájmu. Manžel nadobudol byt pred manželstvom, je stále vlastníkom a prenajíma ho. Robím mu danové priznanie, je živnostník. Moja otázka na riadku 9 DP uvediem príjmy zo živnosti a výdaj. Na riadku 10 príjmy z prenájmu, všetky príjmy z prenájmu bytu su len jeho kedže byt mal pred manželstvom alebo iba 1/2 a druhá 1/2 je moja? A potom ak su iba jeho tak sa chcem opýtať, príjem z prenájmu bytu má potom aj vplyv na výpočet odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne?
Keďže sa nejedná o BSM, príjem z prenájmu zdaní manžel... Príjmý z prenájmu sa nezapočítavajú do VZ pre odvody do ZP a SP.
tara05
16.02.08,16:04
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A zároveň potešujúcu.
tara05
16.02.08,16:29
Ešte by som mala jednu otázku. Manžel ten byt prenajíma od 01.10.2005. Živnosť má od r 1998. Príjem za rok 2006 z prenájmu bytu 60000 a výdaje 36400. Teraz mám strach, lebo ja som ten príjem neuviedla do daňového priznania za rok 2006. Mylne som si myslela, že keď máme príjem 60000 -36400 výdaje na bývanie zostane nám z bytu 23600 a že sa to nemusí uvádzať. Teraz už viem, že som to tam mala dať. Moja otázka, može daňový úrad žiadať výpis z nášho súkromného rodinného účtu, ktrorý je aj na moje meno, ide mi o to, že peniaze za prenájom mi posielaju na osobný účet. Viem že to nie je moc správne, ale chcem to najjednoduchšie vyriešť. Čiže, by som sa tvárila, že ho začal prenajímať až teraz, prihlásim to na DU že od 01.02.2008 začal prenajímať, može to tak byť? A potom by som mu nemusela robiť opravné
Petra29
16.02.08,16:38
Príjmy z prenájmu môžu byť posielané na váš súkr.účet. Predpokladám, že neprenajíma byt v súvislosti so svojou živnosťou. Čo sa týka toho DP, ja by som to dala do poriadku teraz, aj keď samozrejme, je na zvážení to dodatočné DP.
hela3d
17.02.08,11:38
Dobrý deň, možem ešte raz porosiť o radu - otazka zapadla medzi inymi...:mee:
Chcela by som poradiť:
1.či pri prenájme môžem jeden rok uplatniť skutočné náklady (napr. zakúpený majetok do 30.tis - evidovať ho) a druhý rok započítať len paušálne náklady - 40%né
Odpisy z bytu by som neuplatňovala, lebo mi to podľa prečítaného vychádza tak, že do 5 rokov po vyradení z obch. majetku by som príjmy musela pri jeho predaji zdaniť?
2. či pri prenájme -ak máme BSM - si môžeme jeden rok rozdeliť náklady a príjmy a druhý rok si ich uplatní len manželka - ak každý rok spíšeme dohodu o výške uplatnenia-rozdelenia- nákl. a príjmov z prenájmu (obaja sme registrovaní na DÚ).
Ďakujem
Vranová
03.03.08,21:48
Podľa mňa úroky z úveru sú daňové výdavky, istina nie!!!!! S ostaným súhlasím....
Vranová
03.03.08,21:51
Áno...môžeš to jeden rok robiť tak! Čiže jeden rok uplatňovať skutočné náklady a druhý rok dať výdavky paušalne! Ale pozor, na karte majetku eviduješ odpisy aj naďalej, lebo v paušálnych výdavkoch je všetko zahrnuté!!
namornicka
08.03.08,04:21
minuly rok so podala DP so skutocnymi vydavakmi pri prenajme bytu, ale ako som tu niekde citala, (neviem to uz najst), ak by som chcela predat byt o rok dva, tak aj ked tam mam trvaly pobyt uz vyse 5 rokov ( aj vlastnim ten byt vyse 5 rokov), tak nie je byt pri predaji oslobodeny od dane, ak som si neuplatnila 40%pausalne vydavky...
Tohto roku chcem DP za rok 2007 podat s pausalnym vydavkom..., co musim urobit inac v porovnani s DP za rok 2006, ked som udala skutocne vydavky. VDAKA
namornicka
08.03.08,18:33
nejaka pomoc na obzore....???

este chcem dodat ,ze byt prenajimam ako sukromna osoba, a min. rok som mala v DP za rok 2006 (skutocne vydavky) dan 0sk, takze si nemyslim, ze by to malo nejako ovplyvnit DP za rok 2007...teda ak chcem prejst na pausalne vydavky...Byt planujem predat asi tak o rok...
Johanka
08.03.08,19:16
minuly rok so podala DP so skutocnymi vydavakmi pri prenajme bytu, ale ako som tu niekde citala, (neviem to uz najst), ak by som chcela predat byt o rok dva, tak aj ked tam mam trvaly pobyt uz vyse 5 rokov ( aj vlastnim ten byt vyse 5 rokov), tak nie je byt pri predaji oslobodeny od dane, ak som si neuplatnila 40%pausalne vydavky...
Tohto roku chcem DP za rok 2007 podat s pausalnym vydavkom..., co musim urobit inac v porovnani s DP za rok 2006, ked som udala skutocne vydavky. VDAKA
Trocha si pomiešala informácie ...
Ide o to, že v prípade uplatňovania preukazaných výdavkov sa predmet prenájmu - byt, stáva obchodným majetkom. A príjem z predaja bytu, ktorý bol v obchodnom majetku je oslobodený až po 5-tich rokoch od jeho vyradenia z obchodného majetku.
namornicka
08.03.08,19:31
sorry, ale teraz nechapem...
to znamena ze ked som za rok 2006 podala DP so skutocnymi (preukazatelnymi ) vydavkami a tohto roku si do DP (za rok 2007) chcem uplatnit pausalne vydavky....40% ..pretoze o rok planujem predat byt a mam tam trvaly pobyt vyse 5 rokov...budem plati dan za predaj bytu ????len preto, ze som za rok 2006 podala DP so skutocnymi preukazanymi vydavkami....
namornicka
08.03.08,19:33
teda poradte ako sa vyhnut , aby som neplatila dan predaja nehnutelnosti...zas z toho zacinam byt puk
namornicka
10.03.08,23:38
nikto nic ????
Maxima25
11.03.08,10:49
mam podobny problem ako namornicka, prosim viete niekto odpovedat?
namornicka
11.03.08,21:46
asi tu uz nik nechodi
Evanka
12.03.08,12:08
Príjem z prenájmu nehnuteľností - ZoDP_§6_ods.3
Výdavky si môžeš uplatniť buď preukázateľné (skutočné) alebo tzv. paušálne vo výške 40% z príjmu. Podľa ZoDP_§9_ods.1_pism.h sú príjmy podľa §6 ods.3 oslobodené vo výške päťnásobku životného minima,
http://www.employment.gov.sk/DIS/dav...ednotlivec.htm (http://www.employment.gov.sk/DIS/davky_hmotnej_nudzi/vypocet_zm/jednotlivec.htm)
t.z. 4980*5=24900
Výdavky nezahrňované do základu dane sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutých do základu dane.
Najlepší bude asi príklad.
príjem/mesiac = 15000
príjem/rok = 180000
výdavkok 40% = 72000
Po oslobodení
príjem/rok - 180000 - 24900 = 155100
pomer oslobodených príjmov k celkovým príjmom - 24900/180000 = 13,84%
výdavok/rok - 72000 * 13,84% = 9964,80, t.z. 72000 - 9965 = 62035
Príjmy a výdavky po oslobodení
príjem = 155100
výdavok = 62035
čiastkový základ dane = 93065
nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka = - 95616
základ dane = 0
daň 19% = 0
Neviem, či si rezidentom (daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) Slovenskej republiky (ďalej SR) alebo Španielskeho kráľovstva (ďalej ŠK). Ak aj by si bol rezidentom SR, pre príjmy zo ŠK podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia platí metóda vyňatia príjmov, takže príjmy dosiahnuté v ŠK by si do DP uviedol, ale by sa Ti nezapočítavali. Ak si rezidentom ŠK, v DP uvedieš príjmy len z prenájmu nehnuteľností, z DÚ si vypýtaš potvrdenie o odvedenej dani (aj keď by žiadna odvedená nebola) a príjmy zo SR uvedieš v DP v ŠK.
Výšku hypotéky si odpočítať nemôžeš.
Mne sa zdá tento výpočet dane z prenájmu cez koeficient pri paušálnom uplatňovní výdavkov zbytočne zložitý, okrem toho sa dopúšťame určitej chyby, ktorá vzniká v dôsledku zaokrúhľovania koeficientu.
Uvediem bližšie v prílohe na príklade.
Evanka
12.03.08,12:22
Trocha si pomiešala informácie ...
Ide o to, že v prípade uplatňovania preukazaných výdavkov sa predmet prenájmu - byt, stáva obchodným majetkom. A príjem z predaja bytu, ktorý bol v obchodnom majetku je oslobodený až po 5-tich rokoch od jeho vyradenia z obchodného majetku.
Nechápem, prečo by mal spôsob uplatňovania výdavkov ovplyvniť zaradenie majetku. Ak FO SZČO má v činnosti aj prenájom a vloží prenajímanú nehnuteľnosť do podnikania, aj keby uplatňovala výdavky paušálom, vzťahuje sa na ňu oslobodenie z predaja až po 5 rokoch odo dňa vyradenia z majetku podnikania.
Podľa mňa nezáleží na tom ako FO uplatňuje výdavky pri príjmoch za prenájom, ale iba na skutočnosti, či vloží majetok do podnikania.
Jarka 1
12.03.08,12:36
Nechápem, prečo by mal spôsob uplatňovania výdavkov ovplyvniť zaradenie majetku. Ak FO SZČO má v činnosti aj prenájom a vloží prenajímanú nehnuteľnosť do podnikania, aj keby uplatňovala výdavky paušálom, vzťahuje sa na ňu oslobodenie z predaja až po 5 rokoch odo dňa vyradenia z majetku podnikania.
Podľa mňa nezáleží na tom ako FO uplatňuje výdavky pri príjmoch za prenájom, ale iba na skutočnosti, či vloží majetok do podnikania.


Johanka odpovedala na prenájom FO - nepodnikateľ.
Evanka
12.03.08,12:55
Johanka odpovedala na prenájom FO - nepodnikateľ.
Možno som to nenapísala zrozumiteľne, ale chcela som poukázať na to, že je dôležité, či vloží FO majetok do podnikania alebo nie a nezáleží na spôsobe odpisovania. Hľadala som to to v zákone a nikde som nenašla, že by spôsob uplatňovania výdavkov zakladal povinnosť považovania majetku za vložený do podnikania (ani pri príjmoch podľa §6 odst 3. Alebo som niečo prehliadla? Johanka, skús napísať prosím ťa §, ktorý o tom pojednáva.
Príjem z predaja nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku.
Pepa
12.03.08,13:20
Pri preukázateľných výdajoch vediem evidenciu podľa par. 6 ods. 11. Dńom vyradenia majetku sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval alebo uvádzal v evidencii podľa par. 6 ods. 11 - takže:
ak budem ako "nepodnikateľ" prenajímať nehnuteľnosť a budem uplatňovať výdavky "preukázateľne" som povinná viesť evidenciu podľa par. 6 ods. 11 a.......... už sa riadim tým, že po piatich rokoch od vyradenia majetku.
A rozoberalo sa to napr. aj tu:
http://www.porada.sk/t30601-p3-opat-prenajom-domu.html#post283892
ErikaDP
12.03.08,15:25
Pridávam aj ja svoju tabuľku na výpočet Základu dane z prenajmu pri uplatnení paušálnych výdavkov. Stačí doplniť celkový príjem.
e.v.a.
12.03.08,17:04
Prosim vas, mozte mi niekto poradit, ci sa musi k danovemu priznaniu nieco prikladat, ak je prijem len z prenajmu nehnutelnosti a uplatnuje si 40% vydavky?
Dakujem
bredikova
12.03.08,21:13
Nedokladá sa nič, ale podklady musíš mažť odložené preprípad kontroly.
namornicka
13.03.08,01:55
no dobre....a to plati aj ked som FO nepodnikatel....teda ziadne SZCO...ani nic podobne ?
, jednochucho prenajimam byt, pretoze ho nechcem mat prazdny, kedze zijem v zahranici...
poviem Vam pravdu, ze mi studovanie tychto zakonov zacina riadne liezt na nervy, pretoze byt prenajimam este len druhy rok a vobec som nepocitala s tym, ze toto vsetko musim "preskakat"...uz aby som ho predala cim skor...
che1
13.03.08,11:55
Súhlasím s tým o čom hore píše Evanka, a tiež aj vtedy keď SZČO sa FO-občan rozhodne, že prenájom bytu zaradí do §6/11 kde si uplatňuje preukázateľné výdavky,že nie je tým pádom zaradený v OM, iba ak sa rozhodne uplatniť si odpisy, úroky z úveru, investičné náklady a vtedy sa tak rozhodne zaradiť ho do OM.
TAK UŽ ODPÍŠTE KTORÝ § o tom pojednáva, a že je to ináč!?
Evanka
13.03.08,14:55
Pri preukázateľných výdajoch vediem evidenciu podľa par. 6 ods. 11. Dńom vyradenia majetku sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval alebo uvádzal v evidencii podľa par. 6 ods. 11 - takže:
ak budem ako "nepodnikateľ" prenajímať nehnuteľnosť a budem uplatňovať výdavky "preukázateľne" som povinná viesť evidenciu podľa par. 6 ods. 11 a.......... už sa riadim tým, že po piatich rokoch od vyradenia majetku.
A rozoberalo sa to napr. aj tu:
http://www.porada.sk/t30601-p3-opat-prenajom-domu.html#post283892
Nie je mi stále jasné, ani zo zákona to podľa mňa nevyplýva, že by sa automaticky zmenil charakter majetku pri zmene spôsobu odpisovania na obchodný. Snažila som sa prejsť podrobnejšie zákon z príjmov a podľa mňa platí pri prenájme masledovné:

Daňovník sa môže rozhodnúť podobne ako SZČO (napríklad pri automobile), či bude považovať majetok za obchodný a či bude tento majetok evidovať ako obchodný. (§2 písm m).
V prípade, ak sa rozhodne, že bude evidovať majetok na prenajímanie ako obchodný, môže si uplatňovať ako výdavky aj odpisy z obchodného majetku.
Pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov v nasledujúcom období zostáva takto evidovaný majetok obchodný (pokiaľ ho daňovník z evidencie nevyradí.)

Ak by sa však daňovník rozhodol, že nebude evidovať majetok na prenajímanie za obchodný, nemôže uplatňovať odpisy z majetku. Jeho výdavky sú iba ostatné výdavky, súvisiace s príjmom z prenájmu (energie, platby do fondov, koncesionárske poplatky, prípadne platba za sprostredkovanie nájomcu a pod.)

Daňovník, ktorý má príjmy z prenájmu podľa §6 ods. 3, sa nestáva účtovnou jednotkou ani pri spôsobe uplatňovania skutočných výdavkov a preto nie je povinný viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve, vedie iba evidenciu....

Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
Pepa
16.03.08,16:40
K par. 2. písm. m) zákona o dani z príjmov:
Obchodný majetok fyzickej osoby je charakterizovaný akú súhrn majetkových hodnôt vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných hodnôt vo vlastníctve fyzickej osoby, ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa par. 6 zákona, sú účtované ako majetok využívaný na podnikanie alebo sú evidované ako majetok slúžiaci na prenájom podľa par. 6 ods. 11 zákona
Vedie evidenciu o majetku? No asi áno - veď má nejaké príjmy a výdavky za čo? no za byt, ktorý prenajíma.
Lenuška
17.03.08,06:34
Trocha si pomiešala informácie ...
Ide o to, že v prípade uplatňovania preukazaných výdavkov sa predmet prenájmu - byt, stáva obchodným majetkom. A príjem z predaja bytu, ktorý bol v obchodnom majetku je oslobodený až po 5-tich rokoch od jeho vyradenia z obchodného majetku.

Johanka, na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som našla v Pokynoch tieto dva príklady prenájmu a následného predaja..... v oboch prípadoch daňovník uplatňoval preukázateľné výdavky.....len nerozumiem tomu, že v príklade č. 11 byt bol obchodným majetkom a v príklade nebol zaradený do obchodného majetku a pri oboch príkladoch je uvedené, že uplatňovali preukázateľné výdavky. Pokyn bol vypracovaný k 31.12.2005......

Príklad č. 11:
Daňovník vlastnil byt od roku 1999 a rovnako od roku 1999 v ňom mal aj trvalý pobyt. V roku 2004 pracoval v zahraničí a počas tejto doby byt prenajímal. Pri príjmoch z prenájmu (§ 6 ods. 3 zákona) uplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii prenajímaného hmotného majetku podľa § 6 ods. 11 písm. b) zákona, t. j. byt mal zahrnutý do obchodného majetku. K 31. decembru 2004 byt z obchodného majetku vyradil (preradil ho z obchodného majetku do majetku určeného na osobné účely). V marci 2005 daňovník byt predal. Pretože ide o predaj bytu, ktorý bol zahrnutý do obchodného majetku, na účely oslobodenia príjmu z predaja je rozhodujúca doba, ktorá uplynula od vyradenia bytu z obchodného majetku do jeho predaja. K predaju bytu došlo do piatich rokov od vyradenia bytu z obchodného majetku a z toho dôvodu príjem z predaja nie je oslobodený od dane.

Príklad č. 12:
Daňovník vlastnil nehnuteľnosť od marca 2000. V rokoch 2001 až 2004 nehnuteľnosť prenajímal. Pri príjmoch z prenájmu podľa 6 ods. 3 zákona uplatňoval preukázateľné daňové výdavky. Prenajímanú nehnuteľnosť nemal zahrnutú do obchodného majetku. V máji 2005 nehnuteľnosť predal. Pretože ide o predaj nehnuteľnosti, ktorá nebola zahrnutá do obchodného majetku, na účely oslobodenia príjmu z predaja je rozhodujúca doba, ktorá uplynula od nadobudnutia nehnuteľnosti do jej predaja. K predaju nehnuteľnosti došlo po uplynutí piatich rokov od jej nadobudnutia a z toho dôvodu je príjem z predaja oslobodený od dane.
che1
17.03.08,08:14
Lenuška môžete prosím konkrétnejšie upresniť www.drsr.sk, kde boli tie dva príklady? Ďakujem.
Lenuška
17.03.08,08:36
gatv
17.03.08,11:23
Potrebovala by som poradiť. Ako daňovník pre príjmy z prenájmu som sa pre rok 2007 prihlásila na DU, kde mi bolo pridelené DIČ.
Z celej tejto diskusie mi vyplýva, že pri prenájme bytu je najistejšie a najvýhodnejšie, v prípade ak majú manželia BSM, rozdeliť príjmy a výdavky na oboch tak, aby bolo možné pre oboch uplatniť 5 násobok odpočítateľnej čiastky, pri použití paušálnych výdavkov. Ak sa manžel pre účely DzP zaregistruje v priebehu tohto roka, budeme môcť uplatniť tento postup pre r. 2008 v plnej výške, alebo pre manžela len v alikvótnej od obdobia, kedy by bol zaregistrovaný?
rena19
17.03.08,15:42
Reagujem na to, ako výstižne to vysvetlil Pepa, Mám tomu chápať tak, že iba neplátca DPH má možnosť nevložiť si byt do obch.majetku, lebo iba on má možnosť uplatniť si 40% paušálne výdavky a pri predaji bytu využiť oslobodenie-5 rokov od nadobudnutia. Ja ako plátca DPH takúto možnosť,nevložiť byt do OM ani nemám,lebo automaticky musím uplatňovať skutočné výdavky a viesť buď jedn.účtovníctvo alebo evidenciu podľa § 6ods.11, tým pádom budem pri predaji znevýhodnenáa oslobodenie využiť nemôžem, až 5 rokov po vyradení z OM.
Niekde som ale čítala, že ak si pri príjmoch podľa §6ods.3 uplatňuje preuk.vynaložené výdavky,vedie počas celého zdaň.obd.evidenciu o hmot.maj.,ktorý možno odpisovať. Ak si však pri účtovaní môže daňovník dobrovoľne zvoliť, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obch.majetku alebo nie, potom aj pri §6 ods.11 vychádza z rovnakého princípu a síce, že daňovník si môže dobrovoľne zvoliť, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do OM alebo nie. Potom by som si aj ja ako plátca DPH mohla zvoliť možnosť, pre mňa výhodnejšiu z hľadiska prípadného predaja bytu, že byt nezaradím do OM, nebudem ho odpisovať a budem viesť evidenciu a byt pri predaji bude oslobodený po 5 rokoch od nadobudnutia.
Rozumiem tomu, čo písal Pepa, že v podstate akonáhle uplatňujem skutočné výdavky/čo ale v podstate musím,lebo som plátca DPH-inú možnosť nemám/, tým pádom ho musím buď účtovať alebo viesť evidenciu a tým pádom sa byt automaticky stáva obchodným majetkom. Nepýtajú sa ma, či ho chcem alebo nechcem vložiť do OM-musím. Je to nelogické a pre mňa max.nevýhodné-čo mám robiť.Ak to je skutočne tak,môžem jedine zrušiť živnosť, iba tak prestanem byť plátcom,preradiť byt z OM do OV, uplatňovať si paušál 40%, počkať 5 rokov a až vtedy ho môžem predať oslobodený.
Ale prečo potom v príspevku od Lenušky. kde cituje z drsr, príklad č.12,stanovisko drsr je, že "uplatňuje daňové výdavky a nemá ho zaradený v obch.majetku". Tomu už vôbec nechápem....
Ďakujem každému, kto sa k tomu vyjadrí, samozrejme ponáhľa mi to , koniec marca sa blíži...
namornicka
17.03.08,23:42
ludia vie mi este niekto vysvetlit kto je a kto nie je platca DPH pri prenajimani bytu ???
cherry99
18.03.08,07:30
Jednoducho povedané, ak podnikateľ SZČO a v podnikaní je platcom DPH a zároveň prenajíma nehnuteľnosť (ktorá, nie je majetkom firmy) ako občan - súkromná osoba, nemôže si uplatiť 40% výdavky, musí viesť evidenciu, lebo zák. o DPH § 3 má vplyv aj na jeho súkr. aktivity.
rena19
24.03.08,14:34
Reagujem na to, ako výstižne to vysvetlil Pepa, Mám tomu chápať tak, že iba neplátca DPH má možnosť nevložiť si byt do obch.majetku, lebo iba on má možnosť uplatniť si 40% paušálne výdavky a pri predaji bytu využiť oslobodenie-5 rokov od nadobudnutia. Ja ako plátca DPH takúto možnosť,nevložiť byt do OM ani nemám,lebo automaticky musím uplatňovať skutočné výdavky a viesť buď jedn.účtovníctvo alebo evidenciu podľa § 6ods.11, tým pádom budem pri predaji znevýhodnenáa oslobodenie využiť nemôžem, až 5 rokov po vyradení z OM.
Niekde som ale čítala, že ak si pri príjmoch podľa §6ods.3 uplatňuje preuk.vynaložené výdavky,vedie počas celého zdaň.obd.evidenciu o hmot.maj.,ktorý možno odpisovať. Ak si však pri účtovaní môže daňovník dobrovoľne zvoliť, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obch.majetku alebo nie, potom aj pri §6 ods.11 vychádza z rovnakého princípu a síce, že daňovník si môže dobrovoľne zvoliť, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do OM alebo nie. Potom by som si aj ja ako plátca DPH mohla zvoliť možnosť, pre mňa výhodnejšiu z hľadiska prípadného predaja bytu, že byt nezaradím do OM, nebudem ho odpisovať a budem viesť evidenciu a byt pri predaji bude oslobodený po 5 rokoch od nadobudnutia.
Rozumiem tomu, čo písal Pepa, že v podstate akonáhle uplatňujem skutočné výdavky/čo ale v podstate musím,lebo som plátca DPH-inú možnosť nemám/, tým pádom ho musím buď účtovať alebo viesť evidenciu a tým pádom sa byt automaticky stáva obchodným majetkom. Nepýtajú sa ma, či ho chcem alebo nechcem vložiť do OM-musím. Je to nelogické a pre mňa max.nevýhodné-čo mám robiť.Ak to je skutočne tak,môžem jedine zrušiť živnosť, iba tak prestanem byť plátcom,preradiť byt z OM do OV, uplatňovať si paušál 40%, počkať 5 rokov a až vtedy ho môžem predať oslobodený.
Ale prečo potom v príspevku od Lenušky. kde cituje z drsr, príklad č.12,stanovisko drsr je, že "uplatňuje daňové výdavky a nemá ho zaradený v obch.majetku". Tomu už vôbec nechápem....
Ďakujem každému, kto sa k tomu vyjadrí, samozrejme ponáhľa mi to , koniec marca sa blíži...
Prosím, vie sa niekto k tomu vyjadriť?Ďakujem
laurasch
27.03.08,14:22
Dobry den. Velmi Vas chcem poprosit o pomoc. Daniam sa privelmi nerozumiem a kamaratka - uctovnicka, ktora mi slubila pomoc mi nezdviha ani telefon. Som uz z toho vazne zufala.Citam si vsetky porady, ktore maju suvis s mojim problemom, ale k rieseniu sa dopracovat neviem. Od roku 2006 som mala zivnost, ktoru som zrusila k 5.9.2007. V roku 2007 som z tejto zivnosti nemala ziadne prijmy, len nejake vydavky /za mobil/. Avsak od konca maja 2007 prenajimam byt, ktory mam v osobnom vlastnictve. Na danovom urade som zaregistrovana. Chcela som to vybavit jednoducho pausalnymi vydavkami, avsak v minulorocnom danovom priznani som mala jednu pohladavku /fakturu, ktora mi doteraz nebola vyplatena/. Z Vasich prispevkov mi vychadza, ze v pripade uplatnenia si len pausalnych vydavkov by som kvoli tejto pohladavke musela podavat dodatocne danove priznanie za rok 2006, a tym nasledne mozem platit pokutu danovemu uradu atd. To sa mi zda dost komplikovane. Ak mozete, poprosim Vas, pomozte mi s nasledovnymi otazkami.

1. do preukazatelnych vydavkov mozem zahrnut platby za najomne bytovemu za cely rok alebo len za obdobie, kedy byt prenajimam /teda od maja 2007/?
2. ako sa mam vysporiadat s uz spominanou pohladavkou?
3. ake ine polozky si mozem odpocitat? Ako si vypocitam zaklad dane?

Naozaj tomu celkom nerozumiem a neviem na koho sa takto narychlo obratit.
Prosim, prosim, pomozte mi niekto!!
Dakujem!!
laurasch
27.03.08,15:10
Este som zabudla dodat, ze na adrese bytu, ktory prenajimam som mala aj sidlo. Zatial mi vsetky vypocty vychadzaju asi takto:

Prijem z prenajmu /od 28.5. - do 31.12/ = 105.406,-
Výdavky :
byt /od 1.1. - 31.12/ = 24.252,-
Tel. /od. 1.1. - 5.9./ = 17.493,-
Iné zo zivnosti /kolky a tak/ = 6.093,-
Poplatky /zdravotne../ = 12.084,-
Pohladavka este z roku 2006 = 32.112,-

Pomoze mi, prosim niekto? Naozaj neviem, co s tym. Treba aj nejako rozdelit, kedy som prenajimala nehnutelnost ako zivnostnik a po zruseni zivnosti?

Alebo to mam spravit uplne jednoducho :

Prijmy - Nezdanitelne minimum /95.616,-/ - vydavky = zaklad dane
Pohladavku by som potom aj nadalej mala viest vo vykaze o majetku tak ako min. rok?
V takomto pripade potom nemusim do danoveho pisat vsetky vydavky, vsak? Mohla by som to spravit tak, aby som zostala na nule, pripadne nechat zaklad dane taky, aby som aspon malu ciastku statu odviedla? /napr. nejakych aspon 600,-/
Ak som to spravne cele pochopila, tych 24.900,-, co sa tu spominalo v predchadzajucich prispevkoch plati len vtedy, ak niekto zalozi zivnost len kvoli prenajmu nehnutelnosti, pripadne ak prenajima nehnutelnost ako sukromna osoba, hej?

Dakujem!!
abp1
27.03.08,16:19
Dobrý den
Chcela by som sa informovat. Som SZCO a podávam si danove priznanie. Mam príjem aj ako sukromna osoba prijem z prenájmu nehnutelnosti. Možem si z prímu z prenájmu odpocítat pausálne výdavky 40% a z podnikania realne výdavky? Je to kombinovatelne?
Dakujem za odpoved
bijou
28.03.08,07:59
zdá sa mi, že nikto neodpovedá, tak odpovedám ja.
áno, je možné kombinovať: §6 ods.1-skutočne vynaložené výdavky a §6 ods.3- paušálne výdavky 40%.
Adaka
28.03.08,11:02
ako sa podáva DP za prenájom bytu? Príjem r. 10 -24900tab. 1 - výdavkytab. 2 ?= ZD idem podávať len za prenájom iný príjem tam nie je Ďakujem
abp1
28.03.08,17:30
dakujem
Je lepsie sa spýtat
Evanka
28.03.08,18:35
zdá sa mi, že nikto neodpovedá, tak odpovedám ja.
áno, je možné kombinovať: §6 ods.1-skutočne vynaložené výdavky a §6 ods.3- paušálne výdavky 40%.
Súhlasím, iba doplním, že treba zaškrtnúť príslušné políčko pre uplatňovanie paušálnych výdavkov (strana 3, VI. oddiel pod tabuľkou č.1).
Evanka
28.03.08,19:23
Reagujem na to, ako výstižne to vysvetlil Pepa, Mám tomu chápať tak, že iba neplátca DPH má možnosť nevložiť si byt do obch.majetku, lebo iba on má možnosť uplatniť si 40% paušálne výdavky a pri predaji bytu využiť oslobodenie-5 rokov od nadobudnutia. Ja ako plátca DPH takúto možnosť,nevložiť byt do OM ani nemám,lebo automaticky musím uplatňovať skutočné výdavky a viesť buď jedn.účtovníctvo alebo evidenciu podľa § 6ods.11, tým pádom budem pri predaji znevýhodnenáa oslobodenie využiť nemôžem, až 5 rokov po vyradení z OM. Nesúhlasím. Ty ako platca DPH nemôžeš uplatniť paušálne výdavky, ale nemusíš vložiť majetok (nehnuteľnosť) do podnikania, teda nestáva sa automaticky uplatňovaním skutočných výdavkov obchodným majetkom. Ak ho nevložíš do podnikania, nebudeš z nehnuteľnosti uplatňovať odpisy. Niekde som ale čítala, že ak si pri príjmoch podľa §6ods.3 uplatňuje preuk.vynaložené výdavky,vedie počas celého zdaň.obd.evidenciu o hmot.maj.,ktorý možno odpisovať. Ak si však pri účtovaní môže daňovník dobrovoľne zvoliť, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obch.majetku alebo nie, potom aj pri §6 ods.11 vychádza z rovnakého princípu a síce, že daňovník si môže dobrovoľne zvoliť, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do OM alebo nie. Súhlasím. Potom by som si aj ja ako plátca DPH mohla zvoliť možnosť, pre mňa výhodnejšiu z hľadiska prípadného predaja bytu, že byt nezaradím do OM, nebudem ho odpisovať a budem viesť evidenciu a byt pri predaji bude oslobodený po 5 rokoch od nadobudnutia.Súhlasím.
Rozumiem tomu, čo písal Pepa, že v podstate akonáhle uplatňujem skutočné výdavky/čo ale v podstate musím,lebo som plátca DPH-inú možnosť nemám/, tým pádom ho musím buď účtovať alebo viesť evidenciu a tým pádom sa byt automaticky stáva obchodným majetkom. Nepýtajú sa ma, či ho chcem alebo nechcem vložiť do OM-musím. Je to nelogické a pre mňa max.nevýhodné-čo mám robiť. Stačí ho nevložiť do podnikania a neuplatňovať odpisy. Skutočné výdavky budú iba bežné výdavky, súvisiace s prenajímaním. Ak to je skutočne tak,môžem jedine zrušiť živnosť, iba tak prestanem byť plátcom,preradiť byt z OM do OV, uplatňovať si paušál 40%, počkať 5 rokov a až vtedy ho môžem predať oslobodený.
Ale prečo potom v príspevku od Lenušky. kde cituje z drsr, príklad č.12,stanovisko drsr je, že "uplatňuje daňové výdavky a nemá ho zaradený v obch.majetku". Tomu už vôbec nechápem....
Ďakujem každému, kto sa k tomu vyjadrí, samozrejme ponáhľa mi to , koniec marca sa blíži...
Nedalo mi to a volala som na daňové riaditeľstvo, pracovníčka DR mi potvrdila moju úvahu, ktorú od začiatku obhajujem.
Spôsob uplatňovania výdavkov nepodmieňuje vloženie nehnuteľnosti do obchodného majetku.
laurasch
29.03.08,20:00
Prosim, prosim, to mi tu nikto naozaj nepomoze ani trochu? /vid. prispevky vyssie/.. Dakujem..
Muška
29.03.08,20:02
Prosim, prosim, to mi tu nikto naozaj nepomoze ani trochu? /vid. prispevky vyssie/.. Dakujem..
Tá pohľadávka je zo živnosti?
Muška
29.03.08,20:07
Teraz som to riadne dočítala.
Píšeš to dosť komplikovane:

Zhrniem to:
Máš pohľadávku zo živnosti....a živnosť si v roku 2007 ukončila, z toho Ti vyplývajú povinnosti, aby si upravila ZD v DP o túto pohľadávku /r. 40/ a ak máš nejaké záväzky , tak o tieto záväzky môžeš znížiť základ dane. Ak si nemala žiadne príjmy a výdaje a teda si viedla účtovníctvo, tak výkazy o príjmoch a výdavkoch sú nulové /čítaj ďalší príspevok/ a vo výkazoch o majetku napíšeš túto pohľadávku.

No a prenájom podľa § 6 odst. 3 je iná kategoria.

Čiže pokojne môžeš použiť percentuálne výdavky a samozrejme si môžeš najskôr od príjmu odpočítať 24900,- Sk a potom vypočítať 40 % výdavky........a hotovo
Muška
29.03.08,20:10
A zistila som, že je tam aj ďalší Tvoj príspevok

Takže opravujem sa:
mala si aj výdavky zo živnosti a to poistné, kolky a pod. , tak to uvedieš vo výdavkoch § 6 - živnosť, príjem nula....a tým si sa dostala do straty, ale povýšiš ZD o pohľadávku.
Takže aj Tvoje výkazy o príjmoch a výdajoch budú:
Príjem zo živnosti - nula
výdaj zo živnosti - poistné a pod.
laurasch
30.03.08,13:07
Dakujem za odpoved. Uz v tom mam jasnejsie. Len sa chcem este spytat:
1. Tych 24.900,- si mozem odpocitat aj ked som byt neprenajimala cely rok /len od maja/ alebo tam mam odpocitat len nejaku pomernu cast?
2. Do riadku 10 v odd. VI mam uviest prijem z prenajmu cely alebo ciastku po odpocitani tych 24.900,-?

Blbosti uz pisem. Uz tomu rozumiem. Pisem tam sumu po odpocitani 24.900.

Este raz dakujem za odpoved, Muska!! Naozaj si mi veeelmi pomohla. :)
Muška
30.03.08,13:56
Dakujem za odpoved. Uz v tom mam jasnejsie. Len sa chcem este spytat:
1. Tych 24.900,- si mozem odpocitat aj ked som byt neprenajimala cely rok /len od maja/ alebo tam mam odpocitat len nejaku pomernu cast? máš nárok na celú čiastku 24900
2. Do riadku 10 v odd. VI mam uviest prijem z prenajmu cely alebo ciastku po odpocitani tych 24.900,-? samozrejme len čiastku po odpočítaní 24900

Blbosti uz pisem. Uz tomu rozumiem. Pisem tam sumu po odpocitani 24.900. :)

Este raz dakujem za odpoved, Muska!! Naozaj si mi veeelmi pomohla. :)
... v texte

P.S. a nezabudni dať pod tabuľku do druhého okienka krížik
P.S. 2 - kým som Ti stihla odpovedať si to škrtla...ale som ti odpovedala
laurasch
30.03.08,15:45
Som si az neskor uvedomila, ze hluposticky uz pisem. Tolko som to vsetko studovala, ze som doplietla samu seba. Krizik som tiez dala. Snad to uz bude o.k. A slubujem, ze na bud. rok si to uz nenecham na poslednu chvilku. To len preto teraz, ze mam kopec inych velmi dolezitych povinnosti a ta kamoska, co slubila pomoc, mi ani tel. nezdvihla.
Kazdopadne dakujem velmi pekne, Muska. Prajem vsetko dobre..
jurky
28.09.08,19:50
ja sa vratim k tym pausalnym vydavkom za byt. Prenajimam byt od roku 2006 som FO nepodnikatel, uplatnila som si preukazatelne vydavky za byt, teraz chcem v DP uplatnit pausalne vydavky a to z dovodu, ze casom chcem ten byt predat..... je to tak, ze ked uplatnim za tento rok pausalne vydavky, tak za 5 rokov budem mat predaj bytu oslobodeny?

A este jedna taka mozno hlupa otazka, ale predsa....Mozem podat DDP za tie predchadzajuce dva roky, co som si uplatnovala tie preukazatelne vydavky a zmenit to v tom DDP na pausalne?
Katy a R
28.09.08,20:53
ja sa vratim k tym pausalnym vydavkom za byt. Prenajimam byt od roku 2006 som FO nepodnikatel, uplatnila som si preukazatelne vydavky za byt, teraz chcem v DP uplatnit pausalne vydavky a to z dovodu, ze casom chcem ten byt predat..... je to tak, ze ked uplatnim za tento rok pausalne vydavky, tak za 5 rokov budem mat predaj bytu oslobodeny?

A este jedna taka mozno hlupa otazka, ale predsa....Mozem podat DDP za tie predchadzajuce dva roky, co som si uplatnovala tie preukazatelne vydavky a zmenit to v tom DDP na pausalne?

Ak myslíš na to, aby si nemusela platiť daň z príjmu pri predaji bytu ... tak podmienkou je 2 roky trvalý pobyt, alebo 5 rokov vlastníctvo.
(či si uplatňuješ paušálne, alebo skutočné výdavky). A keďže tam už máš trvalý pobyt, viac ako dva roky - neplatíš daň:)

...nemusela si do 4 tém;):)
jurky
29.09.08,04:11
no len ze som sa niekde docitala, ze ak aj som nepodnikatel FO a uplatnujem si preukazatelne vydavky, tak moj byt je tzv. obchodny majetok a to je z toho oslobodenia z predaja bytu vynate, nie ? najdem niekde aj § a hodim to sem, tak som teraz na pochybach a fakt som z toho dobry jelen, preto sa pytam ....
jurky
29.09.08,04:17
tu na strane 8 ma namornicka taky problem, taK to sem davam do pozornosti, ze ako to vlastne je ? dakujem za odpovede
Marína
29.09.08,07:04
jurky, pre každého z nás to môže byť iná strana, závisí od toho aké máš nastavenia počtu príspevkov na stranu.
K veci. Čítaj reakcie na jej príspevok, myslim, že je to vyriešené.
jurky
29.09.08,08:39
jurky, pre každého z nás to môže byť iná strana, závisí od toho aké máš nastavenia počtu príspevkov na stranu.
K veci. Čítaj reakcie na jej príspevok, myslim, že je to vyriešené.


s tymi prispevkami to neviem, som tu uplne nova.....

takze ak spravne rozumiem, tak tu dan by som potom nemala platit, kedze ja tu nehnutelnost nemam v obchodnom majetku, cize si neuplatnujem odpisy....ano? som z toho jelen ako som pisala, tak preto sa pytam, lebo tomu moc nerozumiem...
Marína
29.09.08,09:41
Katka ti už odpovedala v príspevku 108.
jurky
29.09.08,11:18
dakujem
mydielko11
23.11.08,16:25
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na daňové priznanie za penájom bytu. od júla dávame byt do prenájmu a tento rok by sme mali robiť prvýkrát daňové priznanie.
vôbec s tým nemám skúsenosti a preto by som sa chcela opýtať čo si môžeme ako náklad odpočítať?
dá sa odpočítať aj výška splátky úveru? Úver máme totiž na 30 rokov, čiže nie sme skutočnými vlastníkmi bytu, takže si myslím že by sa to mohlo odpočítať, ale vôbec neviem. a ďalej čo by sa ešte dalo odrátať ako náklad? aj nejaké opravy v byte? alebo nákup podlahy okná a pod?
čo sa oplatí viac odrátať si skutočné výdavky alebo sa oplatí tých 40%?
Ďakujem za odpoveď
Johanka
23.11.08,17:00
Na Porade je more tém, kde je všetko vysvetlené. Treba pohľadať. Napr.
http://www.porada.sk/t80276-prenajom-nehnutelnosti-vyjasnenie-niektorych-veci.html
Zlata
16.12.08,21:58
Môže si občan odpočítať z prijmu z prenájmu bytu výdavovk na opravu prenajímaného bytu? Napr. opravu-výmenu okien v byte?
Čím si okrem splátky nájomného bytovému družstvu, spotrebu vody,plynu elektriny (ak to je v zmluve)može znížiť základ dane??
ďakujem pekne za rady
Marína
16.12.08,22:38
Tesne nad tvojim príspevkom je link na tému, v ktorej nájdeš odpoveď.
Zlata
08.01.09,14:13
Ešte raz sa vraciam k nákladom na opravu.
Pozorne som si celú tému prečítala aj 2x, ale jasno nemám, názory sa rozchádzajú. Pochopila som, že iba ak má byt v OM , tak si môže náklady
na opravu odpočítať.
Prosila by som ešte o radu. Ide o byt prenajatý občanom , nepodnikateľom,
byt nemá zaradený do obchodného majetku ale ho priebežne renovuje.
Výdavky nebude uvádzať paušálne, ale skutočné,
takže aké výdavky okrem dane z nehnut., plyn, elektrina,voda, si môže dať do nákladov?
ďakujem mockrát za odpoveď
Lianka
08.01.09,15:19
Ak uplatnuješ skutočné výdavky, je táto nehnuteľnosť obchodným majetkom podľa zákona o dani z príjmov
§2 písm. m) zákona o dani z príjmov obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

§ 6 ods. 11
Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Ak vedieš túto evidenciu stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a pritom dosahuješ príjmy podľa § 6 ods. 3.

http://www.porada.sk/t39293-co-znamena-prenajom-nehnutelnosti-mimo-zivnosti.html
Zlata
09.01.09,20:04
Ak uplatnuješ skutočné výdavky, je táto nehnuteľnosť obchodným majetkom podľa zákona o dani z príjmov
§2 písm. m) zákona o dani z príjmov obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

§ 6 ods. 11
Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Ak vedieš túto evidenciu stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a pritom dosahuješ príjmy podľa § 6 ods. 3.

http://www.porada.sk/t39293-co-znamena-prenajom-nehnutelnosti-mimo-zivnosti.html
Vďaka za jasné vysvetlenie.
Konečne som pochopila, že ak FO neponikateľ prejaníma byt, ak si uplatňuje náklady paušálne síce môže mu vniknúť daňová povinnosť ale nebude mať problémy s prípadným predajom.
Ak si uplatňuje skutočné výdavky, byt sa stáva OM, vznikajú mu ďalšie povinnosti s evidenciou a hlavne ak by v budúcnosti (do 5 rokov od vyradenia)byt chcel predať,
musí príjem zdaňovať.
e.v.a.
23.02.09,20:27
Áno...môžeš to jeden rok robiť tak! Čiže jeden rok uplatňovať skutočné náklady a druhý rok dať výdavky paušalne! Ale pozor, na karte majetku eviduješ odpisy aj naďalej, lebo v paušálnych výdavkoch je všetko zahrnuté!!
Ahojte, mam podobny problem. Klientka prenajimala nehnutelnost. V roku 2006 uplatnovala preukazatelne naklady a vykazala STRATU. V roku 2007 presli na pausalne vydavky. Ja robim rok 2008. Potrebujem vediet, ci mozem za rok 2006 umorit stratu, lebo inak vychadza dan. Alebo pri pausalnych vydavkoch sa to neda? Prosim PORADTE mi. Dakujem
e.v.a.
23.02.09,21:18
Prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim, neporadi mi niekto?
e.v.a.
24.02.09,06:39
Ahojte, mam podobny problem. Klientka prenajimala nehnutelnost. V roku 2006 uplatnovala preukazatelne naklady a vykazala STRATU. V roku 2007 presli na pausalne vydavky. Ja robim rok 2008. Potrebujem vediet, ci mozem za rok 2006 umorit stratu, lebo inak vychadza dan. Alebo pri pausalnych vydavkoch sa to neda? Prosim PORADTE mi. Dakujem
Velmi pekne Vas prosim, poradte mi. Klientka zajtra odchadza. Rada by som to vedela. DAKUJEM
Muška
24.02.09,06:41
Ahojte, mam podobny problem. Klientka prenajimala nehnutelnost. V roku 2006 uplatnovala preukazatelne naklady a vykazala STRATU. V roku 2007 presli na pausalne vydavky. Ja robim rok 2008. Potrebujem vediet, ci mozem za rok 2006 umorit stratu, lebo inak vychadza dan. Alebo pri pausalnych vydavkoch sa to neda? Prosim PORADTE mi. Dakujem
Jasne , že môžeš. Najbližších 5 rokov môžeš umorovať stratu v akejkoľvek výške. /aj naraz/
e.v.a.
24.02.09,06:44
Ohh, dakujem velmi pekne. Ale plati to aj ked uplatnuje pausalne vydavky?
Muška
24.02.09,06:46
(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.

...bez rozdielu :)
IVEB
24.02.09,12:03
Ak vlastníkmi nehnuteľnosti , ktorá sa prenajíma sú dvaja vlastníci / nie sú manželia/ a ich spoločný príjem z tohto prenájmu je 33 000 Sk . / za tri mesiace / musia podať DP za prenájom tejto nehnuteľnosti obaja vlastníci , aj keď rozdelením bude ich príjem menší ako 5- násobok ŽM t.j. 25 650Sk ?
Muška
24.02.09,12:07
Nemusia, ak teda z iného dôvodu nemusia podať DP.
IVEB
24.02.09,12:37
Takže ak tomu dobre rozumiem , aj keď spolu dosiahli príjem z prenájmu vyšší ako 25 650 , ale vzhľadom k tomu , že sú dvaja vlastníci ich príjmy sa delia na polovicu a tá nedosahuje spomínanú výšku , tak nepodávajú daňové priznanie. Chápem to správne ?
Muška
24.02.09,12:57
IVEB....veď tam nemajú čo uviesť, načo by podávali.

Ak by ich niekto "oznámil", že prenajímali, tak sa vedia obhájiť, že prečo nepodávali DP.
IVEB
24.02.09,13:33
Ja viem , lenže nerada by som poradila zle , nakoľko im iná účtovníčka povedala , že musia podať DP nakoľko ich spoločný príjem bol vyšší ako tých 25650Sk. Ďakujem .
vieroslava
24.02.09,13:40
Ja viem , lenže nerada by som poradila zle , nakoľko im iná účtovníčka povedala , že musia podať DP nakoľko ich spoločný príjem bol vyšší ako tých 25650Sk. Ďakujem .
Od toho prijmu môžu predsa ešte odpočítať paušálne výdavky vo výške 40% okrem sumy 25650 Sk. Takže nie je čo zdaňovať.
IVEB
24.02.09,16:16
Ďakujem Vám
roman29
25.02.09,12:57
som v podobnej situacii ako zadavatel tejto temy.
Pracoval som v r. 2008 v Irsku, skoncil pracu v 2. polroku a vratil sa na SK (takze tak to chapem ze splnam podmienku - danovy rezident Irsko), na SK som uz potom v r. 2008 nepracoval.
Jediny prijem na SK som mal prijem z prenajmu nehnutelnosti.
Uplne prva reakcia poradaka bola na zadavatela bola, ze v takom pripade sa prijmy zo zahranicia v DP neuvadzaju, uvedie sa len ten prijem z prenajmu.

ALE, bol som na danovom, pracovnik ma upozornil ze predsa nemam vyplnene kompletne DP, vysvetlil som mu situaciu, aj tak naliehal ze v oddieli X. musim uvadzat prijmy zo zahranicia, vynatie atd......
priznam sa, z tej casti DP som jelen, ale aj by som tam nechcel nic uvadzat pokial naozaj nemusim (aby si este nieco na DP nezmysleli).... viete mi niekto potvrdit ci to musim/nemusim vyplnat ??
V pripade ze musim, viete uviest priklad ?
"Uhrn prijmov", "Dan zaplatena v zahranici..." ... tie polozky by som este chapal, ale "Vypocet % dane na ucely zapoctu ...." "Dan po vynati a zapocte"... tam zacina pre mna spanielska dedina :confused:
dik
Marína
25.02.09,14:12
Prvá reakcia na zadávateľa bola moja reakcia. Ak si si všimol, putero v tom čase žil a pracoval v zahraničí 7 rokov. Vytvoril si tam určite zázemie a mohol byť rezidentom Španielska. Tvoj prípad sa predsa len do značnej miery odlišuje. V r. 2008 si v zahraničí pracoval len časť roka a vrátil si sa na Slovensko. Pozorne si prečítaj tému http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Môj názor je, že si rezidentom SR a správca dane má pravdu, ak požaduje, aby si v DP priznal svoje celosvetové príjmy. Na zodpovedanie ďalších tvojich otázok je potrebné upresnenie. Pracoval si v Severnom Írsku alebo v Írskej republike? Príjem dosiahnutý v SÍ je vyňatý zo zdanenia na rozdiel od príjmy dosiahnutého v ÍR, z ktorého sa daň započítava.
Predsa len mi nedá, nechceš dať vypracovať DP odborníkovi?
roman29
25.02.09,14:38
pracoval v Irsku (nie v S. Irsku).
myslim si ze sa za danoveho rezidenta Irska mozem povazovat z toho titulu, ze som tam v r. 2008 zil viac ako 183 dni (schvalne som si naplanoval navrat az v juli), cely ten cas som tam pracoval (a aj 2 roky dozadu nepretrzite), proste ja mam za to ze moje "Stredisko životných záujmov" v r. 2008 bolo v Irsku. V r. 2008 som uz potom na SK nepracoval, bol tam len ten prijem z prenajmu.

v tom r. 2008 som za ten cas zarobil cca 26 000 euro, a zaplatil na daniach cca 4200 euro .... nechce sa mi verit ze by som to mal priznavat, a este nebodaj doplacat nieco na daniach na SK.
Ak k tomu este vie niekto nieco povedat, dakujem.
Inac porozmyslam nad tou moznostou vypracovat DU tym odbornikom ....
roman29
04.03.09,13:31
popisal som moju situaciu jednemu odbornikovi, zdoraznil som ze za rok 2008 som danovym rezidentom Irskej rep. (mal som tam stredisko ziv. zaujmov, bol som tam viac ako 183 dni, na SK som nepracoval vobec...). Tu je jeho odpoved. V protiklade s tym co mi povedali na danovom urade, kde mi nechceli zobrat DP bez vyplnenej sekcie prijmy zo zahranicia.

"Pokiaľ Ste daňovým rezidentom Írskej republiky t.j. zdržiavali Ste sa tam viac ako 183 dní v danom roku, máte tam trvalé bydlisko či stredisko Vašich životných záujmov, tak na Slovensku podávate daňové priznanie iba z príjmov, ktoré Vám plynú zo Slovenska, iba z prenájmu. Potom nevypĺňate riadky 79 – 86 daňového priznania. "
lenulu
17.03.09,06:28
Dobrý deň prajem,
idem podávať daň.priznanie kvôli príjmu za prenájom bytu. Úplne prvý príspevok na začiatku je ako "šitý" na moje priznanie.
Len sa chcem spýtať, či platia všetky zákony a paragrafy a min.mzda (a čo ja viem, čo ešte) aj tento rok, tak ako v roku, kedy to tu bolo písané? Proste, či to môžem použiť v mojom daňovom priznaní (ten výpočet) alebo boli nejaké zmeny?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
mzdarka renca
17.03.09,06:45
Dobrý deň prajem,
idem podávať daň.priznanie kvôli príjmu za prenájom bytu. Úplne prvý príspevok na začiatku je ako "šitý" na moje priznanie.
Len sa chcem spýtať, či platia všetky zákony a paragrafy a min.mzda (a čo ja viem, čo ešte) aj tento rok, tak ako v roku, kedy to tu bolo písané? Proste, či to môžem použiť v mojom daňovom priznaní (ten výpočet) alebo boli nejaké zmeny?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď

nie minimálna mzda, ale životné minimum.
za rok 2008 to je 5x5130=25650 o túto sumu si znížiš príjem z nájmu a z rozdielu si vypočítaš paušálne výdavky 40%.
lenulu
17.03.09,09:33
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a sorry za tú "mzdu", myslela som samozrejme na to minimum!
Ešte raz: vďakaaaaaa!!!!
alenkad
17.03.09,10:35
Aj ja chcem poprosiť o radu :Manželia prenajímali v roku 2008 byt. Manželka poberá starobný dôchodok, jej príjem z prenájmu činil 68000 Sk (príjem bol rozdelený medzi manželov na 1/2), jej výdavky predstavovali 46000 Sk (taktiež rozdelené na polovicu).Po odpočítaní oslobodeného príjmu 25650 Sk je príjem k zdaneniu 42000 Sk. Musí podať daňové priznanie?
alenkad
18.03.09,07:08
Nevie mi nikto poradiť???
jess
19.03.09,17:53
Manželia prenajímajú dom a v ňom byty a nebytové priestory platiteľom aj neplatiteľom dph. Dom je na hypotéku. Manžel je inak SZČO (platiteľ dph) a manželka je normálna zamestnankyňa. Priestory prenajímajú obaja ako FO, nie ako podnikateľ, čiže na zmluve sú obaja ako FO. Dom nie je v obchodnom majetku a použijú skutočné výdavky, nakoľko je to pre nich výhodnejšie. DP podajú samozrejme obaja, ale prenájom zdaní len manželka, kvôli prepočítavaniu koeficientom dph u manžela - SZČO - platiteľa dph.

Čo všetko z tohto si môžu dať do nákladov ?

vodné, stočné............................
elektrika v spol.priestoroch............
fa a bločky na drobné opravy a udržiavanie...
úrok z hypoúveru...............................toto viem od AVO, že áno
poistenie hypoúveru....................
poplatok za vedenie hypoúveru......
daň z nehnuteľnosti......................
poistenie domu.......................

Ak by toto všetko išlo do nákladov, potom príjmy sú 751.450,- a skutočné výdavky sú 606.066,-.

Potom výpočet dane je takýto :
odpoč.položka za rok 2008 je 25.650.....25.650/751.450 = 3,4134%
výdavky....3,4134% * 606.066 = 20.687....na to nie je nárok
výdavky teda sú 606.066 - 20.687 = 585.379

DP .... Príjmy 751.450 - 25.650 = 725.800
.........Výdavky.........................585.379
-----------------------------------------
..........základ dane....................140.421...z toho 19% daň = 26.680

+ k príjmu manželky pripočítam prenájom, odpočítam nezd.položku 98496 a vypočítam daň

Prosím, postupovala som správne ?
jess
20.03.09,05:21
Musím oponovať, pretože §19, odst.3, písm. j, hovorí o dani z nehnuteľnosti, ak príjmy podliehajú dani...čo teda podliehajú, nie ?

Tiež §19, odst.3, písmo o, hovorí o úroku pri finančnom prenájme, čo myslím, že hypotéka je.

Tiež neviem prečo poistné NIE, keď ja ako obchodník, si napríklad poistné majetku dávam do nákladov už 14 rokov a ani pri jednej kontrole mi to nevyhodili z nákladov.
mzdarka renca
20.03.09,05:34
Musím oponovať, pretože §19, odst.3, písm. j, hovorí o dani z nehnuteľnosti, ak príjmy podliehajú dani...čo teda podliehajú, nie ?

Tiež §19, odst.3, písmo o, hovorí o úroku pri finančnom prenájme, čo myslím, že hypotéka je.

Tiež neviem prečo poistné NIE, keď ja ako obchodník, si napríklad poistné majetku dávam do nákladov už 14 rokov a ani pri jednej kontrole mi to nevyhodili z nákladov.

teraz to zaujíma aj mňa, ako to vlastne je

posúvam aj za jess
gazzica
20.03.09,06:56
Povedzte,ako mám odpočítať 25650,- /5-nás.živ.min./ pri prenájme na manželku?
mzdarka renca
20.03.09,07:00
Povedzte,ako mám odpočítať 25650,- /5-nás.živ.min./ pri prenájme na manželku?

jej celkový príjem z prenájmu za rok 2008 - 25650 = suma považovaná za príjem

z tejto sumy si môže uplatniť 40% paušálne výdaky

ZD = suma považovaná za príjem - paušálne výdavky
gazzica
20.03.09,07:05
ja som chcela vedieť,či musí manželka podávať daňové priznanie, resp. či v ňom musí uvádzať údaje z prenájmu, keď nehnuteľnosť prenajíma manžel a on to uvádza v daň. prizn. Nestačí, keď si on uplatní odpočet 5-NŽM na manželku aj na neho a ak áno, akým spôsobom
mzdarka renca
20.03.09,07:12
ja som chcela vedieť,či musí manželka podávať daňové priznanie, resp. či v ňom musí uvádzať údaje z prenájmu, keď nehnuteľnosť prenajíma manžel a on to uvádza v daň. prizn. Nestačí, keď si on uplatní odpočet 5-NŽM na manželku aj na neho a ak áno, akým spôsobom

príjem z nájmu si môžu rozdeliť, ako sa dohodnú, t.z., manželka bude mať príjem z prenájmu 25650 a zbytok manžel.

manželka len oznámi písomnou formou na DÚ, že jej celkový príjem z nájmu bol 25650. Nakoľko je táto suma od dane oslobodená, nemá povinnosť podať DP typ B.
gazzica
20.03.09,07:23
Ako to potom bude vyzerať. Napr. ročný príjem z prenájmu je 180000,-
Príjem/rok ´180000,- 25650 čiže 154350,-
Pomer oslob.P k celk.P 25650,- / 180000 je 14,25%
Výdavok/rok 72000*0,1425 je 10260,-
72000,- - 10260 je 61740
ČZD je 92 610,-
A ako na manželku?
gazzica
20.03.09,08:02
To oznámenie na DÚ treba podať akou formou?
A pri manželke sa neráta ten pomer oslob.P k celk.P 25650/180000?
Ja tomu stále akosi nerozumiem...
mzdarka renca
20.03.09,08:13
To oznámenie na DÚ treba podať akou formou?
A pri manželke sa neráta ten pomer oslob.P k celk.P 25650/180000?
Ja tomu stále akosi nerozumiem...

Oznámi to písomnou formou, pošle oznámenie, že jej príjem z prenájmu bol vo výške 25650. Nakoľko je tento príjem od dane oslobodený, z udedeného dôvodu ho nepriznávam v DP.
gazzica
20.03.09,08:25
Ale v tých paušálnych výdavkoch zrejme má byť zahrnutý aj pomer oslob. P k celk.P 25650/180000, je tak? Kukni výpočet čl.154.
netix66
20.03.09,08:26
chcem sa opýtať, sú dvaja vlastíci RD(dôchodca a syn-zamestaný), dôchdca chce prenajať miestnosť sro-čke, kolko si može z prenájmu prilepšiť dôchodca, tak aby nemusel platit daň?
musí byť takýto prenájom hlásený na DU?
Marína
20.03.09,09:00
Manželia prenajímajú dom a v ňom byty a nebytové priestory platiteľom aj neplatiteľom dph. Dom je na hypotéku. Manžel je inak SZČO (platiteľ dph) a manželka je normálna zamestnankyňa. Priestory prenajímajú obaja ako FO, nie ako podnikateľ, čiže na zmluve sú obaja ako FO. Dom nie je v obchodnom majetku a použijú skutočné výdavky, nakoľko je to pre nich výhodnejšie. DP podajú samozrejme obaja, ale prenájom zdaní len manželka, kvôli prepočítavaniu koeficientom dph u manžela - SZČO - platiteľa dph.

Čo všetko z tohto si môžu dať do nákladov ?

vodné, stočné............................
elektrika v spol.priestoroch............
fa a bločky na drobné opravy a udržiavanie...
úrok z hypoúveru...............................toto viem od AVO, že áno
poistenie hypoúveru....................
poplatok za vedenie hypoúveru......
daň z nehnuteľnosti......................
poistenie domu.......................

Ak by toto všetko išlo do nákladov, potom príjmy sú 751.450,- a skutočné výdavky sú 606.066,-.

Potom výpočet dane je takýto :
odpoč.položka za rok 2008 je 25.650.....25.650/751.450 = 3,4134%
výdavky....3,4134% * 606.066 = 20.687....na to nie je nárok
výdavky teda sú 606.066 - 20.687 = 585.379

DP .... Príjmy 751.450 - 25.650 = 725.800
.........Výdavky.........................585.379
-----------------------------------------
..........základ dane....................140.421...z toho 19% daň = 26.680

+ k príjmu manželky pripočítam prenájom, odpočítam nezd.položku 98496 a vypočítam daň

Prosím, postupovala som správne ?
Dáška, ja s tebou uvedenými VOZD súhlasím, len by bolo vhodné medzi manželmi uzavrieť písomnú dohodu, v akom pomere si delia príjmy dosiahnuté z BSM.
Matematicky som výsledok daňovej povinnosti neprepočítavala, s postupom výpočtu tiež súhlasím.
pipera
20.03.09,20:46
Dobry den, mam par otazociek. Su manzelia, spoluvlastnici bytu. Su nerezidenti. Prenajimaju byt v roku 2008. Jeden z nich ma Osvedcenie o registracii a pridelene DIC. /manzelka nieje registrovana/ Mozem im rozratat prijmy a vydavky z prenajmu bytu? Ak ano, mozem u oboch uplatnit odpocet sumy 25650? Ak by sa to dalo a urobim to tak, ani jeden nebude mat prijem vyssi ako 49 248 sk. Musim im podat danove priznanie? Dakujem za odpovede.
Vladula
21.03.09,06:34
Ak vlastníkmi nehnuteľnosti , ktorá sa prenajíma sú dvaja vlastníci / nie sú manželia/ a ich spoločný príjem z tohto prenájmu je 33 000 Sk . / za tri mesiace / musia podať DP za prenájom tejto nehnuteľnosti obaja vlastníci , aj keď rozdelením bude ich príjem menší ako 5- násobok ŽM t.j. 25 650Sk ?

Ahojte poradáci, mám podobný problém ako IVEB. Mám dve sestry vlastnícky bytu, byt prenajímajú. Zmluvu s nájomcom spísala, len jedna s nich a aj sa registrovala na DU. Príjem si delia. Výška príjmu je spolu 7500x6= 45 000/2 = 22 500. Ani jedna by nepresiahla hranicu 25 650.
Moja otázka: Nie je problém,že je na DU registrovaná len jedna z nich-nemali by byť registr. obe aby sa dalo ten príjem delit?
Lianka
21.03.09,08:37
Ahojte poradáci, mám podobný problém ako IVEB. Mám dve sestry vlastnícky bytu, byt prenajímajú. Zmluvu s nájomcom spísala, len jedna s nich a aj sa registrovala na DU. Príjem si delia. Výška príjmu je spolu 7500x6= 45 000/2 = 22 500. Ani jedna by nepresiahla hranicu 25 650.
Moja otázka: Nie je problém,že je na DU registrovaná len jedna z nich-nemali by byť registr. obe aby sa dalo ten príjem delit?

Osobne si myslim, ze zmluvu mali podpisat obidve (obidve predsa musia ako vlastnicky s prenajmom suhlasit) a registrovat sa mali obidve. Rovnako aj prijmy (a vydavky) si podla mojho nazoru maju delit v podiele, v akom su vlastnickami nehnutelnosti.
Je to ina situacia ako v manzelstve, kde byt je predmetom BSM.

Na druhej strane ma napadlo, ze ak zmluvu podpisala len jedna z nich, tak sa da na to pozerat aj tak, ze je to vyhradne jej prijem (mozno ani neslo o prenajom celeho bytu, ale len casti - vid. zmluva.) Zaujimaju ma nazory inych na tuto problematiku.
Vladula
21.03.09,10:14
Zmluvu spísala len jedna z nich,tak sa dohodli. Príjem si delia napoly a prenajímajú celý byt. Obidve sa vydali a bývajú s manželmi mimo mesta, kde sa byt nachádza.
Tá ktorá sa registrovala na DU je na rodič.príspevku, jej manžel si chce na nu uplatniť odpočet - ja musím príjem z prenájmu odpočítať, ale bohužial neviem sa dopracovať k tomu či celý,alebo len polovičku. Pomôže niekto kto mal už taký prípad? Vopred ďakujem
lucilali
24.03.09,09:18
Zaujima ma dana tema lebo sa dostavam do tej istej situacie
Ide mi o to ze mame s manzelkou v bezpodielovom spoluvlastnictve byt, ktory sme teraz prenajali.
Mna ale zaujima co je pre nas vyhodnejsie.Ci prijmi k zdaneniu priznam len ja, alebo obaja napol. Niekde som cital ze je mozne tak aj tak.
Ide mi o to ze manzelka je zamestnana na slovensku, ale ja som zamestnany v rakusku aj ked som danovym rezidentom na slovensku.
Keby som priznaval dane ja tak by mi to vychadzalo podla predosleho:
príjem/mesiac = 26000
príjem/rok = 312000
výdavkok 40% = 124800
Po oslobodení
príjem/rok - 312000 - 24900 = 287100
pomer oslobodených príjmov k celkovým príjmom - 24900/312000 = 7,98%
výdavok/rok - 124800 * 7,98= 9959, t.z. 124800 - 9959 = 114841
Príjmy a výdavky po oslobodení
príjem = 287100
výdavok = 114841
čiastkový základ dane = 172259
nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka = - 95616
základ dane = 76643
daň 19% = 14562
Je popripade mozne urobit aj dohodu ze manzelka prizna k zdaneniu len ciastku 24900 a ja zvysok?
Alebo este existuje lepsia cesta?
alebo sa uplne mylim?
Dakujem

ja to nechapem, ako to pocitate..
ja mam prijem z prenajmu za rok 2008 111 163,- Sk
pocitala som: 111 163 - 25653 = 85 513 x 0,40 = 34 229
85 513 - 34 229 = 51 283 ZD, z toho 19% = 9743,- Sk

je to teda vypocitane zle?
dakujem
ahojky
lucilali
24.03.09,09:25
ja to nechapem, ako to pocitate..
ja mam prijem z prenajmu za rok 2008 111 163,- Sk
pocitala som: 111 163 - 25653 = 85 513 x 0,40 = 34 229
85 513 - 34 229 = 51 283 ZD, z toho 19% = 9743,- Sk

je to teda vypocitane zle?
dakujem
ahojky

a hlavne ako to teda bude, ked som obcan SR, rezidentom CR a musim to zdanit na SR, mozem si uplatnit odpocet tych 25 653? dik
janett8
24.03.09,10:09
no tak to by aj mna zaujímalo, ako to je.
Ale prečo tam davaš 25653 a nie 25650 ?????

Ja som našla tu na porade tento vypočet pre prenajom:
to je príklad:
Výpočet ZD z príjmu z nájmu:
100000 - 25650 = 74350 -túto sumu napíš do riadku 10 v tab.č.1
výdavok 40%paušál - 74350 x 0,40 = 29740
Základ dane z prenájmu: 74350 - 29740 = 44610


Prečo sa niekde s tym pomerom, v %?
Tak ako to mám správne vyratať?

PROSIM PORADTE!!!!
striebro1
25.03.09,13:32
Musiš sa rozhodnúť či budeš uplatňovať výdavky paušálne, alebo si uplatníš skutočné výdavky. Tieto 2 metódy sa nemôžu miešať. Splátky hypoúveru a ani úroky z toho úveru nemôžno uplatniť ako náklad.
Takže buď uplatníš odpis 1/20 z obstarávacej ceny, a všetky náklady skutočné. Alebo paušále si uplatníš z celkového príjmu z prenájmu náklady vo výške 40%.

prosim o radu...takze ak si uplatnim vsetky skutocne vydavky a zaroven odpis obstaravacej ceny bytu podla kupnopredajnej zmluvu vo vyske 1/20 zo vstupnej ceny na strane vydavkov a zaroven celu vysku na strane prijmov neupravenu o oslobodenie...tak nemusim ani vydavky pomerne kratit, vsak????
a ak sa rozhodnem ze byt nebudem prenajimat, mam povinnost informovat o tom danovy urad???

velmi pekne dakujem za odpovede
striebro1
25.03.09,17:50
prosim o radu...takze ak si uplatnim vsetky skutocne vydavky a zaroven odpis obstaravacej ceny bytu podla kupnopredajnej zmluvu vo vyske 1/20 zo vstupnej ceny na strane vydavkov a zaroven celu vysku na strane prijmov neupravenu o oslobodenie...tak nemusim ani vydavky pomerne kratit, vsak????
a ak sa rozhodnem ze byt nebudem prenajimat, mam povinnost informovat o tom danovy urad???

velmi pekne dakujem za odpovede

posuvam....
zihadielko
27.04.09,13:18
chcela by som vas poprosit o radu. som na rodicovskej dovolenke, ale tiez pracujem na dohodu, z coho mam mesacny prijem max. 100 eur/mesiac s manzelom prenajimame tento rok byt. ako najvyhodnejsie mozeme zdanit nas byt? :)

mne to vychadza takto:
BYT:
Mesačný príjem 12 000
Ročný príjem 144 000
Výdavok 57 600
Oslobodený príjem 24 900
Pomerný koeficient 0,172917
Prepočítaný výdavok 9 960
Uplatnený výdavok po prepočte 47 640
Po osobodení
Príjem 119 100
Výdavok 47 640
Základ dane 71 460

plus prijem vyplyvajuci z prace na dohodu 30 000 SK

to znamena, ze by som tesne prekrocila nezdanitelny prijem, takze je lepsie, ak si prijem z prenajmu s manzelom rozdelim tak, ze on bude mat prijem z prenajmu vo vyske 5nasobku zivotneho minima a nemusi tak platit dan a ja zvysok, pricom mi celkovy prijem nepresiahne nezdanitelny prijem.. je to tak spravne?

zaujima ma este, ci sa do prijmu rata aj rodicovky prispevok a pridavok na dieta. kdesi som si precitala, ze nie, ale chcem sa pre istotu opytat..
Lianka
27.04.09,13:53
Veeeelmi priblizne - zakony sa este mozu do konca roka menit. Nepoznam vysku 5xZM pre rok 2009, uvadzam teda z roku 2008 (25 650).

prijem: 144 000 - 25 650 = 118 350
vydavok: 118 350/144 000 x 57 600 = 47 340
CZD §6, ods.3: 71 010
CZD § 5: 30 000
zaklad dane: 101 010
nezdanit. cast: - 121 347 (4 025,70 EUR)
zaklad dane: 0
dan 19%: 0

Rodicovsky prispevok ani pridavok na dieta nie su zdanitelne prijmy.
KovacovaJana
25.08.09,14:36
Mohol by mi niekto poradiť?
Pri prenájme z nehnuteľnosti ak už prídem po riadok ZD(základ dane)
môžem si okrem odpočítateľnej položky na daňovníka odpočítať aj:
a) životné poistenie za celý rok
b)odvody do fondov ak som dobrovoľne poistený daňový subjekt

Ďakujem
luzbetka
09.12.09,07:43
Dobry den, .
ja by som potrebovala poradiť, ked FO podniká na Slovensku , má tu stolársku firmu, a prenajala si byt v Nemecku, pretože sa tam chodí veľa vecí montovať a kôli lacnejšiemu ubytovaniu pre montážnikov, ale aj keď je nejaké jednanie alebo merania zákaziek, si prenajala byt. čo potrebujem aby tieto náklady mohli ísť do nákladov.?
hannahRybicka
10.02.10,13:14
Prosim vas, plati toto aj pre rok 2009? Alebo sa nieco medzi casom zmenilo?

dik.


Musiš sa rozhodnúť či budeš uplatňovať výdavky paušálne, alebo si uplatníš skutočné výdavky. Tieto 2 metódy sa nemôžu miešať. Splátky hypoúveru a ani úroky z toho úveru nemôžno uplatniť ako náklad.
Takže buď uplatníš odpis 1/20 z obstarávacej ceny, a všetky náklady skutočné. Alebo paušále si uplatníš z celkového príjmu z prenájmu náklady vo výške 40%.
Mária.K.
10.02.10,14:06
Prosim vas, plati toto aj pre rok 2009? Alebo sa nieco medzi casom zmenilo?

dik.
Platí to aj pre rok 2009
sllavo
01.11.10,13:05
Dobry den.
Chcel by som sa opytat co to znamena Byt v bezpodielovom spoluvlastnictve
Dakujem
Lianka
01.11.10,13:19
Majetok v bezpodielovom spoluvlastnictve maju manzelia (pouziva sa aj skratka BSM). Znamena to tolko, ze ak manzelia nadobudli majetok kupou (nie dedenim, ani darovanim) pocas manzelstva, tento majetok je v ich bezpodielovom spoluvlastnictve.

Opakom je podielove spoluvlastnictvo. Pri podielovom spoluvlastnictve vlastnici nemusia nadobudnut majetok naraz (pri jednej kupe), ale moze k nemu dojst postupne. Podiel uvedeny na liste vlastnictva vyjadruje vlastnicky podiel k tomuto majetku. Prikladom je napr. vlastnictvo po dedicskom konani, kde napr. 1/2 nehnutelnosti vlastni matka a po 1/4 vlastnia kazde z deti, pokial ide o dve deti. Majetok v podielomom spoluvlastnictve moze byt nadobudnuty aj kupou, napr. dvaja priatelia - muz a zena, este nerozobaseni - kupia nehnutelnost este pred uzatvorenim manzelstva. Kazdy sa stava podielovym vlastnikom v 1/2. Po sobasi sa tento stav nemeni, nakolko majetok bol nadobudnuty pred sobasom - aj pocas manzelstva ostava v podielovom vlastnictva muz a zeny.
sllavo
01.11.10,13:39
Cize ak to spravne chapem, byt ktory som kupil pred sobasom a taktiez pred sobasom som polovicu daroval svojej nastavajucej,je po sobasi v podielovom vlastnictve a tento stav sa neda zmenit?
Lianka
02.11.10,08:01
Cize ak to spravne chapem, byt ktory som kupil pred sobasom a taktiez pred sobasom som polovicu daroval svojej nastavajucej,je po sobasi v podielovom vlastnictve

Ano, chapes to dobre.


a tento stav sa neda zmenit?

Same o sebe sa toto podielove vlastnictvo sobasom na bezpodielove nemeni. Zmenit sa ale da, skus vyhladat temy, ktore sa tu preberali - bolo tu zopar aj ohladom toho, ako zmenit podielove vl. na bezpodielove. K tomuto sa uz vyjadrit neviem.
Evanka
02.11.10,15:47
Cize ak to spravne chapem, byt ktory som kupil pred sobasom a taktiez pred sobasom som polovicu daroval svojej nastavajucej,je po sobasi v podielovom vlastnictve a tento stav sa neda zmenit?
Ak si daroval polovicu bytu, ktorého si bol vlastníkom ty, svojej nastávajúcej, tým sa stala spoluvlastníčkou uvedeného bytu.
Darovacia zmluva sa zrušiť nedá, je to právny úkon ako každý iný, smerujúci k prevodu vlastníckeho práva. Avšak Občiansky zákonník upravuje možnosť, že darca sa môže domáhať vrátenia daru, ale to iba v prípade, ak by sa obdarovaná správala tak, že porušuje hrubo mravy. (§630 OZ). Pojem hrubé porušenie dobrých mravov však nie je nikde definovaný.
jurga
04.11.10,18:30
Ak si daroval polovicu bytu, ktorého si bol vlastníkom ty, svojej nastávajúcej, tým sa stala spoluvlastníčkou uvedeného bytu.
Darovacia zmluva sa zrušiť nedá, je to právny úkon ako každý iný, smerujúci k prevodu vlastníckeho práva. Avšak Občiansky zákonník upravuje možnosť, že darca sa môže domáhať vrátenia daru, ale to iba v prípade, ak by sa obdarovaná správala tak, že porušuje hrubo mravy. (§630 OZ). Pojem hrubé porušenie dobrých mravov však nie je nikde definovaný.

Tento stav sa dá zmeniť tak,že obaja svoje polovice predáte napr.rodičom a po zavkladovaní vám to predajú zase oni a máte to v BSM.
Horskyhotelier
23.11.10,11:26
Zdravim vsetkych.

Zijem dlhodobo v zahranici(nie som danovy rezident SK)
Mam v plane zacat prenajimat nehnutelnost na Slovensku,povedzme €2000 za rok. Ine prijmy na Slovensku nemam a nie som ani dan.rezidentom Slovenska.
Ake su odvody ,ktore budem platit na SK,a ci budem platit aj odvody do socialneho kedze iny ako prijem z prenajmu nemam.

Dakujem za odpoved
wallie
25.11.10,21:53
budeš platiť daň z príjmu 19% tak ako všetci ostatní...
čo sa týka odvodovdo soc. poist., zatiaľ sa z tohto druhu príjmu neplatili ale táto vláda nad takouto povinnosťou uvažuje, to či to aj uzákonní a kedy ukáže zrejme najbližší mesiac
danasv
02.12.10,06:07
Viete mi prosim poradit?
Som FO vlastnim budovu, platim hypoteku aj vsetky naklady na energie.
prenajimam budovu firme ktora mi plati najom. Na zaklade tychto prijmov podavam na DU danove priznanie a riadne platim z plnej vysky dan. Je mozne si z tejto sumy odpocitat moje vydavky na prevadzku budovy? postrehla som ze sa tu pisalo o nejakych pausalnych vydavkoch v istej vyske resp. realne vydavky. tyka sa to aj mna? ak by som to chcela vyuzit, ako to musim poddkladmi dolozit?
dakujem krasne za vsetky odpovede.
danasv
06.12.10,05:58
budeš platiť daň z príjmu 19% tak ako všetci ostatní...
čo sa týka odvodovdo soc. poist., zatiaľ sa z tohto druhu príjmu neplatili ale táto vláda nad takouto povinnosťou uvažuje, to či to aj uzákonní a kedy ukáže zrejme najbližší mesiac

Viete mi prosim poradit?

Som FO vlastnim budovu, platim hypoteku aj vsetky naklady na energie.

prenajimam budovu firme ktora mi plati najom. Na zaklade tychto prijmov podavam na DU danove priznanie a riadne platim z plnej vysky dan. Je mozne si z tejto sumy odpocitat moje vydavky na prevadzku budovy? postrehla som ze sa tu pisalo o nejakych pausalnych vydavkoch v istej vyske resp. realne vydavky. tyka sa to aj mna? ak by som to chcela vyuzit, ako to musim poddkladmi dolozit?

dakujem krasne za vsetky odpovede.


Tak ako pozeram, nebudem platit len dan z tohto najmu ale aj odvody do Zdravotky.. o to mastojcivejsie sa mi vklada do ust otazka- ako ZNIZIT tieto prijmy? mamnejaku moznost? za kaydu radu budem povdacna. Dakujem
chudaska
12.02.11,11:42
dobry den, doteraz som robila DP pri prenajme podla prikladu od Mariny, v prispevku č.1,vzdy som si len upravila akturalne sumy pre dany rok, teraz ma troska zarazil riadok 113 dan. priznania,co tam dat, svagrina pracuje a zije v Anglicku a tu prenajima nehnutelnost....pracuje tam uz vyse 10 rokov,doteraz sme priznavali v SR len prijmy z prenajmu...teraz mi to tak vychadza,ze si uz v roku 2010 nemoze uplatnit nezdanitelnu ciastku? Prosim poradte! Vopred dakujem.
auctovnicka
29.03.11,07:07
Dobry den,

chcela by som radu v teoretickej rovine. Som SZCO a tak som zabudla, ze ked prenajimam byt tak to nestaci, registrovat sa nemusim na DU, ale oznamovaciu povinnost mam, co som neurobila a prenajimam od 3/2010.
Ked pojdem oznamit na DU tuto skutocnost, zrejme dostanem pokutu?
Resp. prijmy za prenajom boli od 3-8/2010 a aj tak to neovplani dan, nakolko som uplne v minuse, co keby som tieto prijmy neuviedla v DP/ale zase boli mi vyplatene na BU osobny, aj ked sice mam pausalne vydavky, ale pri pripadnej danovej kontrole by som asi musela predlozit vypisy, alebo nie?/, ze som zacala prenajimat az od roku 2011? /teraz od aprila by som mala dat byt opat do prenajmu/.

Vdaka