aan
13.05.07,14:03
Zdravim, vopred sa ospravedlnujem ak davam otazku do zlej sekcie, mal by som otazku - da sa vyhnut plateniu povinneho zdravotneho poistenia ak sa nachadzam v zahranici mimo EU, kde je slovenske zdravotne poistenie uplne nepouzitelne a uplne zbytocne platene na Slovensku, ked nemam ani teoreticku moznost ho vyuzit?

Zo zdravotnej poistovne mi odpisali nieco v zmysle, ze ak by som sa zdrziaval v zahranici dlhsie ako 6 mesiacov, tak nemusim platit povinne zdravotne poistenie na Slovensku, ale aj tak by som sa im musel preukazat ze v zahranici disponujem nejakym poistenim, je to pravda?

Zaujimalo by ma ci je mozne poziadat o vratenie uz zaplateneho povinneho zdravotneho poistenia ak som sa nachadzal v zahranici (mimo EU kde plati slovenske zdrav. poistenie) len 1-2 mesiace viackrat prerusovane (co mozem potvrdit peciatkami v pase)? V zahranici som zdravotne poistenie ziadne nemal.

Alebo je to na Slovensku tak, ze musim platit za sluzbu ktoru ani teoreticky nemozem nijako vyuzit a ktora mi nijako nepomoze ak sa mi v zahranici nieco stane?
zamotany
29.10.14,19:12
zdravim ta ,,, je to uz dlha doba co si priadl tuto temu ) ... sam sa prave zaujmam o nieco podobne ... pokrocil si nejak v tomto smere ? dakujem )
Peggynka
30.10.14,05:22
zamotany...si v EU?Si zamestnaný?Potom platí toto:
Pri výkone práce v zahraničí, na ukončenie zdravotného poistenia v SR, stačí zaslať fotokópiu pracovnej zmluvy, potvrdenie o zdravotnom poistení v zahraničí a preukaz poistenca do príslušnej zdravotnej poisťovne v lehote 8 dní. Potrebnú zdravotnú starostlivosť v ostatných členských štátoch EÚ vrátane SR potom poistenec čerpá na základe Europen Healt Insurance Card (EHIC) – európskeho preukazu zdravotného poistenia vydaného v štáte, kde je poistený.
Pozri aj tu:
http://poradna.hnonline.sk/otazka/ako-zrusit-platenie-zdravotneho-poistenia-na-slovensku#.VFHaFFdjN1s
BXLmiami
30.10.14,06:47
Naše poistenie môžeš prestať platiť len vtedy,ked zdokladuješ,že si zdravotne poistený v inej krajine.Pokiaľ takýto doklad nepredložíš,platíš u nás.
Chobot
30.10.14,08:26
Je ešte jedna možnosť - ak si v zahraničí dlhšie ako 6 mesiacov a máš uzatvorené komerčné cestovné (zdravotné) poistenie na celé obdobie pobytu v zahraničí. V takom prípade môžeš prerušiť povinné zdravotné poistenie na Slovensku.
BXLmiami
30.10.14,08:37
Si si istý?Nemyslím.
Chobot
30.10.14,08:58
Áno, som si istý. Zdravotná poisťovňa ho odhlási z verejného zdravotného poistenia, ak predloží doklad, že má poistenie liečebných nákladov a je jedno, či je poistený v zahraničnej poisťovni tej krajiny, kde je, alebo v ktorejkoľvek slovenskej poisťovni. Podmienkou je, aby to komerčné poistenie liečebných nákladov bolo uzatvorené na obdobie dlhšie ako 6 mesiacov.
BXLmiami
30.10.14,09:52
Muselo sa to teda zmeniť,pretože my sme museli platiť ZP aj ked komerčné bolo celý čas,doplácala som.Otázka tiež je aké komerčné,pretože to často nepokrýva ked človek v danej krajine pracuje.Rozhodne tu treba maximálnu opatrnosť.
zamotany
30.10.14,10:32
dakujem za koment )) ano tento clanok som uz preluskal ... a toto zhruba viem pretoze som pracoval v zahranici ... momentalne som v UK ) ZP mam v poriadku ... mne sa jedna o to ze ked tu skoncim pracu rad by som cestoval par mesiacov ... a pravdepodobne nie len v EU ... nepracovne ... a platit poistku v SR teda nema pre mna zmysel ... to co tu dnes napisali nizsie ma vcelku zaujalo ... ) kazdopadne dakujem este raz za reakciu )
Chobot
30.10.14,10:33
Naša poisťovňa vyžaduje predložiť také poistenie, ktoré preukázateľne pokrýva poistenie liečebných nákladov. Keby mal klient cestovné poistenie, kde by mal poistenú iba batožinu, tak to mu neprejde.
karakul
30.10.14,10:51
BXLmiami
30.10.14,10:53
Ono je to pár rokov dozadu,ale bolo dlhodobé komerčné poistenie všetkého aj urazu aj liečebných nákladov do pomerne veľkej výšky,predsa len boli to USA začiatky a nepomohlo,museli sme následne predložiť ich poistenie a k dátumu ako začalo odvtedy ich odhlásili.Ale vravím,mohlo sa to zmeniť.
Katy a R
30.10.14,11:52
len drobnosť, že poistenie batožiny sa pri cestovnom poistení nedá bez liečebných nákladov - LN to je základ, pokiaľ viem. ;)
Ale zaujalo ma - t.z. - že je možné teda využiť toto?
"(5) Zdravotným poistením v cudzine sa na účely tohto zákona rozumie systém zdravotného poistenia financovaný prostredníctvom odvodov na zdravotné poistenie alebo daňového systému príslušného štátu alebo komerčné zdravotné poistenie ustanovené legislatívou príslušného členského štátu pre vykonávanú činnosť 8b); v prípade štátov, ktoré nie sú členskými štátmi, sa týmto pojmom rozumie aj komerčné poistenie liečebných nákladov. "
a aj komerčné poistenie uzatvorené u nás? ... ale asi pre štáty EU to nebude?
Janiela
30.10.14,18:16
Chobot má pravdu, mojej známej dcéra takto bola cez komerčné poistenie aj zdravotne poistená - zdržiavala sa v Mexiku.