vajda65
15.05.07,09:44
Ahojte, mám takýto problém.

Pri mojích obchodných činnostiach som sa dostal do kontaktu s jednou nesérioznou firmou. Táto spoločnosť má voči mne nezaplatený záväzok po dobe splatnosti 2 mesiace.
Ako postupovať?
Poslal som upomienku minulý mesiac povedali že zaplatia nezaplatili, pošlem teraz ešte jednu s tým že to bude postúpené na vymáhanie špecializovanou spoločnosťou.
Ide o to, že túto spoločnosť som kontaktoval, berú 20% z dlžnej sumy za vymáhanie.
Nerieši obchodný zákonník niečo také, že by vymáhali moju dlžnú sumu + 20% pre nich ako odplatu.
Neviem prečo by som mal ja prísť o časť svojho zisku kvôli neserióznosti nejakej firmy.

Ako to najlepšie riešiť?
duficek
15.05.07,08:00
Nerieši obchodný zákonník niečo také, že by vymáhali moju dlžnú sumu + 20% pre nich ako odplatu.
Neviem prečo by som mal ja prísť o časť svojho zisku kvôli neserióznosti nejakej firmy.

Ako to najlepšie riešiť?
je lepsie dostat o 20% menej penazi, ako dostat 0% penazi. ber to tak...
Gido
15.05.07,08:04
Zákon umožňuje vymáhanie nezabezpečenej pohľadávky legálnou cestou len podaním na súde, vtedy priznáva aj nárok na trovy súdneho konania a prípadného právneho zastúpenia (ak je zástupca advokát). A vymáhanie už súdom priznanej pohľadávky, kedy je právo aj na vymáhanie nákladov je jedine exekútormi. Iná forma vymáhania je možná, ale vtedy si náklady znáša oprávnený sám. A ešte k tej zabezpečenej pohľadávke: tá môže byť uznaná čo do základu a výšky (tam je premlčacia lehote 10 rokov), alebo formou notárskej zápisnice, ktorá je priamo exekučný titul, teda ako rozsudok vydaný súdom.
Katka19
15.05.07,08:05
no nič ine ti neostava dufiček ma pravdu ,pober všetky papiere ,a samozrejme pošli aj tu druhu upomienku dufam, že maš podacie lístky ,že si tie upomienky poslal a daj sa do toho inak tie peniaze asi neuvidíš,mame aj my par takychto pripadov a riešime to súdnou cestou,prajem ti vela zdaru a vytrvalosti
DušanČ
15.05.07,08:08
Ja by som sa prikláňal k spôsobu vymáhania prostredníctvom súdu. Existujú právnici, ktorí sa tejto činnosti špeciálne zaoberajú. Spracovať návrh na platobný príkaz, podať na súd, ktorý rozhodne o povinnosti zaplatenia pohľadávky a separátne aj o úhrade právneho vymáhania, priamo na účet právneho zástupcu. Touto cestou to ide napriek liknavosti súdov relatívne rýchlo a výhodou je, že veriteľ dostane uhradenú celú pohľadávku a odmena právnemu zástupcovi sa rieši paralelne bez toho, aby sa to týkalo veriteľa.
Chobot
15.05.07,08:08
Ahojte, mám takýto problém.

Pri mojích obchodných činnostiach som sa dostal do kontaktu s jednou nesérioznou firmou. Táto spoločnosť má voči mne nezaplatený záväzok po dobe splatnosti 2 mesiace.
Ako postupovať?
Poslal som upomienku minulý mesiac povedali že zaplatia nezaplatili, pošlem teraz ešte jednu s tým že to bude postúpené na vymáhanie špecializovanou spoločnosťou.
Ide o to, že túto spoločnosť som kontaktoval, berú 20% z dlžnej sumy za vymáhanie.
Nerieši obchodný zákonník niečo také, že by vymáhali moju dlžnú sumu + 20% pre nich ako odplatu.
Neviem prečo by som mal ja prísť o časť svojho zisku kvôli neserióznosti nejakej firmy.

Ako to najlepšie riešiť?

AK chceš dostať celú pohľadávku, budeš to musieť riešiť cez právnikov, súdy a exekútorov. V tom prípade sa dlžníkovi dlh bude navyšovať o všetky poplatky súdu a exekútora. Je to však beh na dlhú trať a nemusíš nič vymôcť, ak medzitým vyhlási konkurz.

Tieto firmy vyáhajú iba preukázaný dlh, nemôžu od dlžníka vymáhať niečo navyše, lebo to nemá právne opodstatnenie (na rozdiel napr. od súdneho poplatku, ktorý hradí ten, kto bude na súde neúspešný alebo poplatok exekútora, kde poplatok jednoznačne podľa zákona znáša dlžník).

Oni majú dohodu o vymáhaní pohľadávky s tebou, preto aj ty im musíš za to zaplatiť. S dlžníkom nemajú žiadnu zmluvu, iba v tvojom mene vymáhajú dlžnú čiastku. Ani ty nemáš právo vymnáhať od nich viac, než ti dlhujú (s výnimkou úrokov z omeškania).
vajda65
15.05.07,08:34
Ok, díky za skoré odpovede.

Teraz som volal zo známym s tej vymáhatorskej spoločnosti, bude konať opatrenia na vymáhanie a na odmene sa dohodneme mi samostatne.

Podľa ich spolupráce by sme to potom podali na súd. Takže vravíte, že potom súdne poplatky a trovy znáša v každom prípade dlžník a mňa to okrem nervov nestojí nič?
Chobot
15.05.07,08:54
Ok, díky za skoré odpovede.

Teraz som volal zo známym s tej vymáhatorskej spoločnosti, bude konať opatrenia na vymáhanie a na odmene sa dohodneme mi samostatne.

Podľa ich spolupráce by sme to potom podali na súd. Takže vravíte, že potom súdne poplatky a trovy znáša v každom prípade dlžník a mňa to okrem nervov nestojí nič?

Pozor, nie dlžník, ale ten, kto je v spore neúspešný. Teda ak dlžník prehraje súd, máš nárok na náhradu trov konania a odmenu advokáta. V prípade tvojej prehry (teoreticky) by si musel uhradiť trovy konania ty.

Pozor však pri dohadovaní odmeny advokátovi. V prípade vyhratého súdneho sporu sa náhrada advokáta vypočíta podľa presne stanovených sadzieb. Advokát však môže od Teba za zastupovanie žiadať aj viac, teda v konečnom dôsledku môžeš na tom aj prerobiť - zaplatíš advokátovi dohodnutú domenu, ale súd ti prizná len "tabuľkovú" náhradu. Súdny poplatok ti bude musieť prehratá strana uhradiť v plnej výške tak ako aj odmenu exekútorovi.
Janinkaaa
15.05.07,09:40
Ak môžem k tomu otázku :
Odmena advokátovi ( vyhratý alebo prehratý súdny spor ) je daňovo uznaný náklad ?
vajda65
15.05.07,10:04
Pozor, nie dlžník, ale ten, kto je v spore neúspešný. Teda ak dlžník prehraje súd, máš nárok na náhradu trov konania a odmenu advokáta. V prípade tvojej prehry (teoreticky) by si musel uhradiť trovy konania ty.

Pozor však pri dohadovaní odmeny advokátovi. V prípade vyhratého súdneho sporu sa náhrada advokáta vypočíta podľa presne stanovených sadzieb. Advokát však môže od Teba za zastupovanie žiadať aj viac, teda v konečnom dôsledku môžeš na tom aj prerobiť - zaplatíš advokátovi dohodnutú domenu, ale súd ti prizná len "tabuľkovú" náhradu. Súdny poplatok ti bude musieť prehratá strana uhradiť v plnej výške tak ako aj odmenu exekútorovi.

to by už na tomto Slovensku muselo byť úplne všetko postavené na hlavu, aby som ten súdny spor prehral. Kúpili tovar, ten použili preukazatelne tak prečo by som mal prehrať.

to janinkaa: určite daň. uznaný náklad. Takisto aj odmena vymahatorskej spoločnosti je Daň. uznaný náklad, vy predsa spolupracujete na základe určitej zmluvy.
Jedine čo pri týchto sporoch treba riešiť či je daň. uznané alebo nie je vymáhaná sumy, respektíve postúpená suma na vymáhanie.
Chobot
15.05.07,10:05
Ak môžem k tomu otázku :
Odmena advokátovi ( vyhratý alebo prehratý súdny spor ) je daňovo uznaný náklad ?

Myslím, že pokiaľ predmet súdneho sporu súvisí s činnosťou podnikania resp. s firmou, tak áno. Odmena advokáta za rozvodové konanie určite nebude daňovo uznateľný náklad.