burns
11.05.07,11:29
podnikatel -sro- kupila budovy v cene bez dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=), firma v sucastnosti nie je platca dph, 2 budovy su "obytne budovy" v ktorych kedysi boli byty (prva kolaudacia pred viac ako 5 rokmi) teraz sa nepouzivaju, dalsia cast je rozostavana stavba ktora este nebola kolaudovana, firma ma zaujem o rekonstrukciu starych bytov, pridanie podkrovia a prebudovanie rozostavanej casti na byty,
otazka by bola ze ci pri predaji samotnych bytov ich bude musiet firma predavat s dph alebo mozu byt oslobodene
ci je vhodne sa firme vobec zaregistrovat ako platca dph (firma je len investor nie stavitel)
v pripade ze tieto byty nebudu mimo dph je taka moznost predat ich vsetky cez kup. predaj. zmluvy v jednom mesiaci a teda az vtedy splnit poziadavku 1.5m obratu a teda nahlasit sa ako platca po samotnom predaji

vopred vdaka za nazory a rady
betka
11.05.07,16:57
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Podľa môjho názoru sa zaregistujte dobrovoľne za plátcu DPH. Prečo?


Máte tu i stavbu, kt ešte potrebuje dokončiť, t.j. kolaudácia ešte nebola uskutočnená. Ste investor. Stavby budete robiť dodavateľským sposobom. Dodavateľ stavby Vám bude FA napr. ZD 1mil. DPH-190 tis. Sk. Ak by ste boli plátcom DPH, máte hneď nárok na pomerné odpočítanie DPH (u vás to bude koef) z dodavateľských Fa. Pri tejto ešte neskolaudovanej stavbe sa bude považovať dodanie stavby za dodanie tovaru, t.j. stavba. nebude pre Vás od dane oslobodená. Teda ide o dodanie tovaru(par.8 DPH) - dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.

Ďalej je potrebné oboznámiť sa s pojmom obrat podľa zákona o DPH:
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Paragraf mi hovorí, že do obratu sa nezapočítavajú výnosy podľa par.28-36, 40-42. Takže z par. Mi vyplýva, že do obratu sa započítava i par. 38-dodanie a nájom nehnuteľností.

Ako platiteľ budete používať tovary a služby, pri kt. budete mať nárok na odpočítanie dane (pri stavbe, kde kolaudácia nebola uskutočnená) súčasne použijete tovary a služby, pri kt daň nemôžete odpočítať (par.28-42), (kolaudácia po 5 rokoch) budete počítať koeficient podľa par. 50.
Osobne by som sa dobrovoľne zaregistrovala hneď, pretože budem mať nárok na pomerné odpočítane DPH z tovarov a služieb podľa par. 50.
ALBO
15.05.07,06:04
podnikatel -sro- kupila budovy v cene bez dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=), firma v sucastnosti nie je platca dph, 2 budovy su "obytne budovy" v ktorych kedysi boli byty (prva kolaudacia pred viac ako 5 rokmi) teraz sa nepouzivaju, dalsia cast je rozostavana stavba ktora este nebola kolaudovana, firma ma zaujem o rekonstrukciu starych bytov, pridanie podkrovia a prebudovanie rozostavanej casti na byty,
otazka by bola ze ci pri predaji samotnych bytov ich bude musiet firma predavat s dph alebo mozu byt oslobodene
ci je vhodne sa firme vobec zaregistrovat ako platca dph (firma je len investor nie stavitel)
v pripade ze tieto byty nebudu mimo dph je taka moznost predat ich vsetky cez kup. predaj. zmluvy v jednom mesiaci a teda az vtedy splnit poziadavku 1.5m obratu a teda nahlasit sa ako platca po samotnom predaji

vopred vdaka za nazory a rady

Ak sa stanete platiteľ:Podľa § 38 predaj stavby alebo jej časti je oslobodený ak je 5 rokov po kolaudácii (môžete aj zdaniť ak sa tak rozhodnete) Takže predaj zrekonštruovaných bytov môžete oslobodiť aj zdaniť, predaj bytov v podkroví=tie si myslím musíte zdaniť, lebo tam pôjde o nové stavebné povolenie a novú=prvú kolaudáciu. Predaj bytov na neskolaudovanej stavbe, ktorú ste kúpili treba zdaniť.
KeĎže obrat dosiahnete predajom už prvého bytu (resp. prijatím zálohy) asi nemáte na výber a zaregistrovať by ste sa mali hneď. Aj keby ste byty predávali ako oslobodené, tak idú do obratu, lebo nejde o príležitostný predaj.
Ak sa zaregistrujete za platiteľa máte nárok na vrátenie DPH (neviem či na tých Fa za kúpu budov bola DPH vyčíslená)§ 55 alebo potom aj pri predaji podľa §54.

Či máte tie jedny byty predávať ako oslobodené závisí od vašej kalkulácie na daný rok.oslobodené dodanie vám ovplyvní K a teda máte menší nárok na DPH zo vstupných FA .Tiež neviem, či si môžete odpočítať DPH z obstarania (či boli fakturované s DPH tie budovy).

http://www.porada.sk/t19929-registracia-poda-obratu-ako-poeita-obrat.html
Tu v tej to rozobratej téme sa píše , že do obratu sa zahrňajú aj prijatá zálohy.
Neviem akým spôsobom tie byty chcete predávať, ale pri predaji nehnuteľnosti je deň daňovej povinnosti deň zápisu do katastra, deň kedy im povolíte užívanie pred zápisom, alebo deň prijatia zálohy vopred.
Predpokladám, že budete požadovať zálohu vopred a tí nájomcovia ne nebudú platiť v jednom mesiaci, neviem si predstaviť ako dosiahnete splnenie obratu v jednom mesiaci.
burns
16.05.07,05:34
Ako platiteľ budete používať tovary a služby, pri kt. budete mať nárok na odpočítanie dane (pri stavbe, kde kolaudácia nebola uskutočnená) súčasne použijete tovary a služby, pri kt daň nemôžete odpočítať (par.28-42), (kolaudácia po 5 rokoch) budete počítať koeficient podľa par. 50.
Osobne by som sa dobrovoľne zaregistrovala hneď, pretože budem mať nárok na pomerné odpočítane DPH z tovarov a služieb podľa par. 50.

takze odpocet dph si mozme uplatit len na tej casti stavby, ktora nebola este kolaudovana? da sa to vobec oddelit ... napr. nakupi sa cement na omietky, piesok alebo veci ako pripojenie na inzinierske siete proste veci kde budu stav. firmy uctovat v celku ako to riesit?
este k tomu pomernemu odpoctu dph ... dajme tomu ze firma momentalne nema ziadne prijmy a zacne prestavbu s tym ze neplanuje ziadny predaj tento rok ale az napr. na buduci rok v tom pripade sa koeficient pre tento rok vypocitat neda, urci si teda firma koeficient odhadom pre buduci rok a pouziva ho uz teraz?
dik
Kája.
01.10.07,07:35
Dobrý deň, pozrela som si všetky príspevky ohľadne kúpy a predaju bytov, ale nie som si istá. Firma s.r.o., platiteľ DPH, kúpi byt od nepodnikateľa, spraví tam isté stavebné úpravy a ďalej predá neplatiteľovi. Ak by som sa chcela vyhnúť koeficientu, so stavebných úprav si nebudem uplatňovať žiadnu DPH. Byt predám bez DPH? A ako to bude s účtovaním v PU, byt budem účtovať ako tovar alebo majetok?
betka
01.10.07,09:49
Podstata sa skrýva v par. 38 Z o DPH:
Od dane je oslobodené dodanie stavby (bytu) a to vtedy, ak je dodanie uskutočnené po 5 rokoch od prvotnej kolaudácie.
Vtedy rozmýšľate, či bude pre Vás predaj bytu-jeho dodanie oslobodené od dane neplátcovi DPH, alebo bude pre Vás dodaním tovaru.
(Tu sa nezamýšlate nad tým ako pri prenájme nehnuteľnosti, že pre neplatiteľa bude nájom oslobodený. )
Rozhodnutie je na Vás ako sa dohodnete s kupujúcim

Ak však bola prvotná kolaudácia do 5 rokov, vtedy sa nad oslobodením nezamýšľate-ide o dodanie tovaru, čím Vám vzniká daňová povinnosť, ani nerozmýšľate nad oslobodením, pokiaľ ste platiteľ DPH.

Čo sa týka koef.ten nájdeme v par.50.
Pričom sa do koef. nezapočítava príležitostný prevod nehnuteľností podľa ods.2/D
Kája.
01.10.07,09:59
Ďakujem, všetky byty sú staršie, t.z. od kolaudácie uplynulo 5 rokov, pre mňa to bude oslobodené dodanie, ak nechcem počítať koeficient nemusím si uplatňovať DPH na vstupe pri rekonštrukčných prácach? A ako to bude s účtovaním tovar alebo majetok?
ALBO
01.10.07,11:45
Ďakujem, všetky byty sú staršie, t.z. od kolaudácie uplynulo 5 rokov, pre mňa to bude oslobodené dodanie, ak nechcem počítať koeficient nemusím si uplatňovať DPH na vstupe pri rekonštrukčných prácach? A ako to bude s účtovaním tovar alebo majetok?
to, či budete uplatňovať K, nezávisí od toho, či si uplatníte daň zo stavebných prác. Tam vám vstupuje § 54. a §50/2/d a b).

Predávate viac bytov, § 50/2/b môžeme vylúčiť , lebo ste ich nepoužívali(?), § 50/d) asi tiež, lebo keď ich je viac asi to nebude príležitostné. Takže asi do K to pôjde. No a koeficientom budete prepočítavať len tie Fa, ktoré vám slúžia aj na vašu zdaňovanú ostatnú činnosť. iné náklady napr. na rekonštrukciu budete mať bez nároku, lebo sú určené na dostavbu bytu, ktorý idete predať ako oslobodené.
Ak ste byty kúpili s DPH a uplatnili ste si DPH na vstupe, tak cez § 54 budete musieť DPH vrátiť.
Kája.
01.10.07,11:50
Albo ďakujem, už v tom mám trochu jasnejšie.