Mackovka
11.05.07,07:05
Neviem, kam by som zaradila takúto tému.
Pre moju vzdialenú príbuznú vybavujeme domov dôchodcov (je sama, nemá deti, ma zdravotné ťažkosti, nevládze sa o seba postarať a my to máme k nej ďaleko, takže naše návštevy už nestačia).
Potrebujem objasniť niektoré veci, ktoré sú v žiadosti o umiestnenie v domove dôchodcov uvedené. Je tam kolonka, kde treba uviesť, kto doplatí rozdiel medzi nákladmi domova a jej dôchodkom, pokiaľ vznikne. Ako je to u ľudí, ktorí nemajú potomkov, musí sa k tomu niekto zaviazať, aby bola vôbec do domova prijatá? Dôchodok má nízky, tak to asi bude časom aktuálne. A pokiaľ má určitú čiastku v dome, v ktorom býva, má domov dôchodcov nárok na takúto časť majetku? Ďakujem za Vaše skúsenosti.
zitkova
11.05.07,05:29
Domov dôchodcov nemá nárok na majetok zverenkyne, pokiaľ mu ho sama neodkáže. Pri osobe, ktorá nemá príbuzných to zväčša vybaví obec (aspoň na dedinách je to tak), alebo sa nejaká iná osoba. Pokiaľ nemá kto doplácať (a nemá žiadne úspory) treba nájsť také miesto, kde je bude postačovať jej dôchodok.
rada
11.05.07,06:48
Pre rozsiahlosť príslušných ustanovení zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci v platnom znení odporúčam preštudovať si ho. Tam sa uvádza kedy resp. za akých podmienok nie je osoba povinná doplácať za pobyt v sociálnom zariadení - domove dôchodcov (odvíja sa to od zákona o zivotnom minime), kedy musia doplácať členovia rodiny - manžel/ka, deti ...kedy po zaplatení poplatku musí ostať osobe 20% z dôchodku , kedy dopláca zakladateľ (obec, mesto, samosprávny kraj ) a pod.
Mackovka
11.05.07,08:29
Vďaka za odpovede, pomohli mi.
ilona
05.12.08,12:38
Viem,že najlepšie by bolo naštudovať zákon 195/98,ale je toho dosť veľa,ak sa na porade nájde niekto,kto ho ovláda a vie poradiť ako sa rieši taký prípad,keď občan nemá deti,ani manželku a je v domove dôchodcov nech napíše. Zatiaľ platia za neho súrodenci,ale je to dosť veľká čiastka,pretože on má dôchodok ani nie 5000,-sk.Ďakujem.