janka2206
15.05.07,11:32
Dobry den!

Zaujimala by ma nasledovna zalezitost: ked pride faktura za stravne listky, DPH sa neodvadza, lebo stravne listky su oslobodene, ale byvala uctovnicka firmy mi povedala, ze v ramci vyuctovania miezd je 55% hodnoty stravneho listka nepodlieha DPH, ale 45% ano. Je to naozaj tak?

Jana Kozakova
JAJA11
15.05.07,09:39
Dobry den!

Zaujimala by ma nasledovna zalezitost: ked pride faktura za stravne listky, DPH sa neodvadza, lebo stravne listky su oslobodene, ale byvala uctovnicka firmy mi povedala, ze v ramci vyuctovania miezd je 55% hodnoty stravneho listka nepodlieha DPH, ale 45% ano. Je to naozaj tak?

Jana Kozakova

Nerozumiem celkom otázke - od dane sú oslobodené stravovacie poukážky. Stravné lístky - za jedlo sú s DPH alebo bez podľa toho, či dodávateľ stravy je platca DPH. Pri stravovacích poukážkach nie je DPH a ani sa neodvádza DPH pri ich poskytnutí zamestnancom. Pri stravných lístkoch za obedy sa uplatňuje DPH a pri predaji sa musí odviesť DPH zo sumy, ktorá je vybratá od zamestnanca za stravný lístok.;)
alex1
15.05.07,09:41
Pri stravných lístkoch (napr.VASA..) to neplatí, týka sa to len keď, napr. zabezpečujete obedy a na časť, ktorú platí zamestnanec sa pripočítava DPH.
ALBO
15.05.07,09:42
Dobry den!

Zaujimala by ma nasledovna zalezitost: ked pride faktura za stravne listky, DPH sa neodvadza, lebo stravne listky su oslobodene, ale byvala uctovnicka firmy mi povedala, ze v ramci vyuctovania miezd je 55% hodnoty stravneho listka nepodlieha DPH, ale 45% ano. Je to naozaj tak?

Jana Kozakova
možno ešte žije v zákone z roku 2004. Ak máte str. lístky ako Ticket (od sprostredkovateľa) tak tie vôbec nepodliehajú DPH. Ak máte str. lístky od nejakej reštaurácie (támôže byť platiteľ, alebo aj nemusí, napr. by ste chodili donejakej školskej jedálne) tak tam potom na vstupe uplatníte ak je platiteľ a na výstupe odvediete vždy z toho, čo má zamestnanec uhradiť. Odráta sa aj príspevok zo SF. K tejto problematike je veľa vypracovaných odpovedí.