vildas
14.05.07,12:15
Prosím Vás o radu.

Dovážam tovar z Poľska a následne tým istým autom ho vyvážam do ČR. Prepravu mi zabezpečeuje špedičná firma z ČR, s ktorou mám dohodnutú cenu na celú prepravu z Poľska do ČR, čiže táto špedička mi fakturuje dohodnutú sumu bez DPH. Môžem túto faktúru zaúčtovať tak, že mi neovplyvňuje DPH ?

Ďakujem za odpoveď.
Milan Benka
14.05.07,16:19
Prosím Vás o radu.

Dovážam tovar z Poľska a následne tým istým autom ho vyvážam do ČR. Prepravu mi zabezpečeuje špedičná firma z ČR, s ktorou mám dohodnutú cenu na celú prepravu z Poľska do ČR, čiže táto špedička mi fakturuje dohodnutú sumu bez DPH. Môžem túto faktúru zaúčtovať tak, že mi neovplyvňuje DPH ?

Ďakujem za odpoveď.

Nepíšeš, či česká špedička je identifikovaná pre daň v ČR. Predpokladám, že áno.

Určite neučtuj, že neovplyvňuje DPH.

Miesto dodania tejto služby je SR (aplikácia §16/1). Robíš samozdanenie.
vildas
15.05.07,13:46
Prepáč že Ťa ešte otravujem. Takže to mám dať podľa obrázku dole ako 49 ?

http://img407.imageshack.us/img407/3739/mrpqg9.jpg
DušanČ
15.05.07,14:07
Prepáč že Ťa ešte otravujem. Takže to mám dať podľa obrázku dole ako 49 ?

http://img407.imageshack.us/img407/3739/mrpqg9.jpg

Ja by som to dal ako typ 46.
SAIVI
09.12.10,10:39
Dobrý deň,
prepravca z CR - platca DPH v CR fakturuje dopravu slovenskému platcovi DPH.
Preprava sa uskutočnila na územi SR.
Faktúra je vystavená bez DPH. ..spravím samozdanenie? ..na faktúre nie je uvedená odvolávka na žiadny §
danushka
09.12.10,10:52
Dobrý deň,
prepravca z CR - platca DPH v CR fakturuje dopravu slovenskému platcovi DPH.
Preprava sa uskutočnila na územi SR.
Faktúra je vystavená bez DPH. ..spravím samozdanenie? ..na faktúre nie je uvedená odvolávka na žiadny §

Áno, spravíš samozdanenie.

V minulosti takúto prepravu nebolo možné, aby ju uskutočnil dopravca iný ako SK bez toho, aby bol registrovaný pre DPH na SK, jednalo sa o kabotáž, ale teraz je to už OK.

Ale mali by CZ poskytovatelia tejto služby napísať odvolávku v zmysle :
dodanie služby je podľa článku 193 (http://www.porada.sk/t59470-193-opravne-polozky-k-polotovarom-vlastnej-vyroby.html) až 196 (http://www.porada.sk/t59473-196-opravne-polozky-k-tovaru.html) smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.

...požiadaj ich o novú Fa s takouto odvolávkou:)
tinkas
09.12.10,10:53
ano samozdanit..dôležité je kto je príjemca - komu sa fakturuje...ide o službu oslobodenú a príjemca služby je povinný si ju samozdaniť....
zuzanna
09.12.10,20:11
Nepíšeš, či česká špedička je identifikovaná pre daň v ČR. Predpokladám, že áno.

Určite neučtuj, že neovplyvňuje DPH.

Miesto dodania tejto služby je SR (aplikácia §16/1). Robíš samozdanenie.
neni to nahodou par. 15/1???:confused:
danushka
09.12.10,20:46
neni to nahodou par. 15/1???:confused:
Zuzanka, reaguješ na príspevok z roku 2007. :)
Veď zákon o DPH sa odvtedy zmenil. ;)
zuzanna
09.12.10,20:56
vsak § 16/1 sa vztahuje k nehnutelnosti alebo sa zase nieco menilo
danushka
09.12.10,21:14
vsak § 16/1 sa vztahuje k nehnutelnosti alebo sa zase nieco menilo

Znenie zákona o DPH do 31.12.2009 hovorí :
§ 16
Na začiatok (http://www.porada.sk/t127122-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)


(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.


...ale

od 1.1.2010 aplikujeme už novelizáciu
§ 15
Miesto dodania služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

V tejto téme sa bavíme o prepravných a špedičných službách.
Jana Acsová
10.12.10,06:49
Z dôvodu prehľadnosti témy po zmene zákona o DPH tému uzátváram.