margaretka100
11.05.07,16:24
Ahojte,
môžete mi poradiť prosím?

Študent môže pracovať na dohodu o brig.práci študentov od 16 rokov?
A ako je to s rodinnými príslušníkmi?V prípade že chce matka aby je syn vypomáhal v obchode-úplne minimálne,len ju zastúpi keď si niekde odbehne,pár hodín mesačne,do nákladov si to nechce dávať,že nepotrebuje zvyšovať náklady.. len keby jej prišla kontrola z Inšpekt.prácu,neviem ako v takomto prípade posudzujú vypomáhanie rodinných príslušníkov?
Ja osobne by som ho dala na dohodu o brig.praci,len oni ešte špekulujú,že ak nemusia,tak nie..
Ďakujem:)
Danila
11.05.07,14:25
Nemusia, jeho práca ako rodinného príslušníka je legálna aj bez DoVP.
margaretka100
11.05.07,16:56
Nemusia, jeho práca ako rodinného príslušníka je legálna aj bez DoVP.

ten syn ma 15 rokov,aj tak môže vypomáhať v obchode?
takže rodinní príslušníci môžu pracovať aj bez pracovnej zmluvy príp.dohody? to je jedno v akom rodinnom vzťahu alebo sa to týka iba najbližších rod.príslušníkov-tzn. manželka,deti,rodičia,starí rodičia?
margaretka100
12.05.07,09:42
prosím ťa,kde to nájdem v zákone? to že rodinní príslušníci môžu vypomáhať bez nároku na odmenu.. a že brigádnik môže byť už od 15 rokov..
zákonník práce?ktorý § prosím?
ďakujem
DanielaSL
12.05.07,10:41
ten syn ma 15 rokov,aj tak môže vypomáhať v obchode?
takže rodinní príslušníci môžu pracovať aj bez pracovnej zmluvy príp.dohody? to je jedno v akom rodinnom vzťahu alebo sa to týka iba najbližších rod.príslušníkov-tzn. manželka,deti,rodičia,starí rodičia?

Najbližší príbuzní skutočne môžu vypomáhať bez akýchkoľvek zmlúv , ale má to jeden háčik....musia byť dôchodkovo poistení.
margaretka100
12.05.07,13:20
Najbližší príbuzní skutočne môžu vypomáhať bez akýchkoľvek zmlúv , ale má to jeden háčik....musia byť dôchodkovo poistení.

čo to v praxi znamená prosím ťa? keďže je študent-dôchodkové odvody za neho platí štát,správne?

ďalej napríklad sa to môže týkať aj manželky?-keď je normálne zamestnaná (dôchodk.odvody sa jej strhávajú zo mzdy),a cez víkend vypomáha v obchode.. bezodplatne..
-iný prípad by bol,keby bol niekto z rodiny dobrovoľne nezamestnaný-že by neplatil dôchodkové odvody,rozumiem tomu dobre?

v ktorom zákone,§ to nájdem-chcela by som si to aj prečítať,nech som múdrejšia..:)
Zita4
12.05.07,14:27
čo to v praxi znamená prosím ťa? keďže je študent-dôchodkové odvody za neho platí štát,správne?
ďalej napríklad sa to môže týkať aj manželky?-keď je normálne zamestnaná (dôchodk.odvody sa jej strhávajú zo mzdy),a cez víkend vypomáha v obchode.. bezodplatne..
-iný prípad by bol,keby bol niekto z rodiny dobrovoľne nezamestnaný-že by neplatil dôchodkové odvody,rozumiem tomu dobre?
v ktorom zákone,§ to nájdem-chcela by som si to aj prečítať,nech som múdrejšia..:)
Nájdeš to v zákone č. 82/2005 o nelegálnej práci v § 2a tu:
ajobs
12.05.07,14:54
Najbližší príbuzní skutočne môžu vypomáhať bez akýchkoľvek zmlúv , ale má to jeden háčik....musia byť dôchodkovo poistení.


Žiak a študent do 26 roku veku nemusí byť dôchodkovo poistený, ostatní rodinní príslušníci musia byť buď dôchodkovo poistení alebo sú to poberatelia dôchodkov - myslím pre účely legálnej práce u podnikateľa-fyzickej osoby. Toto neplatí, ak je podnikateľom právnická osoba.
margaretka100
20.05.07,14:23
môže brigádovať aj 15 ročný študent? (myslím všeobecne,nielen v tomto prípade..)
veronikasad
20.05.07,15:06
môže brigádovať aj 15 ročný študent? (myslím všeobecne,nielen v tomto prípade..)
Pozri §11 odst.2 Zákonníka práce

Spôsobilosť FO mať v prac.práv.vzťahoch ako zamestnanec......vzniká dňom keď FO dovrši 15 rokov veku: zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď FO skončí povinnú školskú dochádzku.
zuzka34
25.05.07,05:26
Prosím o radu: študent(navštevujúci kvintu na gymnáziu,má 15,5 roka)začal brigádovať v reštaurácii ako výpomoc na terase 1x,2x do týždňa od 14.00 do 20.00.hodiny.Videla ho triedna učiteľka a zakázala mu to .citujem- Už ťa tam nechcem vidieť.nemáš tam čo robiť.skontrolujem si ťa.
Ja som sním uzavrela Dohodu o brigádnickej práci študenta,doniesol mi aj potvrdenie o návšteve školy.Neviem,čo mám robiť, viem že nemá ešte ukončenú povinnú školskú dochádzku .Má škola právo zakázať brigádovať žiakovi?
Tweety
25.05.07,05:30
Ak nemá skončenú povinnú školskú dochádzku, zákon mu nedovoľuje brigádovať, § 11 odst.2 ZP.
zuzka34
25.05.07,06:28
Ďakujem ,dám to do poriadku.