Ihunger
12.05.07,13:31
Pracujem v nepretržitom pracovnom režime s dvojzmennou prevádzkou (denná zmena 7,00-19,00 a nočná zmena 19,00-7,00).

Systém rozvrhu zmien je pravidelný....napr.

pondelok - denná zmena 7,00-19,00
utorok - nočná zmena 19,00-7,00
streda - voľno (po nočnej zmene)
štvrtok - voľno
piatok - voľno
sobota - denná zmena 7,00-19,00
nedeľa - nočná zmena 19,00-7,00
atď.....

v tomto systéme sa strieda 5 zamestnancov.

Chcem sa opýtať kedy mi vznikne nárok na nadčas pri takomto režime práce ?
Zita4
12.05.07,11:43
Záleží od toho, aký máš fond pracovnej doby. Ak odpracuješ presne toľko hodín, ako máš odpracovať v tom-ktorom mesiaci, samozrejme nadčas nebudeš mať. Ak odpracuješ viac ako je fond pracovnej doby, tieto hodiny sú hodiny nadčas a máš nárok aj na príplatok za prácu nadčas, ale len v prípade, že si za tieto nadčasové hodiny nezoberieš náhradné voľno.
Ihunger
12.05.07,12:03
OK to chápem....vysvetlím bližšie

Podľa normálneho rozvrhu zmien odrobím jeden mesiac viac iný menej ako je mesačný fond a celkovo do roka mi to vychádza o 13 zmien menej. Tieto chýbajúce zmeny sú doplňané za kolegov ktorí dovolenkujú alebo sú PN.

Doterajší systém je taký že sa postupne z týchto 13 zmien "odkrajuje" a až keď sa minú pristúpi sa k nadčasovým zmenám......len neviem či je tento systém správny......či by nemali byť tieto zmeny pravidelne rozhodené na celý rok (t.j. jedna na mesiac) a tým pádom by nadčas vyšiel aj každý mesiac ak by som samozrejme odrobil fond plus tu jednu zmenu z tých 13tich a plus ešte ďalšie zmeny ?
Prosím o zhodnotenie.....dík.
Zita4
12.05.07,15:32
Ak máš určený týždenný pracovný čas napríklad 37,5 hodiny, za celý rok sa vypočíta fond pracovného času, vychádza to asi na 1955 hodín. To znamená, že za celý rok máš odpracovať toľko hodín. Čo odpracuješ naviac, je nadčas. Keďže nie je možné dodržať presne, aby každý zamestnanec odpracoval každý týždeň presne 37,5 hodiny, niektorí zamestnávatelia sledujú tento priemerný týždenný pracovný čas mesačne, aby neboli veľké rozdiely na konci roka, niektorí štvrťročne, polročne, je to na zamestnávateľovi.
Nadčas by mal byť nariadený písomne vopred a tieto hodiny sa musia evidovať a sledovať.
Ihunger
13.05.07,09:48
Áno týždenný fond mám 37,5 hod.......taktiež rozvrh zmien je urobený na cely rok a stými 13 zmenami to sedí

teraz v máji sa mi stal takýto prípad :

-podla celoročného plánu som mal naplánovaných nejakých 149,5 hodín v máji
-prišlo neplánované školenie ktorého sa musia zúčastniť všetci zamestnanci, keďže sme ako som už písal nepretržitá prevádzka tak musíme isť na turnusy....čiže kým sú niektorí na školení ostatní za nich robia, ale to iste je aj pri dovolenkách atď. to určite vieš
-no chcem tym povedať to že v tomto máji mi pribudlo toto trojdňové školenie (3x8 hodín) a samozrejme nejaké vložené zmeny za neprítomných kolegov
-suma sumárum 185 hodín
-dokonca v jednom týždni (7 dní) v máji som odrobil 62,5 hodiny

No a toto všetko mi zamestnávateľ stále ešte odpočitava z tých 13 zmien ktoré som ti popísal v predchádzajúcom príspevku a hovorí že nemám stále nárok na nadčas (ten budem mat až sa minie tých 13 zmien)

Toto nás čaká samozrejme aj počas leta pri zvýšenom čerpaní dovoleniek.

Takže moja otázka mám už nárok na nadčas alebo mám v kľude čakať až sa minie tých 13 zmien a potom veriť že budú ???

PS: dufam ze som ta velmi nedomotal
Zita4
13.05.07,11:07
Keď sa zamestnávateľ takto rozhodol (...teda, že bude fond pracovnej doby vyrovnávať za celý rok), vyzerá to, že nadčasy budeš mať nariadené až koncom roka.
Michal P.
08.05.08,05:27
Mam ten isty problem.Podla planovaneho rozpisu zmien mam kazdy mesiac okolo minus 23 hodin.Su mesiace ked si ludia beru dovolenky alebo niekto ochorie a treba zastupovat.V takom pripade sa odrobi aj 180 hodin co je napr. o 23 hodin viac ako mesacny fond prac. doby vypocitany z 37,5 hodinoveho prac.tyzdna.Je narok na tieto hodiny dostat nadcasovy priplatok.Takymto sposobom zamestnavatel manipuluje s hodinami podla svojej vole s oddovodnenim ze mam chybajuce hodiny do rocneho fondu.Tak naco je tyzdenny fond napr.37,5 hod. Ked daju odrobit aj 60 hod. bez priplatku?