evika
14.05.07,10:44
Teraz mi prišli fa ešte z novembra 2006 ich hodnota je 11000,- sk
Môžem ich útovať v tomto roku, alebo musím podať opravné daňové priznanie.
Ďakujem
Kačena I.
14.05.07,10:50
Opravné daňové určite nemusíš podávať. Keď sú to nízke náklady vzhľadom k obratu firmy, tak to daš rovno do nákladov firmy na prislušný účet.
Metodik
14.05.07,10:51
Môžete účtovať v tomto roku ako opravu chyby minulých účtovných období a to buď do prevádzkových nákladov alebo oproti účtom 42x. Spôsob účtovania si stanovíte podľa hladiny významnosti chyby. Ak je malá ( pod 4 % z obratu )tak na 548 nedaňová, ak je významná tak oproti 428 alebo 429 podľa toho aký HV ste v minulom roku dosiahli. Ďalej postupujete podľa §17 a upravujete základ dane v tom období ktorého sa táto chyba týka. Vzhľadom k tomu, že v tomto prípade sa Vám zníži daňová povinnosť v roku 2006, nevzniká Vám povinnosť podať dodatočné DP za rok 2006, iba vaša dobrovoľná možnosť. Ak to však zaúčtujete v roku 2007 do nákladov je to pripočítateľná položka k základu dane.
ivako
14.05.07,10:54
Opravy významných chýb min.období sa účtujú na 428 alebo 429. Nevýznamné na príslušný nákladový účet /pripočítateľná položka na konci roka/
bendo
14.05.07,11:04
Mam podobny problem, ale neviem co s DPH? Vedeli by ste mi niekto poradit? Ďakujem
Metodik
14.05.07,11:05
DPH uplatníte v tom období v ktorom ste faktúru obdržal teda kľudne aj v roku 2007.( § 49 z.o DPH). Neviažte v tomto prípade DPH na daň z príjmu.
bendo
22.05.07,16:45
Ako preukážem, že faktúra došla až v apríli 2007. Jedná sa o malú firmu, ktorá neeviduje došlú poštu, je to zaevidované len v knihe došlých faktúr. Navyše faktúra nebola ani doručená poštou, ale prinesená osobne. Nebude s tým problém? :confused:
Ďakujem za každú radu.
Johanka
22.05.07,16:52
Však je zaevidovaná v knihe faktúr - položka "prijatá dňa".
ivako
22.05.07,17:05
Dnes som bola na školení o DPH a tam bola tiež debata o takýchto fa. Školiteľka hovorila, že dôkazné bremeno je na daňovníkovi. On musí dokázať, že fa mu prišla neskoro. Tiež som si myslela, že ak ju mám zaúčtovanú v knihe došlých fa s určitým dátumom, tak to stačí. Fa vraj mohla byť založená aj u mňa v šuplíku. Čiže bolo by dobré ak by firma, ktorá posiela fa, napísala, že je to opis fa, vystavený vtedy a vtedy, alebo pripnuť obálku/na razítku je dátum/
bendo
22.05.07,18:51
Ďakujem za odpovede. Tiež som bola včera na školení, kde sa to spomínalo a bolo to ukončené tým, že dôkazné bremeno je na daňovníkovi. No nič, bude im musieť stačiť Kniha došlých faktúr, maximálne môžem požiadať dodávateľa, aby mi k nej dopísal, že bola doručená (osobne, nie poštou) až v apríli 2007. Nevyplývajú mu z nedoručenia faktúry aj nejaké sankcie? (Ak by sa náhodou zdráhal to podpísať....):cool:
Johanka
22.05.07,18:59
Ak máš pochybnosti, uplatni si právo na odpočet dane podaním dodatočného DP DPH za obdobie , do ktorého faktúry skutočne patria.