TatianaK1
13.05.07,21:01
Ahojte! Potrebujem poradiť ako postupovať. Momentálne som posledný rok na rodičovskej dovolenke a v marci 2008 by som mala nastúpiť späť do zamestnania. Dozvedela som sa však, že nemám kam, pretože firma na Slovensku už neexistuje. Bola to dcérska spoločnosť firmy v Čechách. ktorá naďalej funguje. Zamestnávateľ postupne rozviazal pracovné pomery so zamestnancami dohodou, alebo ich prinútil dať výpoveď. Papierovo sa nič neukončilo. Kancelária v ktorej mal zamestnávateľ sídlo bola v prenájme, takže firma vypratala kanceláriu a už je tam iná firma. Kontakt na firmu v Čechách je na internete. Ako najlepšie mám ukončiť pracovný pomer. Viem, že zamestnávateľ mi nebude chcieť dať výpoveď, s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ale bude chcieť výpoveď dohodou alebo bude čakať, kým ju podám ja, lebo vie, že sa nikde nemôžem zamestnať, ak nemám ukončený pracovný pomer. Tak isto neviem, kto mi vystaví zápočet rokov. odhlási zo SP a ostatné náležitosti s tým spojené. Nie je to zanedbateľné, pretože som tam zamestnaná od júna 2002. Nemôže mi poslať výpoveď zo spätným dátumom, kedy odyšiel zo Slovenska. Kedy mám nárok na dva odstupné platy, a ako mám postupovať, ak na ne budem mať nárok a on mi ich nezaplatí. Na koho sa mám obrátiť.
Za každú dobrú radu ďakujem a ešte raz pozdravujem všetkých poraďákov.
Zita4
13.05.07,19:29
So svojím zamestnávateľom máš uzatvorenú pracovnú zmluvu, kde je uvedené, čo a kde máš vykonávať. Keď mu nahlásiš návrat z rodičovskej dovolenky, musí ti ponúknuť pracovné miesto v meste, kde si pracovala. Ak takéto miesto nemá a ponúkne ti prácu napr. v Čechách, nie si povinná túto prácu prijať. V tom prípade ti musí dať výpoveď v zmysle § 63, ty si požiadaš o skončenie pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby a on je povinný s tým súhlasiť a vyplatiť odstupné. S dohodou by som nesúhlasila.
Toto platí teraz podľa v súčasnosti platného Zákonníka práce.