gullit
11.05.07,11:08
Zdravim,

pri svojej praci som sa stretol s nasledovnym problemom. My ako dcerska spolocnost sme vyrobnym zavodom Danskej matky. Predaj a fakturaciu konecnym zakaznikom zabezpecuje matka. My dodavame priamo zakaznikom ale fakturujeme matke. Pri dodavkach do clenskych statov EU nie je problem, ide o klasicky trojstranny obchod. Problemom je dodavka zakaznikovi na Slovensku. Kedze vyrobok neopusti uzemie SR + ucastnici obchodu nie su z 3 rozlicnych statoch EU, musime matke fakturovat so slovenskou DPH a tym padom tuto DPHcku vramci celku stracame. Je to nieco na co zakon o DPH nemysli alebo ja o niecom neviem :) ?
Peterka
11.05.07,12:15
DPH nestrácate len predávate ako každý iný,t.j. s DPH,len má to dopad na vaše finančné toky.
Milan Benka
11.05.07,13:25
Zdravim,

pri svojej praci som sa stretol s nasledovnym problemom. My ako dcerska spolocnost sme vyrobnym zavodom Danskej matky. Predaj a fakturaciu konecnym zakaznikom zabezpecuje matka. My dodavame priamo zakaznikom ale fakturujeme matke. Pri dodavkach do clenskych statov EU nie je problem, ide o klasicky trojstranny obchod. Problemom je dodavka zakaznikovi na Slovensku. Kedze vyrobok neopusti uzemie SR + ucastnici obchodu nie su z 3 rozlicnych statoch EU, musime matke fakturovat so slovenskou DPH a tym padom tuto DPHcku vramci celku stracame. Je to nieco na co zakon o DPH nemysli alebo ja o niecom neviem :) ?


Predaj v rámci SR by mohla dánska matka realizovať vaším prostredníctvom, t.j. fakturáciu konečnému zákazníkovi by ste robili vy, nie ona.
V opačnom prípade musíte vy faktúrovať matke zo slov. DPH (keďže tovar neopúšťa územie SR), tá nemá nárok na odpočet ( pokiaľ nie je registrovaná pre DPH na Slovensku). Zároveň dánska matka, pokiaľ sa jedná o predaj tohoto tovaru hneď na území Slovenska, má povinnosť registrácie pre DPH v SR (§5), nakoľko týmto predajom uskutočňuje zdaniteľné plnenie - vykonáva činnosť, kt. je predmetom dane.
Predpokladám, že dánska matka nespĺňa podmienky pre vznik prevádzkarne na účely DPH (§4/7). Ak by jej takáto prevádzkareň vznikla, jej registračná povinnosť sa posudzuje podľa §4.