ibaja
12.05.07,20:58
Ahojte, prosim poradte mi. Chcem zalozit s.r.o. v ktorej budem pre zaciatok fungovat sama, teda ako jedina vlastnicka a zaroven zamestnankyna firmy. Moja cinnost (ak by som posobila ako zivnostnik) si vyzaduje koncesiu v com nevidim problem. Chcela by som vsak vystupovat ako pravnicka osoba (aspon si myslim, ze by to bolo pre mna z hladiska rizika v podnikani pri vyssich rocnych obratoch, kde budu zainteresovani subdodavatelia rozumnejsie). Musim si k zalozeniu s.r.o. zalozit zivnost? Ak budem zivnostnicka a zaroven vlastnickou s.r.o., budem musiet platit dane dvakrat? Vopred dakujem za prakticku radu, iba ja :-)
Vianocka
12.05.07,20:03
V prípadoch, ktoré uvádzaš, by si sa mala registrovať na daň z príjmov právnických osôb (ako s.r.o.-čka), daň zo závislej činnosti (zo mzdy seba ako zamestnanca s.r.o.-čky). Ak by si mala otvorenú aj živnosť, tak aj na daň z príjmov fyzických osôb.
Dane budeš platiť v prípadoch, ak dosiahneš kladný základ dane.
Vevey
12.05.07,20:54
Dan z prijmu budes platit len raz. Ak to bude prijem teba ako zivnostnicky, tak tento prijem po odpocitani vydavkov nan vynalozenych bude zdaneny danou z prijmov FO. Ak to bude prijem srocky, bude zdaneny danou z prijmov PO. Obe su teraz zhodou okolnosti a usilim minulej vlady 19%. Preto musis dobre zvazit, ked budes danu cinnost vykonavat a fakturovat, ci na ucet zivnostnicky ci na ucet srocky to dat. Lebo zivnostnici okrem dani platia i zdravotne poistenie (pripadne neskor v niektorych pripadoch i socialne), ale zas maju nezdanitelnu cast zakladu dane, co sro nema.

Takze 2x sa nezdnuje.
ibaja
13.05.07,06:35
Dakujem pekne za rady. Vzhladom na to ze som doteraz nikdy nepodnikala a okolo uctovnictva a suvisiacich zakonoch nepohybovala ani okrajovo, mam paradny chaos...Z poskytnutych usmerneni mi vyplyva ze svoju mzdu by som mala ako zivnostnicka fakturovat vlastnej sro, faktury klientom vystavovat v mene sro. Pri katastrofickej scene, ak by som pri podnikani utrpela straty (ktore budu v konecnom dosledku vzdy iba moje) na rozdiel od zivnostnika ako sro aspon nebudem rucit celym svojim majetkom. V pripade ze sa vo svojej firme zamestnam bez zivnosti a budem si vyplacat mzdu, dan z mojej zavislej cinnosti by sa mohla cca rovnat dani z prijmov FO, kedze ziadne suvisiace naklady nebudem vediet preukazovat, tie bude znasat sro. Uvazujem spravne? Dakujem vopred za trpezlivost :- )
FAA
13.05.07,07:51
Dakujem pekne za rady. Vzhladom na to ze som doteraz nikdy nepodnikala a okolo uctovnictva a suvisiacich zakonoch nepohybovala ani okrajovo, mam paradny chaos...Z poskytnutych usmerneni mi vyplyva ze svoju mzdu by som mala ako zivnostnicka fakturovat vlastnej sro, faktury klientom vystavovat v mene sro. Pri katastrofickej scene, ak by som pri podnikani utrpela straty (ktore budu v konecnom dosledku vzdy iba moje) na rozdiel od zivnostnika ako sro aspon nebudem rucit celym svojim majetkom. V pripade ze sa vo svojej firme zamestnam bez zivnosti a budem si vyplacat mzdu, dan z mojej zavislej cinnosti by sa mohla cca rovnat dani z prijmov FO, kedze ziadne suvisiace naklady nebudem vediet preukazovat, tie bude znasat sro. Uvazujem spravne? Dakujem vopred za trpezlivost :- )

Treba si uvedomiť, szčo a sro sú dva samostatné subjekty.
Spoločník v sro môže fungovať v troch režimoch:

1. poberá podiely na zisku, po zdanení príjmu PO, tieto podiely už nevstupujú do jeho daňového základu ani do vymer.základu pre odvody
2. poberá podiely na zisku, po zdanení príjmu PO, poberá odmenu za výkon funkcie, platí odvody do zdr.poisťovne a táto odmena ovplyvňuje jeho daň.základ dane z prijmu FO.
3. poberá podiely na zisku, po zdanení príjmu PO, je zamestnaný ako zamestnanec a poberá mazdu z prac. pomeru, ktorí má vplyv na vymer.základ na odvody do soc. aj zdr. poisťovne a ovplyvňuje daň. základ z príjmu FO

Popri tom môže fungovať aj ako szčo s tým, že musí dať pozor na zákaz konkurencie §65 obch.zák. a pri podaní daň.priz. z príjmu FO musí zohľadniť aj príjmy podľa režimu 2 a 3.

Je to dosť komplikovaná záležitosť, takže by bolo dobre si nájsť učtovníka ešte pred založením sro a prebrať vhodnú formu podnikania podľa konkrétnych podmienok a prenechať mu riešenie týchto problémov, aby ste sa mohli naplno venovať podnikaniu.
ibaja
13.05.07,09:09
Ďakujem pekne za podrobné info, veru je to komplikovanejšie ako som predpokladala :- ) Prajem podobne, prijemny zvysok vikendu.