witch
15.05.07,06:39
Chcem si len potvrdiť, či to riešim správne, hľadala som v starých príspevkoch, ale vždy sa dá použiť viac vysvetlení...:confused:
Bol nám dodaný tovar z EU 15.3.07. Fa bola vystavená s dátumom 25.3.07 ale doručená poštou 15.5.07. Na obálke ale nie je čitateľné razítko s dátumom.
Podla zakona o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) § 20 vznika dan. povinnost:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Mám postupovat podľa bodu a, a dať dátum daň povinnosti 15.4., alebo dať dátum doručenia Fa 15.5., alebo je nutné dodatko za marec - dátum vyhotovenia Fa. Keby bolo jednoznačné razítko s dátumom, použijem máj, takto by som chcela postupovať podľa bodu a, - apríl.
Poradíte aj k otrepanej téme?
Milan Benka
15.05.07,06:59
Chcem si len potvrdiť, či to riešim správne, hľadala som v starých príspevkoch, ale vždy sa dá použiť viac vysvetlení...:confused:
Bol nám dodaný tovar z EU 15.3.07. Fa bola vystavená s dátumom 25.3.07 ale doručená poštou 15.5.07. Na obálke ale nie je čitateľné razítko s dátumom.
Podla zakona o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) § 20 vznika dan. povinnost:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Mám postupovat podľa bodu a, a dať dátum daň povinnosti 15.4., alebo dať dátum doručenia Fa 15.5., alebo je nutné dodatko za marec - dátum vyhotovenia Fa. Keby bolo jednoznačné razítko s dátumom, použijem máj, takto by som chcela postupovať podľa bodu a, - apríl.
Poradíte aj k otrepanej téme?


Vznik daňovej povinnosti - 25.3.2007 - §20/1b,
ALBO
15.05.07,07:45
Chcem si len potvrdiť, či to riešim správne, hľadala som v starých príspevkoch, ale vždy sa dá použiť viac vysvetlení...:confused:
Bol nám dodaný tovar z EU 15.3.07. Fa bola vystavená s dátumom 25.3.07 ale doručená poštou 15.5.07. Na obálke ale nie je čitateľné razítko s dátumom.
Podla zakona o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) § 20 vznika dan. povinnost:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Mám postupovat podľa bodu a, a dať dátum daň povinnosti 15.4., alebo dať dátum doručenia Fa 15.5., alebo je nutné dodatko za marec - dátum vyhotovenia Fa. Keby bolo jednoznačné razítko s dátumom, použijem máj, takto by som chcela postupovať podľa bodu a, - apríl.
Poradíte aj k otrepanej téme?

vstup máte máj, výstup marec= sankcia. Požiadajte dodávateľa nech vám prepíše deň vystavenia na apríl.
Levizub
09.10.09,06:31
Ja mam podobny problem len s tym, ze faktura bola vyhotovena 5.6.2009, na stol sa mi dostala az 24.9.2009. Ak sa nic v zakonoch nezmenilo, tak teraz musim robit dodatocne DP k junu.
Tovar a sluzba boli dodane tiez v juni. Suhlasite?
babi2
09.10.09,06:47
Ja mam podobny problem len s tym, ze faktura bola vyhotovena 5.6.2009, na stol sa mi dostala az 24.9.2009. Ak sa nic v zakonoch nezmenilo, tak teraz musim robit dodatocne DP k junu.
Tovar a sluzba boli dodane tiez v juni. Suhlasite?
Predpokladám, že ide o dodávateľskú faktúru, zákon sa zmenil, DPH sa môžeš uplatniť kedy sa rozhodneš, ale najneskôr do konca roka, čiže netreba podávať dodatočné DP
Podľa znenia § 51 ods. 2 od 1. 4. 2009 si platiteľ za predpokladu, že má faktúru od platiteľa, môže odpočítať
daň najskôr v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka,
v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad (faktúru, dovozný doklad).
Levizub
09.10.09,06:54
ano, dodavatelska faktura z EU. Juj, tak dobre, dakujem velmi pekne za odpoved, nebudem zatazovat Danovy urad dodatocnym priznanim :).
adabirk
10.10.09,18:42
- pri neskoro doručenej faktúre z ČŠ netreba zabudnúť na vznik daňovej povinnosti "samozdanenie"
- pri tovare je to § 20 zákona o DPH:
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo

b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

- pri službe § 19 ods. 2 zákona o DPH
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

- podľa môjho názoru daňová povinnosť vznikla v júni.
nika.sum
14.10.09,05:58
Prosim ak mate niekto s tymto skusenosti, napiste svoj nazor. Ja mam totiz ten isty pripad fa vyst. 19.6. ale do ruk sa mi dostala o dva mesiace neskor. Podla § 51 odst.2 si myslim ze si ju mozem dat do 3.Q (nakolko sme kvart.plat.).
Tamila
14.10.09,06:04
Môj názor je taký istý, ako píše vo svojom príspevku č. 7 adabirk. Pretože ak ide o dodanie tovaru, dodávateľ musel dať súhrnný výkaz, preto povinnosť mala byť v júni. Mám skúsenosť, že súhrnný výkaz dodávateľa porovnávajú s DP odberateľa.
nika.sum
14.10.09,06:36
Tak potom o com hovori ten §51 ods.2?
Tamila
14.10.09,06:43
§ 51 rieši odpočet a nie povinnosť.
babi2
14.10.09,07:12
Prosim ak mate niekto s tymto skusenosti, napiste svoj nazor. Ja mam totiz ten isty pripad fa vyst. 19.6. ale do ruk sa mi dostala o dva mesiace neskor. Podla § 51 odst.2 si myslim ze si ju mozem dat do 3.Q (nakolko sme kvart.plat.).
Nakoľko je faktúra vystavená v júni tak to bude 2.Q., tu je otázka a odpoveď z DRSR. /Opravujem to takto, keďže neviem tú predchádzajúcu odpoveď prečiarknuť, tak aby som nezavádzala/

Aký je postup pri nadobudnutí tovaru z Českej republiky ?

V prípade, ak slovenský podnikateľ identifikovaný pre DPH v Slovenskej republike nakúpi tovar napr. od českého podnikateľa identifikovaného pre DPH v Česku, pričom tento tovar je odoslaný resp. prepravený z členského štátu dodávateľa do tuzemska, ide o nadobudnutie tovaru v zmysle § 11 citovaného zákona, ktoré je predmetom dane podľa § 2 ods.1 písm. c/ citovaného zákona. Daňovú povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vymedzuje § 20 citovaného zákona. Platiteľ dane vykoná tzv. samozdanenie tovaru v zmysle § 69 ods.6 citovaného zákona a zároveň si uplatní odpočítanie dane, ak splní podmienky vymedzené v § 49 až 51 citovaného zákona.

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
nika.sum
14.10.09,07:30
No problem je v tom, ze ja mam fakturu na kt. je datum vyst. 19.6.2009 a kedze aj tovar bol nadobudnuty 19.6. tak danova povinnost musi ist do 2Q/2009 podla §20 ods.1)b. Volala som teraz na DU. Ine by bolo ak by som mala dodaci list z 07/2009 po podani danoveho priznania. Kedze by som v 6/2009 tovar nenadobudla, tak by som nemala danovu povinnost.
nika.sum
14.10.09,07:32
Tak spravim dodatocne DP k DPH za 2Q/2009. Nemal by byt rozdiel v danovej povinnosti. Pretoze budem mat dan.povinnost a zaroven si uplatnim odpocet sa to vynuluje.
adabirk
14.10.09,09:40
- § 51 - rieši nárok na odpočítanie dane, avšak pri nadobudnutí tovaru z ČŠ v prvom rade musíme dodávku tovaru "samozdaniť" a to rieši § 20 zákona o DPH citovaný hore,
- t. z., že jedná veci je si uplatniť nárok na odpočítanie dane a druhá z nadobudnutého tovaru bez DPH daň odviesť do ŠR (po starom vstup - výstup).