alzbeta.l
15.05.07,07:53
Ahojte, už si neviem rady, tak som sa rozhodla, že napíšem sem. Možno sa niekomu z Vás niečo podobné stalo a bude mi vedieť poradiť.
Bývame v rodinnom dome spolu s babkou a strýkom (babka je otcova mama). Babka sa rozhodla, že dom daruje strýkovi. Začala som vybavovavať veci a zrazu na katastri nám povedali, že na liste vlastníctva je plomba. Babkyna dcéra, ktorá sa nás už dlhšiu dobu pokúša odtiaľ vyštvať, oklamala babku, ktorá jej v nevidomosti podpísala darovaciu zmluvu na ten dom. Celý čas jej tvrdila, že vybavujú veci ohľadne pozemkov, s ktorými bol problém. Babka nemá ani tušenia, že podpisovala papiere ohľadne prepisu domu a nemá ani žiadne papiere, že by také niečo učinila.
Návrh na prepis jej dcéra podala v marci, zatiaľ sa však prevod neuskutočnil. Bola som na katastri zaniesť návrh na zamietnutie tejto darovacej zmluvy a tam mi len povedali, že mám čakať, kým sa od nich niekto ozve.... Sme s nervami v koncoch, lebo ak sa ako prvý uskutoční prepis, tak zostaneme všetcia na ulici, pretože nemáme kam ísť. Máme tam trvalé bydlisko, narodila som sa tam a naša rodina tam žije už vyše 30 rokov. Budem vďačná za každú radu, ako ďalej v tejto veci pokračovať, alebo čo by sme mohli ešte urobiť, aby došlo k anulovaniu k tej zmluvy. Viem, že nám teraz bude jej dcéra robiť problémy, ak zistí, že sme v tejto veci začali konať... keby to bolo na mne, tak by som na ňu dala trestné oznámenie, ale toto všetko by mala urobiť jej matka, ale žiaľ babička má 86 rokov, k tomu viac nepočuje ako počuje a vláčiť ju po polícii a súdoch...
josh
15.05.07,06:26
odporucam velmi rychlo zajst za advokatom a neriesit to na vlastnu past, neoplati sa to.
Chobot
15.05.07,06:49
Ahojte, už si neviem rady, tak som sa rozhodla, že napíšem sem. Možno sa niekomu z Vás niečo podobné stalo a bude mi vedieť poradiť.
Bývame v rodinnom dome spolu s babkou a strýkom (babka je otcova mama). Babka sa rozhodla, že dom daruje strýkovi. Začala som vybavovavať veci a zrazu na katastri nám povedali, že na liste vlastníctva je plomba. Babkyna dcéra, ktorá sa nás už dlhšiu dobu pokúša odtiaľ vyštvať, oklamala babku, ktorá jej v nevidomosti podpísala darovaciu zmluvu na ten dom. Celý čas jej tvrdila, že vybavujú veci ohľadne pozemkov, s ktorými bol problém. Babka nemá ani tušenia, že podpisovala papiere ohľadne prepisu domu a nemá ani žiadne papiere, že by také niečo učinila.
Návrh na prepis jej dcéra podala v marci, zatiaľ sa však prevod neuskutočnil. Bola som na katastri zaniesť návrh na zamietnutie tejto darovacej zmluvy a tam mi len povedali, že mám čakať, kým sa od nich niekto ozve.... Sme s nervami v koncoch, lebo ak sa ako prvý uskutoční prepis, tak zostaneme všetcia na ulici, pretože nemáme kam ísť. Máme tam trvalé bydlisko, narodila som sa tam a naša rodina tam žije už vyše 30 rokov. Budem vďačná za každú radu, ako ďalej v tejto veci pokračovať, alebo čo by sme mohli ešte urobiť, aby došlo k anulovaniu k tej zmluvy. Viem, že nám teraz bude jej dcéra robiť problémy, ak zistí, že sme v tejto veci začali konať... keby to bolo na mne, tak by som na ňu dala trestné oznámenie, ale toto všetko by mala urobiť jej matka, ale žiaľ babička má 86 rokov, k tomu viac nepočuje ako počuje a vláčiť ju po polícii a súdoch...

Z právneho hľadiska, ak raz podpísala darovaciu zmluvu (navyše ju musela podpísať pred notárom alebo na matrike), tak tá zmluva je platná a neviem, či je možné ju len tak anulovať. K falšovaniu asi tiež nedošlo, uvádzaš, že to podpísala babka vlastnoručne.

Pozeral som katastrálny zákon a nenašiel som nič o možnosti späťvzatia návrhu, takže to asi nebude možné. Jedine že by kataster zamietol zapísať prevod z dôvodu formálnych nedostatkov zmluvy, ale to je asi nerozumné na to čakať a spoliehať sa na to.

Treba sa asi zamerať na § 36b katastrálneho zákona, ktorý znie:


"(1) V konaní o povolenie vkladu sa skúma najmä, či

a) návrh na povolenie vkladu podal účastník uvedený v zmluve, alebo jeho právny zástupca,
b) bol návrh na vklad podaný v trojročnej lehote od uzavretia zmluvy,
c) po uzavretí zmluvy do rozhodnutia o povolení vkladu nenastali skutkové, alebo právne zmeny, ktoré bránia vkladu do katastra.

(2) Pri skúmaní platnosti zmluvy sa zisťuje, či právny úkon svojím obsahom alebo účelom neodporuje zákonu alebo či ho neobchádza, alebo sa neprieči dobrým mravom, a to najmä, či

a) účastník bol spôsobilý na právne úkony,
b) účastník nespôsobilý na právne úkony bol zastúpený zákonným zástupcom alebo iným zástupcom,
c) za právnickú osobu konal oprávnený zástupca,
d) zmluva, ktorej účastníkom je osoba, ktorá nemôže písať alebo čítať, bola uzavretá vo forme notárskej zápisnice,
e) v zmluve ide skutočne o písomné prejavy vôle osôb v nej uvedených s osobitným zreteľom na tých, ktorých právo na jej základe zaniká alebo sa obmedzuje,
f) uzavretiu zmluvy účastníkov nie sú na prekážku okolnosti, ktoré bránia nakladaniu s nehnuteľnosťou, a či k právnemu úkonu účastníka, ktorý je obmedzený pri disponovaní s nehnuteľnosťou, prípadne k zmluve ako celku bol udelený potrebný súhlas."

Vysvietil som príslušné odseky, ktoré by vám mohli pomôcť. Ten odsek 2 písm. e) bude asi skúmať príslušný úradník v súvislosti s tou žiadosťou o zrušenie darovacej zmluvy, najmä ak ste tam uviedli, že darovacia zmluva bola podpísaná podvodom.

Hoci to nechcete, predsa len by nebolo od veci začať stíhanie vo veci podvodu na polícii, lebo potom by katastrálny úrad asi mohol v súlade s ods. 1 písm. c) pozastaviť konanie na základe začatia vyšetrovania.
josh
15.05.07,07:16
zmluva sa da urcite napadnut, ale fakt este raz, v takejto zavaznej veci je treba sikovneho advokata, ktory sa v tom vyzna. zmluva bola podpisana v omyle.
Chobot
15.05.07,07:31
zmluva sa da urcite napadnut, ale fakt este raz, v takejto zavaznej veci je treba sikovneho advokata, ktory sa v tom vyzna. zmluva bola podpisana v omyle.

A dá sa návrh na vklad do katastra vziať späť? V zákone som to nenašiel, tak si myslím, že asi nie.
dusan 13
15.05.07,07:34
chcel by som upozorniť na znenie § 630 občianskeho zákonníka : citujem:
§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Preto by som navrhoval, aby babka u notára ( kvôli preukazovaniu aj odborného spracovania žiadosti) spísala žiadosť, ktorou bude žiadať od dcéry vrátenie daru- domu, z toho dôvodu, že dcéra porušila dobré mravy, keď svojej matke klamala ohľadom podpisovaných dokumentov pri prepise dome. Vyhlásenie by som okamžite zaniesol na kataster, ktorý by v zmysle § 36 b od.1 písm. c) nemal povoliť vklad, lebo nastala nová okolnosť-
žiadosť darcu o vrátenie daru.

Je to iba môj právny názor,Neviem či katastru bude taká žiadosť darcu na nepovolenie vkladu stačiť, jednoznačne sa treba informovať u konkrétneho úradníka, ak by to nepostačovalo, potom podľa mňa nie je iná možnosť ako podať trestné oznámenie pre podvod

Nemusím hádam zdôrazňovať, že všetky právne kroky treba urobiť okamžite
Chobot
15.05.07,07:47
chcel by som upozorniť na znenie § 630 občianskeho zákonníka : citujem:
§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Preto by som navrhoval, aby babka u notára ( kvôli preukazovaniu aj odborného spracovania žiadosti) spísala žiadosť, ktorou bude žiadať od dcéry vrátenie daru- domu, z toho dôvodu, že dcéra porušila dobré mravy, keď svojej matke klamala ohľadom podpisovaných dokumentov pri prepise dome. Vyhlásenie by som okamžite zaniesol na kataster, ktorý by v zmysle § 36 b od.1 písm. c) nemal povoliť vklad, lebo nastala nová okolnosť-
žiadosť darcu o vrátenie daru.

Je to iba môj právny názor,Neviem či katastru bude taká žiadosť darcu na nepovolenie vkladu stačiť, jednoznačne sa treba informovať u konkrétneho úradníka, ak by to nepostačovalo, potom podľa mňa nie je iná možnosť ako podať trestné oznámenie pre podvod

Nemusím hádam zdôrazňovať, že všetky právne kroky treba urobiť okamžite

Domáhať sa vrátenia daru je možné jedine súdnou cestou. Nestačí vyhlásenie darcu. To by si darca mohol kedykoľved rozmyslieť a zrušiť darovaciu zmluvu.

V tomto prípade by to bolo zdĺhavé a na súde treba skutočne preukázať, že obdarovaný sa správa hrubo k darcovi alebo členom rodiny.
alzbeta.l
15.05.07,08:09
chcel by som upozorniť na znenie § 630 občianskeho zákonníka : citujem:
§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Preto by som navrhoval, aby babka u notára ( kvôli preukazovaniu aj odborného spracovania žiadosti) spísala žiadosť, ktorou bude žiadať od dcéry vrátenie daru- domu, z toho dôvodu, že dcéra porušila dobré mravy, keď svojej matke klamala ohľadom podpisovaných dokumentov pri prepise dome. Vyhlásenie by som okamžite zaniesol na kataster, ktorý by v zmysle § 36 b od.1 písm. c) nemal povoliť vklad, lebo nastala nová okolnosť-
žiadosť darcu o vrátenie daru.

Je to iba môj právny názor,Neviem či katastru bude taká žiadosť darcu na nepovolenie vkladu stačiť, jednoznačne sa treba informovať u konkrétneho úradníka, ak by to nepostačovalo, potom podľa mňa nie je iná možnosť ako podať trestné oznámenie pre podvod

Nemusím hádam zdôrazňovať, že všetky právne kroky treba urobiť okamžite


Včera som tam bola odniesť návrh na zastavenie konania o vklad vlastníckeho práva na základe § 31b zákona č.162/1995 Z.z. Katastrálneho zákona, kde sme uviedli aj to, že babka si nieje vedomá toho, že podpísala takú zmluvu a že ak aj podpísala takú zmluvu a jej podpis bol úradne overený, že trvá na tom, že bola pri podpise zmluvy uvedená do omylu. Pani v podateľni akurát povedala, že máme čakať, kým sa nám niekto od nich neozve.
Gido
15.05.07,08:15
Ak bola DZ podpísaná u notára alebo matrike, teda podpis darkyne je úradne overený, čo je podmienka, bude problém domáhať sa zrušenia daru aj cestou súdu aj polície. Ak však nebol podpis darcu overený, je potrebné okamžite oznámiť na kataster, že to nie je zmluva v súlade so zákonom a žiadať zastaviť alebo aspoň prerušiť vkladové konanie. A ďalej sa rozhodnúť, či to riešiť trestným oznámením a cestou polície, kde policajti môžu prísť za babkou aj domov alebo cestou súdu, kam by mala (aspoň raz) ísť aj babka. No ako radia aj predchádzajúci prispievatelia, konať treba - a rýchlo.
Chobot
15.05.07,08:16
Včera som tam bola odniesť návrh na zastavenie konania o vklad vlastníckeho práva na základe § 31b zákona č.162/1995 Z.z. Katastrálneho zákona, kde sme uviedli aj to, že babka si nieje vedomá toho, že podpísala takú zmluvu a že ak aj podpísala takú zmluvu a jej podpis bol úradne overený, že trvá na tom, že bola pri podpise zmluvy uvedená do omylu. Pani v podateľni akurát povedala, že máme čakať, kým sa nám niekto od nich neozve.

Od pani v podateľni (nič proti nej:rolleyes: ) nemôžeš očakávať kvalifikovanú odpoveď prípadne radu na úrovni právnika. Ona len preberá písomnosti, môže poradiť vo veciach, za ktoré je zodpovedná (koľko kópií, potvrdí prevzatie,..), ale v takejto neštandardnej veci nemôže vedieť poradiť.

Tá rada, že sa niekto ozve - môže byť, že vám pošlú rovno potvrdený vklad a to už bude neskoro. Treba nájsť právnika a podniknúť kroky.
Gido
15.05.07,08:19
Treba skúsiť aj tú políciu, ak babka tvrdí, že darovanie nepodpísala a ak, tak len uvedením do omylu, že jej tvrdili niečo iné, tak polícia má možnosti v tomto účinne konať a zistiť pravdu, a to skôr, ako súd. Tam treba viac dokazovať dokladmi.
alzbeta.l
15.05.07,08:34
Treba skúsiť aj tú políciu, ak babka tvrdí, že darovanie nepodpísala a ak, tak len uvedením do omylu, že jej tvrdili niečo iné, tak polícia má možnosti v tomto účinne konať a zistiť pravdu, a to skôr, ako súd. Tam treba viac dokazovať dokladmi.

Problém je ten, že ja ju na tú políciu nedostanem... Ona ani nerozumie, čo sa vlastne deje. Keby to bolo na mne tak neváham a hneď na ňu podám trestné oznámenie. Ibaže ja ako vnučka nič nemôžem, i keď v podstate ide aj o mňa, pretože je to moje trvalé bydlisko a prídem o strechu nad hlavou. Neviem, či by mi pomohlo nejaké splnomocnenie, že môžem konať v jej mene v tejto veci.
josh
15.05.07,08:37
Myslim si, ze trestne oznamenie moze podat ktokolvek na kohokolvek, nie? Nie som ale odbornik na trestne pravo, takze neviem, ale podla mna, kedze org.č.v.t.k. zacnu konat, aj ked sa dozvedia o trestnom cine, nie je nutne, aby podala trestne oznamenie poskodena osoba, moze ktokolvek.
Lebo toto je podvod ako vyšitý (kto niekoho uvedie do omylu s úmyslom získať prospech....).
alzbeta.l
15.05.07,08:46
Myslim si, ze trestne oznamenie moze podat ktokolvek na kohokolvek, nie? Nie som ale odbornik na trestne pravo, takze neviem, ale podla mna, kedze org.č.v.t.k. zacnu konat, aj ked sa dozvedia o trestnom cine, nie je nutne, aby podala trestne oznamenie poskodena osoba, moze ktokolvek.
Lebo toto je podvod ako vyšitý (kto niekoho uvedie do omylu s úmyslom získať prospech....).


Ja si to tiež myslím. Ak sa mi podarí dovolať sa na ten kataster a potvrdia, že je nutné podať trestné oznámenie aby sa to zastavilo, tak to urobím sama.
dusan 13
15.05.07,10:08
Skúsme ísť na to aj takto:
V prípade, ak by katastru bola doručená kópiasúdneho návrhu darcu aj s prezenčnou pečiatkou súdu na vrátenie daru, kataster by podľa mňa mal prerušiť katastrálne konanie , keďže ide o predbežnú otázku, a počkať na rozhodnutie súdu
Gido
15.05.07,10:15
Skúsme ísť na to aj takto:
V prípade, ak by katastru bola doručená kópiasúdneho návrhu darcu aj s prezenčnou pečiatkou súdu na vrátenie daru, kataster by podľa mňa mal prerušiť katastrálne konanie , keďže ide o predbežnú otázku, a počkať na rozhodnutie súdu

Len ak by súd vydal predbežné opatrenie, ktorým katastru nariadi prerušiť vkladové konanie alebo zakáže vo veci konať do právoplatného rozhodnutia súdu vo veci určenia neplatnosti právneho úkonu - DZ.
Voglein
15.05.07,16:24
§ 31b ods. b) zák. č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam " KOnanie o návrhu na vklad sa zastaví ak účastník konania odstúpil od zmluvy pred vydaním rozhodnutia o návrhu na vklad"

ak bolo odstúpenie od zmluvy doručené na kataster skôr ako bol vklad povolený povinnosťou právnika je konanie zastaviť. A ak predsa len dojde trebars k tomu, že povoli vklad aj keď už boo prijaté odstúpenie každý súd vám da za pravdu a zmluvy sa anuluje.

ak neveríte úradom je tu ešte možnosť podať na súd predbežné opatrenie na zákaz nakladania s nehnuteľnosťou, v ktorom opisete celu situáciu, súd vydá predbežné opatrenie ktoré musí kataster na LV zapísať nejneskôr do 48 hod. od prijatia a akákoľvek manipulacia z listom vlastníctva bude zastavená až do správoplatnenia rozhodnutia súdu.
josh
15.05.07,17:25
ok, s tym odstupenim je to sice pekne myslene, ale osobne si myslim, ze neexistuje dovod odstupovat od tej darovacej zmluvy. mozno ju len vyhlasit za neplatnu, ziadat vratenie daru, blah blah blah.
TREBA IST ZA ADVOKATOM, toto je vazna vec, prihara. Ak nechcete prist o ten dom, najvyssi cas.
alzbeta.l
15.05.07,19:24
§ 31b ods. b) zák. č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam " KOnanie o návrhu na vklad sa zastaví ak účastník konania odstúpil od zmluvy pred vydaním rozhodnutia o návrhu na vklad"

ak bolo odstúpenie od zmluvy doručené na kataster skôr ako bol vklad povolený povinnosťou právnika je konanie zastaviť. A ak predsa len dojde trebars k tomu, že povoli vklad aj keď už boo prijaté odstúpenie každý súd vám da za pravdu a zmluvy sa anuluje.

ak neveríte úradom je tu ešte možnosť podať na súd predbežné opatrenie na zákaz nakladania s nehnuteľnosťou, v ktorom opisete celu situáciu, súd vydá predbežné opatrenie ktoré musí kataster na LV zapísať nejneskôr do 48 hod. od prijatia a akákoľvek manipulacia z listom vlastníctva bude zastavená až do správoplatnenia rozhodnutia súdu.


Fuuu, tak to som rada. Ďakujem!! Presne tento bod sme tam uviedli a spisali sme tam aj kvôli čomu sme sa tak rozhodli. Len máme strach, aby tú jej žiadosť o prepis nevybavili skôr ako tú našu o anulácii. Dúfam, že sa tam zajtra dovolám, lebo to je des sa dopátrať k niekomu, kto je viac ako človek v podateľni za okienkom.
josh
16.05.07,04:29
Fuuu, tak to som rada. Ďakujem!! Presne tento bod sme tam uviedli a spisali sme tam aj kvôli čomu sme sa tak rozhodli. Len máme strach, aby tú jej žiadosť o prepis nevybavili skôr ako tú našu o anulácii. Dúfam, že sa tam zajtra dovolám, lebo to je des sa dopátrať k niekomu, kto je viac ako človek v podateľni za okienkom.
Ocividne hadzem hrach na stenu, ale nevadi.
Zakon hovori jasne: odstupit od zmluvy sa da v pripade, ak tak zakon vyslovne uvadza (napriklad pri nezaplateni kupnej ceny) alebo sa ucastnici tak dohodli.
Ak v zmluve nie je napisane, z akych dovodov sa moze odstupit od zmluvy, tak sa od darovacej zmluvy odstupit len tak, ako ste to spravili vy, neda.
To je asi vsetko, viac uz nenapisem, slubujem.
Chobot
16.05.07,07:09
Fuuu, tak to som rada. Ďakujem!! Presne tento bod sme tam uviedli a spisali sme tam aj kvôli čomu sme sa tak rozhodli. Len máme strach, aby tú jej žiadosť o prepis nevybavili skôr ako tú našu o anulácii. Dúfam, že sa tam zajtra dovolám, lebo to je des sa dopátrať k niekomu, kto je viac ako človek v podateľni za okienkom.

Už Ti to napísal aj josh ale pre istotu Ti to potvrdím odvolaním sa na zákon. Pri tom § 31 ods. b je jeden malý odkaz na pznámku pod čiarou a tá sa odvoláva na občiansky zákonník § 48, ktorý znie:

"(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.

(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak."

A tretia hlava obč. zákonníka neumožňuje odstúpenie od darovacej zmluvy, jedine v § 630 sa môže domáhať vrátenia daru. Ak to v darovacej zmluve nemáte vyslovene uvedené, že darca môže odstúpiť (čo by asi bolo aj v rozpore s obč. zákoníkom), tak odstúpiť nemôžete. A uvedené to tam asi nebude :rolleyes: ...

Vieš si predstaviť to kvantum podvodov, keby to bolo tak jednoduché odstúpiť od zmluvy v čase medzi podaním návrhu a zavkladovaním? To by každý podvodník hneď po zinkasovaní peňazí zrušil zmluvu a kupujúci by nemal ani nehnuteľnosť ani peniaze.
alzbeta.l
16.05.07,07:35
Ocividne hadzem hrach na stenu, ale nevadi.
Zakon hovori jasne: odstupit od zmluvy sa da v pripade, ak tak zakon vyslovne uvadza (napriklad pri nezaplateni kupnej ceny) alebo sa ucastnici tak dohodli.
Ak v zmluve nie je napisane, z akych dovodov sa moze odstupit od zmluvy, tak sa od darovacej zmluvy odstupit len tak, ako ste to spravili vy, neda.
To je asi vsetko, viac uz nenapisem, slubujem.


Takže som sa dovolala na kataster a tam mi povedali, že treba spísať, že obe strany odstupujú od darovacej zmluvy a zápisu konania o vklad vlast. práva nehnuteľnosti..... a sme v háji. Pretože tá jej dcéra nám to nepodpíše.
Chobot
16.05.07,07:37
Takže som sa dovolala na kataster a tam mi povedali, že treba spísať, že obe strany odstupujú od darovacej zmluvy a zápisu konania o vklad vlast. práva nehnuteľnosti..... a sme v háji. Pretože tá jej dcéra nám to nepodpíše.

Veď to sme Ti celý čas hovorili. Hybaj naštartovať auto, naložte babičku a smer policajná stanica.:cool:
alzbeta.l
16.05.07,07:42
Veď to sme Ti celý čas hovorili. Hybaj naštartovať auto, naložte babičku a smer policajná stanica.:cool:

Ibaže babku nedostanem na políciu ani na súd.... Môžem to trestné oznámenie podať na ňu sama, alebo babkyn syn? V podstate sa to týka aj aj mňa, pretože ja mám v tom rodinnom dome trvalé bydlisko aj s mamou.
Chobot
16.05.07,07:54
Ibaže babku nedostanem na políciu ani na súd.... Môžem to trestné oznámenie podať na ňu sama, alebo babkyn syn? V podstate sa to týka aj aj mňa, pretože ja mám v tom rodinnom dome trvalé bydlisko aj s mamou.

Tak tam choď najprv sama, zober všetky podklady - kópiu darovacej zmluvy, výpis z katastra, korešpondenciu s katastrom ... (možno by bolo dobré ich aj prefotiť). Najprv sa aj tak spíše zápisnica a začne vyšetrovanie.

Záleží od vyšetrovateľa, koho všetkého bude chcieť vypočuť. Myslím, že babka sa ale aj tak výsluchu nevyhne, rovanko ako aj tá vaša teta. Vyšetrovateľ neuzavrie prípad iba na základe tvojej výpovede a za jeden deň.
alzbeta.l
16.05.07,08:52
Takže podarilo sa mi dovolať na kataster a hovorila som s právnikom. Potvrdil mi to, že sme urobili správne, keď sme podali návrh na zastavenie konania o vklad vlastníckeho práva v súlade s ustanovením paragraf 31b zákona č.162/1995 Z.z. Katastrálny zákon.
Kópiu tohto návrhu mám zaslať jej dcére v obálke s návratkou, aby sme mali dôkaz, že to prebrala a návratku priniesť na kataster, ktorá bude slúžiť ako dôkaz, že ona je o tom informovaná. Potom už treba len čakať, kým spis nepridelia právnikom na katastri a tí nás budú kontaktovať čo bude ďalej.
Ak by sa náhodou stalo, že dom prepíšu, tak by sme boli v práve a mali by sme dôkazy pre súd, že návrh na zastavenie bol podaný pred zápisom a že obdarovaná bola informovaná o odstúpení darovacej zmluvy.
Voglein
16.05.07,16:48
A potom nech niekto hovori, že zavádzam. Právnik ti presne potvrdil čo som vravela. Len ja som uplne zabudla na to doručenie aj druhej strane.
Normalne to takto funguje v praxi. Však si predstavte, že by to nebolo možne a v zmluve by sa nato nepamätalo. Chudák ludia ktorý by boli v podobnej situácii nemali by uz moznosť zabranit prepisu. Právo darujúceho je predsa väčšie ako obdarovaného. Darujúci sa vzdáva svojho vlastníckeho práva čiže ma aj možnosť od zmluvy odstúpiť ešte pred zavkladovaním ak nie je niečo v poriadku.
alzbeta.l
16.05.07,17:07
A potom nech niekto hovori, že zavádzam. Právnik ti presne potvrdil čo som vravela. Len ja som uplne zabudla na to doručenie aj druhej strane.
Normalne to takto funguje v praxi. Však si predstavte, že by to nebolo možne a v zmluve by sa nato nepamätalo. Chudák ludia ktorý by boli v podobnej situácii nemali by uz moznosť zabranit prepisu. Právo darujúceho je predsa väčšie ako obdarovaného. Darujúci sa vzdáva svojho vlastníckeho práva čiže ma aj možnosť od zmluvy odstúpiť ešte pred zavkladovaním ak nie je niečo v poriadku.

Je to skutočne tak. Teraz treba už len čakať. Uvidíme ako sa zachová aj tá podarená dcéra. Ak bude robiť problémy, tak na ňu podáme trestné oznámenie. Ešte sa musím dopátrať nejako aj k pozemkom, či aj tie dala na seba prepísať a budem rovnako postupovať. Ďakujem Vám všetkým!
josh
16.05.07,17:26
n-e-e-x-i-s-t-u-j-e! toto by spravil kataster, husta zaloba ide na nich hned za porusenie zakona.
ze ja kupim nehnutelnost a ten druhy si len tak odstupi... alebo dostanem darom. v ziadnom pripade.
daj vediet, ako to dopadlo, samozrejme drzim palce, aby ten kataster zakon porusil, ale vies, ono to vobec nemusi byt tak, ako si to ty tuto nam vsetkym podala. druha strana zvykne tvrdit nieco ine a prave preto su tu sudy, aby o tom rozhodovali a nie nejake spravne organiky...
alzbeta.l
16.05.07,18:46
n-e-e-x-i-s-t-u-j-e! toto by spravil kataster, husta zaloba ide na nich hned za porusenie zakona.
ze ja kupim nehnutelnost a ten druhy si len tak odstupi... alebo dostanem darom. v ziadnom pripade.
daj vediet, ako to dopadlo, samozrejme drzim palce, aby ten kataster zakon porusil, ale vies, ono to vobec nemusi byt tak, ako si to ty tuto nam vsetkym podala. druha strana zvykne tvrdit nieco ine a prave preto su tu sudy, aby o tom rozhodovali a nie nejake spravne organiky...

Ona ju neodkúpila... hrubo porušila zákon, babku uviedla do omylu, že sa jedná o papiere ohľadne pozemkov.... Samozrejme, že tá nemala prečo neveriť svojej dcére a podpísala, čo jej dala - darovaciu zmluvu. Ak bude mať štipku svedomia, tak zruší žiadosť na prepis a darovaciu zmluvu sama. Ak nie, tak si to s ňou vybaví polícia a súd.... i keď musím povedať, že ja by som si to s ňou vybavila okamžite ručne a stručne:mad: Ak sa niečo udeje, tak dám vedieť. Možno to raz niekomu pomôže, kto sa ocitne v takej ťažkej situácii ako sme teraz my. Ale musím Vám povedať, že mi vôbec nie je do smiechu a nie je minúty, aby som nemyslela na to, že zostaneme na ulici.
Chobot
17.05.07,06:48
Ona ju neodkúpila... hrubo porušila zákon, babku uviedla do omylu, že sa jedná o papiere ohľadne pozemkov.... Samozrejme, že tá nemala prečo neveriť svojej dcére a podpísala, čo jej dala - darovaciu zmluvu. Ak bude mať štipku svedomia, tak zruší žiadosť na prepis a darovaciu zmluvu sama. Ak nie, tak si to s ňou vybaví polícia a súd.... i keď musím povedať, že ja by som si to s ňou vybavila okamžite ručne a stručne:mad: Ak sa niečo udeje, tak dám vedieť. Možno to raz niekomu pomôže, kto sa ocitne v takej ťažkej situácii ako sme teraz my. Ale musím Vám povedať, že mi vôbec nie je do smiechu a nie je minúty, aby som nemyslela na to, že zostaneme na ulici.

Na jednej strane som rád, že vám kataster vychádza v ústrety a je ochotný zmluvu zrušiť. Na druhej strane súhlasím s joshom, že to nie je v súlade so zákonom- viď § 38 vyhlášky č. 79/1996, ktorou sa vykonáva katastrálny zákon:

Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona, ak právo k nehnuteľnosti vzniklo, zmenilo sa alebo zaniklo zo zákona, sú spôsobilé najmä

a) ....
h) návrh, ktorého prílohou, ak ide o odstúpenie od zmluvy, 11) je
1. písomný prejav vôle účastníkov zmluvy odstúpiť od zmluvy s úradne overenými podpismi,
2. rozsudok súdu v prípade, ak bolo právo k nehnuteľnosti dotknuté ďalším právnym úkonom,


Darovacia zmluva je rovnako záväzná ako kúpno-predajná zmluva. Nie je to len jednostranný právny akt, ale dvojstranný. Darca dar dáva, obdarovaný dar musí prijať. Keby sem o pár týždňov napísala tá teta, že kataster jej z ničoho nič zamietol návrh vkladu a zrušil platnú darovaciu zmluvu, asi jej poradíme, nech podá na kataster žalobu.

Ale nechajme polemiku o zákonnosti alebo nezákonnosti bokom, hlavné je, aby sa to vyriešilo spravodlivo a aby si to ten právnik z katastra nerozmyslel. Lebo niekedy sa stávajú veci, ktoré z hľadiska zákona sú v poriadku, ale z ľudského hľadiska sú nespravodlivé.

A ešte by ma zaujímalo - ako sa tej tete podarilo zobrať babku k notárovi tak, aby ste o tom ani nevedeli? :rolleyes: Musela to mať asi dobre premyslené.
alzbeta.l
17.05.07,08:04
Na jednej strane som rád, že vám kataster vychádza v ústrety a je ochotný zmluvu zrušiť. Na druhej strane súhlasím s joshom, že to nie je v súlade so zákonom- viď § 38:

Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona, ak právo k nehnuteľnosti vzniklo, zmenilo sa alebo zaniklo zo zákona, sú spôsobilé najmä

a) ....
h) návrh, ktorého prílohou, ak ide o odstúpenie od zmluvy, 11) je
1. písomný prejav vôle účastníkov zmluvy odstúpiť od zmluvy s úradne overenými podpismi,
2. rozsudok súdu v prípade, ak bolo právo k nehnuteľnosti dotknuté ďalším právnym úkonom,


Darovacia zmluva je rovnako záväzná ako kúpno-predajná zmluva. Nie je to len jednostranný právny akt, ale dvojstranný. Darca dar dáva, obdarovaný dar musí prijať. Keby sem o pár týždňov napísala tá teta, že kataster jej z ničoho nič zamietol návrh vkladu a zrušil platnú darovaciu zmluvu, asi jej poradíme, nech podá na kataster žalobu.

Ale nechajme polemiku o zákonnosti alebo nezákonnosti bokom, hlavné je, aby sa to vyriešilo spravodlivo a aby si to ten právnik z katastra nerozmyslel. Lebo niekedy sa stávajú veci, ktoré z hľadiska zákona sú v poriadku, ale z ľudského hľadiska sú nespravodlivé.

A ešte by ma zaujímalo - ako sa tej tete podarilo zobrať babku k notárovi tak, aby ste o tom ani nevedeli? :rolleyes: Musela to mať asi dobre premyslené.

Je to jej matka, takže ju môže navštevovať kedy chce. K tomu je ešte aj na dôchodku, takže kým my sme v robote, tak ona za ňou môže prísť bez toho aby sme o tom vedeli. Vždy bola v rodine tou zlou a chamtivou. Dokonca, keď zomrel dedko, tak sa deti dohodli, že svoje čiastky dajú na babku, takže dom je celý babkyn. Bolo 5 súrodencov. Dohodli sa medzi sebou, že dom potom zostane jednému synovi, čo s ňou býva hore a nám. Tetka dostala 2 lukratívne pozemky. Ešte je jej málo. Teraz ľutujú, že tú dohodu nedali písomne na papier, ako sa podelí ten majetok. A babka jej stále opakovala, že dom nedostane ona, ale jej syn a my. Na začiatku roka došiel z katastra nejaký papier ohľadne pozemkov a bolo to treba ísť poriešiť. Tak posadila babku do auta a išla s ňou.... a vyriešila to ukážkovo... oklamala babku a prikázala jej podpísať papiere a pritom jej povedala, že sa jedná o pozemky. Jediné šťastie, že sme na to prišli ešte skôr, kým to rozhodnutie na katastri padlo. Zatiaľ to ešte nie je prepísané.
elli
22.05.07,19:40
[quote=Gido;462535]Ak bola DZ podpísaná u notára alebo matrike, teda podpis darkyne je úradne overený, čo je podmienka, bude problém domáhať sa zrušenia daru aj cestou súdu aj polície. Ak však nebol podpis darcu overený, je potrebné okamžite oznámiť na kataster, že to nie je zmluva v súlade so zákonom a žiadať zastaviť alebo aspoň prerušiť vkladové konanie. A ďalej sa rozhodnúť, či to riešiť trestným oznámením a cestou polície, kde policajti môžu prísť za babkou aj domov alebo cestou súdu, kam by mala (aspoň raz) ísť aj babka. No ako radia aj predchádzajúci prispievatelia, konať treba - a rýchlo.[quote]


Ak podpis DARKYNE nie je overeny, nemusia robit VOBEC nic. Overenie podpisu predavajuceho/darcu.... atd. musi byt uradne overeny, inak vklad vlastnickeho prava nepovolia, a ak by predsa len ano, tak este existuje protest prokuratora.
Leila2006
23.05.07,09:27
mimotemy Niet nad dobré rodinné vzťahy!!!
alzbeta.l
06.08.07,08:04
Ozývam sa ako sme nakoniec dopadli.... Takže kataster našej žiadosti o zrušenie vyhovel a vydal rozhodnutie o zrušení vkladu nehnuteľnosti a do 15 dní bola možnosť odvolať sa... :) Milá tetuška tak neurobila, dôležité je, že sa nám vyhrážala súdom... Keby bola skutočne v práve, tak sa odvolá. Ibaže ťažko by už teraz babku prehovárala, aby s ňou lietala po úradoch, keď ju chcela pripraviť o veškerí majetok, bez jej vedomia... Odvtedy sa u nás neukázala a ani nikto z jej rodiny :rolleyes:
Chobot
06.08.07,09:27
Ozývam sa ako sme nakoniec dopadli.... Takže kataster našej žiadosti o zrušenie vyhovel a vydal rozhodnutie o zrušení vkladu nehnuteľnosti a do 15 dní bola možnosť odvolať sa... :) Milá tetuška tak neurobila, dôležité je, že sa nám vyhrážala súdom... Keby bola skutočne v práve, tak sa odvolá. Ibaže ťažko by už teraz babku prehovárala, aby s ňou lietala po úradoch, keď ju chcela pripraviť o veškerí majetok, bez jej vedomia... Odvtedy sa u nás neukázala a ani nikto z jej rodiny :rolleyes:

Gratulujem, že sa vám podarilo prekaziť takú búdu z jej strany. Dúfam, že babka si už dá pozor, čo bude podpisovať.

A tiež díky, že si dala vedieť. Mnohí po obdržaní rady sa už neozvú, ako dopadli.
alzbeta.l
15.08.07,06:58
:) boli sme nesmierne radi, že sa nám to podarilo... Mali sme šťastie, že sme to zistili skorej, než bol prepis urobený. Podľa zákona sme mali právo zrušiť ten návrh na vklad ešte pred prepisom. Bolo tam aj vysvetlenie prečo a to im stačilo. Tak ako bolo povedané, musia s tým súhlasiť obe strany... Ona dostala tiež rozhodnutie katastra a keďže na odvolanie nereagovala, tak nebolo čo ďalej riešiť. Tým ukazála, že nebola v práve a mienila vlastnú mamu obrať o celý majetok.... Takže ak by sa niekedy niekto dostal do takého problému ako my, tak treba rýchlo na písať žiadosť o zrušenie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností!