MajaJ
13.05.07,17:57
Dobrý deň.
Môj manžel je vlastníkom polovice domu, ktorú dostal do daru od matky. 1/4 vlastní jeho strýko a 1/4 strýkova manželka. Strýko aj s manželkou dom obývajú.Môjmu manželovi neplatia nájomné za užívanie manželovej časti domu /manžel od nich nájomné zatiaľ nepožadoval/ a ani mu neumožňujú prístup k jeho domu. Môj manžel dom neužíva a tak požiadal strýka, aby sa majetkovo vysporiadali. Nakoľko strýko nemá dostatok peňazí na vyplatenie čiastky, manžel mu navrhol, aby sa dom predal a peniaze rozdelili rovnakým dielom všetkým vlastníkom. Strýko však toto odmieta a žiada od manžela / ktorý dom neužíva/ aby mu kúpil dvojizbový byt. Alebo nech to dá manžel na súd a on mu bude mesačne splácať po 1000 korún. Tiež si chce požiadať náhradu za opravy domu ktoré tam vykonal. Sám si odhadol svoju prácu na 250 000. Niektoré práce boli vykonané, keď vlastníkom môj manžel ešte nebol. Súhlas na opravu domu a zmeny v dome si od manžela nežiadal, ani sme nevedeli že to tam robil. Pritom dom bol odhadnutý na 3 500 000. Je možné aby súd určil takúto mesačnú splátku? Bude manžel povinný mu nahradiť čiastku, ktorú strýko investoval do opravy? Keby sme to chceli riešiť súdne, na poplatky by sme si museli zobrať pôžičku. Môže potom manžel žiadať od strýka finančnú náhradu? Môže od neho žiadať nájomné aj so spätnou platnosťou?
Alebo poznáte niekto nejaké iné rozumné riešenie?
Srdečne ďakujem za pomoc. Maja
pawen
13.05.07,17:41
Toto je jeden z komplikovanejších prípadov.
S tými splátkami po 1000 je to u našich súdov možné, ale nie isté. Ak by ste chceli predať svoju polovicu inému záujemcovi, tak pokiaľ je schopný zaplatiť celú sumu, tak myslím, že má prednosť pred strýkovými splátkami.
Svoje prednostné právo na kúpu môže strýko uplatniť vtedy, ak je schopný poskytnúť také isté plnenie, ako iný záujemca.

Čo sa týka náhrady za opravy, musí strýko dokladovať všetky vynaložené výdavky. Vlastná práca sa asi rátať nebude (beriem analogiu z predaja upravených bytov pred uplynutím 2 resp. 5 rokov ...).
Platí, že každý vlastník, aj keď nehnuteľnosť nevyužíva, je povinný finančne sa podieľať na nákladoch na údržbu domu vo výške svojho podielu na nehnuteľnosti. Myslím, že je na to potrebný aj ten súhlas nadpolovičnej väčšiny majiteľov.

Ak sa chce manžel dostať k svojej polovici domu, jediný istý spôsob je, že si uplatní nárok na bývanie vo svojom. Podľa zákona mu nesmie nikto brániť v uplatneni vlastníckeho práva uživanim svojho podielu nehnuteľnosti, ak v tom nebránia iné okolnosti. Napr. nájomná zmluva, na základe ktorej by strýko s manželkou užíval aj Vašu polovicu.

Ostatné možnosti budú asi len v dohode, resp. podľa výsledkov súdneho jednania.

Toto sú len moje teoretické amatérske znalosti, ale na Vašom mieste by som si to overil u právnikov.