babs
14.05.07,16:08
ahojte všetci,
potrebovala by som poradiť ako postupovať v prípade, ak občan, ktorý získal dom darovaním v roku 2005 sa teraz v roku 2007 rozhodol že ho predá. Teraz keď ho predá bude platiť daň z príjmu zo sumy, ktorá je na kúpnej zmluve? Aby to bolo oslobodené od dane musel by mať dotyčný predávajúci trvalý pobyt aspon dva roky? Neberie sa tu ohľad na dĺžku trvalého pobytu toho kto daroval?? vďaka.
rada
14.05.07,14:26
ahojte všetci,
potrebovala by som poradiť ako postupovať v prípade, ak občan, ktorý získal dom darovaním v roku 2005 sa teraz v roku 2007 rozhodol že ho predá. Teraz keď ho predá bude platiť daň z príjmu zo sumy, ktorá je na kúpnej zmluve? Aby to bolo oslobodené od dane musel by mať dotyčný predávajúci trvalý pobyt aspon dva roky? Áno. Buď dva roky trvalý pobyt alebo 5 rokov vlastníctvo. Neberie sa tu ohľad na dĺžku trvalého pobytu toho kto daroval?? vďaka. Pokiaľ viem ohľad na dĺžku trvalého pobytu toho kto daroval sa neberie. Prichádza to do úvahy v prípade dedenia nehnuteľnosti keď sa počíta aj čas TP poručiteľa.:mee:
svojar
15.05.07,09:41
Nebude platiť zo sumy v kúpno-predajnej zmluve. Od toho odpočíta hodnotu nehnuteľnosti v dobe nadobudnutia, prípadné náklady na vylepšenie - zhodnotenie /doložené dokladmi/ a ostatné výdavky - odhad ceny, notárske poplatka a púod. Teda daň z príjmu bude platiť fakticky len z rozdielu - "zisku".
zamako
15.05.07,10:18
Nebude platiť zo sumy v kúpno-predajnej zmluve. Od toho odpočíta hodnotu nehnuteľnosti v dobe nadobudnutia, prípadné náklady na vylepšenie - zhodnotenie /doložené dokladmi/ a ostatné výdavky - odhad ceny, notárske poplatka a púod. Teda daň z príjmu bude platiť fakticky len z rozdielu - "zisku".

súhlasím s nákladmi na zhodnotenie, ostatnými výdavkymi...všetky treba ale vedieť zdokladovať. Ale nie je mi jasné akú hodnotu nehnuteľnosti by sme mohli odpočítať??? Podľa čoho?
Zoltán Kovács
15.05.07,10:26
súhlasím s nákladmi na zhodnotenie, ostatnými výdavkymi...všetky treba ale vedieť zdokladovať. Ale nie je mi jasné akú hodnotu nehnuteľnosti by sme mohli odpočítať??? Podľa čoho?

Väčšinou v darovacej zmluve je uvedená hodnota darovaného majetku. Prípadne znalec môže ohodnotiť v cenách kedy nadobudol majetok.