Toma111
11.05.07,13:38
Ahojte, chceme prijať brigádnika na DoVP. Jeho pracovná náplň bude chodiť po Slovensku a zháňať zákazky, bude používať svoje vlastné auto. Chcel by som vedieť, čo všetko bude povinnosťou z jeho strany. Keď zarobí napr. 40.000,- Sk za tento kalendárny rok, bude musieť podať daňové priznanie?bude musieť spraviť ročné zúčtovanie poistného?bude si musieť platiť zdravotné poistenie a prípadne ešte niečo?? a čo s peniazmi, ktoré dostane za cestovné? (diéty a kilometre?) aj to musí niekde uvádzať?
Zoltán Kovács
11.05.07,11:53
Ahojte, chceme prijať brigádnika na DoVP. Jeho pracovná náplň bude chodiť po Slovensku a zháňať zákazky, bude používať svoje vlastné auto. Chcel by som vedieť, čo všetko bude povinnosťou z jeho strany. Keď zarobí napr. 40.000,- Sk za tento kalendárny rok, bude musieť podať daňové priznanie?bude musieť spraviť ročné zúčtovanie poistného?bude si musieť platiť zdravotné poistenie a prípadne ešte niečo?? a čo s peniazmi, ktoré dostane za cestovné? (diéty a kilometre?) aj to musí niekde uvádzať?

Okrem DoVP asi má aj niekde riadny PP. V tom prípade na konci roka vystavíš potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, a brigádnik si to vysporiada buď v rámci ročného zúčtovania u zamestnávateľa, alebo si sám podá DP. Cestovné a diety dostane na základe predložených cestovných príkazov. Tento príjem nie je predmetom dane z príjmov.
Toma111
11.05.07,13:05
No práveže tento brigádnik nie je zamestnaný, je dobrovolne nezamestnaný a neplatí si ani zdravotné poistenie... potešilo by, keby mi napíšete, kedy bude musieť platiť a koľko? či je to podľa výšky príjmu alebo ako
Zoltán Kovács
14.05.07,06:26
No práveže tento brigádnik nie je zamestnaný, je dobrovolne nezamestnaný a neplatí si ani zdravotné poistenie... potešilo by, keby mi napíšete, kedy bude musieť platiť a koľko? či je to podľa výšky príjmu alebo ako

V prvom rade, keď je dobrovoľne nezamestnaný tak mal by platiť ako samoplatiteľ ZP.
Bude musieť podávať RZ ZP, nakoľko z brigádnickej činnosti (DoVP) sa neodvádza poistné na ZP.
londay
03.11.10,09:27
Má nárok na diéty brigádnik ak bol vyslaný na pracovnú cestu ? Je to stanovené zákonom ? Ďakujem
J+K
03.11.10,14:28
Brigádnik má nárok len na to, čo je písomne dohodnuté v dohode o vykonaní práce. Ak tam má dohodnuté, že v prípade vyslania na pracovnú cestu mu budú poskytnuté diéty, tak určite na ne nárok má .

Ak to písomne dohodnuté nie je, myslím, že audítori by s tým problém mali.