miriam.1
14.05.07,12:28
Mám jeden veľmi veľký problém a neviem si s ním poradiť. Jedná sa o nasledovné:
Zamestnanec firmy spôsobil svojou nedbanlivosťou škodu na dopravnom prostriedku - prevrátil sa mu vyklápaci náves na stavbe. Problém je však v tom , že zamestnanec je zamestnaný vo firme "A" , ťahač má v majetku tiež firma "A" , ale náves na ktorom bola spôsobená škoda patrí firme "B". Podotýkam, že uvedený zamestnanec nemal uzatvorenú poistku zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Pre pochopenie - firma "A" je SZČO a firma "B" je s.r.o., ktorej konateľom je ten istý človek. Majiteľ žiada od zamestnanca náhradu škody vo výške svojej spoluúčasti. Neviem ako mám v tom prípade postupovať, nakoľko zamestnanec nespôsobil škodu svojmu zamestnávateľovi , ale firme "B", s ktorou nemá uzatvorený pracovno právny vzťah. Akým spôsobom sa môže od neho vymáhať náhrada škody ? Za všetky Vaše rady Vám budem nesmierne povďačná. Ďakujem
veronikasad
14.05.07,10:46
V zmysle §186 odst.2 Zákonníka práce môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca náhradu škody spôsobenú z nedbanlivosti najviac vo výške 3-násobku jeho priemerného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým škodu spôsobil.

-------
Veronika
DanielaT
14.05.07,10:48
osobne si myslim, ze nakolko dany zamestnanec nema k poskodenej firme ziadny pracovnopravny vztah, ani nefiguruje ako dodavatel voci poskodenej firme tak jedine sudnou cestou - ako voci cudzej osobe.
Dadena
14.05.07,10:53
Ale medzi fy. A a fy. B. musí byť nejaký právny vzťah. Ak fy. A vyslala svojho zamestnanca na výkon nejakej práce, ktorú ona následne na základe zmluvy vykonáva pre fy. B, ktorej bola spôsobená škoda, tak si myslím, že zamestnávateľ má nárok požadovať škodu a určite náhradu škody bude požadovať fy. B a to od fy. A, kde bol právny vzťah.
miriam.1
14.05.07,11:05
Ale medzi fy. A a fy. B. musí byť nejaký právny vzťah. Ak fy. A vyslala svojho zamestnanca na výkon nejakej práce, ktorú ona následne na základe zmluvy vykonáva pre fy. B, ktorej bola spôsobená škoda, tak si myslím, že zamestnávateľ má nárok požadovať škodu a určite náhradu škody bude požadovať fy. B a to od fy. A, kde bol právny vzťah.

Takto: firma A - je živnostník, firma B - je s.r.o., kde je majiteľom živnostník firmy A. To znamená že firma A nerobila službu pre firmu B ale pre firmu C. Jednoducho keď majiteľ vyslal na výkon práce svojho zamestnanca , tak ho poslal s ťahačom, ale náves už ťahal z firmy ktorý patrí firme B. A takto súprava ťahač + náves vykonával službu pre úplne cudziu firmu C. Nemám žiadnu zmluvu ohľadne toho návesu.
Dadena
14.05.07,11:40
No to je pekné kino, neviem, či správne tomu rozumiem: Firma B vykonávala nejakú prácu pre firmu C, kde použila ťahač z fy. A ale z návesom fy. B. To, že je živnostík aj konateľom spoločnosti B nie je právne relevantné, nakoľko sú to pre všetky úkony iné právny subjekty. Ale pokiaľ nemá živnostník s fy. B nejakú zmluvu napr. o zapožičaní vozidla aj so zamestnancom a robil si to len s tým, že aj tak je to môj majetok (nerobil rozdiel medzi SZČO a s. r. o.), tak potom naozaj neviem ako sa z toho dostať. Stále to vidím na riešení, náhradu škody si žiada fy. B od fy. A (predpokladám že ak sa jedná o spoluúčasť tak to má havarijne poistené) a fy. A následne od svojho zamestnanca, teda ak bola nehoda naozaj zapríčinená jeho nedbanlivosťou.
Anny96
08.08.07,11:03
Ahojte, mňa by zaujímalo ako dlho po skončení PP môže zamestnávateľ zamestnancovi niečo zosobniť. A môže mu vôbec niečo zosobňovať, keď nemá podpísanú hmotnú zodpovednosť?
Danila
08.08.07,11:33
Ahojte, mňa by zaujímalo ako dlho po skončení PP môže zamestnávateľ zamestnancovi niečo zosobniť. A môže mu vôbec niečo zosobňovať, keď nemá podpísanú hmotnú zodpovednosť?Veru nemôže.
bbtina
27.08.08,05:48
Prosím Vás, chcem si overiť, či oprávnené prebehla zrážka zo mzdy. Zamestnanec bol zamestnaný v TPP a požiadal o ukončenie prac. pomeru, ktory mu skoncil 10 dni po ukonceni bola vykonana inventura na predajni, v ktorej bola zamestnancom 3 mesiace a bola zistena škoda za 48000,-SK. Nakolko zamestnanec koncil pracovny pomer vykonala sa zrážka zo mzdy vo výške 30% aj s odvolaním na § 186. Zamestanec nemá podpísanú žiadnu hmotnú zodpovednosť, ale mám za to že vzniknutá škoda s tým nemá súvis. Prosím konalo sa správne??? Ak nie ako postupovať?
bv_alexandra
27.08.08,06:12
Prosím Vás, chcem si overiť, či oprávnené prebehla zrážka zo mzdy. Zamestnanec bol zamestnaný v TPP a požiadal o ukončenie prac. pomeru, ktory mu skoncil 10 dni po ukonceni bola vykonana inventura na predajni, v ktorej bola zamestnancom 3 mesiace a bola zistena škoda za 48000,-SK. Nakolko zamestnanec koncil pracovny pomer vykonala sa zrážka zo mzdy vo výške 30% aj s odvolaním na § 186. Zamestanec nemá podpísanú žiadnu hmotnú zodpovednosť, ale mám za to že vzniknutá škoda s tým nemá súvis. Prosím konalo sa správne??? Ak nie ako postupovať?
Podľa mojho názoru sa správne nekonalo. Na základe čoho sa mu urobila zrážka zo mzdy? Prečo sa inventúra neurobila hned pri jeho odchode.? Prečo nemal podpísanú hmotnú zodpovednosť?
Určite sa zamestnancovi nemôže urobiť zrážka zo mzdy, pokiaľ zamestnanec nepodpíše zo zamestnancom dohodu o zrážkach.
Aj v prípade ZC aj ZĽ obrátiť sa na súd.
bbtina
27.08.08,06:18
A nemôžme sa chytiť ZP §186, počula som veľa názorov, že hmotná zodpovednosť nemusí byť podpísaná, prakticky sa v zrážke nepresiahol 4násobok priemerného mesačného zárobku???
Zoltán Kovács
27.08.08,06:23
A nemôžme sa chytiť ZP §186, počula som veľa názorov, že hmotná zodpovednosť nemusí byť podpísaná, prakticky sa v zrážke nepresiahol 4násobok priemerného mesačného zárobku???

Musíš mať písomný súhlas zamestnanca na zrážku.
bv_alexandra
27.08.08,06:25
A nemôžme sa chytiť ZP §186, počula som veľa názorov, že hmotná zodpovednosť nemusí byť podpísaná, prakticky sa v zrážke nepresiahol 4násobok priemerného mesačného zárobku???
Skús si dať do vyhľadávača zrážky, je tu toho popísaného dosť. Zamestnancovi nemôžete siahnuť na plat bez jeho súhlasu.
bv_alexandra
27.08.08,06:28
bbtina
27.08.08,06:28
A ešte mi napadlo jedno, plat je dvojzložkový základný+odmeny, na tie máme nárok siahnuť,dalo by sa to obhájiť tak, či už nič nepomôže a bdeme mu musieť vrátiť zrážku?
bv_alexandra
27.08.08,06:33
A ešte mi napadlo jedno, plat je dvojzložkový základný+odmeny, na tie máme nárok siahnuť,dalo by sa to obhájiť tak, či už nič nepomôže a bdeme mu musieť vrátiť zrážku?
Čo máte presne uvedené v prac. zmluve čo sa týka odmien? Na základe čoho môže ZC dostať odmeny?
bbtina
27.08.08,06:36
Mzdové ohodnotenie ...základ +odmena podľa dosiahnutých výsledkov-nie je to vyčíslené
bv_alexandra
27.08.08,06:47
Mzdové ohodnotenie ...základ +odmena podľa dosiahnutých výsledkov-nie je to vyčíslené
Je to dosť diskutabilne, dosiahnuté výsledky. Čo v prípade že ZC sa obráti na súd a bude vedieť preukázať že tie výsledky dosiahol a mál nárok na odmenu?

A ešte mi napadlo jedno, plat je dvojzložkový základný+odmeny, na tie máme nárok siahnuť,dalo by sa to obhájiť tak, či už nič nepomôže a bdeme mu musieť vrátiť zrážku?
Z uvedeného vyplýva že ste už zrážku urobili. No pravdu povediac to nebol moc šťastný krok. Nie nadarmo sa hovorí dvakrát meraj a raz rež.
Oháňať sa tým že to nedostal odmeny to tiež nie je riešenie. Vo výplatnej páske predsa musí byť vidieť základ. mzdu a odmeny. Takže to ak už dostal mzdu podľa mňa nie je možné otočiť na to že nedostal odmeny.