Olinka
01.02.05,06:47
Zamestnankyna pobera danovy bonus. Manzel pracuje v Ceskej republike a potrebuje potvrdenie, ze si neuplatnuje ulavu na dani na deti. Mam chapat, ze danovy bonus je ulava na dani na deti? Alebo si manzel moze v Cechach odpocitat deti aj ked manzelka pobera danovy bonus? Prosim pekne, pomozte mi, Dakujem
vladan
01.02.05,07:45
Olinka, od 1.1.2004 je u nás náhradou za úľavu na dani na deti práve daňový bonus. Česká republika a SR mali tieto úľavy podobné, ale u nás sa to "premenovalo", preto si myslím, že manžel pracujúci v ČR nemá nárok na úľavu na dani na deti.
Nike
01.02.05,08:42
Súhlasím s Vladan. Ak potrebuje potvrdenie tak by som ho urobila s tým, že by som citovala § nášho zákona.
ajka
09.11.05,14:42
Prosím vie mi niekto rýchlo poradiť?
Može si dohodárka uplatňovať bonus na dieťa? Podpísala Daňové vyhlásenie
vladan
09.11.05,16:23
Prosím vie mi niekto rýchlo poradiť?
Može si dohodárka uplatňovať bonus na dieťa? Podpísala Daňové vyhlásenie
ak jej odmena dosiahne výšku polovičky minimálnej mzdy, tak môže
alderonka
23.11.05,05:27
Prosím Vás poraďte mi, či sú ešte nejaké nielen daňové úľavy pre rodiča s ťažko postihnutým dieťaťom. Prišiel za mnou zamestnanec, že mu na sociálke poradili, aby si u zamestnávateľa uplatnil úľavu. Ale ja o žiadnej neviem. To bolo predsa pred rokom 2004. Viete o tom niečo viac?
Evaman
23.11.05,06:59
Okrem daňového bonusu si môže jeden z rodičov na toto dieťa ešte uplatniť úľavu na starobnom poistení - zníženie sadzby 0,5 % na každé dieťa, je to jedno či je postihnuté alebo nie.
Toto ale bude platiť len do konca roka 2005. Od 1.1. 2006 sa to zruší.
alderonka
24.11.05,20:03
o starobnom viem, zamestnanec ma však presviedčal, že sú nejaké daňové výhody a pod. Za žiadnu cenu si nedal vyvrátiť, že to už nefunguje. Má vraj overené zdroje na sociálke ...:rolleyes:
petra:-)
24.11.05,22:51
Áno, takáto možnosť existovala do konca roku 2003, za platnosti zákona 366/1999 Z.z. a bola ustanovená v § 12 Zníženie základu dane, kde existovala odpočítateľná položka na vyživované dieťa, ktorá sa v prípade ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa zvyšovala na dvonásobok. S účinosťou zákona 595/2003 od 1.1.2004 bola však táto odpočítateľná položka nahradená daňovým bonusom §33, §36, ktorý ťažko zdravotne postihnuté deti nijako nezvýhodňuje. :(

No, a ak by mi zamestnanec neveril, že takáto možnosť už neexistuje, odporučila by som mu aby sa obrátil s dotazom priamo na DÚ, resp. aby požiadal svoje overené zdroje na sociálke o poskytnutie informácie, podľa ktorých § daňového zákona mu vzniká takáto daňová výhoda :)
mamina123
24.01.06,21:37
Čo sa potom uvádza v tlačive na daňovom priznaní v kolonke odpočítateľná položka na deti? Daňový bonus sa odpočítáva už z vyrúbenej dani?
abel
24.01.06,22:36
Čo sa potom uvádza v tlačive na daňovom priznaní v kolonke odpočítateľná položka na deti? Daňový bonus sa odpočítáva už z vyrúbenej dani?
Neviem ktorú kolonku máš na mysli, odpočitateľná položka na deti už nie je. Daňový bonus sa odpočítava priamo z výšky dane.