radofun
13.05.07,22:34
dobry den,prosim o radu..
minuly rok som kupil byt..mam ho v osobnom vlastnictve..po nejake dobe ho planujem predat..ako dlho ho musim mat vo vlastnictve,aby som neplatil dan zo zisku z predaja? alebo ako dlho tam musim mat nahlasenu trvalu adresu,ak nechcem platit tu dan zo zisku z predaja?? dakujem velmi pekne za odpoved...radofun
skaspa
14.05.07,03:53
dobry den,prosim o radu..
minuly rok som kupil byt..mam ho v osobnom vlastnictve..po nejake dobe ho planujem predat..ako dlho ho musim mat vo vlastnictve,aby som neplatil dan zo zisku z predaja? alebo ako dlho tam musim mat nahlasenu trvalu adresu,ak nechcem platit tu dan zo zisku z predaja?? dakujem velmi pekne za odpoved...radofun
v súčasnosti platí:Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom alebo z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku
Bližšie pozri § 9 zákona o dani z príjmov. Uvedené platí v súčasnosti, či to bude platiť aj o 2 resp. 5 rokov....
A tá daň nie je daň zo zisku z predaja, ale daň z príjmu.
RastoPD
14.05.07,11:34
Rozumiem tomu spravne, ak by som si nasledovny priklad podla zakona o dani z prijmov vystvetlil takto?

Minuly rok v 10/2006 som zdedil 1/2 rodinneho domu po otcovi, vychadzajuc zo znaleckeho posudku som vyplatil pomernu cast podielov surodencov a stal som sa bezvyhradnym vlastnikom uvedenej polovice podielu na dome. Druhu polovicu vlastni matka. Nemam tam trvaly pobyt.
Rodinny dom chceme spolu predat. Matka, ktora ma v tomto dome trvaly pobyt uz vela rokov, je podla § 9 zakona 595/2003 od dane z prijmu oslobodena. V mojom pripade musim z 1/2 predajnej ceny pri predaji odviest dan z prijmu, ktoru vypocitam ako rozdiel medzi vyskou podielu urcenu znalcom a 1/2 predajnej ceny.

Napriklad:
vyska podielu pri dedicskom konani je 1/2 z 1.000.000,- Sk ... 500.000,- Sk
predajna cena celeho domu je 2.000.000,- Sk, mne pripadajuci podiel je 1/2 a to je 1.000.000,- Sk
do danoveho priznania uvediem ako ciastkovy zaklad dane 500.000,- v § 9
Je to tak spravne? Uvazujem dobre? Co s podielmi, ktore som musel vyplatit svojim surodencom, aby som sa mohol stat vlastnikom uvedenej 1/2 rodinneho domu? Vsetko je podlozene dedicskym konanim. Daju sa aj tieto povazovat za vydavky na dosiahnuty prijem?
Marína
14.05.07,14:03
Časť citátu:



do danoveho priznania uvediem ako ciastkovy zaklad dane 500.000,-
ZoDP_§9_ods.1_pism.c
Príjmy oslobodené od dane
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich
rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Ak Tvoj právny predchodca (poručiteľ) a Ty ste spolu vlastnili nehnuteľnosť päť rokov do predaja nehnuteľnosti, daná nehnuteľnosť je od dane oslobodená. V Tvojom prípade, časť nehnuteľnosti, ktorú si zdedil, je oslobodená. Do príjmu zahrnieš len predávaný podiel, ktorý si nadobudol kúpou (podiely od súrodencov).

Príklad:
Máš 3 súrodencov, t.z. spolu 5 dedičov. Dedičia a podiely:
Matka 1/5 z dedeného podielu (alebo 1/10 z celku)
Súrodenci 3 x 1/5 z dedeného podielu = 3/5 (alebo 3 x 1/10 z celku = 3/10)
Ty 1/5 z dedeného podielu (alebo 1/10 z celku)
Výplata súrodencom za nadobudnuté podiely = 300.000 Sk.
Odbočenie: Nerozumiem, že Ty po vysporiadaní podielov máš ½ a matka ½. Matka po otcovi nededila? Ja počítam s tým, že dedila.
Predaj celku = 2.000.000
Predaj podielu matky = 1.200.000 ( 5/10 svoj vlastný podiel + 1/10 zdedený )
Predaj Tvojho podielu 4/10 = 800.000 ( 1/10 zdedený + 3/10 nadobudnutý od súrodencov)
Podiel podliehajúci dani z príjmu = 600.000 ( ¾ )
Výdavok = 300.000 ( nadobúdacia cena za 3/10 podielu ) + poplatok notárovi + kolky a pod.

Daňové priznanie
Tab. 3, stĺ. 1, r. 2 príjem = 600.000
Tab. 3, stĺ. 2, r. 2 výdavok = výplatená suma za súrodenecké podiely (300.000), poplatok u notára, kolky a pod.
Výdavok max. do výšky príjmu.
RastoPD
15.05.07,04:26
Samozrejme, ze mas pravdu, otcov podiel dedila aj matka, ja som to chcel akosi zjednodusit na tie polovicky. Podstatne je, ze mi nebolo jasne, ci do prijmov ide len rozdiel a teda do vydavkov idu podiely vyplatene surodencom a notarske zalezitosti. Dakujem.
Appendix76
16.03.10,06:51
Prosím Vás o radu. Priatelka mala fakticky od malicka trvalý pobyt v byte, ktorý patril mestu. 26.07.2005 ho odkúpila do osobného vlastníctva a trvalý pobyt v ňom mala ešte do 6.9.2006 ,kedy zmenila trvalý pobyt a išla k rodičom do rod. domu a byt požičala rodinným priateľom. 4.5.2009 ten byt predala. Teda nesplňa päť ročné vlastníctvo a ani 2 ročný trvaly pobyt a súčastné vlastníctvo, čo je všeobecne známy zákon na oslobodenie od dane z príjmu. Ale niekde som sa dočítal, že od 1.jan. 2004 sa nevyžaduja súčastné vlastníctvo aj trvalý pobyt v prípade ak mal dotyčný trvalý pobyt v tomto byte aspoň 2 roky pred jeho odkúpením (čo ona mala viac), teda získaním do os. vlastníctva. Prosím vie nám niekto poradiť? Vopred pekne ďakujem