Kokoška
15.05.07,05:29
Dobré ránko, vedel by mi tu niekto poradiť, ako je to s nákupom ojazdeného terénneho automobilu v inom ČŠ? Ide mi hlavne o to, či by sme to mohli kúpiť nejakým spôsobom bez DPH, resp. s možnosťou odpočtu. Sme reg. pre daň v tuzemsku.
ALBO
15.05.07,06:15
Nárok na odpočet nebudete budete mať ak je vozidlo registrované v kategórii M1 § 49/7.
Ak ste obaja platiteľia tak aj v prípade nového §11/12 aj ojazdeného nakúpite bez DPH a robíte samozdanenie.
Kokoška
15.05.07,06:21
Terénny automobil je myslím N1.
Kokoška
15.05.07,07:07
Halóhahaha - halólololo poradí ešte niekto?
somznitry
15.05.07,07:42
Ta odpoved je uplne presna. Nakupite to bez DPH a ak je to N1 tak robite samozdanenie ako pri beznom tovare
betka
15.05.07,10:08
Príspevok č.1. Albo trošku v rýchlosti napísal M1, ale myslel v kategorii N, pričom nárok na odpočítanie nie je pri M1 podľa podľa par.49/7
Kokoška
16.05.07,07:40
Ďakujem za pomoc, máte ďalší schodík do neba ;). Pekný deň prejem
signal
17.05.07,19:10
A kto mi poradí v takom prípade, ak nadobudnem vozidlo z ČŠ EÚ ako občan neregistrovaný platiteľ DPH v hodnote 500 tis. Sk. Aké povinnosti vyplývajú pre mň ako občana ? Ako mám postupovať a čo mám robiť na Slovensku s tým vozidlom ?
ALBO
18.05.07,05:29
A kto mi poradí v takom prípade, ak nadobudnem vozidlo z ČŠ EÚ ako občan neregistrovaný platiteľ DPH v hodnote 500 tis. Sk. Aké povinnosti vyplývajú pre mň ako občana ? Ako mám postupovať a čo mám robiť na Slovensku s tým vozidlom ?
Ak kúpite nové vozidlo ( def je v §11/12 zák o DPH) tak ho kupujete bez DPH a musíte odviesť DPH a tiež do 7 dní podať daňové priznanie( §78/4 a 5).
Ak kúpite staré , tak z pohľadu zákona o DPH nič.
signal
20.05.07,12:10
Ale v zmysle zákona o DPH, ak nadobudnem tovar z EÚ, ide oojazdené motorové vozidlo a prekroším limit 420 000,-sk v zmysle § 7 zákona o DPH stávam sa zdaniteľnou osobou a musím sa registrovať na DÚ na DPh a odviesť štátu 19% DPH a nemám nárok na žiadne odpočítanie dane na vstupe. Je to naozaj tak a musím sa registrovať na DÚ podľa §7 ?
Jana Acsová
20.05.07,12:24
A kto mi poradí v takom prípade, ak nadobudnem vozidlo z ČŠ EÚ ako občan neregistrovaný platiteľ DPH v hodnote 500 tis. Sk. Aké povinnosti vyplývajú pre mň ako občana ? Ako mám postupovať a čo mám robiť na Slovensku s tým vozidlom ?

Ale v zmysle zákona o DPH, ak nadobudnem tovar z EÚ, ide oojazdené motorové vozidlo a prekroším limit 420 000,-sk v zmysle § 7 zákona o DPH stávam sa zdaniteľnou osobou a musím sa registrovať na DÚ na DPh a odviesť štátu 19% DPH a nemám nárok na žiadne odpočítanie dane na vstupe. Je to naozaj tak a musím sa registrovať na DÚ podľa §7 ?Nie.
Zdaniteľnou osobou sa nestanete z titulu kúpy. Čo je zdaniteľná osoba definuje § 2 ZDPH. Vy ako občan nenadobudnete tovar. Ten môže nadobudnúť iba zdaniteľná osoba. Občan ňou nie je, ani sa ňou nestane z titulu Vami uvádzanej kúpy. To že nakupuje ako občan je signál pre predávajúceho v inom ČŠ, že Vám predá ojazdené auto bez oslobodenia, ale vrátane dane z pridanej hodnoty v sadzbe platnej v krajine predávajúceho.

Vami uvádzaný § 7 sa týka napríklad podnikateľa - neplatiteľa dane z pridanej hodnoty. Ak by tento nadobúdal tovar z iného ČŠ EÚ, nestane sa zdaniteľnou osobou, lebo ňou už je, nestane sa ani platiteľom dane ... ak o to nepožiada alebo nesplní podmienky pre povinnú registráciu podľa § 4 (obrat) ... v zmysle § 7 sa stane osobou registrovanou pre daň bez práva na odpočítanie dane. To je osobitný režim vyžadujúci si obšírnejšie vysvetlenie, v každom prípade, občana, ktorý nakupuje súkromne tovar v inom členskom štáte sa § 7 netýka.