Rebbecca
14.05.07,19:21
Ahojte,

potrebovala by som poradiť v tejto oblasti, nakoľko plánujem ísť na materskú, no absolutne netuším čo ma čaká. Ako sa môže zamestnávateľ zachovať nakoľko je to v období prepúšťania, aké má povinnosti . :confused:
Marína
15.05.07,06:53
Zákaz výpovede
ZP_§64_ods.1_pism.c
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
Rian
15.05.07,07:57
Este dodatok - ak je PP na dobu urcitu, a ta konci v priebehu materskej, je PP ukonceny, nepredlzuje sa "automaticky" z nejakeho dovodu.

Neviem vsak, ci je este v platnosti zakon, ze ked zamestnavatel neoznami ukoncenie prac. pomeru, ten sa automaticky predlzuje na dobu neurcitu. Ale nechce sa mi verit zeby to prezilo minulu pravicovu vladu.
Tweety
15.05.07,07:59
Este dodatok - ak je PP na dobu urcitu, a ta konci v priebehu materskej, je PP ukonceny, nepredlzuje sa "automaticky" z nejakeho dovodu.

.
Nie, nepredlžuje sa automaticky,ak doba určitá nie je predlžená, alebo nedošlo k jej zmene na dobu neurčitú, končí dobou určitou.
Rebbecca
15.05.07,19:20
Ďakujem za odpoveď. Ešte mám otázku, zmluvu mám na neurčito, predpokladám že zamestnávateľ bude chcieť podpísať "dohodu" o ukončení. Neviem aký by bol rozdiel ak by som ostala zamestnaná a šla na meterskú a tým keby som bola nezamestnaná. Doteraz som sa o to vôbec nezaujímala takže mám v tom medzery a nejak sa s tým nemám na koho obrátiť. Som vďačná za odpoveď.
Rian
16.05.07,06:40
Ďakujem za odpoveď. Ešte mám otázku, zmluvu mám na neurčito, predpokladám že zamestnávateľ bude chcieť podpísať "dohodu" o ukončení. Neviem aký by bol rozdiel ak by som ostala zamestnaná a šla na meterskú a tým keby som bola nezamestnaná. Doteraz som sa o to vôbec nezaujímala takže mám v tom medzery a nejak sa s tým nemám na koho obrátiť. Som vďačná za odpoveď.

Myslim ze rozdiel bude vo vyske materskej, ktora sa vypocitava ako percento z dovolenkoveho priemeru, takze ak budes zamestnana, tak to bude vypocitavane z tvojho aktualneho DP, ak na socialke, tak z minimalnej mzdy.
Ale nie som personalista, je to len z vlastnej (manzelkinej) skusenosti, takze budem rad, ak to niekto upresni.
Matersku budes poberat pol roka, potom nastupujes na rodicovsky prispevok ktory poberas do tretieho roku dietata.
Pisem to len preto, aby si si overila ake doklady potrebujes pozhanat a odovzdat na socialke a potom na urade prace socialnych veci a rodiny, pri nastupe na matersku a rodicovsky.
jankasm
16.05.07,07:10
Ďakujem za odpoveď. Ešte mám otázku, zmluvu mám na neurčito, predpokladám že zamestnávateľ bude chcieť podpísať "dohodu" o ukončení. Neviem aký by bol rozdiel ak by som ostala zamestnaná a šla na meterskú a tým keby som bola nezamestnaná. Doteraz som sa o to vôbec nezaujímala takže mám v tom medzery a nejak sa s tým nemám na koho obrátiť. Som vďačná za odpoveď.

S predchádzajúcou odpoveďou nesúhlasím.
Ak tvoj nástup na materskú vychádza ešte do konca roka 2007, tak výška materskej sa bude počítať z tvojho príjmu, presnejšie z VZ na nemocenské poistenie za rok 2006. To či budeš zamestnaná až do nástupu na materskú alebo pôjdeš na materskú z úradu práce, nemá na výšku materskej vplyv.
Len pozor, ochranná lehota pre tehotnú je 6 mesiacov, takže to čo som napísala, platí v prípade, že na MD nastúpiš do 6 mesiacov od skončenia pracovného pomeru. Ak by to bolo neskôr, tak na MD zo zamestnania nárok nemáš a budeš dostávať len rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa.
Ešte doplním, že pre nárok na materské zo zamestnania musí byť splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných dvoch rokoch. ;) :cool:
chrumkáčik
29.05.07,09:13
Ahojko, myslím si že zamestnávvateľ ťa nemôže prepustiť z dôvodu materskej, neni to vhodný argument na prepustenie z pracovného pomeru, odísť môžeš sama na vlastnú žiadosť.